Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ψεκασμός Βενζίνης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό steliosthem » Πέμ 22 Μαρ, 2012 00:46

Η απορια εχει να κανει με τον παραλληλο ψεκασμο βενζινης που εχουν την δυνατοτητα ορισμενα συστηματα.

Εχω διαβασει καποιες αποψεις που υπαρχουν σκορπια στο forum για αυτο θεμα αλλα υπαρχουν πολλοι που διαβαζουν το φορουμ και ειναι ακομα στο σταδιο του ψαξιματος και νομιζω θα βοηθουσαν πολυ οι απαντησεις σε αυτο το θεμα. ;)

1) Για ποιο λογο γινεται ο παραλληλος ψεκασμος βενζινης; Για τη λεγομενη "λιπανση" ή για να ριξει την θερμοκρασια στον θαλαμο καυσης; Η μηπως ειναι δικαιολογια του τεχνικου ωστε να μπορεσει να προγραμματισει ενα σωστο μειγμα;

2) Ειναι αναγκαιος ο παραλληλος ψεκασμος βενζινης εαν λαβουμε υποψιν μας την αξιοπιστια του κινητηρα μετα την μετατροπη ή ενα σωστα ρυθμισμενο μειγμα επιτυγχανει την ιδια αξιοπιστια με τον αποκλειστικο ψεκασμο υγραεριου;

3) Ποια ειναι η ποσοτητα της βενζινης που ψεκαζεται και σε ποιο ευρος στροφων;
steliosthem
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ, 2012 21:18

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 22 Μαρ, 2012 02:48

Από που η οικονομία με ψεκασμο βενζίνης ; Έστω και 5% είναι μείον στην οικονομία !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 22 Μαρ, 2012 07:32

για τους λόγους που είπες παραπάνω.. σε ένα αμάξι ατμοσφαιρικό και εφόσον ο τεχνικός μπορεί το σύστημα θα ψεκασμών μόνο στην εκκίνησης βενζίνη.. Τώρα αν ο κινητήρας είναι στις Black list εφόσον ενημέρωση ο τεχνικός καλό είναι να γίνεται μια έγχυσης που θα πιάνει ένα 5%συνήθως.. αν το αυτοκίνητο πιεζεται από τον οδηγό έως τα κόκκινα, τότε ψηλά για προστασία ψεκαζεται ένα μεγαλύτερο ποσοστό. αν το αμάξι είναι turbo πιθανόν σε κάποιες στροφές, συνήθως από χαμηλές σαλ να υπάρχει ανάγκη για προστασία και άψογη λειτουργία.. στο tigra μου δεν καίει πουθενά βενζίνη, στο Astra καίει κάποιες φορές σε πλήρη επιτάχυνση από χαμηλές σαλ και μετά της 5500...ένα 20αρικο αν 1100 με 1300χιλιομετρα.

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 22 Μαρ, 2012 14:18

Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει ο ψεκασμός βενζίνης. Ούτε ψυκτικό είναι ούτε λιπαντικό και αν έχει τέτοιες ιδιότητες και τις χρειάζεται ο κινητήρας ψεκάζοντας μια σταγόνα από τον ωκεανό (του καυσίμου) δεν θα πρεπει με κάποιο τρόπο να αντικατασταθεί ολοκληρός ο ωκεανός αν τα χρειάζεται; Αυτά με την απλή λογική ας ακούσουμε όμως και τους ειδικούς.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 22 Μαρ, 2012 14:37

και αυτό το ποσοστό είναι ικανό να ρίξει την θερμοκρασία στο εσωτερικό..

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Πέμ 22 Μαρ, 2012 17:49

Εγω δεν εχω καταλαβει ακομη πως ειναι δυνατον το υγραεριο που εχει μικροτερη θερμικη αποδοση κατα την εκρηξη απο την βενζινη να θεωρουμε ντε και καλα οτι αυξανει τις θερμοκρασιες στο χωρο καυσης. :crazy:
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό pavlos01 » Τετ 28 Μαρ, 2012 10:52

Καλημέρα, κατ΄αρχίν να ευχαριστήσω τον φίλο tsopirs για το ενδιαφέρον του. Την Δευτέρα θα πάω στον τεχνικό μου να μου βάλει παράλληλο ψεκασμό με βενζίνη στα υψηλά φορτία επιτάχυνσης. Μου είπε πως θα βάλει να ψεκάζει 10% βενζίνη στα 17-18ms για να μην έχω τα μικρά σκορτσαρίσματα που εμφανίζονται στις απότομες επιταχύνσεις. Πριν πάω θα ήθελα κάποιες γνώμες για την βελτίωση (εαν χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο). Ευχαριστώ.
pavlos01
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 16:59

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τετ 28 Μαρ, 2012 11:54

BOURTZI έγραψε:Εγω δεν εχω καταλαβει ακομη πως ειναι δυνατον το υγραεριο που εχει μικροτερη θερμικη αποδοση κατα την εκρηξη απο την βενζινη να θεωρουμε ντε και καλα οτι αυξανει τις θερμοκρασιες στο χωρο καυσης. :crazy:



ε...κάνεις και εσυ τώρα ότι δε καταλαβαίνεις!
Να μερικοί λόγοι:
1)όταν προσπαθούμε να πετύχουμε 50% οικονομία αφού τόσο υποσχεθήκαμε και μας παραπονιέται ο πελάτης,
του το φτωχαίνουμε λίγο.... ;) και εκει...να δεις...αύξηση θερμοκρασίας.
2) ή όταν...κάναμε προυπολογισμό και τσαπατσούλικα κάναμε κάποιες υποθέσεις εργασίας που δεν ίσχυαν, και μας βγαίνουν τα μπεκ και ο πνεύμονας "λίγα"....ε...τότε...επίσης κάνουμε το κινέζο και το αφήνουμε στεγνό αν δεν έχουμε λαμπάκια (ή να έχουμε τρόπο να μετρήσουμε λ....)
3) ή όταν... δουλεύει χαλάει η μεμβρανούλα και τα φτύνει ο πνεύμονας αργά και σταθερά και η πίεση στο κύκλωμα παίζει...και ξεμένει το αμάξι απο καύσιμο στιγμιαία και στεγνώνει.... επίσης...έχουμε άυξηση θερμοκρασιων.
4) και στα turbo που ο κατασκευαστής έχει πάρει όλα τα μέτρα να μην περνάει ο εισερχόμενος αέρας τους 40-50 βαθμούς με ντάλα ζέστη κατακαλόκαιρο και έχει βάλει intercoolers και προστατευμένες εισαγωγές που τραβάνε απο δροσερά σημεία, και εμείς πάμε και θερμαίνουμε το καύσιμο μείγμα στους 80-90 βαθμούς μέσω πνεύμονα και ζεστών νερών για να αεριοποιηθεί.... οπότε με το καλημέρα είμαστε 40-50 βαθμους ψηλότερη θερμοκρασία εισαγωγής.

Αυτά τα ολίγα...μου ήρθανε στο μυαλό.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τετ 28 Μαρ, 2012 11:58

pavlos01 έγραψε:Καλημέρα, κατ΄αρχίν να ευχαριστήσω τον φίλο tsopirs για το ενδιαφέρον του. Την Δευτέρα θα πάω στον τεχνικό μου να μου βάλει παράλληλο ψεκασμό με βενζίνη στα υψηλά φορτία επιτάχυνσης. Μου είπε πως θα βάλει να ψεκάζει 10% βενζίνη στα 17-18ms για να μην έχω τα μικρά σκορτσαρίσματα που εμφανίζονται στις απότομες επιταχύνσεις. Πριν πάω θα ήθελα κάποιες γνώμες για την βελτίωση (εαν χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο). Ευχαριστώ.



να του πεις να σου βάλει γρηγορότερα μπεκ που να μη τελειώνουν στα 17-18 ms
και να φτάνει γενικά η παροχή του κιτ ΧΩΡΙΣ την βοήθεια του κυκλώματος ΒΕΝΖΙΝΗΣ.
τι κινητήρα και ιπποδύναμη μιλάμε; και τι κιτ; (συγνώμη αν το έχεις αναφέρει αλλα δεν έχω χρόνο να ψάξω)
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Ψεκασμός Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Τετ 28 Μαρ, 2012 12:10

Συνεχιζω μετα λυπης μου να βλεπω πως στα υπερτροφοδοτουμενα μοτερ τα αεριου ψεκασμου κιτ εχουν προβληματακια.... :thumbdown:
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 58 επισκέπτες