Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μειωση σταθμης ψυκτικου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 11 Οκτ, 2017 13:33

εγω ειχα θεμα με την ταπα νερου.....ανεβαζε πολυ πιεση στο κυκλωμα και το κολλαρο ηταν τοσο τουμπανιασμενο λες και περναφε καυαερια στο νερο...την αλλαζω και δεν σηκωνει τοση πιεση οταν ζεσταθει καλα το αμαξι δηλαδη θερμοκρασια εως 90 βαθμους διοτι εκει δουλευει το βεντιλατερ εχει πιεση απλα πιεζετε λιγο πιο δυσκολα....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Πέμ 12 Οκτ, 2017 22:22

Λοιπον,σημερα πηγα συνεργειο,ο μαστορας εβαλε μια συσκευη με ενα υγρο στο δοχειο διαστολης και μου ειπε οτι εχω αρπαγμενη φλαντζα σε αρχικο σταδιο,αλλαξε χρωμα το υγρο,υπαρχουν λιγα καυσαερια στο δοχειο διαστολης και για αυτο υπαρχει αυξημενη πιεση στα κολαρα.
Εγω δεν ειχα ανεβασμενη θερμοκρασια αν αυτο παιζει ρολο,αλλα οντως τα κολαρα πολυ σφιχτα και αρχισαν να χανουν κιολας καποια στιγμη,λογω της πιεσης φανταζομαι επρεπε καπου να εκτονωσουν.
Αργοτερα αφαιρεσα το θερμοστατη για να κυκλοφορει συνεχεια το νερο στο κυκλωμα,δεν κερω αν εκανα καλα και σκεφτομαι πριν παω για αλλαγη φλαντζας,που κοστιζει αρκετα,να δοκιμασω καποιο χημικο απο αυτα που λενε οτι σφραγιζουν μεχρι και φλαντζες σε αρχικο σταδιο,μπας και το σωσω.
Επισης αλλαγη ταπα δοχειου διαστολης,θερμοστατη και ψυκτικου υγρου,τωρα εχει σχεδον σκετο νερο,γιατι συμπληρωμα,συμπληρωμα το αντιψυκτικο εξαφανιστηκε.
Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι φλαντζα ρε παιδια?
Δεν θα επρεπε να ανεβαζει και υψηλες θερμοκρασιες?
Τι λετε?
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 14 Οκτ, 2017 19:14

Είναι φλάντζα. Πολύ λίγο δεν έχει.

Κι εγω παιδευόμουν έτσι ένα καλοκαιρι ολοκληρο γιατι δεν ήθελα να πιστέψω οτι το μοτέρ που βρήκα είχε καμένη φλάντζα.

Ναι υπαρχουν "ζουμια" που θα σου κανουν δουλεια. Εγω ειχα χρησιμοποιησει για 5-6 χρονια το Wondarweld της Holtz.
"Ανοιξε" καποια στιγμή ξανα, εριξα λιγο ακομα ξαναεκλεισε.

Αλλα ξεχνας τον κινητηρα. Απλά μετά ειναι μη επισκευασιμος. Το φαρμακο εχει παει στα πιο πιθανα και απιθανα σημεια, οπου βρει σκουρια και "τσιμεντωνει"....

Δικο σου αμαξι δικα σου τα λεφτα δικη σου η αποφαση.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Σάβ 14 Οκτ, 2017 20:30

Πρεπει να ειμαι στην αρχη της φλαντζας και ισως με καποιο προσθετο κανω δουλεια και γλυτωσω την επισκευη.
Μαλλον θα το δοκιμασω γιατι το 600αρι που θελει τουλαχιστον αυτη η δουλεια,με φλαντζα,τσιμουχακια βαλβιδων,τριψιμο,πλαναρισμα κλπ δεν περισευουν....
Καπου ειχα διαβασει οτι καποιος προτεινε σφιξιμο λιγο παραπανω το καπακι....Εχει λογικη αυτο? η θα κανουμε μεγαλυτερη ζημια?
Εκτος απο αυτο της holts καποιο αλλο προσθετο που να κανει δουλεια?
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 14 Οκτ, 2017 20:34

vasilisgr έγραψε:Πρεπει να ειμαι στην αρχη της φλαντζας και ισως με καποιο προσθετο κανω δουλεια και γλυτωσω την επισκευη.
Μαλλον θα το δοκιμασω γιατι το 600αρι που θελει τουλαχιστον αυτη η δουλεια,με φλαντζα,τσιμουχακια βαλβιδων,τριψιμο,πλαναρισμα κλπ δεν περισευουν....
Καπου ειχα διαβασει οτι καποιος προτεινε σφιξιμο λιγο παραπανω το καπακι....Εχει λογικη αυτο? η θα κανουμε μεγαλυτερη ζημια?
Εκτος απο αυτο της holts καποιο αλλο προσθετο που να κανει δουλεια?
Πολλα ειναι 600€.
Παντως εγω πριν βαλω το υγραεριο, επαθα φλαντζα κεφαλης , ειχε ο κινητηρας 300.000χλμ, και δεν ειχε ανοιχτει.
Του εκανα επισκευη , και αποφασισα και τοποθετησα συστημα υγραεριου.
Μεχρι στιγμης με το υγραεριο κλεινω 80.000 σε 1.5 χρονο.Ολη η επισκευη μου κοστισε 300€

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Κυρ 15 Οκτ, 2017 08:57

Οποιος γνωριζει και μπορει ας μου λυσει μια απορια βρε παιδια,
Χθες εβγαλα ολο το νερο και καθαρισα το κυκλωμα,ψυγειο,καλοριφερ,κλπ.Οταν εβγαλα το δοχειο διαστολης να το καθαρισω,εριξα νερο φουλ και κλπ αλλα οταν το κουνουσα πανω κατω ,ακουγοταν ενα τακ τακ ,ενας θορυβος και πιστευω ηταν γιατι το εσωτερικο του εκει με τα χωρισματα για το νερο δεν ηταν σταθερο αλλα κουνιοταν.Ειναι φυσιολογικο αυτο? εγω δεν εχ ιδεα.Πρεπει αυτα τα "διαμερισματα" εσωτερικα να κουνιουνται η κατι εσπασε - ξεκολισε?
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 15 Οκτ, 2017 14:35

Πολλά είναι τα 600 για φλατζα . γύρω στα 300 είναι μια νορμάλ τιμή. Πάρε προσφορές και απο αλλου. Τα ζουμια είναι προσωρινά μπαλώματα. Δεν γλιτωνεις κάτι απλα ίσως το παρατείνει λιγο, οτι ειναι να δώσεις θα το δώσεις.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Κυρ 15 Οκτ, 2017 15:19

300 μου φενονται λιγα,με τη λογικη οτι 100-150 εχει το σετ με τις φλατνζες,τσιμουχακια κλπ.
Δεν θελει και ενα 50αρι για το πλανισμα?
αλλα ανταλακτικα δεν χρειαζονται?
δεν εχω και πολλες γνωσεις για το θεμα τι να πω??
Μάλλον θα δοκιμασω καποιο προσθετο πρωτα και μετα θα δω πως θα παει.
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό sakisbm » Κυρ 15 Οκτ, 2017 19:24

400€ βγήκε πέρσι το δικό μου επειδή άρπαξε η φλάτζα (c4 1.4)
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ!
Άβαταρ μέλους
sakisbm
 
Δημοσιευσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ, 2015 19:57

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Κυρ 15 Οκτ, 2017 19:29

με ολα,τριψιμο βαλβιδων,πλαναρισμα,τσιμουχακια?
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 70 επισκέπτες