Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Περι αναρτήσεων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τρί 29 Σεπ, 2015 09:25

hlias έγραψε:τοτε υποχρεωτικα θα πας σε ενυσχημενα ελατηρια με τα καλα και τα κακα τους, τις λυσεις τυπου αποστατης ενδιαμεσα στις σπειρες ξεχνα τις, ειναι επικινδυνες.


Δεν συζητάω καν για προσθήκες ανάμεσα στις σπείρες. Απλά επειδή η MAD δεν βγάζει ενισχυτικά για το αυτοκίνητό μου, θα δοκιμάσω την OSRAV, η οποία βγάζει. Μιλάω πάντα για ενισχυτικά ελατηρίων, ούτε ενισχυμένα ελατήρια, ούτε προσθήκες.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τρί 29 Σεπ, 2015 09:32

anj890 έγραψε:Δεν μίλησε κανείς για ενισχυμένα ελατήρια, αλλά για ενισχυτικά ελατηρίων (auxiliary springs). Δεν έχουν καμία σχέση με τις προσθήκες που αναφέρεις.

Ρίξε μία ματιά εδώ http://www.mad-tooling.com/en/suspensio ... /products/


Aυτό εννοώ....Προσθήκες ελατηρίων στις σπείρες....
Οπως σου είπε και ο Ηλίας, απλά επικύνδυνες.... ;)
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τρί 29 Σεπ, 2015 12:11

ximikos00 έγραψε:
anj890 έγραψε:Δεν μίλησε κανείς για ενισχυμένα ελατήρια, αλλά για ενισχυτικά ελατηρίων (auxiliary springs). Δεν έχουν καμία σχέση με τις προσθήκες που αναφέρεις.

Ρίξε μία ματιά εδώ http://www.mad-tooling.com/en/suspensio ... /products/


Aυτό εννοώ....Προσθήκες ελατηρίων στις σπείρες....
Οπως σου είπε και ο Ηλίας, απλά επικύνδυνες.... ;)


Προφανώς έχει γίνει κάποια παρανόηση. Ο Ηλίας είπε ότι οι προσθήκες ανάμεσα στις σπείρες είναι επικίνδυνες. Συμφωνώ απολύτως. Ουδέποτε μίλησα για τέτοια. Μίλησα για επιπλέον ελατήρια που δουλεύουν μαζί με τα κανονικά ελατήρια. Όπως είπε και ο Ηλίας στο αρχικό του post "τα mad κανουν καλη δουλεια". Τελοσπάντων, μην το κουράζουμε άλλο.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τρί 29 Σεπ, 2015 17:06

Και κάνεις πολύ καλά που "δεν το κουράζεις άλλο"..

Η ενίσχυση ελατηρίων όπως την περιγράφεις έιναι ο σωστός και πέρα απο κάθε αμφισβήτηση ασφαλής τρόπος..

Έχω Fiat stilo 1,6 και έβαλα τα πρόσθετα Osrav απο Μπούκη..απλά τέλεια...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τρί 29 Σεπ, 2015 17:29

NickSt έγραψε:Και κάνεις πολύ καλά που "δεν το κουράζεις άλλο"..

Η ενίσχυση ελατηρίων όπως την περιγράφεις έιναι ο σωστός και πέρα απο κάθε αμφισβήτηση ασφαλής τρόπος..

Έχω Fiat stilo 1,6 και έβαλα τα πρόσθετα Osrav απο Μπούκη..απλά τέλεια...


Σωστός :ymapplause: :ymapplause:
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό rogerius » Τετ 30 Σεπ, 2015 09:38

NickSt έγραψε:Και κάνεις πολύ καλά που "δεν το κουράζεις άλλο"..

Η ενίσχυση ελατηρίων όπως την περιγράφεις έιναι ο σωστός και πέρα απο κάθε αμφισβήτηση ασφαλής τρόπος..

Έχω Fiat stilo 1,6 και έβαλα τα πρόσθετα Osrav απο Μπούκη..απλά τέλεια...

Kamia foto tou proiontos?
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 30 Σεπ, 2015 11:47

Και νόμιζα ότι ήταν η ιδέα μου ότι το αυτοκίνητο είχε κάτσει λίγο μετά την τοποθέτηση. Θα ψάξω και εγώ αυτά τα mad.

Αν και.. τα 30-40 κιλά (που είναι το έξτρα βάρος), νόμιζα δεν αρκούν για να φαίνεται καθισμένο το αυτοκίνητο..
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 30 Σεπ, 2015 13:16

nickL έγραψε:Και νόμιζα ότι ήταν η ιδέα μου ότι το αυτοκίνητο είχε κάτσει λίγο μετά την τοποθέτηση. Θα ψάξω και εγώ αυτά τα mad.

Αν και.. τα 30-40 κιλά (που είναι το έξτρα βάρος), νόμιζα δεν αρκούν για να φαίνεται καθισμένο το αυτοκίνητο..


Φίλε μου δεν είσαι μόνο 30 - 40 κιλά../..μάλλον δεν υπολογίζεις και το μόνιμο βάρος της δεξαμενής σου που είναι γύρω στα 15 με 20 κιλά , ανάλογα το μέγεθος της , ..οπότε το "ζόρισμα" των ελατηρίων είναι δεδομένο .
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 30 Σεπ, 2015 14:16

το προβλημα δεν ειναι μονο τα εξτρα κιλα, αλλα οτι αυτα ειναι πισω απο τον πισω αξονα του αυτοκινητου.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τετ 30 Σεπ, 2015 16:54

hlias έγραψε:το προβλημα δεν ειναι μονο τα εξτρα κιλα, αλλα οτι αυτα ειναι πισω απο τον πισω αξονα του αυτοκινητου.


Αυτό ακριβώς μου είπε και ο αντιπρόσωπος της koni. Τα παρήγγειλα τελικά τα Osrav. Θα επανέλθω με εντυπώσεις.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 96 επισκέπτες