Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βελτιωμένα tsi και υγραέριο.

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Βελτιωμένα tsi και υγραέριο.

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 28 Αύγ, 2016 02:39

Θα ήθελα γνώμες απο ατομα που έχουν τοποθετήσει αέριο σε tsi μοτέρ και φόραγαν κάποιο πρόγραμμα βελτίωσης.
Βασικά με ενδιαφέρει για ενα polo 1.2 tsi που φοράει ενα πρόγραμμα και είναι στα 135 άλογα.
Τα κιτ για άμεσου ψεκασμού όπως ξέρουμε έρχονται προρρυθμισμένα και δεν έχουν την δυνατότητα επιπλέον ρύθμισης απο τον εγκατάσταση, ή οποια έχουν δεν είναι πλήρως ανοικτά..
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Βελτιωμένα tsi και υγραέριο.

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Κυρ 28 Αύγ, 2016 03:30

Δές εδώ παρόμοιο θέμα που είχα ανοίξει πριν λίγο καιρό με μερικές πληροφορίες : viewtopic.php?f=39&t=3456

Επειδή το ψάχνω συνέχεια, αλλά δεν έχω κάνει κίνηση ακόμα, τα νεότερα από κουβέντα που είχα ανοίξει με κάποιον τεχνικό στον εγκαταστάτη , όταν πήγα για το LPG service είναι ότι ο εγκέφαλος δεν είναι τόσο black-box απλά έρχεται προρυθμισμένος από το εργοστάσιο και ο χάρτης ακολουθεί αυτόν της βενζίνης. Οπότε αν θέλουμε μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε πρόγραμμα στην ECU και να ξαναρυθμιστεί ο χάρτης του εγκεφάλου του υγραερίου να ακολουθεί αυτόν της βενζίνης, υπάρχουν πιο "advanced" ρυθμίσεις που μπορούν να γίνουν για τέτοιες περιπτώσεις.

Το αν θα το κάνω τελικά το σκέφτομαι ακόμα, μάλλον όταν αποσβέσω και το πιθανό κόστος αντικατάσταστης κινητήρα (σε κάνα χρόνο), θα το τολμήσω.
Για revo είμαι επιφυλακτικός επειδή δεν κρατάνε backup τον εργοστασιακό χάρτη του αυτοκινήτου, αλλά σου βάζουν μια κοντινή δική τους εκτίμηση/προσέγγιση για το factory mode.
Συν ότι στην overload π.χ. μπορείς να κάνεις τις εναλλαγές μεταξύ των προγραμμάτων και από το διακόπτη του cruise control.

Τα 2 προβλήματα με τη Revo που έχω εντοπίσει είναι
1) ότι είναι κονσέρβα και δεν μπορείς να επέμβεις στις παραμέτρους (π.χ. να λαμβάνει υπ'όψιν το διαφορετικό αβανς του υγραερίου, κάτι που είναι απίστευτα χρήσιμο για προστασία των βαλβίδων) και
2) ότι δεν σου κρατάνε backup από την ECU και αν τελικά υπάρξει πρόβλημα και θές να το επιστρέψεις στην εργοστασιακή κατάσταση, σου βάζουν μια δική τους εκτίμηση του εργοστασιακού χάρτη και όχι τον κανονικό εργοστασιακό.
π.χ. ξέρω ότι η Overload έπαιρνε backups της ECU, και όταν το ζήτησα από τον Κύριλλο, ανάμεσα σε άλλα πράγματα, δεν ήταν αρνητικός. Έτσι κι αλλιώς λίγη ώρα παίρνει.
Απλά με τη Revo υπάρχουν αυτοκίνητα στο δρόμο με το σύστημα υγραεριοκίνησης που φοράω χωρίς θέματα, απ' ότι μου είπαν, συν ότι η Cargate υποστηρίζει και Revo και LandiRenzo, οπότε θα βρίσκω άκρη σε ένα μέρος για όλα.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Βελτιωμένα tsi και υγραέριο.

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 28 Αύγ, 2016 09:55

Πάντως για το prins vsi 2.0 di έμαθα οτι δεν επιδέχεται καμια επιπλέον ρύθμιση πέρα της εργοστασιακής. Οποτε αν μπει πανω σε βελτιωμένο μοτέρ πως θα κάτσει? Πως θα έρθει να δουλεψει το αέριο στην βελτιωμένη λειτουργια? Μονο με την αύξηση κατανάλωσης βενζίνης?Μήπως να βρω αλλά συστήματα di όπως τα lovato και τα omvl που απο οτι έμαθα ενω ερχονται προρυθμισμενα όπως το prins έχουν και πληρως ανοικτες επιλογες ρυθμίσεων για custom προσαρμογές?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Βελτιωμένα tsi και υγραέριο.

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Κυρ 28 Αύγ, 2016 15:16

Για άλλα συστήματα δεν ξέρω, ας πεί κάποιος εγκαταστάτης.

Στο Landi Renzo πάντως ρυθμίζεται, όπως ίσως να είδες και στα links του άλλου θέματος : LR + Revo συνδυάζονται και ακολουθείται ο νέος χάρτης της βενζίνης.
Το αν θα είναι απροβλημάτιστος αυτός ο συνδυασμός ακόμα το ψάχνω.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 13 επισκέπτες