Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 13:01

sso έγραψε:Πριν από λίγες μέρες άλλαξα τα ελαστικά. Αυτά που φορούσα ήταν:
SAILUN ATREZZO SH402 ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΚΆΤΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ:
TREADWEAR : 460
TRACTION: A
TEMPERATURE: A
ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΥΛΙΣΗΣ (ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ): Ε
ΠΡΣΦΥΣΗ ΣΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟ: Ε
ΘΟΡΥΒΟΣ: 71 db

Τα είχα 3 χρόνια και έκαναν 45,000 χλμ περίπου.

Έβαλα τα DUNLOP BLURESPONSE ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:
TREADWEAR : 340
TRACTION: A
TEMPERATURE: A
ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΥΛΙΣΗΣ (ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ): Β
ΠΡΣΦΥΣΗ ΣΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟ: Α
ΘΟΡΥΒΟΣ: 68 db

Με τα προηγούμενα ελαστικά η μέση κατανάλωση στο Trip ήταν σταθεροποιημένη στα 7,4 lit/100 km. Με τα καινούργια έχω συμπληρώσει 400 χλμ περίπου και η κατανάλωση φαίνετα να σταθεροποιείται στα 6,5 lit/100 km.
Δικαιολογείται τόση διαφορά στην κατανάλωση από τα ελαστικά;

Θεωρητικά η διαφορά του δείκτη Β με τον δείκτη Ε είναι περίπου 0,31 lit/100 km

Με τον υπολογιστη ταξιδιου εχω διαβασει οτι δεν ειναι εγκυρη η καταναλωση με το υγραεριο.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 13:13

meletis έγραψε:Με τον υπολογιστη ταξιδιου εχω διαβασει οτι δεν ειναι εγκυρη η καταναλωση με το υγραεριο.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ξέρω ότι ο Υπολογιστής ταξειδίου δείχνει λιγότερη κατανάλωση από την παραγματική. Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο με το υγραέριο. Συμβαίνει και με την βενζίνη και με το diesel.
Εδώ όμως συγκρίνω την κατανάλωση που έδειχνε ο Υπολογιστής Ταξειδίου πριν την αλλαγή ελαστικών και μετά την αλλαγή ελαστικών.
Τα στοιχεία δηλαδή είναι συγκρίσιμα!!!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 15:39

Φίλε SSO δικαιολογείται! Έκανες πολύ καλή επιλογή αν και θα ήταν καλύτερα να έβαζες τα αντίστοιχα Goodyear τα Efficient Grip Performance καθώς είναι καλύτερα από τα Dunlop που έβαλες στο βρεγμένο. Και τα δύο στην Goodyear ανήκουν. Εμείς στο δικό μας θα βάλουμε μάλλον τα Goodyear τα οποία φοράμε ήδη σε άλλο αυτοκίνητο με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Η διαφορά στην κατανάλωση δικαιολογείται πρώτον από το γεγονός ότι τα καινούρια σου λάστιχα είναι καινούρια ενώ τα παλιά φθαρμένα (μάρκας που δεν έχω ξανά ακούσει) και λόγω του ότι Goodyear & Dunlop έχουν την χαμηλότερη αντίσταση κύλισης καθώς είναι οι μόνες εταιρείες με Β στην κατανάλωση καυσίμου... Οι ανταγωνιστές ακόμη και το Energy Saver + που έχει την καλύτερη αντοχή στη φθορά απ' όλα (εις βάρος των επιδόσεων στο βρεγμένο) έχουν C στην ετικέτα. Θα καταλάβεις την διαφορά στην αντίσταση κύλισης σε δρόμο που οδηγείς καθημερινά εάν αφήσεις το γκάζι και δεις ότι αργεί να κόψει ταχύτητα το αυτοκίνητο οπότε και θα χρειαστείς περισσότερο φρενάρισμα από πριν. :)

Αν ακολουθήσεις την συμβουλή της Dunlop για αλλαγή μπρος πίσω κάθε 10.000χλμ θα τα κρατήσεις πολλά παραπάνω χιλιόμετρα, σχεδόν τα διπλάσια και η φθορά στα 45.000χλμ θα είναι πολύ μικρή. Εγώ κοντεύω για 30.000χλμ με τα δικά μου Eagle F1 Asymmetric 2 που θεωρητικά θα φαγωθούν γρηγορότερα από αυτά που έβαλες εσύ καθώς έχουν Treadwear 300 και σε ~3000χλμ θα κάνω την τρίτη αλλαγή μπρος πίσω. Μέχρι ώρας είναι σαν καινούρια με σχεδόν μηδενική φθορά μετά από 30.000χλμ. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Να προσέχεις μόνο λακούβες γιατί διαβάζω πολλά περιστατικά με κλαταρισμένα Blueresponse ή να έχουν κάνει καρούμπαλο στο πλαϊνό από λακούβα... Πρέπει να έχουν πολύ ευαίσθητα πλαϊνά...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 16:28

Φίλε referravag στην διάσταση που φοράω, 195/60/15, και τα δυο ελαστκά (dunlop & goodyear) έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (fuel: B, Wet: A, noise: 68dB). http://www.skroutz.gr/c/578/lastixa-aut ... F15&page=6

Και στην διάσταση αυτή δεν βρήκα ελαστκά με fuel: Α

Η απορία μου είναι ότι η μειωμένη κατανάλωση που βλέπω με το trip computer είναι πολύ μεγαλύτερη από την θεωρητικά μειωμένη κατανάλωση λόγω της καλύτερης αντίστασης κύλισης.
Όπως διαβάζω, σε σύγκριση με την Α που είναι το ιδανικό, η Κατηγορία Β έχει αυξημένη κατανάλωση κατά 0,141 lit/100 km και η Ε έχει αυξημένη κατανάλωση κατά 0,451 lit/100 km.
Επομένως η διαφορά της Ε με την Β είναι 0,451-0,141=0,31 lit/100 km.
Σε μένα μέχρι τώρα η διαφορά αγγίζει το 1 lit/100 km (7,4-6,5 = 0,9 lit/100km)
https://www.elastikaleader.gr/symvoules ... utokinitou

Σε κάθε περίπτωση στην επιλογή που έκανα τα βασικά κριτήριά μου ήταν το fuel και το wet και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Τα προηγούμενα ελαστικά μου δεν είχαν μεγάλη φθορά. Μετρήσαμε το τακούνι και είχαν ακόμη 6 mm, που δικαιολογείται από το treadwear 460 που είχαν, όμως είχαν αρχίσει να γλιστράνε σε βρεγμένο δρόμο γι αυτό και τα άλλαξα.
Συνημμένα
IMG_20170713_150546.jpg
IMG_20170713_150546.jpg (67.95 KiB) 5286 προβολές
IMG_20170713_150532.jpg
IMG_20170713_150532.jpg (87.71 KiB) 5286 προβολές
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 16:57

Φίλε SSO :) , προφανώς αντιλαμβάνεσαι ότι οι δοκιμές που κάνουν οι εταιρείες συνήθως διαφέρουν από την καθημερινότητα... Επίσης προφανώς και θα υπάρχει διαφορά από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο. Τέλος δεν υπολόγισες έναν άλλο παράγοντα. Το βάρος του ελαστικού. Το Blueresponse σε παλιότερη έρευνα που είχα κάνει ήταν από τα πιο ελαφριά λάστιχα της κατηγορίας του. Τα άλλα που είχες που δεν τα ξέρει η μάνα τους δεν αποκλείεται να ήταν αρκετά πιο βαριά. Για όλους αυτούς τους λόγους και παρατηρείς απόκλιση... Η διαφορά από βαθμίδα σε βαθμίδα στην κατανάλωση καυσίμου είναι 0,1l/100χλμ σε κάποιο site που κοίταζα παλαιότερα με την προϋπόθεση ότι τα λάστιχα είναι συγκρίσιμα... Δεν νομίζω ότι υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ της εταιρείας που έβαλες και της εταιρείας που είχες πριν...

"A" επίσης έχουν πολλά λάστιχα στο βρεγμένο αλλά δεν έχουν όλα τις ίδιες επιδόσεις... Όπως και πολλά λάδια είναι 5W30 αλλά δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά... Αλλά αυτό δεν έχει να λέει... Τα Pirelli Cinturato P1 Verde με δείκτη Β βγήκαν πιο καλά στο βρεγμένο από αυτά που έβαλες στο φετινό Test της ADAC ενώ και πριν 2 χρόνια πάλι ήταν καλύτερα σε τεστ φρεναρίσματος σε 185 διάσταση σε σχέση με τους ανταγωνιστές που είχαν "Α".
Δες εδώ τα αποτελέσματα του φετινού τεστ της ADAC για την διάστασή σου σχεδόν (195/65/15):

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-ADAC-195-65-R15-Summer-Tyre-Test.htm

Δες και εδώ κριτικές χρηστών για τα BlueResponse : http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/Sport-BluResponse.htm
και εδώ για τα Goodyear: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/EfficientGrip-Performance.htm

Τα συγκεκριμένα Dunlop προσωπικά δεν θα επέλεγα γιατί ενώ σε επιδόσεις είναι κορυφαία 1)γράφουν τα χειρότερα για την φθορά τους, 2) υπάρχουν πολλά παράπονα ότι παθαίνουν εύκολα ζημιές στα πλαϊνά τους... Περίεργο για το 1 γιατί έχουν ίδιο treadwear με τα Goodyear. Ίσως έχουν πιο μαλακή γόμα γιατί σε παλαιότερο τεστ ήταν από τα top στο φρενάρισμα τα Dunlop. Κάτι πρέπει να θυσιάσεις για να έχεις επιδόσεις...

Εδώ και το παλαιότερο test (http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2015-Market-Overview-Braking-Test.htm) όπου τα Pirelli βγαίνουν πρώτα στο φρενάρισμα ενώ έχουν ετικέτα Β! Τα Goodyear πιο κάτω από τα Dunlop. ;) Τα Pirelli επίσης έχω αρχίσει και τα σκέφτομαι ενώ τα είχα αποκλείσει αρχικά καθώς έχουν πάρει update στη γόμα τους γι' αυτό και βγήκαν πρώτα στο τεστ της ADAC.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 17:05

Δες και 4 κριτικές από αυτά που είχες... http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Sailun/Atrezzo-SH402.htm
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 19:55

Δεν με χαλάει καθόλου να έχω περισσότερη οικονομία από αυτήν που περίμενα. Εγώ υπολογίζοντας να έχω μια οικονομία 0.3 lit/100 km και πάλι και θα ήμουν κερδισμένος αλλά και καλύτερα ελαστικά θα έχω από πριν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 20:36

sso έγραψε:Φίλε referravag στην διάσταση που φοράω, 195/60/15, και τα δυο ελαστκά (dunlop & goodyear) έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (fuel: B, Wet: A, noise: 68dB). http://www.skroutz.gr/c/578/lastixa-aut ... F15&page=6

Και στην διάσταση αυτή δεν βρήκα ελαστκά με fuel: Α

Η απορία μου είναι ότι η μειωμένη κατανάλωση που βλέπω με το trip computer είναι πολύ μεγαλύτερη από την θεωρητικά μειωμένη κατανάλωση λόγω της καλύτερης αντίστασης κύλισης.
Όπως διαβάζω, σε σύγκριση με την Α που είναι το ιδανικό, η Κατηγορία Β έχει αυξημένη κατανάλωση κατά 0,141 lit/100 km και η Ε έχει αυξημένη κατανάλωση κατά 0,451 lit/100 km.
Επομένως η διαφορά της Ε με την Β είναι 0,451-0,141=0,31 lit/100 km.
Σε μένα μέχρι τώρα η διαφορά αγγίζει το 1 lit/100 km (7,4-6,5 = 0,9 lit/100km)
https://www.elastikaleader.gr/symvoules ... utokinitou

Σε κάθε περίπτωση στην επιλογή που έκανα τα βασικά κριτήριά μου ήταν το fuel και το wet και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Τα προηγούμενα ελαστικά μου δεν είχαν μεγάλη φθορά. Μετρήσαμε το τακούνι και είχαν ακόμη 6 mm, που δικαιολογείται από το treadwear 460 που είχαν, όμως είχαν αρχίσει να γλιστράνε σε βρεγμένο δρόμο γι αυτό και τα άλλαξα.


Απορώ με τα dunlop πώς τα θεωρείτε καλά, ακόμα κλαίω τα λεφτάκια μου.

Michelin for the win (once again).

Γνώμη μου.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 20:47

Σεβαστή κάθε γνώμη. Μιλάς για το συγκεκριμένο ελαστικό ή γενικά για dunlop?
Βέβαια βγαίνουμε off topic τώρα. Το νήμα είναι για την κατανάλωση!!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 21:19

ωχχχχχχχχ δεν το πρόσεξα, έχεις δίκιο φίλε, συγγνώμη, :)

υγ. γι αυτά που έβαλα εγώ τα streetresponse έλεγα, βέβαια οκ άλλη διάσταση (175/65/14), αλλά λίγο χειρότερο σε όλα του. Κι εγω ψαχνόμουν μέσω tyrereviews κλπ. Πάντως και φίλος με 195 διάσταση dunlop, δεν έμεινε ικανοποιημένος. Επίσης, στην αρχή όλα τρώγονται (αν και το ντανλοπ εμένα απ την αρχή δε μ' άρεσε), το θέμα είναι κλείνει τα 3 χρόνια σε λίγο και δεν το κόβω ν' αντέχει ούτε μία μέρα παραπάνω.

sorry για το offtopic παιδιά.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 75 επισκέπτες