Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Πέμ 15 Μαρ, 2012 11:28

fokion,

να ξέρεις ένα πράγμα για μένα:

κατά βάση, λατρεύω τα φτηνά προιόντα και πάντα ως γνώμονα έχω το value for money.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που έσκασα 22000 κοντά ευρώ για ένα "Σκουντα" όταν άλλοι παίρνουν
δάνεια για να δώσουν τα ίδια χρήματα να αγοράσουν ένα μπεεμβεεεε να' ουμ και ας είναι 1.6 με μέτριους χώρους στους οποίους προσπαθούν
να στριμώξουν 2 παιδια, τη σύζυγο και τη πεθερά, με μπαγκαζιέρα οροφής για τις αποσκευές και τελικά αναρωτιέσαι γιατι έδωσε τόσα λ7 να αγοράσουν ένα απλο 1600άρι και κατά πόσο τους εξυπηρετεί...Αλλα..όλοι ξέρουμε το γιατι...

ε..κάτι το σήμα, η μόστρα, το τι θα πει ο κουμπαρος, η glamoyριά ρε παιδί μου...έτσι είναι (ή μάλλον ήταν;) ο νεο-Ελληνας (νεόπλουτος) και τώρα δυστυχώς νεο-πτωχος.

Το αν μετά δεν έχει να το πάει για service...είναι άλλη ιστορία.

Θέλω να πω ότι...εγώ χαίρομαι που φτηνά συστήματα κάνουν μια χαρά τη δουλεια.
Και εγω με πνεύμονα ξεκίνησα και δεν είχα καμμία όρεξη να σκάσω 1000 ευρώ παραπάνω.

Και φυσικά...μέχρι να δω ότι έκανα απόσβεση και κέρδισα και 5000-6000 ευρώ (ώστε αν σκάσει μία ζημιά απο υγραέριο να πω...εντάξει δίνω τα 2000 αλλα και πάλι έχω 3000-4000 στη τσέπη) ευχαριστημένος και ήρεμος δε θα κοιμάμαι όσο και αν πάει καλά και όσο και αν με έχει βοηθήσει ο κάθε εγκαταστάτης μου.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 15 Μαρ, 2012 12:41

κι εννοειται το πιο πανω δεν το εγραψα για να πω οτι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ειναι το καλυτερο :D

ουτε τις δυνατοτητες ρυθμισης που εχω δει σε αλλα προγραμματα εχει ουτε τιποτα. Ενα, απο οτι δειχνει αξιοπρεπως γραμμενο autocalibration εχει, σε ενα κινητηρα που δεν εχει και ιδιαιτερες απαιτησεις και πολυπλοκότητα, βαλμενο απο εναν μαστορα που και παλι εκ του αποτελεσματος κρινομενος, ηξερε τι εκανε... ( καθοτι ΔΕΝ ειναι απο τις "φιρμες")

ΣΙΓΟΥΡΑ με ενα πχ ICOM ενδεχεται να πηγαινε και καλυτερα ( ρυθμιζομενο καλυτερα - ειπαμε το προγραμμα εχει ελαχιστες αλλες παραμετρους πλην της "καμπυλης") και μπορει και πιο οικονομικά σε καταναλωση... Θα ηταν τουλαχιστον αστειο να βαλω υγρου ψεκασμου στη Μαρμαρω.. σα να βαζεις 100αρα σε μηχανη του γκαζον :D :D ...

Αλλα οκ αυτο μπορουσα να πληρωσω αυτο εβαλα..
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό LPGas » Πέμ 15 Μαρ, 2012 15:46

antonis8via έγραψε:Θέλω να αναφέρω ότι τα προβληματάκια μου λύθηκαν οριστικά απο ότι φαίνεται.
Το αμάξι παίρνει τσακμάκι (τουλάχιστον απο απόγευμα σε πρωί - δεν έχει τύχει να το αφήσω περισσότερες ώρες σε ακινησία) και... ούτε λόξξυγες μετά απο πορεία ούτε τίποτα.

προφανώς ο Στάθης είχε απόλυτο δίκιο όταν μου έλεγε, κάνε υπομονή σε 2000-3000 χλμ θα "πατήσουν" τα μπεκ και τότε θα μου λες ότι είχα δίκιο.


)


Είσαι πολύ τυχερός...μάλλον
Έχουμε ασχοληθεί στο παρελθόν με ICOM και έχουμε τοποθετήσει περίπου 30 συστήματα. Στα δικά μας αυτοκίνητα, όχι σε 2000χλμ αλλά με 80.000 χλμ τα μπεκ δεν λένε να «πατήσουν» με τίποτα! Δυστυχώς….
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Παρ 16 Μαρ, 2012 12:41

Ας πούμε λοιπόν ότι είμαι "τυχερός".
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Παρ 16 Μαρ, 2012 17:08

να σημειώσω ότι φοράω μπουζί ιριδίου και έχω αλλάξει και τους 4 πολλαπλασιαστές διότι αυτοί μου μεγένθυναν όπως απεδείχθη το πρόβλημα της ψυχρής εκκίνησης και ειδικά τα μικρο-μπουκωματάκια στο πολύ κρύο.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τετ 04 Απρ, 2012 09:25

παιδια,

να μη το ματιάξω...το αμάξι δουλεύει ρολόι απο τότε που έβαλα και τους 4 πολλαπλασιαστές καινούργιους.
Μέχρι στιγμής, είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος με το Icom και χαίρομαι το αμάξι μου όπως ακριβώς θα το χαιρόμουν αν είχε η βενζίνη 1 ευρώ το λίτρο!
Χώρια που το αμάξι πάει καλύτερα απο ότι με τη 100άρα βενζίνη.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό insano » Τετ 04 Απρ, 2012 23:24

:lol: :lol: :lol: :lol:
εχεις πλακα παντως
το πιο πιθανο σεναριο λεει οτι δεν εχεις μπει ποτε σε bmw.
μαθε τωρα κατι: η ποιοτητα κυλησης του αυτοκινητου σου παιζει να ειναι χειροτερη απο m40
:wave:
συμφωνω ομως για το value for money
insano
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν, 2012 00:18

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 05 Απρ, 2012 00:38

antonis8via έγραψε:Ας πούμε λοιπόν ότι είμαι "τυχερός".



Δεν ήθελα να σου απαντήσω με το τροπο που εσυ απαντάς περι ( μήπως είσαι εγκαταστατης κτλ ) κτλ αλλα με προκαλούν τα γρσφόμενα σου βρε μπας και είσαι ο Στάθης ; γιατι αν ήταν το φαντάσματακι εδω μέσα πιο λίγα θα έγραφε για το icom !! Δεν πατάνε τα μπεκ !!! Τι ειναι σταφύλια ; Έχει keihin για υγρο ψεκασμο πες του Στάθη αν ξέρει τι ειναι και ναι δεν έχει καμία σχέση ο υγρός ψεκασμος της υπογραφής μου με την icom τη marelli ή την vialle ... Να μην το αφήσω και αυτο να πέσει κάτω ....
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Πέμ 05 Απρ, 2012 09:09

εγώ δεν έχω μπει σε bmw;
α...μπα...ούτε που τις γνωρίζω, σε φωτο τις έχει δει μόνο.... ;)
Αν έχεις 316, συγνώμη που σε πλήγωσα, σε καταλαβαινω πως νιώθεις όταν δε μπορείς να προσπεράσεις ούτε τράκτορα ξεφόρτωτο :lol:
Αλλα..είπαμε..το σήμα πάνω απο όλα... και ας είναι...entry level model !!!
Εκει στη Συγγρου μπαίνεις μέσα και ο μεσήλικας πωλητής στη κεντρική είσοδο που δε ξέρει να ξεχωρίσει ταμπούρο απο δισκόπλακα...
φουσκώνει σα κοκόρι, όταν σου δείχνει... το μηχανοστάσιο μιας 316....
ασε φίλε..εγώ είμαι κοινός θνητός...καλά περνάω με το ταξί μου....

πως το είπες αυτο που θα μου μάθεις; "ποιότητα κύλισης" εννοείς, και όχι "κύλησης",

μάθε πρώτα να το γράφεις σωστά εσύ και μετά..μου μαθαίνεις και τι είναι......
όσο για το "π-ο-ι-ό-τ-η-τ-α",
κάθε γράμμα πληρωμένο 7-8 χιλιάρικα για τη cabrio 320 οικογενειακού φίλου μου.
Τελευταία επεξεργασία από antonis8via και Πέμ 05 Απρ, 2012 09:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Πέμ 05 Απρ, 2012 09:11

έχεις pm dathens!
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες