Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό panosl1 » Παρ 21 Ιούλ, 2017 09:18

Καλημέρα σ όλους. Ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένας περιορισμός στη στάθμευση αυτοκινήτων με lpg σε κλειστά πάρκινγκ. Εγώ βάζω το αμάξι μου κάτω από το σπίτι μου σε κλειστό χώρο και σκέφτομαι ότι αν βάλω lpg ίσως θα πρέπει να το αφήνω έξω για λόγους ασφαλείας. Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι να πάθει κάτι το σπίτι μου από το αμάξι....
panosl1
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Δευτ 06 Απρ, 2015 21:45

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 21 Ιούλ, 2017 15:57

panosl1 έγραψε:Καλημέρα σ όλους. Ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένας περιορισμός στη στάθμευση αυτοκινήτων με lpg σε κλειστά πάρκινγκ. Εγώ βάζω το αμάξι μου κάτω από το σπίτι μου σε κλειστό χώρο και σκέφτομαι ότι αν βάλω lpg ίσως θα πρέπει να το αφήνω έξω για λόγους ασφαλείας. Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι να πάθει κάτι το σπίτι μου από το αμάξι....

Και εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω σε σπίτι που θα ξεκινήσω.. Σε καμία περίπτωση δεν θα το βάζω στην πυλωτή
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό panosl1 » Σάβ 22 Ιούλ, 2017 09:01

Ετσι είναι φίλε, δε ξέρω βέβαια αν είμαστε υπερβολικοί γιατί αν είναι έτσι, τότε πως βάζουμε στο lpg-αμάξι μας την οικογένεια και πάμε ταξίδι; Εκεί δε φοβόμαστε; Ισα ίσα που όταν το αμάξι είναι σταθμευμένο και σβηστό, ούτε ρεύμα κυκλοφορεί ούτε υγραέριο, το πολύ να έχουμε (αν έχουμε) κάποια μικρο διαρροή και το αέριο να πάει στο δάπεδο του γκαράζ μας. Τι να πω... Εγώ δεν έχω βάλει ακόμη lpg στο αμάξι και αυτός είναι ένας από τους λόγους που διστάζω γιατί μέχρι στιγμής το αμάξι το βάζω σε κλειστή πυλωτή κάτω από το σπίτι μου.
panosl1
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Δευτ 06 Απρ, 2015 21:45

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 22 Ιούλ, 2017 13:22

Σε όλα τα πράγματα υπάρχει ο Νόμος των πιθανοτήτων.
Με αυτό το σκεπτικό δεν πρέπει να περπατάμε στα πεζοδρόμια γιατί μπορεί να πέσει μία γλάστρα στο κεφάλι,δεν πρέπει να τρώμε στα ετοιματζίδικα
γιατί μπορεί να πάθουμε καρκίνο,δεν πρέπει να κολυμπάμε σε βαθιά νερά γιατί μπορεί να πάθουμε κράμπα και να πνιγούμε,δεν πρέπει να τρώμε κουφέτα
γιατί μπορεί να πάθουμε ότι και ο Μίνωας και πολλά άλλα.

Από την άλλη όποιος φοβάται μπορεί να μην το παρκάρει στην πυλωτή.Προσωπικά θα το πάρκαρα αν είχα πυλωτή.Τώρα που δεν έχω στο δρόμο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 22 Ιούλ, 2017 18:29

Και η πυλωτη ανοικτος χωρος ειναι,. Φοβαστε μην γινει δηθεν εκρηξη στην πυλωτη και γινουν ζημιες και δεν φοβαστε αν γινει και ειστε μεσα στο αυτοκινητο??? Αν η εγκατασταση γινει απο αδειουχο εγκαταστατη δεν υπαρχει κανενας κινδυνος, υπαρχουν αρκετες δικλείδες ασφαλείας. Μην παραμυθιαζεστε απο τα διαφορα που ισως διαβασατε σε κανενα μπλογκ ή ειδατε κανενα βιντεο. Καθως αυτο που δεν δειχνουν ειναι πως εχει γινει η εγκατασταση και τι παρεμβασεις μπορει να να εχει κανει ο ιδιοκτητης του. Οπου οτι καυσιμο και να καιει ειναι εξισου επικινδυνο και με τις ιδιες πιθανοτητες να δεις κανενα πυροτεχνημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό panosl1 » Σάβ 22 Ιούλ, 2017 22:25

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά μιλώ για κλειστή και όχι ανοιχτή πυλωτή, σαν κλειστό ημιυπόγειο ας πούμε. Ξέρω ότι το lpg είναι βαρύτερο από τον αέρα και αν υπάρξει διαρροή θα μείνει κοντά στο δάπεδο. Εχω διαβάσει ότι στα μεγάλα υπόγεια πάρκινγκ δεν αφήνουν τα αυτοκίνητα με lpg να κατέβουν χαμηλότερα από το πρώτο επίπεδο για λόγους εξαερισμού, ΔΕΝ το χω διασταυρώσει όμως, θα το μάθω και θα σας πω.
panosl1
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Δευτ 06 Απρ, 2015 21:45

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 23 Ιούλ, 2017 06:40

Αν υπάρξει διαρροή ναι είναι επικίνδυνο.

Από την άλλη όμως γνωρίζουμε ότι και η ελάχιστη διαρροή υγραερίου μπορεί αμέσως να γίνει αντιληπτή από την οσμή της.Φιάλη υγραερίου γεμίζω
(έχω βρει τις άκρες μου και δεν πληρώνω νταβαντζηλίκια όπως είπε και ο Q) :)) την βάζω στο πορτ μπαγκάζ και από την ελάχιστη ποσότητα που συνήθως
ξεφεύγει από το ξεβίδωμα του αντάπτορα μυρίζει το αυτοκίνητο για ώρα και για αρκετά χιλιόμετρα.
Άρα και η παραμικρή διαρροή σε ένα κλειστό χώρο θα γίνει αμέσως αντιληπτή ώστε να μας προειδοποιήσει να λάβουμε μέτρα και να δούμε τι συμβαίνει
πριν επιχειρήσουμε να βάλουμε μπροστά το αυτοκίνητο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 26 Ιούλ, 2017 09:07

Ολοι εχετε δικιο αλλα και.... αδικο.

Στο εξωτερικό πχ αυτοκινητα με LPG απαγορευεται να μπουν ακομα και σε καποια τουνελ.

Γιατι.
Γιατι το υγραεριο ειναι "βαρυτερον του αερος" και παει κατω. Συνεπως θα πρεπει ο χωρος να εχει συστηματα συλλογης στο χαμηλώτερο σημειο του.

Μια στο εκατομυριο?? προφανως.

Πρακτικά.
Αν σκασει μπουκαλα, δηλαδη ΔΕΝ δουλεψουν σωστα τα συστηματα ασφαλειας που κανουν ελεγχωμενη εκτονοση, ειτε στην πυλωτη ειτε απεξω η πουκατοικια θα την ακουσει.... μεγαλοφωνα....

Απο κει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του συμφωνα με οτι εκεινος νιωθει ανετα...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τετ 26 Ιούλ, 2017 16:18

fokion έγραψε:Ολοι εχετε δικιο αλλα και.... αδικο.

Στο εξωτερικό πχ αυτοκινητα με LPG απαγορευεται να μπουν ακομα και σε καποια τουνελ.

Γιατι.
Γιατι το υγραεριο ειναι "βαρυτερον του αερος" και παει κατω. Συνεπως θα πρεπει ο χωρος να εχει συστηματα συλλογης στο χαμηλώτερο σημειο του.

Μια στο εκατομυριο?? προφανως.

Πρακτικά.
Αν σκασει μπουκαλα, δηλαδη ΔΕΝ δουλεψουν σωστα τα συστηματα ασφαλειας που κανουν ελεγχωμενη εκτονοση, ειτε στην πυλωτη ειτε απεξω η πουκατοικια θα την ακουσει.... μεγαλοφωνα....

Απο κει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του συμφωνα με οτι εκεινος νιωθει ανετα...

Δεν είναι το ίδιο ή εκτόνωση να γίνεται σε ανοιχτό χώρο...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Στάθμευση σε κλειστό πάρκινγκ.....

Δημοσίευσηαπό vdgle » Κυρ 30 Ιούλ, 2017 12:23

Μου ακούγεται αρκετά υπερβολικός ο φόβος σου.
Αυτή την στιγμή ταξιδεύω με πλοίο και φυσικά το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο μαζί με δεκάδες αλλά.
Αν υπήρχε η ελάχιστη πιθανότητα φόβου λόγω αερίου δεν θα υπήρχε πρόβλεψη;
Βρισκόμαστε στην μέση της θάλασσας όπου δεν υπάρχει μόνο το θέμα καταστροφής περιουσίας αλλά και ζωής αφού δεν είναι εύκολος ο τρόπος διαφυγής.
vdgle
 
Δημοσιευσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2016 11:09

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες