Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό lyggas » Πέμ 12 Απρ, 2012 01:06

gakost έγραψε:Διαβάζω στο θέμα ότι είναι φυσιολογική λειτουργία να γυρίζει το σύστημα σε βενζίνη στην κατηφόρα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σκοπό εξυπηρετεί :?: :think: γιατί εγώ σαν ενόχλήση - προβλημα- δυσλειτουργία - bug το αντιλαμβάνομαι


Από όσα γνωρίσω, γίνεται προληπτικά, για λόγους ασφαλείας.
SUZUKI GV 1.6 (60.000 χλμ. με ICOM JTG)
lyggas
 
Δημοσιευσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 20:58

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 12 Απρ, 2012 11:19

lyggas έγραψε:
gakost έγραψε:Διαβάζω στο θέμα ότι είναι φυσιολογική λειτουργία να γυρίζει το σύστημα σε βενζίνη στην κατηφόρα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σκοπό εξυπηρετεί :?: :think: γιατί εγώ σαν ενόχλήση - προβλημα- δυσλειτουργία - bug το αντιλαμβάνομαι


Από όσα γνωρίσω, γίνεται προληπτικά, για λόγους ασφαλείας.


Τοτε γιατι δεν συμβαινει σε ολους ?

ΥΓ: Και γω εχω τον καινουριο εγκεφαλο χωρις τα 4 ρελε.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό lyggas » Πέμ 12 Απρ, 2012 14:59

astragjtg έγραψε:
lyggas έγραψε:
gakost έγραψε:Διαβάζω στο θέμα ότι είναι φυσιολογική λειτουργία να γυρίζει το σύστημα σε βενζίνη στην κατηφόρα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σκοπό εξυπηρετεί :?: :think: γιατί εγώ σαν ενόχλήση - προβλημα- δυσλειτουργία - bug το αντιλαμβάνομαι


Από όσα γνωρίσω, γίνεται προληπτικά, για λόγους ασφαλείας.


Τοτε γιατι δεν συμβαινει σε ολους ?

ΥΓ: Και γω εχω τον καινουριο εγκεφαλο χωρις τα 4 ρελε.


Συμβαίνει σε όλους, απλώς πόσο θα καθυστερήσει εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους. π.χ. μια μακριά κλιμάκωση στις ταχύτητες, θα καθυστερεί την απομόνωση αφού ο κινητήρας φρενάρει λιγότερο το όχημα, κ.α. Πάντως συμβαίνει σε όλα τα οχήματα. Να το δοκιμάσετε σε ορεινές διαδρομές και θα το διαπιστώσετε. Αν δεν κατεβαίνετε κατηφόρες πως θα το αντιληφθείτε;
Εδώ που μένω (Φλώρινα), συμβαίνει σε όσα αυτοκίνητα ξέρω που έχουν icom και είναι κάτι σύνηθες. Και ξέρω πάρα πολλά οχήματα με icom...και τα περισσότερα έχουν νέο εγκέφαλο, αλλά είπαμε συμβαίνει και με τον παλιό, απλώς ο παλιός δεν γυρίζει σε lpg αυτόματα.

΄Οταν το διαπιστώσετε να το γράψετε. ;)
SUZUKI GV 1.6 (60.000 χλμ. με ICOM JTG)
lyggas
 
Δημοσιευσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 20:58

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 12 Απρ, 2012 15:37

Και γω επαρχια ειμαι και παιζει πολυ κατηφορα αλλα δεν εχω προσεξει κατι απο τον οκτωβριο που εχω το νεο εγκεφαλο. Επειδη ειχα ακουσει αυτο οτι συμβανει, ειχα το νου μου για πολυ καιρο αλλα δεν εχω δει εστω και 1 φορα να εχει γυρισει σε βενζινη και μετα σε lpg. Ασε που και το ''μπιπ'' ειναι χαρακτηριστικο και θα το ειχα ακουσει...
Κρατω μια επιφυλαξη ομως μιας και συμβαινει σε τοσους...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό chrisd » Πέμ 12 Απρ, 2012 17:26

Παιδια ο λογος που γυρναει σε βενζινη ειναι απολυτος φυσιολογικος για τα icom.διαβαζει οτι δεν υπαρχει ψεκασμος για μεγαλο διαστημα και σαν safe mode γυριζει σε βενζινη.εμενα μπηκε εξτρα καλωδιο απο τον παλμο ενος πολλαπλασιαστη προς τον εγκεφαλο της icom για να διαβαζει στροφες του κινητηρα.
Μηπως σε οσους γυρναει στην κατηφορα εχει παρθει παλμος απο μπεκ βενζινης για αυτο το κανει?
ας κοιταξει οποιος φοραει τελευταια σειρα εγκεφαλου της icom που παει το καλωδιακη αυτο σε μπεκ η σε πολλαπλασιαστη και να ποσταρει.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 12 Απρ, 2012 17:32

zep έγραψε:Η σειρά εκδόσεων των icu είναι οι 70301001 ο παλαιότερος, 70301002 , 70304504 και 70304506 η τελευταία έκδοσή του ...
Αύριο που θα κάνω ταξίδι θα τον τσεκάρω αν και δεν περιμένω να δώ κάποιες διαφορές.


Εγω εχω τον 70304506. Ελπιζω να κρατησει και να μην τα τινάξει και αυτος.
Αληθεια, πως και που εκανες την αναβάθμιση ?

Τελικα ειδες διαφορες σε σχεση με πριν την αναβάθμιση ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 12 Απρ, 2012 17:38

chrisd έγραψε:ας κοιταξει οποιος φοραει τελευταια σειρα εγκεφαλου της icom που παει το καλωδιακη αυτο σε μπεκ η σε πολλαπλασιαστη και να ποσταρει.

Φοραω το τελευταιο μοντελο εγκεφαλου αλλα δεν εχει συνδεθει κανενα καλωδιο με τιποτα. Ισως και γι αυτο να μην με πετάει.
Απ οσο θυμαμαι αυτο γινεται περισσοτερο για να μην εχεις ασταθεια στο ρελαντι(για οποιον εχει) . Παντως καλο ειναι.

Εγω απορω γιατι να ειναι ''safe mode'' αυτη η εναλλαγη. Τι θα μπορουσε να γινει δηλαδη ??? Τι υποτίθεται οτι ειναι αυτο που η βενζινη ''προστατευει'' απο ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό chrisd » Πέμ 12 Απρ, 2012 18:46

απο τρακαρισμα.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 12 Απρ, 2012 18:55

chrisd έγραψε:απο τρακαρισμα.

Δηλαδη σε περιπτωση τρακαρισματος που ο κινητηρας λειτουργει ακομα θα σε γυρισει σε βενζινη(που δεν το νομιζω εκτος και αν υπαρχει διαρροη) και αυτο ειναι ''safe mode'' ??? Ελατε ρε παιδια, ή εγω δεν καταλαβαινω κατι ή ειναι κατι αλλο.
Κατι πρεπει να παιζει με τις στροφες του κινητηρα και το οτι εχεις ''κλειστο'' το γκαζι. Και αυτο σε οσους εχουν συνδεμενο το καλωδιο που ειπώθηκε παραπανω. Το γιατι, εμενα δεν με καλυπτει μεχρι τωρα κατι.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 12 Απρ, 2012 21:01

Ας το βαλω και δω να υπαρχει :lol: :lol: :lol:

Οδηγειες Εκκίνησης Εκτακτου Αναγκης (και οχι μονο..) κατευθειαν με LPG για το Icom Jtg στο παρακατω θεμα:

viewtopic.php?f=14&t=1023
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες