Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τετ 14 Μαρ, 2012 09:23

Θέλω να αναφέρω ότι τα προβληματάκια μου λύθηκαν οριστικά απο ότι φαίνεται.
Το αμάξι παίρνει τσακμάκι (τουλάχιστον απο απόγευμα σε πρωί - δεν έχει τύχει να το αφήσω περισσότερες ώρες σε ακινησία) και... ούτε λόξξυγες μετά απο πορεία ούτε τίποτα.

προφανώς ο Στάθης είχε απόλυτο δίκιο όταν μου έλεγε, κάνε υπομονή σε 2000-3000 χλμ θα "πατήσουν" τα μπεκ και τότε θα μου λες ότι είχα δίκιο.

Ε...λοιπόν ναι..είχε δίκιο.
Αρα όλες οι αναλύσεις περί εξαέρωσης απο υγρό σε αέριο και λοιπά...ήτανε...λανθασμένες παιδια.
Καλή η θεωρία, αλλα απο τη θεωρία στή πράξη υπάρχει χάος.

Εύκολα χρησιμοποιείς τη θεωρία για να "κουμπώσεις" μία επιστημονική εξήγηση, αλλα πολύ δύσκολα μπορείς να τσεκάρεις (ειδικά πίσω απο το πληκτρολόγιο) ότι οι θεωρητικές αναλύσεις έχουν βασιστεί σε σωστές παραδοχές.


Μέχρι να λυθεί το πρόβλημά μου, ήμουν έτοιμος να αρχίσω να πιστεύω ότι έχει γραφτεί εδώ ότι στάζουν τα μπεκ της Icom, ότι είναι έτσι σχεδιασμένο το σύστημα που έχει προβλήματα σαν υλοποίηση και πολλά άλλα.
Οταν ο Μπίρμπος μου έλεγε ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι αυτά είναι ανοησίες, εγώ δυσανασχετούσα ολίγον.
Τώρα...βλέπω ότι ήξερε πολύ καλά τί έλεγε και τι εννοούσε.

Το αμάξι δουλεύει λουκούμι, θερίζει, το μόνο που μένει να δω είναι και την αντοχή του στις βαλβίδες και το αν έχει βελτιωθεί η αξιοπιστία της τρόμπας, αυτά τα 2 θα τα δείξει ο χρόνος φυσικά , ήδη έχω πάνω απο 3500 χλμ και έχω ήδη αποσβέσει πολλά χρήματα σε σχέση με τη πανάκριβη 100αρα που έβαζα υποχρεωτικά στο αμάξι μου όπως ήτανε σεταρισμένο.
Τελικά αυτοί οι Ιταλοί είναι παρα πολλές φορές μπροστά σε ιδέες που αφορούν την αυτοκίνηση.
Απλά τους πιάνει ο ενθουσιασμός και βιάζονται να λανσάρουν το προιόν πριν τους πούνε το οκ οι μηχανικοί τους και εκει είναι το αδύνατό σημείο τους πάντα που τους χαλάει τη φήμη.
Κάτι ακόμη: έμαθα ότι ο υγρός της prins έχει δεξαμενή και κάποια εξαρτήματα icom!!
Δε μου κάνει εντύπωση, εδώ είναι γνωστό πως πολλά γαλλικά αμάξια (και κάποια άλλα )έχουν magneti marelli εγκέφαλους.... =))
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό dathens » Τετ 14 Μαρ, 2012 11:02

Ο μπιρμπος στο είπε για της prins τον υγρο ;
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τετ 14 Μαρ, 2012 16:17

το ζητούμενο για σένα είναι ΠΟΙΟΣ μου το είπε και απο ποιόν το έμαθα, ή αν όντως η πληροφορία ισχύει και είναι αληθινή;
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό maevius » Τετ 14 Μαρ, 2012 19:12

antonis8via έγραψε:το ζητούμενο για σένα είναι ΠΟΙΟΣ μου το είπε και απο ποιόν το έμαθα, ή αν όντως η πληροφορία ισχύει και είναι αληθινή;

Πάντως αν είναι αλήθεια εχει πολύ πλάκα γιατί μας τα χαν κάνει τούμπανο οι ''ολλανδοι'' με τα ''κορυφαία'' πρωτοπόρα συστήματα τους..... =)) :))
όχι ότι δεν είναι καλά αλλά δεν είναι και της ΝΑSA .............
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 14 Μαρ, 2012 22:12

Οχι ρε παιδες παλι.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό maevius » Τετ 14 Μαρ, 2012 22:34

fokion έγραψε:Οχι ρε παιδες παλι.....


Φίλε fokion όσο συνεχίζεται η αβάντα (που δυστυχώς συνεχίζεται και εδώ και σε άλλα φόρουμ σχετικά με το θέμα) θα υπάρχει αντίλογος. Αν δεν καταλαβαίνεις πως γίνεται ρώτα με να σου εξηγήσω..........
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 15 Μαρ, 2012 00:04

antonis8via έγραψε:το ζητούμενο για σένα είναι ΠΟΙΟΣ μου το είπε και απο ποιόν το έμαθα, ή αν όντως η πληροφορία ισχύει και είναι αληθινή;



Που θες να ξέρω ; Για αυτο σε ρωτάω ποιος στο είπε βέβαια παίζει ρολο αν στο είπε ο μεγαλος μεταξύ του 3-4 ου τσίπουρου !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό nikoathsun » Πέμ 15 Μαρ, 2012 01:20

maevius έγραψε:
antonis8via έγραψε:το ζητούμενο για σένα είναι ΠΟΙΟΣ μου το είπε και απο ποιόν το έμαθα, ή αν όντως η πληροφορία ισχύει και είναι αληθινή;

Πάντως αν είναι αλήθεια εχει πολύ πλάκα γιατί μας τα χαν κάνει τούμπανο οι ''ολλανδοι'' με τα ''κορυφαία'' πρωτοπόρα συστήματα τους..... =)) :))
όχι ότι δεν είναι καλά αλλά δεν είναι και της ΝΑSA .............

:o Εδώ βγάζεις κάποιο θέμα το οποίο δεν υπάρχει :eh: .Τούμπανο τα κάνουνε οι εταιρείες με την διαφήμιση ΚΑΝΈΝΑΣ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΠΕΙ ΌΤΙ ΤΟ VIALLE ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΌ ΌΛΟΙ ΛΈΝΕ VIALLE ΚΑΙ ICOM ΓΙΑ ΥΓΡΌ δηλαδή ότι υπάρχει,απλό.Τώρα για τα icom, τα προβλήματα και τις φήμες τα γραφούν οι κάτοχοι του κιτ.Όπως και της vialle.ΚΑΙ ΑΠΌ ΤΑ ΔΥΟ ΈΧΟΥΝ αναφερθει κάποια ΠΡΟΒΛΉΜΑΤΑ :o) .ΕΊΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΆΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΣΟΥ με αυτά που λες,και σε προκαλώ.Αν έχεις κάποιο σχετικό ποστ βαλτό σε link@@@@ :(( :(( :(( ΔΕΝ ΈΧΟΥΜΕ ΌΛΟΙ ΤΟ ΜΥΑΛΌ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΊΝΑΙ ΆΚΥΡA
nikoathsun
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 21 Σεπ, 2011 20:53

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 15 Μαρ, 2012 07:37

Φίλε μου έχεις καταλάβει λαθος δεν μιλάω μόνο για υγρο ψεκασμό. Μιλάω για όλους τους τύπους των κιτ και τις αβάντες . Δεν θα παραθέσω συγκεκριμένα ποστ μεγάλο παιδί είσαι και θα καταλάβεις από μόνος σου αλλά πιστεύεις ότι εδω μέσα δεν μπαίνουν άνθρωποι των εταιριών -συνεργείων για διαφήμιση μέσω τυχάιων ποστ μεταμφιεσμένοι σε απλοί οδηγοί;. Όταν για κάθε κιτ η εγκατάσταση που δεν δουλέυει το φάρμακο είναι συνήθως και προτείνονται συγκεκρμένα κιτ από συγκεκριμένα άτομα και όλως τυχαίως το έχει βάλει ένας φίλος αυτού που το προτείνει και έχει κάνει 3835257829 χλμ απροβλημάτιστα ή είδε στο συνεργείο που πήγε τυχαία ένα ίδιο κουκλι ή κατά τύχη η εταιρία που αβαντάρει έχει βγάλει το χ κιτ για το μοντέλο σου τι είναι; τυχαίο;;;;; δεν νομίζω........ Ούτε τυχαίές θεωρώ μερικές ''ζημιες''......δεν θα παραθέσω συγκεκριμένα ποστ γιατί όπως είπα μεγάλο παιδι είσαι μπορείς να καταλάβεις και από μόνος σου. Τώρα αν πιστεύεις ότι όλα είναι όμορφα και αγγελικά πλασμένα.......... :wave:
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 15 Μαρ, 2012 09:47

maevius έγραψε:
fokion έγραψε:Οχι ρε παιδες παλι.....


Φίλε fokion όσο συνεχίζεται η αβάντα (που δυστυχώς συνεχίζεται και εδώ και σε άλλα φόρουμ σχετικά με το θέμα) θα υπάρχει αντίλογος. Αν δεν καταλαβαίνεις πως γίνεται ρώτα με να σου εξηγήσω..........


μωρε εχω καταλαβει...
απλά καθομαι στην ακρη και προσπαθω να μαθαινω απο μελη οπως ο DaKancho, ο antonis8iva ανθρωποι με τεκμηριωμενη ( κατ εμε παντα ) αποψη..
και καθομαι στην ακρη με το ανωνυμο τουρκικο φτυνιαρικο συστηματακι μου που 4000 τωρα απο την στιγμη που ρυθμιστικε ( εστω και με το autocaliblarion μονο - μου "χρωσταει" μια απαντηση εδω ο DaKancho :) ) δεν κανει τσικ ακομα και στο -10...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 29 επισκέπτες