Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντικατάσταση Μπεκ ηλεκτροβάνας με τύπου βενζίνης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Αντικατάσταση Μπεκ ηλεκτροβάνας με τύπου βενζίνης

Δημοσίευσηαπό gikamc » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 02:20

Έχω ένα Opel astra 1,4 2014 και απο τα 5.000 χλμ μέχρι τα 50.500 που είναι τώρα έχω τοποθετημένο συστημα υγραερίου landirenzo (δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Διαβάζοντας πολλά άρθρα κατέληξα στο οτι πρέπει αρχικά να μην ξαναγεμίσω - ξαναχρησιμοποιήσω το valve care που μου έχει εγκαταστήσει μιας και βλέποντας τη διαδρομή της έγχυσης απο τη λαδιέρα είναι προφανές οτι λάδι φτανει στον 1ο το πολύ μεχρι τον 2ο κύλινδρο και λόγω υψηλών θερμοκρασιών μόνο ζημιά μπορεί να προκαλέσει παρά λίπανση. (Σαν να ρίχνεις λάδι μεσα σε καυτό τηγάνι!!!)

Επίσης (στο θέμα μας) σκέφτομαι στο επόμενο service υγραερίου να αντικαταστήσω τα μπεκ ηλεκτροβάνας με τύπου βενζίνης. Αυτό γιατί μετά απο έρευνα ανακάλυψα ότι τα πρώτα απαιτούν πολύ μεγαλύτερη συντήρηση όπως μέτρηση με ωρολογιακό μικρόμετρο και ρύθμιση με αλεν, αλλαγή τσιμούχας και ελατηρίου εσωτερικά κτλ πράγμα που πιστεύω οτι δεν γίνεται στο service της εταιρίας που έκανα τη μετατροπή. Τα τύπου βενζίνης μπορεί να κοστίσουν κάτι παραπάνω αλλά είμαι υπέρ της πρόληψης και πιστεύω οτι δεν θα έχουν την απαίτηση του ελέγχου της ρυθμίσης και της κατάστασης των πρώτων. Τι πιστεύετε ??
gikamc
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 03 Οκτ, 2014 17:32

Re: Αντικατάσταση Μπεκ ηλεκτροβάνας με τύπου βενζίνης

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 07:49

Ποιο σύστημα της Landirenzo έχετε? Τα μόνα μπεκ που ειναι ηλεκτροβαλβιδες ειναι του παλιού συστήματος lsi που ειναι σαν της λοβατο αλλα σε γενικές γραμμές ΦΕΝ θέλουν ιδιαίτερα συχνά ρύθμιση. Τα evo κάθε 100000 εχουν σετ επισκευής που δεν χρειάζεται μικρόμετρο


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες