Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Θόρυβος στο γέμισμα

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό challenger » Τετ 07 Δεκ, 2011 23:31

Όταν γεμίζουμε lpg, στο τέλος κάνει ένα θόρυβο (γκρρρ) και κλείνει η αντλία. Στο πρατήριο της ΕΚΟ όμως στα Village στου Ρέντη, δεν κλείνει και συνεχίζει να κάνει το θόρυβο αυτό βάζοντας 3-4 λίτρα παραπάνω απ ότι θα έβαζε στα άλλα πρατήρια. Έτσι για 2-3 λεπτά ακούγεται αυτός ο θόρυβος μέχρι να γεμίσει τελείως. Τι γίνεται ακριβώς? Είναι επικίνδυνο αυτό? Μπορεί να χαλάσει κανένα φλοτέρ έτσι?
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 08 Δεκ, 2011 02:23

challenger έγραψε:Όταν γεμίζουμε lpg, στο τέλος κάνει ένα θόρυβο (γκρρρ) και κλείνει η αντλία. Στο πρατήριο της ΕΚΟ όμως στα Village στου Ρέντη, δεν κλείνει και συνεχίζει να κάνει το θόρυβο αυτό βάζοντας 3-4 λίτρα παραπάνω απ ότι θα έβαζε στα άλλα πρατήρια. Έτσι για 2-3 λεπτά ακούγεται αυτός ο θόρυβος μέχρι να γεμίσει τελείως. Τι γίνεται ακριβώς? Είναι επικίνδυνο αυτό? Μπορεί να χαλάσει κανένα φλοτέρ έτσι?


Στο Ρέντη όλα μπορούν να συμβούν. Οι σωστές αντλίες μη πειραγμεμες σταματούν χωρίς να ακούγεται τίποτα και δεν βάζουν άλλο ακόμα και η δέλτα γκας στην λαχαναγορα άλλαξε αντλίες με τις καλές και δεν πιέζουν πλέον για στρογγυλοποιηση μια χαρα !!!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό challenger » Παρ 09 Δεκ, 2011 16:56

Άρα δεν είναι καλό αυτό που γίνεται ε?
Να του λέω να σταματήσει να γεμίζει μόλις ξεκινάει ο θόρυβος και να μην το αφήνω
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό jonjon » Σάβ 10 Δεκ, 2011 15:16

Καλύτερα ναι
Hyundai i10 kme nevo pro 75.000 χλμ
jonjon
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Δευτ 31 Οκτ, 2011 11:51

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό panosopel » Τρί 13 Δεκ, 2011 16:35

Κανονικα πρεπει να σου γεμιζει το 80% και οχι το 100% γιατι απ οσο ξερω το αεριο διογκωνεται και για λογους ασφαλειας δεν κανει
Να του αγορασουμε καμια αντλια του αφεντικου μην μας τιναξει και ολας.
Α ρε κατι επαγγελματιες στην Ελλαδα
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Τρί 27 Δεκ, 2011 12:01

challenger έγραψε:Όταν γεμίζουμε lpg, στο τέλος κάνει ένα θόρυβο (γκρρρ) και κλείνει η αντλία. Στο πρατήριο της ΕΚΟ όμως στα Village στου Ρέντη, δεν κλείνει και συνεχίζει να κάνει το θόρυβο αυτό βάζοντας 3-4 λίτρα παραπάνω απ ότι θα έβαζε στα άλλα πρατήρια. Έτσι για 2-3 λεπτά ακούγεται αυτός ο θόρυβος μέχρι να γεμίσει τελείως. Τι γίνεται ακριβώς? Είναι επικίνδυνο αυτό? Μπορεί να χαλάσει κανένα φλοτέρ έτσι?


Χθες μου έκανε και εμένα τον ίδιο θόρυβο και είμαι σίγουρος ότι έβαλα παραπάνω υγραέριο από ότι έβαζα συνήθως. Όντως δεν ήταν και το καλύτερο... Δεν θα το ξαναρισκάρω να σου πω την αλήθεια... ;)
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό poisom » Παρ 30 Δεκ, 2011 03:15

Καλό είναι στον πρώτο ήχο που κάνει η αντλία να σταματάμε(σταματάνε) το γέμισμα διότι έχουμε γεμίσει το 80% της δεξαμενής μας. Εάν συνεχίσεις να την γεμίζεις θα πάρει λίγα λίτρα ακόμα αλλά αν το παρακάνεις θα "κλειδώσει" η βαλβίδα ασφαλείας της πλήρωσης και μετά θα πρέπει να την απασφαλήσεις αφού έχεις καταναλώσει όλο το αέριο και πιάσε το αυγό και κούρεφτο....λύσε...λύσε...λύσε...λύσε και μετά...δέσε...δέσε...δέσε...δέσε...
Toyota Corolla 1.6 με Σύστημα Lovato μόλις 1.000 χλμ. και όλα καλά.
Πιστοποιημένος εγκαταστάτης Sime. Site της sime για υγραεριοκινηση και οι μετατροπες υγραεριοκινησης που έχει κάνει.
poisom
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 20 Δεκ, 2011 16:44

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 30 Δεκ, 2011 15:54

poisom έγραψε: αν το παρακάνεις θα "κλειδώσει" η βαλβίδα ασφαλείας της πλήρωσης και μετά θα πρέπει να την απασφαλήσεις αφού έχεις καταναλώσει όλο το αέριο και πιάσε το αυγό και κούρεφτο...λύσε...λύσε...λύσε...λύσε και μετά...δέσε...δέσε...δέσε...δέσε...

Αυτό το ξέρεις ή απλά κάποιος το έχει πει; Η πολυβαλβίδα δεν ξέρω να κλειδώνει - ξεκλειδώνει ούτε γράφει κάτι σχετικό το βιβλιαράκι της. Να σου πω την αλήθεια μάλλον το βλέπω να πηγαίνει κατά mythbusters μεριά 8-)
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 30 Δεκ, 2011 18:11

gakost έγραψε: Να σου πω την αλήθεια μάλλον το βλέπω να πηγαίνει κατά mythbusters μεριά 8-)

:lol: :lol: :lol: Να χαλασει μπορει, αλλα να φρακαρει δυσκολο(εκτος και αν βαλεις σκετο προπανιο..). Εγω που το κανω συνεχεια αυτο(να βαζω κουνοντας το αμαξι +5 lt) σχεδον 2 χρονια γιατι δεν μπλοκαρε ποτέ ?
Παντως επειδη με ετρωγε ο κWλος μου για καμια ζημια στην πολυβαλβιδα, το εχω σταματησει τωρα τελευταια :mrgreen:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Θόρυβος στο γέμισμα

Δημοσίευσηαπό johngoun » Δευτ 24 Οκτ, 2016 12:16

Καλημερα εχω τοποθετησει κι της lovato σε ενα fiesta 1.4 2007.Ολα καλα το αμαξι δουλευει μια χαρα.
το μονο προβλημα που εχω ειναι οταν βαζω υγραεριο ακουγετε ενα θορυβος σαν να κτυπει η μπιλια που εχει μεσα απο την αρχη εωσ το τελος.
Η πληρωση γινεται με ανταπτορα στο σημειο που ειναι και η βενζινη . Σε ολα τα βενζιναδικα που εχω παει.
Να το κοιταξω
johngoun
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 24 Οκτ, 2016 10:42

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 119 επισκέπτες