Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 22 Μάιος, 2012 18:10

tzanabetis έγραψε: Βλέπω πάντως ότι τα nokian H, τα michelin energy saver και τα dunlop fasresponse είναι πολύ κοντά μεταξύ τους στις περισσότερες δοκιμές.
Με ψήνει να πάω να ρωτήσω τιμές για αυτά τα δύο (nokian και dunlop).


Αν εχεις βρει 1 λαστιχο που σε ικανοποιει σε συμπεριφορα και σε συνολικα χλμ, απλα δεν το αλλαζεις. Αλλα αν θα θελες να δοκιμασεις κατι παραπλησιο, τα NOKIAN Η ειναι ΠΑΡΑ-πολυ καλα. 2 χρονια και πανω απο 30.000χλμ ΔΕΝ με προβληματισαν ουτε 1 φορα. Ισα ισα που εχω παθει πλακα απ΄την ολη τους συμπεριφορα γιατι ενω εχω χαμηλωμενο αμαξι και κινουμαι σε διαλημενο(κυριολεκτώ)οδοστρωμα στα περισσοτερα απ τα χλμ που εχω διανύσει, δεν εχει χασει πανω απο το 1/3 της γομας και η αισθηση δεν εχει αλλαξει παρα μονο λιγο προς το σκληρο(αν δεν ειχα σκληρα ελλατηρια χαμηλωματος και διασταση 205/50 δεν θα το καταλάβαινα τοσο).
Δε πιστευω να το μετανιωσεις. Οσοι εβαλαν εμειναν ευχαριστημενοι.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τρί 22 Μάιος, 2012 18:42

Με ψήνουν να τα δοκιμάσω, απλά το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα αντέξουν τόσο όσο τα energy, από την άποψη ότι ίσως σκληρύνουν πιο γρήγορα κι όχι από άποψης φθοράς. Γιατί όπως είπα μ'εχουν πάει +60.000χλμ (μέσα σε 2 χρόνια) κι είναι ακόμα ικανοποιητικά μαλακά.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 22 Μάιος, 2012 19:14

''Ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις'' λενε. Επειδη δεν ειναι καιροι για ''πειραματα'' εγω αν ημουν ευχαριστημενος οσο λες, τα ιδια θα εβαζα. Ποσο μαλλον αν σου βγαζουν 60.000χλμ + !!!!!!!
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τρί 22 Μάιος, 2012 19:19

Συμφωνώ, και γι΄αυτό το σκέφτομαι τόσο πολύ πριν κάνω την κίνηση, μην τυχόν πέσω σε καμιά πατάτα. Από την άλλη δε νομίζω όντως να είναι τόσο χάλι ένα λάστιχο μιας τέτοιας εταιρείας το οποίο μάλιστα πήρε και καλές κριτικές.
Τα energy αν τώρα ήταν φθινόπωρο κατά 90% θα τα άλλαζα, απλά λέω να βγάλω και το καλοκαίρι (θα δω και πως θα πάνε από δω και πέρα στο δρόμο βέβαια) και να τ'αλλάξω με το που θα πιάσουν οι πρώτες βροχές. Οπότε έχω ακόμα καιρό για να το ψάξω ;-)

Έστειλα και στη NOKIAN email, αν μου απαντήσουν θα σας πω τι μου γραψαν. :P
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 22 Μάιος, 2012 20:20

Οχι ρε φιλε, πατατα δεν θα σου βγει με τιποτα. Στην χειροτερη να μην σε βγαλει τοσο πολυ. Μεχρι τα 50.000 ομως σιγουρα.

Σε αυτον τον πινακα http://www.nokiantyres.com/tyre-selector τι σου προτείνει η NOKIAN (νομιζω V ή H)?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τρί 22 Μάιος, 2012 20:51

Τα "Η" και "V" τα ονόμασε η ΝΟΚΙΑΝ έτσι από το δείκτη ταχύτητας.
Το ψάξα, τα "Η" είναι για μένα, όχι ότι δε μπορώ να βάλω τα "V" απλά έχουν ψηλότερο δείκτη ταχύτητας που δεν έχει κάνενα νόημα για την περίπτωσή μου, όπως φαίνεται κι από τον παρακάτω πίνακα:

Εικόνα
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τετ 23 Μάιος, 2012 01:25

Εγω πιστευω πως τα nokian ειναι πολυ καλυτερα λαατιχα και σιγουρα θα σε βγαλουν τουλαχιστον οσο τα energy...μισελεν και διαρκεια δεν πανε μαζι..εγω αλλαζα τα pilot καθε ενα χρονο και ηταν slick

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τετ 23 Μάιος, 2012 06:52

Ο καθένας οδηγεί με τον τρόπο του και σε συγκεκριμένους δρόμους. Όταν λέω ότι με έβγαλαν 60.000χλμ και πάνε κι άλλο κυριολεκτώ, οπότε από πλευράς διάρκειας τα energy με υπερκάλυψαν και αυτή τη φορά και την προηγούμενη.

Για τα pilot που λες δεν ξέρω γιατί δεν τα έχω φορέσει γιατί δεν έβγαιναν στο νούμερό μου. Αν για σένα τα pilot δε σου έκαναν δουλειά τότε δε σημαίνει ότι όλα τα μοντέλα της michelin δεν έχουν διάρκεια ή ότι για κάποιον άλλον δε θα κάνουν δουλειά.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 23 Μάιος, 2012 09:11

tzanabetis έγραψε:Τα "Η" και "V" τα ονόμασε η ΝΟΚΙΑΝ έτσι από το δείκτη ταχύτητας.
Το ψάξα, τα "Η" είναι για μένα, όχι ότι δε μπορώ να βάλω τα "V" απλά έχουν ψηλότερο δείκτη ταχύτητας που δεν έχει κάνενα νόημα για την περίπτωσή μου,


Θα ημουν επιφυλακτικός για το αν μπορεις να βαλεις V.... ισως το μιγμα του λαστιχου να ειναι διαφορετικό και να μην μπορεις να τα ζεστανεις με τιποτα ή ακομα και ο σκελετός να ειναι πιο "σκληρός" ωστε να μην παραμορφωνεται στις ταχυτητες τελικής του που εσυ δε πιανεις με τιποτα και μεινεις απλά με ενα σκληρό ελαστικό.

Ξανα λεω με πασα επιφυλλαξη...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τετ 23 Μάιος, 2012 16:30

ούτως ή άλλως δεν το σκέφτομαι καν. Μόνο τα "Η" έχουν νόημα.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες