Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καθαρισμός μπεκ LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Απ: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό kostmatin » Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:03

Τα δικά μου είναι τα μαμά του Lovato. Μπορώ να χρησιμοποιησω αυτά τα hana? Γιατί στο πρόγραμμα του Lovato στην επιλογή για μπεκ, έχει σαν επιλογές Lovato j ή Lovato k. Πόσο κοστίζει η αντικατασταση τους;

Στάλθηκε από το ZP800H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
kostmatin
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ, 2012 14:48

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:14

Παιδια εχουμε μπερδευτει με τις ρωτησεις.

A)Εγω ρωταω το εξης: Ποσο κοστιζει ο καθαρισμος/ρυθμιση των μπεκ ΤΥΠΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΛΒΙΔΑΣ??

Β) Μπορουμε σε ολα τα συστηματα να βαλουμε μπεκ hana και γενικα injection? Αν ναι με τι κοστος περιπου για συμβατικο τετρακυλινδρο γυρω στα 140 αλογα?
Εμενα ειναι AG-Centrum, υπαρχει η δυνατοτητα τοποθετησης καποιου μπεκ injection?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Απ: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:41

kostmatin έγραψε:Τα δικά μου είναι τα μαμά του Lovato. Μπορώ να χρησιμοποιησω αυτά τα hana? Γιατί στο πρόγραμμα του Lovato στην επιλογή για μπεκ, έχει σαν επιλογές Lovato j ή Lovato k. Πόσο κοστίζει η αντικατασταση τους;

Στάλθηκε από το ZP800H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Μπορείς τα 1.9 ohm άνετα το κόστος δεν είνσι φθηνο ούτε τραγικο αναφέρθηκε πιο πανω συν τοποθέτηση.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:45

gkazakias έγραψε:Παιδια εχουμε μπερδευτει με τις ρωτησεις.

A)Εγω ρωταω το εξης: Ποσο κοστιζει ο καθαρισμος/ρυθμιση των μπεκ ΤΥΠΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΛΒΙΔΑΣ??

Β) Μπορουμε σε ολα τα συστηματα να βαλουμε μπεκ hana και γενικα injection? Αν ναι με τι κοστος περιπου για συμβατικο τετρακυλινδρο γυρω στα 140 αλογα?
Εμενα ειναι AG-Centrum, υπαρχει η δυνατοτητα τοποθετησης καποιου μπεκ injection?


Ανάλογα τον εγκαταστάτη αν εχει καθοριστικό μηχάνημα και τα εργαλείο τιμες δεν έχουμε διότι δεν το κάνουμε αν και μπορούμε. Τα Hana μια χαρα πανε με το AG Υπαρχει επιλογη στο μενού του και στα 1.3 & 1.9 ohm
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 21 Μάιος, 2013 16:40

Εν τελει εμαθα απο τον εγκαταστατη μου για το κοστος συντηρησης των μπεκ. Ειναι 45 ευρω και περιλαμβανει καθαρισμα, ρυθμιση, και καποιες παραμετροποιησεις απο το computer. Καμια ωρα+ δουλεια.

Δεν ειναι και τραγικο κοστος.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 22 Μάιος, 2013 19:47

gkazakias έγραψε:Εν τελει εμαθα απο τον εγκαταστατη μου για το κοστος συντηρησης των μπεκ. Ειναι 45 ευρω και περιλαμβανει καθαρισμα, ρυθμιση, και καποιες παραμετροποιησεις απο το computer. Καμια ωρα+ δουλεια.

Δεν ειναι και τραγικο κοστος.


Οχι βεβαια αλλα γιατι να μην εχεις τη επιλογη να μη το χρειαστείς αυτό ποτέ ? μπεκ τύπου βενζίνης μόνο ( injection )
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 22 Μάιος, 2013 21:35

Qgas έγραψε:
gkazakias έγραψε:Εν τελει εμαθα απο τον εγκαταστατη μου για το κοστος συντηρησης των μπεκ. Ειναι 45 ευρω και περιλαμβανει καθαρισμα, ρυθμιση, και καποιες παραμετροποιησεις απο το computer. Καμια ωρα+ δουλεια.

Δεν ειναι και τραγικο κοστος.


Οχι βεβαια αλλα γιατι να μην εχεις τη επιλογη να μη το χρειαστείς αυτό ποτέ ? μπεκ τύπου βενζίνης μόνο ( injection )


Απλα και μονο λογο κοστους σε μια ηδη περασμενη εγκατασταση που λειτουργει αψογα.
Σε νεα δεν το συζητω καν οτι πρεπει να επιλεγει αυτη η λυση των μπεκ.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 22 Μάιος, 2013 22:11

Qgas έγραψε:
gkazakias έγραψε:Εν τελει εμαθα απο τον εγκαταστατη μου για το κοστος συντηρησης των μπεκ. Ειναι 45 ευρω και περιλαμβανει καθαρισμα, ρυθμιση, και καποιες παραμετροποιησεις απο το computer. Καμια ωρα+ δουλεια.

Δεν ειναι και τραγικο κοστος.


Οχι βεβαια αλλα γιατι να μην εχεις τη επιλογη να μη το χρειαστείς αυτό ποτέ ? μπεκ τύπου βενζίνης μόνο ( injection )





τα μπεκ τυπου βενζινας ειναι πιο γρηγορα και εχουν μεγαλυτερη ακριβεια στον ψεκασμο τους απο τα μπεκ ηλεκτροβαλβιδας.
για διαφημηστικους λογους να λεμε τα πλεονεκτηματα ενος εξαρτηματος ειναι σωστο, το να υπερβαλουμε εως να παραπληροφορουμε ομως ειναι μεγαλο λαθος, τα μπεκ της βενζινας ανεξαρτητως κατασκευαστη θελουν και συντηρηση (καθαρισμα και ογκομετρηση) και χαλανε αυτο πιστευω οτι το γνωριζετε πολυ καλα, τα μπεκ υγραεριου τυπου βενζινας τι διαφορετικο εχουν ετσι ωστε δεν θελουν συντηρηση και δεν χαλανε?
αν θεωρισουμε οτι μπορει να υπαρχει καπου σε ολο τον κοσμο η τεχνολογια και η τεχνογνωσια ετσι ωστε να φτιαχτει καποιο εξαρτημα μηχανης που θα μπορει να δουλευει και να μην θελει καμια συντηρηση ή να μην χαλαει, τοτε αυτη την τεχνογνωσια να την δωσουμε στους κατασκευαστες μαχητικων αεροσκαφων και διαστημοπλοιων γιατι ακομα και αυτοι δεν την εχουν βρει.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό glamor » Πέμ 23 Μάιος, 2013 13:30

φίλε ηλια εάν μια εταιρία έφτιαχναν ένα εξάρτημα που να μη αποτύχει ποτέ (δηλ να δουλεύει μια ζωή χωρίς συντήρηση) αυτή εταιρία θα κλείσει!!!! το γιατί το ξέρεις και εσύ.
δεν θέλω να πω άλλα διότι θα βγω off topic
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 24 Μάιος, 2013 09:40

σιγουρα δεν υπαρχει ανταλακτικο που να καραταει για μια ζωη,οταν ομως το ενα μπεκ θελει καθαρισμο καθε 20000 και το αλλο καθε 200000 τοτε μιλαμε για χαος....
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 80 επισκέπτες





cron