Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγη μπαταριας .

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 29 Οκτ, 2016 08:38

παντως πιστευω οτι ειναι λαθος να μην βαζεις λιγο μεγαλυτερη μπαταρια απο του κατασκευαστη. Στο Rav4 εβαλα τρεις φορες 45αρα του κατασκευαστη απο την αντιπροσωπια απ ευθειας και στα τρια χρονια, εμενα στο δρομο. Παντα τον τριτο χρονο ανεβαινε η ενταση των φωτων οταν παταγα γκαζι και επεφτε οταν το αφηνα με τις 45αρες! Αν ξεχναγα την πλαφονιερα εμενε το αυτοκινητο και πιο πριν!

Εβαλα 65ρα και βρηκα την υγεια μου. Αρα λοιπον σε εμενα βγηκε σε καλο. Ουτε πεσιμο των φωτων οταν αφηνεις το γκαζι στον τριτο χρονο, ουτε μου μενει αμα ξεχασω κανενα λαμπακι, μαλιστα εμενα μου αναβε το λαμπακι του κινητηρα και ηταν απο τη μικρη μπαταρια. Σε αλλο RAV4 ειχε 35αρα!!!

Ενταξει εαν εχεις πολυ καινουργιο αυτοκινητο κσι εχει εστω 55αρα, το καταλαβαινω να μεινεις στα ιδια, αλλα 45αρα σε διλιτρο suv? Στο φιλο που του βαλανε την 35αρα, τι επρεπε να κανει που εχει το φασελιφτ το δικο μου;;

Στο φορουμ του συτοκινητου μου, ολοι βαλαν μεγαλυτερη και σωθηκαν σπο 55αρα τουλαχιστον, Μαλιστα οσοι εχουν υγραεριο βαλαν το μεγιστο για το δυναμο μας που ειναι 65αρα και ολοι πολυ ευχαριστημενοι. Εμενα μου κρατησε bohai 65αρα 3 χρονια οι τελευταιοι 6 μηνες με υγραεριο αλλα με αλλη ανασα στα ηλεκτρικα, χωρις λαμπακι να αναβει κινητηρα και δεν εμεινα στο δρομο. Απλα ταχατες μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι θελει αλλαγμα και την αλλαξα προληπτικα. Δε μου αρεσει να μενω τα πρωινα και να περιμενω ξσφνικα οδικη. Πλαφονιερες αν ξεχναγα δεν καταλαβαινε τιποτε. Τωρα και παλι 65bosh
Τελευταία επεξεργασία από anton και Σάβ 29 Οκτ, 2016 09:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 29 Οκτ, 2016 08:58

Οι εργοστασιακες πρωτης τοποθετησης κραταν περισσοτερο γιατι ειναι φρεσκες και φορτισμενες και μπαινουν στο αυτοκινητο εντελως κρυες. Εμενα βεβαια και πρωτη 45αρα ηταν τριχρονη και ολιγη.
Παντως οταν σας αλλαζουν μπαταρια θα πρεπει πρωτα να την εχουν φορτισει και μετα να την αφηνουν να κρυωσει και μετα να την βαλουν πανω στο αυτοκινητο. Αλλα ποτε δε το κανουν οι ηλεκτρολογοι. Ασε που θελουμε το αυτοκινητο να φυγουμε.
Ετσι διαβασα στο φορουμ bmw που εχουν μπαταρια που κρατα και 10 χρονια αλλα εκει ολες απο 75αρες και 120αρες ειναι! Αλλα εχουν μεγαλα δυναμο απο το εργοστασιο και πολλα ηλεκτρικα και ετσι τις επιλεγει το εργοστασιο απο την αρχη. Εκει λοιπον θα βαλω τα ιδια Ah
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 29 Οκτ, 2016 11:19

anton έγραψε:παντως πιστευω οτι ειναι λαθος να μην βαζεις λιγο μεγαλυτερη μπαταρια απο του κατασκευαστη.


Πιστεύω είναι λάθος να μη βάζεις ό,τι είχε πριν το αυτοκίνητο. Θέλω να πω αν ξεκινάει καλά και δεν έχεις έξτρα απαιτήσεις, γιατί να πας σε μεγαλύτερη; Τσάμπα λεφτά.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό drspiros » Σάβ 29 Οκτ, 2016 12:35

Έχετε γνώμη για τις bnf και τις starter?
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 29 Οκτ, 2016 13:47

Νιμίζω το έχω ξαναγράψει.

ΠΑΚ και πάσης Ελλάδος !!! :ymdevil: :))

6 χρόνια και συνεχίζει ακάθεκτη !!
Φόρτιση κάθε 6 μήνες περίπου ΕΞΩ απο το αυτοκίνητο , σε ΑΡΓΟ φορτιστή , γύρω στις 15 εως 22 ώρες να μηδενίσει !!!

Η καλύτερη μπαταρία που είχα ever.. : :thumbup:

Μη θεωρηθεί ότι τη διαφημίζω , διότι απλά δεν πουλάω ..μπαταρίες !! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από NickSt και Κυρ 30 Οκτ, 2016 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 29 Οκτ, 2016 17:25

drspiros έγραψε:starter?


Φίλε είχε βάλει φίλος μου starter σαν σχετικά οικονομικότερη λύση νομίζω made in korea. Την έχει 5 και πάει για 6 χρόνια. Νομίζω πετυχημένη τη λες.

Μιας και λέμε για μάρκες εγώ έχω βάλει hankook. Κλείνω 5 χρόνια σε λίγο, δεν έχω παράπονο.
Τελευταία επεξεργασία από nickL και Σάβ 27 Ιούλ, 2019 16:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό drspiros » Σάβ 29 Οκτ, 2016 23:32

Τελικά έβαλα τη starter γιατί με άφησε το αμάξι και o πωλητής ήρθε σπίτι μου και μου την άλλαξε. Η original ήταν 60Ah, μου έφερε μία 71Ah και μου είπε ότι δε θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Η μπαταρία είναι κορεάτικη όντως, και κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της Hyundai. Ίδωμεν!
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό villasg » Τρί 04 Απρ, 2017 14:38

Τελικα η μπαταρια μου ζει ακομα .
Εχει ζωντανεψει μετα απο 2 πληρεις αποφορτισεις και 2 αργες φορτισεις λειτουργει σαν καινουργια ( 7 χρονια ! ! ! ! ).
Περιμενω να δω ποτε θα μου την κανει ! !! !
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό villasg » Παρ 21 Απρ, 2017 21:46

Και μου την έκανε !
Με άφησε χθες .
Μπήκε στην φόρτιση και ηταν οκ .
Το πρωι πηρε μπροστά κανονικά και πηγα σε 3 μπαταριαδικα μεγαλα να την μετρησουν με το οργανο που εχουν .
Και τα 3 την εβγαλανα "replace" .
Ειχα κανει την ερευναμου και ειχα καταληξει ποια θα βαλω [Hankook ή Exide Excell ή Banner Power Bull ]
Τελικα εβαλα την Hankook MF50D20L (69€) , η οποια ειναι και στις ιδιες διαστασεις/μεγεθος με την μαμα και καθεται κανονικα στην θεση/θηκη της .
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Αλλαγη μπαταριας .

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 22 Απρ, 2017 17:35

http://www.ribandsea.com/campers/texnik ... matikotita
Όταν πάτε να αγοράσετε τέτοιου τύπου μπαταρία μη δεχτείτε να πάρετε μια έτοιμη, έστω κι αν σας τη δίνουν στο κουτί της. Οι μπαταρίες αυτές εισάγονται σφραγισμένες και κενές από υγρά, με τα υγρά, και αυτά σφραγισμένα, σε ειδικές θήκες. Ζητήστε να σας δώσουν έτσι τη μπαταρία, στην οποία εσείς θα τοποθετήσετε τα υγρά. Και αφού το κάνετε αυτό, θα την αφήσετε να κρυώσει τελείως (μόλις βάλετε τα υγρά η μπαταρία θα αρχίσει να ζεσταίνεται). Στη συνέχεια θα την βάλετε σε αργή φόρτιση, όσο πιο αργή γίνεται (με ένα πολύ μικρής ισχύος φορτιστή που θα βρείτε στα ειδικά καταστήματα και είναι φθηνός). Αφού φορτιστεί πλήρως (θα σας το δείξει η βελόνα του φορτιστή) θα την αφήσετε πάλι να κρυώσει και μετά θα την τοποθετήσετε στο αυτοκίνητό σας.
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 62 επισκέπτες