Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Δευτ 07 Νοέμ, 2011 21:44

Μετά από κάποια χρήση του εργαλείου είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την (πάμφθηνη) αλλά χρηστική αγορά. Ενημερωτικά καταγράφω πιο κάτω δύο screenshots από δύο οθόνες που δημιούργησα. Προφανώς πιο κάτω δεν υπάρχουν τιμές γιατί πήρα τα screenshots σε idle mode, αλλά όλες οι εμφανιζόμενες μετρήσεις είναι υποστηριζόμενες πλήρως από το εργαλείο και λειτουργικές. Συνολικά είναι λειτουργικές περίπου οι μισές από όλες όσες είναι διαθέσιμες στο εργαλείο για να τις ορίσει κανείς. Μάλιστα υπάρχει και πλήρης και αναλυτική λίστα, όπου (όταν το εργαλείο είναι συνδεμένο και σε λειτουργία) μαρκάρονται όλες όσες είναι διαθέσιμες και δεν χάνουμε χρόνο με λάθος δοκιμές.

Εικόνα

Εικόνα

Επίσης κάποιος φίλος ανέφερε πιο πάνω ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι αργό.
Τι ακριβώς εννοεί, δεν καταλαβαίνω να αργεί σε κάτι, όλα τα ρολόγια λειτουργούν κανονικότατα (και έχω βάλει και μπόλικα).
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 07 Νοέμ, 2011 22:02

Τι ειναι οι ενδειξεις ltft1 και stft1 ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Δευτ 07 Νοέμ, 2011 22:21

astrajtg είναι sort fuel trim και long fuel trim λογικά

KrazyA εγώ είπα ότι είναι αργό, γιατί κάνει refresh κάθε 1-2-3sec αν βάλεις αρκετούς αισθητήρες να τους κάνει σε real time και όχι σε priority 2 κ 3
Σε σχέση με άλλους που κάνουν 50 καταγραφές το δευτερόλεπτο είναι κάπως αργός ;), βέβαια για την χρήση αυτή είναι μια χαρά, και εγώ αυτόν έχω
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Τρί 08 Νοέμ, 2011 00:06

@ astragjtg
'Οπως ήδη απάντησε ο φίλος odys2008 είναι τα Long & Short Term Fuel Trims.
Τα Fuel Trims είναι κοντολογής οι μεταβολές στο πόσο πλούσιο ή φτωχό είναι το μίγμα καυσίμου-οξυγόνου σε σχέση με το ιδεατό (σε %). Τα Short είναι οι άμεσες μεταβολές (σε κλάσματα δευτερολέπτου) και τα Long είναι οι μέσες τιμές των Short μέσα σε ένα μεγαλύτερο διάστημα. Αρνητικές τιμές σημαίνουν πλούσιο μίγμα και θετικές φτωχό, σε σχέση με το ιδεατό πάντα. Ο υπολογιστής του αμαξιού διαβάζει αυτές τις ενδείξεις (trims) συνεχώς μέσω αισθητήρων οξυγόνου στα καυσαέρια και τις αντισταθμίζει συνεχώς για να τις φέρει στο 0, αυτό γίνεται με το να αυξομειώνει την διάρκεια του ψεκασμού καυσίμου στα μπεκάκια. Πχ τιμή -5% σημαίνει ότι έχουμε διαγνώσει πλούσιο μίγμα καυσίμου και ο υπολογιστής για να το μειώσει και να το φέρει στο κανονικό/ιδεατό έχει δόσει εντολή για μείωση της παροχής καυσίμου -5% ώστε να το φέρει στο 0%.Οι τιμές είναι λογικό να μεταβάλονται λιγάκι και να είναι στο +/-5%, και μόνον περιστασιακά σε μεγαλύτερες τιμές. Μόνιμες τιμές άνω του +/-10% δηλώνουν βλάβη ή κακή ρύθμιση, και για να μας ενημερώσει ο υπολογιστής του αμαξιού ανάβει το λαμπάκι "Check Engine" ώστε να το ρυθμίσουμε στο συνεργείο. Για παράδειγμα μόνιμο -15% σημαίνει ότι έχουμε μόνιμα πλούσιο μίγμα, και ο υπολογιστής προσπαθεί συνέχεια να το μειώσει αλλά τελικά δεν τα καταφέρνει, και το καύσιμο περνάει άκαυτο προς την εξάτμιση. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε και περιττή και αυξημένη κατανάλωση. Με ένα τέτοιο φτηνό μηχανάκι έχουμε πλούσιες πληροφορίες για το πως λειτουργεί το αμάξι μας.
Τα παραπάνω προφανώς εσύ τα γνωρίζεις, απλά τα έγραψα έτσι απλοικά για γενικότερη ενημέρωση της παρέας (και εγώ μέχρι προχτές δεν ήξερα τι είναι, αλλά με την ευκαιρία του OBD2 τα έμαθα, και είναι πολύ χρήσιμη γνώση!).

@ odys2008
Δεν το έχω μετρήσει, αλλά παρά τους τόσους μετρητές που έχω βάλει ενημερώνεται χωρίς να έχω αίσθηση lagging.
Στα forums γράφουν σχετικά:

How do I make the displays update faster?
This is mainly down to the speed at which the ECU operates and provides data to Torque, but there are a couple of things you can do that will improve the speed of the readings:
• Try to use the ‘Faster communication’ setting – Some adapters can use the ‘faster communication’ setting to reduce timeouts and retrieve data slightly faster from the ECU. Not all adapters support this option but it will improve things if yours does.
• Have fewer displays on screen – Torque will only ask the ECU for the information that it needs, so if you want the fastest update possible for a particular display then only have that display on the screen
• Only use logging when required – Web uploads and file based logging ask the ECU for PIDs, only use logging when required.
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Τρί 08 Νοέμ, 2011 01:01

Ίσως το ότι είναι ένας generic obd2 scanner να χρησιμοποιεί standar procedures για την ανάγνωση κτλ. Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι κακός για την δουλειά που τον θέλουμε ίσα ίσα μάλιστα είναι ιδανικός με αυτή την τιμή, ούτε έχει lag απλά έχει κάπως αργό refresh rate. Σε εμάς βέβαια πιο γρήγορο θα ήταν άχρηστο.
Για τα renault συγεκριμένα ένα rstunner έχει πολλαπλάσια απόδοση και τιμή φυσικά αλλά είναι εξειδικευμένο προιόν. Anyway ξεφύγαμε.

Και εγώ έλεγξα όπως ξαναείπα τα μίγματα μου, θα τα ξαναδώ και τώρα αλλά ήταν απόλυτα φυσιολογικά
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό mik » Τρί 08 Νοέμ, 2011 08:08

Για android-iphone υπαρχει και αυτη η η εφαρμογη
https://market.android.com/details?id=c ... ashCommand
Ειναι πιο ακριβη και δεν εχει τοσες πληροφοριες οπως η torque
απλα εγω που το θελω για να βλεπω πιο πολυ την καταναλωση εχει πιο μεγαλη - βολικη οθονη

διαθεσιμη δωρεαν στο blackmart οπως εχω γραψει πιο πανω ( προσπαθηστε να το κατεβασετε τα μεσανυχτα γιατι οι σερβερ τους σερνονται και θα παρει ωρα)
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 08 Νοέμ, 2011 14:35

Παιδες ευχαριστω, με καλύψατε και μαλλον θα το παρω :D :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 08 Νοέμ, 2011 17:52

Αυτος εδω ειναι αξιοπιστος ρε παιδια ? πως σας φαινεται ? http://www.ebay.de/itm/ELM327-OBD-OBD2- ... 4aafa43917

Βρηκα και κατεβασα(τσαμπα εννοείται) και το Torque Pro :D . Το δοκιμασα και δουλευει αλλα με λιγες τιμες(αcelerometer , trottle, speed, boost και μερικα αλλα, αλλά τα fuel trims ειναι off σαν επιλογη. Θα μπορω να τα επιλεξω αν συνδεθει με την OBD ? ). Ελπιζω λοιπον να δουλεψει αλλιως το κατεβαζω.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό mik » Τρί 08 Νοέμ, 2011 20:23

astragjtg έγραψε:Αυτος εδω ειναι αξιοπιστος ρε παιδια ? πως σας φαινεται ? http://www.ebay.de/itm/ELM327-OBD-OBD2- ... 4aafa43917

Βρηκα και κατεβασα(τσαμπα εννοείται) και το Torque Pro :D . Το δοκιμασα και δουλευει αλλα με λιγες τιμες(αcelerometer , trottle, speed, boost και μερικα αλλα, αλλά τα fuel trims ειναι off σαν επιλογη. Θα μπορω να τα επιλεξω αν συνδεθει με την OBD ? ). Ελπιζω λοιπον να δουλεψει αλλιως το κατεβαζω.


σε μενα δουλευουν μια χαρα
Απλα μπορει να χρειαζεται να δημιουργησεις το προφιλ του αμαξιου σου ,με τις σχετικες καταχωρησεις (μοντελο,κυβικα, κ.α) που σου λεει να προσθεσεις ωστε να μπορει να καλιμπραρι σωστα το συστημα
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 08 Νοέμ, 2011 21:06

mik έγραψε:σε μενα δουλευουν μια χαρα
Απλα μπορει να χρειαζεται να δημιουργησεις το προφιλ του αμαξιου σου ,με τις σχετικες καταχωρησεις (μοντελο,κυβικα, κ.α) που σου λεει να προσθεσεις ωστε να μπορει να καλιμπραρι σωστα το συστημα


Αυτες τις καταχωρησεις μπορεις να τις κανεις πριν συνδεθεις με την OBD του αμαξιου ? Γιατι στην εκδοση που κατεβασα δεν μπορω να περασω ακομα καμια ρυθμηση. Κατι μου λεει οτι αυτο που κατεβασα ειναι μουφα ή δοκιμαστικο...

Ηδη παρήγγειλα ενα κομματι και θα δουμε. Αν δεν δουλεψει με αυτο που εχω κατεβασει, θα κατεβασω το κανονικο.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 64 επισκέπτες