Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση εξωτερικής δεξαμενής

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Εγκατάσταση εξωτερικής δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό sardeles » Δευτ 26 Σεπ, 2016 17:11

Καλησπέρα σας φίλοι,

Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη/εμπειρία σας σχετικά με το παρακάτω θέμα:

Πρόκειται να αποκτήσω ένα παλιό 4x4 του 2001 (δωρεά του θείου μου) το οποίο είναι ένα Opel Frontera 2.2 και στην συνέχεια να γίνει εγκατάσταση υγραερίου . Για να εξοικονομήσω πολύτιμο χώρο στο πορτ παγκαζ, θα ήθελα να βάλω την δεξαμενή από κάτω (εξωτερικά).

α) Θα είναι ασφαλής μια τέτοια εγκατάσταση σε περίπτωση τρακαρίσματος;
β) Υπάρχει πιστοποίηση ή όποιο διαπιστευτήριο για τέτοιου είδους εξωτερικές εγκαταστάσεις;
γ) Γνωρίζει κάποιος αν μπαίνει στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Μάνος
sardeles
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 26 Σεπ, 2016 15:48

Re: Εγκατάσταση εξωτερικής δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό montechristo » Δευτ 26 Σεπ, 2016 20:42

Αν η ρεζερβα ειναι κατω απο το αυτοκινητο, μπαινει ευκολα. Αλλα αν θυμαμαι καλα, η ρεζερβα ειναι στην πισω πορτα, οποτε...

Sent from Montechristo
montechristo
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 27 Σεπ, 2013 02:02

Re: Εγκατάσταση εξωτερικής δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό george7009 » Δευτ 26 Σεπ, 2016 23:10

Στο LADA NIVA που έχω η δεξαμενή μπαίνει κάτω από το αυτοκίνητο στο σημείο που είναι το τελικό καζανάκι της εξάτμισης .
Υπάρχουν δεξαμενές τοροειδής (τύπου ρεζέρβας ) και κυλινδρικές ( τύπου θερμοσίφωνα) για εξωτερική χρήση πιστοποιημένες και πληρούν όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας που απαιτούνται .
Μπορείς να την βάλεις από κάτω εαν αλλάξεις την θέση της εξάτμισης του αυτοκινήτου και να βγει σε άλλο μέρος .
Στο LADA NIVA υπάρχει έτοιμο κιτ εξάτμισης που πρέπει να μπει για να δώσει χώρο να μπει η δεξαμενή .
Εαν έχεις χώρο να μπαίνει η δεξαμενή .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Εγκατάσταση εξωτερικής δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό sardeles » Τρί 27 Σεπ, 2016 14:11

Καλησπέρα σας!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το θέμα είναι, αν υποθέσουμε ότι γίνεται να μπει από κάτω η δεξαμενή (είτε με πατέντα-είτε χωράει κανονικά από κάτω), θα είναι ασφαλές?

Ρωτάω γιατί οι περισσότερες εγκαταστάσεις που βλέπω στο google σε 4x4, είναι στο πορτ παγκάζ. Αν υπάρχει και η δυνατότητα τοποθέτησης εξωτερικά (από κάτω) γιατί επιλέγουν "όλοι" να χάσουν χώρο είτε από την ρεζέρβα τους - είτε από το πορτ παγκάζ. Εντύπωση μου κάνει και καταλήγω....μήπως δεν είναι ασφαλές από κάτω????
sardeles
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 26 Σεπ, 2016 15:48

Re: Εγκατάσταση εξωτερικής δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τρί 27 Σεπ, 2016 16:45

Κοίτα...
ΑΝ το αυτοκινητο το έχεις για πόλη και πας και κανενα χαλαρό offroad θα είναι μια χαρά ασφαλές....

Αν είσαι καουμπόης :lol: :lol: :lol: :lol: όπως εγώ που το πάω μέχρι εκεί που μπορεί....και περνάω και πέτρες και νεροφαγώματα και δύσκολα σημεία κλπ κλπ καλό είναι να μη τη βάλεις εκτός...
Φυσικά αυτές οι δεξαμένες πληρούν και κάποιες προδιαγραφές, για να δέχονται χτυπήματα κλπ κλπ αλλα εγώ τουλάχιστον δε θα το εκανα....

Για να μη χασεις όλο το χώρο σου πίσω, μπορείς να βάλεις μια μικρή κυλινδρική κάθετα....και θα κλείσει μονο το ενα κοματι.... ;) Σε grand vitara που το εχω δει είναι πολυ πιο πρακτικό σε σχέση με τον 80αρι θερμοσίφωνα που έχω εγω...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες