Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 12 Σεπ, 2017 23:57

referravag έγραψε:Σωκράτη εμείς βάλαμε άλλο ένα πρατήριο στη μαύρη λίστα, την Shell στο Κοκκώνι Κορινθίας (μετά το Βραχάτι προς Κιάτο είναι)http://fuelgr.gr/web/?lat=37.972904&lng=22.776595&id=1563καθώς βγάζει σχεδόν 100χλμ παρακάτω από το πρατήριο που φουλάρει σε σταθερή βάση η φίλη μου... Και το παράδοξο είναι ότι έχει κι αυτή Coral. Δεν ξέρω τι γίνεται... Πάντως βλέπω ότι γίνεται χαμός... Και με το πετρέλαιο τελευταία παρατηρώ κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν στο δικό μου. Άντε πάλι στη γύρα να βρούμε καλό καύσιμο... :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

ΥΓ: Έχουμε το ίδιο τηλέφωνο; RedMi Note 3 Pro κι εσύ; :lol:

100 χλμ λιγότερα είναι μεγάλη διαφορά Βαγγέλη...κάπου 8 λίτρα....κάπου 20% κλέψιμο;;;; :evil:
Δυστυχώς φίλε μου δεν ξέρεις από που να πρωτοφυλαχτείς!!!
Στο diesel, όπως σου έχω πει, έχω καθιερώσει να βάζω Shell V Power, κάθε Πέμπτη που το έχει προσφορά στην τιμή του απλού, αλλά μόνο σε Εταιρικά Πρατήρια, όπου λογικά οι πιθανότητες νοθείας/κλοπής είναι σημαντικά λιγότερες από ιδιωτικά πρατήρια.

Υ.Γ. (Off Topic)...Ναι έχω κι εγώ το Xiaomi Redmi Note 3, αλλά την Internatioal έκδοση λόγω της 800άρας μπάντας. Μάλιστα αφού η Xiaomi μας έδωσε την πολυαναμενόμενη Miui 9 Rom με android 6, προχθές φλάσαρα μια AOSP Rom με anroid 8.0 (Oreo) :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 13 Σεπ, 2017 02:18

sso έγραψε:100 χλμ λιγότερα είναι μεγάλη διαφορά Βαγγέλη...κάπου 8 λίτρα....κάπου 20% κλέψιμο;;;; :evil:
Δυστυχώς φίλε μου δεν ξέρεις από που να πρωτοφυλαχτείς!!!
Στο diesel, όπως σου έχω πει, έχω καθιερώσει να βάζω Shell V Power, κάθε Πέμπτη που το έχει προσφορά στην τιμή του απλού, αλλά μόνο σε Εταιρικά Πρατήρια, όπου λογικά οι πιθανότητες νοθείας/κλοπής είναι σημαντικά λιγότερες από ιδιωτικά πρατήρια.

Υ.Γ. (Off Topic)...Ναι έχω κι εγώ το Xiaomi Redmi Note 3, αλλά την Internatioal έκδοση λόγω της 800άρας μπάντας. Μάλιστα αφού η Xiaomi μας έδωσε την πολυαναμενόμενη Miui 9 Rom με android 6, προχθές φλάσαρα μια AOSP Rom με anroid 8.0 (Oreo) :D


Θα συμπληρώσω μετά από αρκετό καιρό αυτή την Πέμπτη κι εγώ V-Power diesel. Από εταιρικά έβαζα κι εγώ στην Κόρινθο αλλά άρχισε να το καίει γρήγορα κάπου τον Μάη και άλλαξα... Το AVIN Diesel Best Action το θεωρώ καλύτερο. Έχω Aegean τώρα αλλά ενώ ήμουν ευχαριστημένος στο προηγούμενο γέμισμα σε αυτό μου κάνει αναγεννήσεις στα μισά χιλιόμετρα ξαφνικά το DPF... Κάτι πρέπει να έχει παιχτεί γιατί ήταν καμιά βδομάδα κλειστό το πρατήριο μεταξύ των δυο γεμισμάτων που έκανα... Εκεί που μου έκανε κάθε 200χλμ (με D-Force) τώρα μου κάνει κάθε 100χλμ... Κάτι δεν πάει καλά...

Σχετικά με το πρατήριο στο Κοκκώνι ναι η αναλογία τόσο βγαίνει. Με 10ευρώ που είχε βάλει έβγαλε 160χλμ. Άρα με 36ευρώ που φουλάρει (όπως φούλαρε σήμερα στο κανονικό της πρατήριο) βγάζει 576χλμ από το πρατήριο στο Κοκκώνι τη στιγμή που στο σταθερό πρατήριο που βάζει κοντά στην δουλειά της βγάζει 650χλμ... Σε κάτι άλλα μέσα στην Κόρινθο έβγαζε τον πρώτο χρόνο 650χλμ κανονικά μέχρι που άρχισε ξαφνικά να βγάζει 600 και νομίζαμε ότι έφταιγε που αλλάξαμε λάδια από 5W30 σε 5W40. Τρελό όργιο κάνουν... Και μετά λέμε γιατί παθαίνουν ζημιές και κατηγορούμε το υγραέριο γενικά και αόριστα... Το έχω πει και θα το ξανά πω. Βενζινάς (που δεν έχει υγραέριο στο πρατήριό του) μου έχει πει ότι τα αυτοκίνητα δεν καίγονται από το υγραέριο σαν υγραέριο, αλλά από το ότι γεμίζουν με μαϊμού μείγμα που δεν πληροί τις προδιαγραφές Autogas... Το ίδιο δεν θα συνέβαινε και αν βάζαμε συνέχεια μαϊμού βενζίνες; Σε πόσους έχει καεί η μηχανή από μαϊμού βενζίνες; Το ίδιο πράγμα είναι...

//--------------
// Off Topic
//--------------

ΥΓ: Εγώ δεν ξέρω αν έχω το international μάλλον εννοείς την 800άρα μπάντα. Πάντως έχω 4G κανονικά στην κάρτα της Vodafone. Στην Cosmote μέχρι 3G/Η+ νομίζω μου δείχνει στο άλλο slot. Έχω κάνει το mod και έχω και microSD + SIM στο δεύτερο slot. :D Από ROM εγώ μένω πιστός και στηρίζω την ελληνική κοινότητα και την MIUI καθώς μου αρέσουν περισσότερο κάποιες έξτρα λειτουργίες που έχει η MIUI σε σχέση με τις stock εκδόσεις που είναι pure android! Χτες πέρασα την τελευταία XTRV stable και φυσικά RADON Kernel με λειτουργία Quick Charge! Φορτίζει σε χρόνο dt το τηλέφωνο!! Αξίζει! Πολύ καλό mod!! Έχω εφοδιαστεί και με φορτιστές Quick Charge 3.0 για σπίτι και αυτοκίνητο και είναι άψογο! Καμία σχέση η φόρτιση με πριν!
// End of Off Topic

@astam: Φίλε astam ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Όντως δεν το έχει ο συγκεκριμένος πωλητής πλέον... Βλέπω ότι κυκλοφορεί όμως και ένα iCar Pro μοντέλο το οποίο δεν ξέρω αν είναι όντως legit ή μαϊμού... Δεν μου αρέσει που γράφει στην περιγραφή ότι έχει έκδοση HW 2.1 :-? Μου μυρίζει κινέζικο μαϊμού. Επίσης στο site της VGATE δεν μπορώ να το βρω... Θα τους στείλω ένα mail να τους ρωτήσω αν είναι όντως δικό τους... To iCar 3 έχει ARM μέσα που το θεωρώ πολύ μεγάλο +. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω για το Pro και αν δεν με πείσει θα πάρω το 3. :thumbup: :thumbup:
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 11 Αύγ, 2018 13:37

Με αυτό το φθηνό μηχανάκι το κινέζικο που έχει 5 ευρώ στο ebay/aliexpress (και στην Ελλάδα από 10 έως και 25 που το έχω δει - έλεος) θεωρείτε υπάρχει κάποιος κίνδυνος για τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου να καεί τίποτα; Ή είναι ακίνδυνο;
Τελευταία επεξεργασία από nickL και Σάβ 11 Αύγ, 2018 13:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 11 Αύγ, 2018 13:40

Εχ
nickL έγραψε:Με αυτό το φθηνό μηχανάκι το κινέζικο που έχει 5 ευρώ στο ebay/aliexpress θεωρείτε υπάρχει κάποιος κίνδυνος για τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου να καεί τίποτα; Ή είναι ακίνδυνο;
Έχω ακούσει οτι καίγεται.Εμενα στο Honda δεν δούλεψε.Θα αγοράσω της MaxiScan

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 22 Σεπ, 2018 04:50

Επειδή οι κλώνοι του ebay δεν δούλεψαν , , αγόρασα απο την επίσημη σελίδα για την αποφυγή κλώνου το Autel AL419
Μου κόστισε 85 ευρώ.
Θα δοκιμαστεί στο Honda και θα επανέλθω , σε Ford Maverick δούλεψε απροβλημάτιστα.
διαγνωστικό Honda.jpg
διαγνωστικό Honda.jpg (25.07 KiB) 5695 προβολές
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 20 Νοέμ, 2018 23:51

Καλό τελικά το autel?
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 20 Νοέμ, 2018 23:53

nickL έγραψε:Καλό τελικά το autel?
Αξίζει τα χρήματα , σε οποιαδήποτε αμάξι το δοκίμασα δούλεψε.
Μπορείς να αποθηκεύσεις τα δεδομένα.
Το σημαντικότερο είναι ότι παίρνει αναβάθμιση .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Παρ 23 Νοέμ, 2018 16:14

referravag έγραψε:Άκυρη η προηγούμενη παρατήρηση μου για το lag... Επιλέγοντας στο Torque "faster communication" απ' ότι είδα πενταπλασιάζεται ο ρυθμός ανάγνωσης των PIDS και δουλεύει άψογα χωρίς καθόλου lag! Στο Dashcommand όμως στο iPad δεν δουλεύει το ίδιο καλά με το προηγούμενο το v1.5. Όλα αυτά κλώνοι είναι φίλε anikologr. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι το παλιό που έχω δεν συνδέεται με τίποτα χτες που το δοκίμασα πάλι. Το καινούριο έχει πολύ καλύτερη σύνδεση με android χωρίς να χρειάζεται να το βγάλω και να το ξαναβάλω άσσο την θύρα OBD όπως το ν1.5... Θα πειραματιστώ λίγο ακόμη.
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση Μόλις έκανα και εγώ αυτή την παραμετροποίηση στο δικό μου γιατί και εγώ έβλεπα lag σε πραγματικό χρόνο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Παρ 23 Νοέμ, 2018 16:26

tripas έγραψε:Φίλε sso καταρχάς
1)H OBD φύσα είναι καθαρά για διαγνωστικό σκοπό που σημαίνει όχι μόνιμη σύνδεση δεν είναι για monitoring καλύτερα να μην έχεις κάτι μόνιμα συνδεδεμένο.
2) Αν η ECU του LPG έχει OBD λειτουργία , σημαίνει ότι πλήρωσες κάποια έξτρα Ευρώ για να την έχεις, όταν βάζεις στην OBD φύσα αυτά τα διαγνωστικά το ΜΟΝΟ που κάνεις είναι να πετάς αυτά τα λεφτά καθώς η OBD λειτουργία του ECU του LPG ακυρώνεται.

Το torque pro καλύτερα να το χρησιμοποιείς μόνο για να διαβάζεις με σβηστό κινητήρα το LTFT ή βλάβες. Άντε και τώρα στην αρχή 1-2 να βλέπεις για καμιά 10-15 min το STFT ή σε ποια θερμοκρασία μπαίνει το αέριο κλπ... μετά βάλτο στο κουτί του και ΜΟΝΟ αν έχεις βλάβη ή κάτι δεν πάει καλά το ξανά βγάζεις.
Άψογος ευχαριστώ και για μένα τις πληροφορίες αυτές Αν και το δικό μου σύστημα υγραερίου δεν είναι συνδεδεμένο με την obd του αυτοκινήτου

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Παρ 23 Νοέμ, 2018 16:49

meletis έγραψε:
nickL έγραψε:Καλό τελικά το autel?
Αξίζει τα χρήματα , σε οποιαδήποτε αμάξι το δοκίμασα δούλεψε.
Μπορείς να αποθηκεύσεις τα δεδομένα.
Το σημαντικότερο είναι ότι παίρνει αναβάθμιση .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μήπως το έχεις δοκιμάσει σε Passat του 2006 η Skoda Octavia Γιατί θέλω και εγώ ένα διαγνωστικό καλό, έχω το elm327 αλλά δεν κάνει για όλα τα αυτοκίνητα στο Skoda και στο Passat δεν κάνει

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 69 επισκέπτες