Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μπέκ Βενζίνης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 12 Ιουν, 2015 14:17

Λοιπόν , μου γεννήθηκε μια απορία , ρώτησα τον εγκαταστάτη μου και το μηχανικό μου και επειδή έχουν διαφορετική άποψη την παραθέτω και εδώ και παρακαλώ τους γνωρίζοντες να απαντήσουν , thanks προκαταβολικά..

Η απορία έχει ως εξής = όσο ο κινητήρας δουλεύει στη βενζίνη τα μπέκ έχουν παλμό , ψεκάζουν καύσιμο με συνέπεια να αποβάλουν και θερμότητα παράλληλα αφού περνάει απο μέσα τους το καύσιμο , σωστά ????.
..όταν όμως γυρνάει στο υγραέριο , τα μπέκ παραμένουν αδρανή αφού διακόπτεται ο παλμός τους , με αποτέλεσμα φαντάζομαι να "υπάρχουν" σε ένα περιβάλον σκέτη "κόλαση"..πρέπει στην κυριολεξία να "ψήνονται" δίχως καμία προστασία !!!...τι γίνεται λοιπόν μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα ????...απαντήστε οι ειδικοί και μή και θα σας πω στη συνέχεια γιατί έθεσα το θέμα...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό christosjr1 » Παρ 12 Ιουν, 2015 14:26

Λοιπόν στα άμεσου ψεκασμού για αυτό τον λόγο πάντα ψεκαζουν συνέχεια ένα ποσοστό βενζίνης. Εκτός αν είναι υγρού ψεκασμού και περνάει το lpg από μέσα τους. Στα εμμεσου ψεκασμού είναι μακριά από την κόλαση και δεν υπάρχει πρόβλημα .
christosjr1
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ, 2012 00:54

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 12 Ιουν, 2015 16:38

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ( λεει ενας μη ειδικός ) πρεπει να την ακουνε.....

Το θεμα ειναι ποσο την ακουνε... ετσι κι αλλιως "ζουν" σε ενα θερμο περιβαλλον τα μικρογραμμαρια βενζινης ποσο να τα δροσιζουν.....
Περισσότερο φανταζομαι "δροσιζονται" απο την απαγωγη θερμοτητας οπου "ακουμπανε"...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 12 Ιουν, 2015 16:57

christosjr1 έγραψε:Λοιπόν στα άμεσου ψεκασμού για αυτό τον λόγο πάντα ψεκαζουν συνέχεια ένα ποσοστό βενζίνης. Εκτός αν είναι υγρού ψεκασμού και περνάει το lpg από μέσα τους. Στα εμμεσου ψεκασμού είναι μακριά από την κόλαση και δεν υπάρχει πρόβλημα .





σωστος ο Χρηστος, συν οτι τα εμμεσου ψεκασμου εχουν μεσα τους βενζινη δουλευουν-δεν δουλευουν αρα γινετε καποια μεταφορα θερμοτητας στην βενζινη, ισως αλλος ενας λογος για να μην απενεργοποιουνε την αντλια βενζινης καποιοι χρηστες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 12 Ιουν, 2015 17:17

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στόν Χρήστο και στόν Φωκίωνα για τις άμεσες και απόλυτα κατανοητές απαντήσεις...

...πείτε μου όμως ρε φιλαράκια , γίνεται να μην υποκλιθώ στήν απάντηση του Ηλία ????..
...με (μάς) έμαθες κάτι ακόμα Μεγάλε..πολλά - πολλά ευχαριστώ , ειλικρινά στο λέω... :ymapplause:
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Παρ 12 Ιουν, 2015 19:45

NickSt έγραψε:.
...με (μάς) έμαθες κάτι ακόμα Μεγάλε..πολλά - πολλά ευχαριστώ , ειλικρινά στο λέω... :ymapplause:


Αν έχεις γνώσεις, δώσε από το φως τους στους συνανθρώπους σου για ν' ανάψουν τις δάδες τους.

Σπανίζει τη σήμερον ημέρα !!
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 12 Ιουν, 2015 23:09

NickSt έγραψε:Ένα μεγάλο ευχαριστώ στόν Χρήστο και στόν Φωκίωνα για τις άμεσες και απόλυτα κατανοητές απαντήσεις...

...πείτε μου όμως ρε φιλαράκια , γίνεται να μην υποκλιθώ στήν απάντηση του Ηλία ????..
...με (μάς) έμαθες κάτι ακόμα Μεγάλε..πολλά - πολλά ευχαριστώ , ειλικρινά στο λέω... :ymapplause:

Ρε φίλε καταλαβαίνω ότι εκτιμάς τον Ηλία για τις γνώσεις του αλλά ειλικρινά σου μιλάω έχει καταντήσει κουραστικό κάθε φορά που δίνει μια απάντηση να τον εκθειάζεις και να αρχίζεις τα γλυκόλογα...

Πιστεύω ούτε ο ίδιος δεν το θέλει και δεν νομίζω ότι το έχει και ανάγκη γιατί πράγματι και εμένα με έχει πείσει για τις γνώσεις του και τον ευχαριστώ που τις μοιράζεται αλλά μέχρι εκεί.

Ούτε ερωτευμένος να ήσουν που λέει ο λόγος..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 12 Ιουν, 2015 23:59

Νικολα σε ευχαριστω πολυ αλλα εχει δικιο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 13 Ιουν, 2015 12:28

anikologr έγραψε:
NickSt έγραψε:Ένα μεγάλο ευχαριστώ στόν Χρήστο και στόν Φωκίωνα για τις άμεσες και απόλυτα κατανοητές απαντήσεις...

...πείτε μου όμως ρε φιλαράκια , γίνεται να μην υποκλιθώ στήν απάντηση του Ηλία ????..
...με (μάς) έμαθες κάτι ακόμα Μεγάλε..πολλά - πολλά ευχαριστώ , ειλικρινά στο λέω... :ymapplause:

Ρε φίλε καταλαβαίνω ότι εκτιμάς τον Ηλία για τις γνώσεις του αλλά ειλικρινά σου μιλάω έχει καταντήσει κουραστικό κάθε φορά που δίνει μια απάντηση να τον εκθειάζεις και να αρχίζεις τα γλυκόλογα...

Πιστεύω ούτε ο ίδιος δεν το θέλει και δεν νομίζω ότι το έχει και ανάγκη γιατί πράγματι και εμένα με έχει πείσει για τις γνώσεις του και τον ευχαριστώ που τις μοιράζεται αλλά μέχρι εκεί.

Ούτε ερωτευμένος να ήσουν που λέει ο λόγος..


Αφού αναφέρεσαι σε εμένα προσωπικά και όχι γενικά προφανώς και δεν πιστεύεις ότι δεν θα πάρεις απάντηση , σου αρέσει δεν σου αρέσει...

...αν λοιπόν σου φαίνεται "κουραστικό" το πόστ που διαβάζεις , απο τη στιγμή που ΔΕΝ αφορά εσένα , μπορείς να το προσπεράσεις , έτσι απλά...

...όσο για το "ερωτευμένος που λέει ο λόγος" , δεν το λέει κανένας λόγος αλλά ΕΣΥ..//..μήπως λοιπόν κρίνεις "εξ ιδίων τα αλλότρια "???...που λέει ο λόγος δηλαδή..

...και τέλος θα συμφωνήσω απόλυτα με εσένα μόνο σε αυτό == όντως ο Ηλίας δεν έχει καμία ανάγκη απο "διαφημίσεις"....

....αυτά τα ολίγα.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 13 Ιουν, 2015 12:34

hlias έγραψε:Νικολα σε ευχαριστω πολυ αλλα εχει δικιο.


..πολύ σωστά , μ@λακία μου.. έχει δίκιο ο "φίλος" αν και δεν του πέφτει λόγος ..
..όπως είπες κάπου και εσύ σε άλλο πόστ , στο Φωκίωνα νομίζω , μη μας περάσουνε και για..π@ύστηδες !!!!..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 74 επισκέπτες