Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό niksta » Σάβ 19 Νοέμ, 2011 02:42

Στις ρυθμίσεις του συστήματος που έχω (Bardolini BSM) έχει κάπου να γίνεται εκκίνηση του κινητήρα με υγραέριο,
από κάποια θερμοκρασία πνεύμονα και πάνω.
Το δοκίμασα και το αυτοκίνητο όντως έπαιρνε μπροστά με το υγραέριο κατευθείαν (όταν ήταν ζεστό φυσικά), χωρίς να αντιλαμβάνομαι κάτι.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι γιατί δεν είναι από πριν ρυθμισμένο να παίρνει κατευθείαν μπρος με υγραέριο όταν είναι ζεστό?
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα να παίρνει μπροστά με υγραέριο? Ή δεν το γνώριζε ο εγκαταστάτης και δεν το πειράζει μη "χαλάσει" τίποτε?
niksta
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιουν, 2011 01:54

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Σάβ 19 Νοέμ, 2011 11:53

Δεν είμαι σε θέση αν απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά όταν γράφεις "Το δοκίμασα και το αυτοκίνητο όντως έπαιρνε μπροστά με το υγραέριο κατευθείαν (όταν ήταν ζεστό φυσικά)" τι ακριβώς εννοείς; Πως δηλαδή άλλαξες την ρύθμιση; Έχεις πρόσβαση (καλώδιο και πρόγραμμα) στην κεντρική μονάδα (ECU) του συστήματος;
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 19 Νοέμ, 2011 12:40

KrazyA έγραψε:Δεν είμαι σε θέση αν απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά όταν γράφεις "Το δοκίμασα και το αυτοκίνητο όντως έπαιρνε μπροστά με το υγραέριο κατευθείαν (όταν ήταν ζεστό φυσικά)" τι ακριβώς εννοείς; Πως δηλαδή άλλαξες την ρύθμιση; Έχεις πρόσβαση (καλώδιο και πρόγραμμα) στην κεντρική μονάδα (ECU) του συστήματος;


Αυτο μπορουν να το κανουν αρκετα(αν οχι τα περισσοτερα) αεριου ψεκασμου κιτ και ονομαζεται ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ. Συνηθως επιτυγχανεται πατώντας παρατεταμένα το κουμπι επιλογης-αλλαγης καυσιμου του κιτ, ενω βαζεις μπρος. Φανταζομαι οτι καπως ετσι το εκανε ο φιλος ποιο πανω.

Το οτι ειναι για εκτακτη αναγκη μας λεει οτι ΔΕΝ ειναι να το'χεις ''ψωμοτυρι''... Αν ΔΕΝ υπαρχει αρκετη θερμοκρασια στον πνευμονα για να αεροποιησει το υγραεριο, θα το ψεκασει υγροποιημενο . Αυτο εχει μερικες επιπλοκες που δεν τις θυμαμαι ολες. Μια απο αυτες ειναι να παθει ζημια η μεμβρανη στον πνευμονα απο την χαμηλη θερμοκρασια.

Αυτο που ρωτα ο φιλος γιατι δεν ξεκινα κατευθειαν οταν ειναι ζεστο, η απαντηση ειναι απλη.1ον) Δεν εχει προγραμματιστει για κατι τετοιο και 2ον) Δεν υπαρχει λογος για κατι τετοιο καθως αν ξεκινησεις (κανονικα)και ειναι ζεστος ο κινητηρας θα σε γυρισει σχεδον αμεσως σε υγραεριο(αυτο βεβαια ΑΝ σου εχει συνδεσει σωστα τον αισθητήρα θερμοκρασιας του κιτ ο μαστορας...).
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό niksta » Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:07

KrazyA έγραψε:Δεν είμαι σε θέση αν απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά όταν γράφεις "Το δοκίμασα και το αυτοκίνητο όντως έπαιρνε μπροστά με το υγραέριο κατευθείαν (όταν ήταν ζεστό φυσικά)" τι ακριβώς εννοείς; Πως δηλαδή άλλαξες την ρύθμιση; Έχεις πρόσβαση (καλώδιο και πρόγραμμα) στην κεντρική μονάδα (ECU) του συστήματος;


Ακριβώς.
Έχω καλώδιο και πρόγραμμα και επεμβαίνω στις ρυθμίσεις της κεντρικής μονάδας.

Τελικά υπάρχει πρόβλημα να εκκινεί ο κινητήρας απευθείας με υγραέριο ή όχι?
Και αν βλάπτει, ποια προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει στον κινητήρα?
niksta
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιουν, 2011 01:54

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό johnfree » Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:18

εχω συστημα brc plug and drive και μου ειπε ο εγκαταστατης μου πως μπορω να το βαλω μπροστα με υγραεριο σε εκτατη αναγκη πατωτας παρατεταμενα το κουμπι οπως ειπε πιο πανω ο φιλος μας αλλα μανο αν εχω μεινει απο βενζινη.
μολις το κανω ξεριθμιζεται ο εγκεφαλος και δεν πρεπει να τπ δοκιμασω ουτε μια φορα αν δεν χρειαζεται.
γενικα δεν κανει καθολου καλο...
johnfree
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 18 Μάιος, 2011 15:29

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό Giannis » Σάβ 19 Νοέμ, 2011 16:20

johnfree έγραψε:εχω συστημα brc plug and drive και μου ειπε ο εγκαταστατης μου πως μπορω να το βαλω μπροστα με υγραεριο σε εκτατη αναγκη πατωτας παρατεταμενα το κουμπι οπως ειπε πιο πανω ο φιλος μας αλλα μανο αν εχω μεινει απο βενζινη.
μολις το κανω ξεριθμιζεται ο εγκεφαλος και δεν πρεπει να τπ δοκιμασω ουτε μια φορα αν δεν χρειαζεται.
γενικα δεν κανει καθολου καλο...

Το ίδιο και σε εμένα. Όταν έμεινα από αντλία βενζίνης, έβαλα μπρος με υγραεριο, με τον ίδιο τρόπο.
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό niksta » Σάβ 19 Νοέμ, 2011 19:11

Όπως θα καταλάβατε από το πιο πάνω ποστ που έκανα ΔΕΝ μιλάμε για Περίπτωση Έκτακτης Ανάγκης όπως αναφέρθηκε.
Μιλάμε για κανονική ρύθμιση μέσα από το πρόγραμμα του συστήματος. Ρυθμίζεις αν θες από ποια θερμοκρασία και πάνω να παίρνει μπρος
απευθείας με το υγραέριο. π.χ. του ρυθμίζεις ότι αν ο πνεύμονας έχει 50 βαθμούς να παίρνει απευθείας εμπρός με το υγραέριο.
Το καταλαβαίνεις ότι γίνεται αυτό και από τα λαμπάκια, ενώ όταν γυρνάς το κλειδί ακούς και τη βαλβίδα του υγραερίου να ανοίγει και είναι έτοιμο να δώσει.
Ούτε απορρυθμίζεται κάτι, ούτε αντιλήφθηκα κάποια δυσλειτουργία. Ίσως κάποια φορά από τις 3-4 που το δοκίμασα να χρειάστηκε να κρατήσω το κλειδί λίγο περισσότερο μέχρι να πάρει αλλά και πάλι αυτό μπορεί να μου το κάνει και με βενζίνη.

Η ερώτηση μου έχει καταγραφεί πιο πάνω. Να μην την ξανακάνω.
niksta
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιουν, 2011 01:54

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 19 Νοέμ, 2011 23:44

Το οτι σου δινει την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να επιλεγεις χαμηλοτερη θερμοκρασια το συστημα υγραεριου σου, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι μπορεις να μηδενίσεις τους βαθμους κελσιου και να ξεκινα κατευθειαν. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Σχεδον ολα τα συγχρονα συστηματα αεριου ψεκασμου εχουν αναλογη ρυθμηση θερμοκρασιας απο το λογισμικο.

Αν το manual σου λεει κατι αλλο (που δε νομιζω) παω πασο.

Σιγουρα μπορει αν στο πει εγκαταστατης οπως ο Χρηστος(Lpgas), αν ξερει, γιατι καθε συστημα διαφερει.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό niksta » Κυρ 20 Νοέμ, 2011 14:01

astragjtg έγραψε:Το οτι σου δινει την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να επιλεγεις χαμηλοτερη θερμοκρασια το συστημα υγραεριου σου, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι μπορεις να μηδενίσεις τους βαθμους κελσιου και να ξεκινα κατευθειαν. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Σχεδον ολα τα συγχρονα συστηματα αεριου ψεκασμου εχουν αναλογη ρυθμηση θερμοκρασιας απο το λογισμικο.

Αν το manual σου λεει κατι αλλο (που δε νομιζω) παω πασο.

Σιγουρα μπορει αν στο πει εγκαταστατης οπως ο Χρηστος(Lpgas), αν ξερει, γιατι καθε συστημα διαφερει.


Για κάποιο λόγο δεν γίνομαι κατανοητός...
Δε μιλάω για τη θερμοκρασία στην οποία γυρνάει από βενζίνη σε υγραέριο όταν είναι κρύα η μηχανή και πρέπει να περιμένουμε μέχρι να ζεσταθεί για να γυρίσει στο υγραέριο. Αυτό το κάνουν όλα τα αέριου ψεκασμού και δεν γίνεται διαφορετικά.

Μιλάω, και να το επαναλάβω για μια ακόμα φορά, για ρύθμιση ώστε όταν είναι ΗΔΗ ζεστά τα νερά του αυτοκινήτου να ξεκινάει απευθείας με υγραέριο και να μην κάνει το σύνηθες, όπου εκκινεί με βενζίνη και μετά από λίγα δευτερόλεπτα, γυρνάει σε υγρέριο.

Το manual του συστήματος για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να κατέβει από τη διεύθυνση:Bardolini Manual

Στη σελίδα 5 δείχνει τη ρύθμιση για τη θερμοκρασία της αυτόματης αλλαγής από βενζίνη σε υγραέριο π.χ. το πρωί μέχρι να ζεσταθεί (αυτό που δείχνει είναι 40 βαθμοί και είναι αυτό που γίνεται σε όλα τα αέριου ψεκασμού) και

στη σελίδα 18 έχει τη ρύθμιση για τη θερμοκρασία άμεσης εκκίνησης με υγραέριο (δείχνει 55 βαθμούς) και το εξηγεί στη σελίδα 19 (γι' αυτό ρωτάω).

Τελικά βλάπτει ή όχι η εκκίνηση απευθείας με υγραέριο, όταν υπάρχουν οι απαραίτητες συνθήκες θερμοκρασίας, μιας και δίνει τη δυνατότητα αυτή?
niksta
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιουν, 2011 01:54

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 20 Νοέμ, 2011 18:03

niksta έγραψε:Μιλάω, και να το επαναλάβω για μια ακόμα φορά, για ρύθμιση ώστε όταν είναι ΗΔΗ ζεστά τα νερά του αυτοκινήτου να ξεκινάει απευθείας με υγραέριο και να μην κάνει το σύνηθες, όπου εκκινεί με βενζίνη και μετά από λίγα δευτερόλεπτα, γυρνάει σε υγρέριο.


Ισως εγω να μην καταλαβαινα σωστα. Τωρα εγινες κατανοητος.

niksta έγραψε:Στη σελίδα 5 δείχνει τη ρύθμιση για τη θερμοκρασία της αυτόματης αλλαγής από βενζίνη σε υγραέριο π.χ. το πρωί μέχρι να ζεσταθεί (αυτό που δείχνει είναι 40 βαθμοί και είναι αυτό που γίνεται σε όλα τα αέριου ψεκασμού)


Στη σελ 5 εκει που λεει ''22 – Χρόνος αλλαγης από Βενζίνη σε Υγραέριο ,με ζεστό κινητήρα. Εάν επιλέχτηκε 1 δευτερόλεπτο ξεκινάει αμεσα σε υγραέριο'', αυτο εχεις κανει ? Λογικα αν εχει την σωστη θερμοκρασια ο κινητηρας και κατ'επεκταση ο πνευμονας, δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα.

niksta έγραψε:στη σελίδα 18 έχει τη ρύθμιση για τη θερμοκρασία άμεσης εκκίνησης με υγραέριο (δείχνει 55 βαθμούς) και το εξηγεί στη σελίδα 19 (γι' αυτό ρωτάω).


''Στις «ΕΙΔΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ 3» από το ενού του λογισμικού
μπορείτε να επιλέξετε σε τι θερμοκρασία ο κινητήρας να παίρνει προς με υγραέριο.
Αυτό ρυθίζεται με το συρόμενο πλήκτρο 46.''

Καταλαβα τι εννοεις. Σε αυτη την περιπτωση το μονο που θα εμενε να ρωτησω (αν δεν το γραφει και αυτο στο manual)την εταιρια κατασκευης του κιτ(και οχι τον εγκαταστατη)με mail ειναι η εξης: Ποια ειναι η ενδεικνυόμενη θερμοκρασια κινητηρα για εκκινηση κατευθειαν με αεριο. Και αυτο για να σιγουρευτεις μιας και οι 55 βαθμοι που δινει ισως ειναι ''ενδεικτικοί'' και οχι αυτο που οντως χρειαζεται.

Τελος θα ηθελα να σε ρωτησω αν ο λογος που το κανεις ειναι γιατι θελεις να εξαντλησεις τις δυνατοτητες του συστηματος σου ή γιατι δεν θες με τιποτα να καταναλωνεις βενζινη(ασχετως αν συνίσταται σε αυτα τα συστηματα για κανονικη εκκινηση κινητηρα) ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 32 επισκέπτες