Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Συμπλήρωση αέρα στην δεξαμενή

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Συμπλήρωση αέρα στην δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό george7009 » Παρ 09 Ιαν, 2015 21:30

hlias έγραψε:
fokion έγραψε:γιατι? ( για να μαθαινουμε ρωταω... για το φοβο εκρηξης?)



ναι Φωκιωνα, τραβηγμενο σεναριο βεβαια αλλα την στραβη πρεπει να προσεχουμε παντα.


pavlos01 έγραψε:Δηλαδή Ηλία έχει λογική αυτό που έκανα




ναι, εχει συμβει καποιες φορες να θελει μια "βοηθεια" στην αλλαγη του καιρου οταν δεν υπαρχει το καταλληλο προπανιο στο μειγμα ή αν εχει πιασει σκουπιδια το φιλτρακι της πολυβαλβιδας, αλλα μονο με αζωτο το οποιο ειναι αεριο που δεν βοηθαει την καυση.

Καθώς το άζωτο είναι ευγενές αέριο με μηδαμινή υγρασία .
Έτσι δεν διημουργήτε οξείδωση στο εσωτερικό της δεξαμενής ...
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Συμπλήρωση αέρα στην δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό labros » Σάβ 10 Ιαν, 2015 22:16

george7009 έγραψε:
hlias έγραψε:
fokion έγραψε:γιατι? ( για να μαθαινουμε ρωταω... για το φοβο εκρηξης?)



ναι Φωκιωνα, τραβηγμενο σεναριο βεβαια αλλα την στραβη πρεπει να προσεχουμε παντα.


pavlos01 έγραψε:Δηλαδή Ηλία έχει λογική αυτό που έκανα




ναι, εχει συμβει καποιες φορες να θελει μια "βοηθεια" στην αλλαγη του καιρου οταν δεν υπαρχει το καταλληλο προπανιο στο μειγμα ή αν εχει πιασει σκουπιδια το φιλτρακι της πολυβαλβιδας, αλλα μονο με αζωτο το οποιο ειναι αεριο που δεν βοηθαει την καυση.

Καθώς το άζωτο είναι ευγενές αέριο με μηδαμινή υγρασία .
Έτσι δεν διημουργήτε οξείδωση στο εσωτερικό της δεξαμενής ...


Το άζωτο δεν είναι ευγενές αέριο. Σχηματίζει χημικές ενώσεις και μπορεί να έχει υγρασία. Απλώς δεν ευνοεί την καύση. Ευγενή αέρια είναι τα Ήλιο, Νέο, Αργό Κρυπτό, Ξένιο και Ραδόνιο
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Συμπλήρωση αέρα στην δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό pavlos01 » Κυρ 11 Ιαν, 2015 11:42

Καλημέρα συμφωνώ πως πρέπει να μπαίνει κάποιο άλλο αέριο το οποίο δεν ευνοεί την καύση αλλά είναι δύσκολο να το βρεις. Μόνο άζωτο γνωρίζω πως έχουν κάποιοι λαστιχάδες . Επίσης μέχρι σήμερα το κενό μέσα στην δεξαμενή ήταν και είναι ατμοσφαιρικός αέρας. Δεν αντιλέγω πως το οξυγόνο δεν ευνοεί την καύση αλλά στις συνθήκες που επικρατούν μέσα στη δεξαμενή είναι δύσκολο να προκληθεί φωτιά. Με αυτή τη λογική το ίδιο εύκολο είναι να προκληθεί φωτιά και στη δεξαμενή βενζίνης . Όλα είναι θέμα τύχης αλλά και εμείς πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για την ασφάλεια μας. Οπότε σωστός ο Ηλίας. Τώρα στο θέμα μας πίεσα το αυτοκίνητο σε επιτάχυνση και φορτία και δεν μου έκανε το παραμικρό. Σε εμένα δούλεψε και ήταν μάλλον αυτό που του έλειπε. Αν στο μέλλον μου το ξανακάνει θα ψάξω να βάλω κάποιο άλλο αέριο το οποίο όντως δεν ευνοεί την καύση αλλά και να μπορώ να το βρω εύκολα.
pavlos01
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 16:59

Re: Συμπλήρωση αέρα στην δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 11 Ιαν, 2015 15:25

pavlos01 έγραψε: Με αυτή τη λογική το ίδιο εύκολο είναι να προκληθεί φωτιά και στη δεξαμενή βενζίνης . Όλα είναι θέμα τύχης αλλά και εμείς πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για την ασφάλεια μας. Οπότε σωστός ο Ηλίας. Τώρα στο θέμα μας πίεσα το αυτοκίνητο σε επιτάχυνση και φορτία και δεν μου έκανε το παραμικρό. Σε εμένα δούλεψε και ήταν μάλλον αυτό που του έλειπε. Αν στο μέλλον μου το ξανακάνει θα ψάξω να βάλω κάποιο άλλο αέριο το οποίο όντως δεν ευνοεί την καύση αλλά και να μπορώ να το βρω εύκολα.




δεν ειναι το ιδιο με την βενζινη, οταν ανοιγεις την ταπα και βαζεις βενζινη οι αναθυμιασεις τις διωχνουν τον αερα, στο υγραεριο οχι αυτος παραμενει μεσα και μαλιστα σε ποσοστητα που δεν γνωριζουμε (γιατι εχει μπει με πιεση ισως 8-10bar) αν αρκει για να γινει καυση.
και κατι αλλο που ειπα ειναι οτι αρκετες φορες υπαρχει δυσκολια στο να περασει το υγραεριο απο την δεξαμενη στον πνευμονα ειτε απο σκουπιαδια στο φιλτρο μεσα στην δεξαμενη και της υγρης φασης, ειτε ακομα και απο τσακισμα σωληνα, σε αυτη την περιπτωση πρεπει να βρεθει το προβλημα και να λυθει και οχι να κουκουλωθει.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 83 επισκέπτες