Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Σερβις στα μπεκ.

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Σερβις στα μπεκ.

Δημοσίευσηαπό sso » Σάβ 08 Ιούλ, 2017 09:10

tedd έγραψε:ισως να μην εφευγαν και μειωσε ο βενζινας την τιμη για να τα ξεφορτωθει. Ή εκτος αν εκανε λαθος στην τιμη....

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Έχω βάλει τρεις φορές με τιμή 5€.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Σερβις στα μπεκ.

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 08 Ιούλ, 2017 18:34

Είναι ανάλογα την τιμή που τα προμηθεύεται και τη συμφωνία που έχει κάνει... Κι εγώ το μικρό το μπουκαλάκι Redex το βρίσκω 5 ευρώ στα πρατήρια. Στο κατάστημα που αγοράζω ανταλλακτικά το βρήκα 3,5ευρώ... Και το πρόσθετο της Protec για τη δεξαμενή του υγραερίου το έχουμε βρει φθηνότερα σε πρατήριο που βάζαμε παλιότερα από ότι το πουλάνε στο site τους...

Ότι θα κάνουν κάτι αυτά τα πρόσθετα προφανώς και κάτι θα κάνουν... Αλλιώς πως παίρνουν έγκριση για να βγουν στην αγορά; Το θέμα είναι αν αξίζουν και αν ενέχουν κάποιον κίνδυνο για ζωτικά εξαρτήματα του ΚΙΤ όπως ο πνεύμονας ή τα μπεκ... Επίσης προφανώς άλλο 25ευρώ για Tunap και άλλο 5 ή 10 για κάποιο άλλο. Εμείς αν ρίξουμε ένα θα ρίξουμε επειδή κοντεύει 40.000χλμ το αυτοκίνητο με το υγραέριο πιο πολύ σαν καθαριστικό για την δεξαμενή και το κύκλωμα τροφοδοσίας από την υγρασία και την αμμωνία όπως διάβασα και στην περιγραφή άλλου παρόμοιου πρόσθετου και ίσως για την λίπανση των μπεκ; Έχω έναν ενδοιασμό μήπως δεν είναι φιλικά για τις μεμβράνες του πνεύμονα και τα μπεκ αυτά τα πρόσθετα... Βέβαια 120ml σε 47-48λίτρα υγραέριο τι ζημιά να κάνουν;; Εξαρτάται βέβαια και πόσο δραστικό είναι το πρόσθετο αλλά πιστεύω ότι θα είναι μελετημένο...

Κάποιος με περισσότερη εμπειρία από τη χρήση τους θα μας διαφώτιζε καλύτερα. :)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Σερβις στα μπεκ.

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 08 Ιούλ, 2017 18:42

Δεν ειναι απαραιτητο οτι κανουν κατι επισης για την αδεια κυκλοφοριας δεν ελεγχουν αν κανουν δουλεια ή αν κανουν ζημια σε καποιο εξαρτημα. Αυτο που ελεγχουν ειναι αν τυχον περιεχουν καποιο συστατικο το οποιο ειναι καρκινογονο ή οτιδηποτε αλλο που να εχει ως αποτελεσμα το συστατικο αυτο να έχει καταχωρηθει στη λιστα με απαγορευμενα υλικα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Σερβις στα μπεκ.

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 08 Ιούλ, 2017 18:52

Δεν αντιλέγω ότι κάποια μπορεί να μην έχουν καλή δράση. Σοβαρές εταιρείες όμως όπως η Tunap και η Protec (και σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες), θεωρώ ότι τα έχουν μελετήσει πάρα πολύ καλά πριν τα βγάλουν στην αγορά... ;) Νομίζω το Protec το είχαμε βρει ~12-14 ευρώ σε πρατήριο. Εγώ πιστεύω ότι εφόσον τα περισσότερα είναι 120ml και σχεδόν τα περισσότερα με ίδιο ακροφύσιο και ίδιο δοχείο, παράγονται από έναν και απλά προμηθεύουν πολλούς.

Το θέμα είναι αν κάνουν κακό στο ΚΙΤ... Αν έχουν κάποια αρνητική επίδραση. Το αν είναι αποδοτικά ή όχι κανείς δεν μπορεί να το ξέρει από τους απλούς χρήστες...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Σερβις στα μπεκ.

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Κυρ 09 Ιούλ, 2017 15:02

Χρησιμοποιούσα tunap για 30000χλμ (3 μπουκαλάκια ανά 10000χλμ) και τα τελευταία 30000χλμ 5 protec (ανά 6000χλμ είναι αυτό). Δεν είδα κάποια παρενέργεια όπως δεν έχω και άποψη αν κάνουν κάτι ουσιαστικό. Πάντως η μηχανή πάει μια χαρά (πέρα από τις καμμένες αντλίες). Το σημαντικό στη χρήση τους είναι να μην αδειάζει η δεξαμενή υγραερίου τελείως για να έχει δράση σε όλη τη διάρκεια χιλιομέτρων που λέει. Αν αδειάσει παύει η προστασιά για τα εναπομείναντα χιλιόμετρα. Βασικά όταν φτάσει το ντεπόζιτο στο 1/3-1/4 πρέπει να ξαναγεμίσεις.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 115 επισκέπτες