Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό prometheas » Κυρ 29 Ιούλ, 2012 17:23

Κάποιες φορές παρατηρούμε ότι ανάλογα με την ποσότητα υγραερίου που έχουμε στη δεξαμενή, το αυτοκίνητο "κάθεται" πίσω, περισσότερο ή λιγότερο.

Για να αμβλυνθεί αυτό το θέμα υπάρχει η λύση του βοηθητικού ελατηρίου πίσω (helper spring), η λύση ενός αεροθάλαμου μέσα στο πίσω ελατήριο (air helper spring), να τοποθετήσουμε αποστάτες πάνω ή κάτω από το ελατήριο για να σηκώσουμε την ανάρτηση. Κάθε σύστημα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (φυσικό είναι άλλωστε)
ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ


.
.
.
στο συγκεκριμένο θέμα θα ασχοληθούμε με τους παρακάτω ελαστικούς αποστάτες σπειρών οι οποίοι βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη (ανάλογα με την απόσταση των σπειρών του αυτοκινήτου μας όταν το αυτοκίνητο είναι σηκωμένο με το γρύλο) :

TOWING SPRING ASSISTORS:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα


1. Τα έχετε χρησιμοποιήσει στο αυτοκίνητό σας?
2. Γνωρίζετε κάποια καταστήματα στην ελλάδα από τα οποία μπορούμε να αγοράσουμε αυτούς τους αποστάτες σπειρών ελατηρίων?



Παρακαλώ θυμηθείτε ότι εδώ δεν συζητάμε για βοηθητικά ελατήρια κλπ κλπ. (υπάρχουν αυτοκίνητα για τα οποία δεν παράγονται βοηθητικά ελατήρια), παρά μόνο για αυτό τον τύπο βοηθήματος της ανάρτησης που βλέπετε στις παραπάνω φωτογραφίες.
Επίσης, θέλουμε την άποψη οδηγών ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ (όχι αυτών που φαντάζονται πως θα είναι).
Οι παραπάνω ελαστικοί αποστάτες έχουν μικρό κόστος και επίσης μπορούν να τοποθετηθούν από κάποιον οδηγό που ασχολείται λιγάκι με το αυτοκίνητό του και πιάνουν λίγο τα χέρια του χρησιμοποιώντας έναν γρύλο αυτοκινήτου μόνο.
Αν δεν έχουμε γνώμες και δεν γνωρίζουμε κατάστημα που να τους πουλά στη χώρα μας (φαίνεται δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένοι στην ελλάδα) θα αγοράσω ένα ζευγάρι από το ebay, θα τους τοποθετήσω και θα γράψω την άποψή μου από την οδική συμπεριφορά του BMW μου μετά την τοποθέτηση και με τη δεξαμενή γεμάτη.

Παρακαλώ, γράψτε υπεύθυνα μόνο όσοι γνωρίζετε για τα συγκεκριμένα, για να ενημερώσουμε πραγματικά όσους ενδιαφέρονται (μη γίνει άλλο ένα νήμα στο διαδίκτυο γεμάτο πληροφορίες εκτός θέματος, ας μείνουμε στο θέμα και ας γράψουν μόνο όσοι τα έχουν χρησιμοποιήσει ή τα έχουν δει να πωλούνται σε κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί στην ελλάδα- γράφοντας επωνυμία/διεύθυνση/τηλέφωνο του καταστήματος).
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 29 Ιούλ, 2012 20:22

καποιο παρομοιο συστημα βαζαμε παλια στα ford taunus και cortina. ειναι πολυ φθηνο αλλα το προβλημα που εχει ειναι οτι την τανηση το ελατηριο δεν την παιρνει σε ολο το μηκος του αλλα σε 2 σημεια, σαν αποτελεσμα μειωνετε η μεγιστη διαδρομη της αναρτησης και σε οριακες συνθηκες υπαρχει περιπτωση να σπασει το ελατηριο ακριβως πανω η κατω απο τους αποστατες, εχει γινει αρκετες φορες στα αυτικηνητα που ανεφερα και μηλαμε για17-20 mm παχος ελατηριου, σκεψου με τα σημερινα ελατηρια που το παχος και η αντοχη τους ειναι σημαντικα μικροτερη απο εκεινα τα θηρια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό prometheas » Κυρ 29 Ιούλ, 2012 21:00

Για να μην μπερδευτούμε με "παρόμοια συστήματα" και να μη μιλήσουμε για αντοχή μετάλλων σε σχέση με πάχος, διαδικασία παραγωγής, σύγχρονα κράμματα, ελαστικά πολυμερή κλπ κλπ (απλά θέμα αντοχής των ελατηρίων δεν υπάρχει με τους συγκεκριμένους αποστάτες)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απαντήστε αν έχετε χρησιμοποιήσει στο δικό σας αυτοκίνητο τoυς συγκεκριμένους ελαστικούς αποστάτες ελατηρίων και γράψτε δυο λόγια για την οδική συμπεριφορά και κατά πόσο μειωθηκε το βύθισμα με φορτίο.
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 29 Ιούλ, 2012 21:23

prometheas έγραψε:Για να μην μπερδευτούμε με "παρόμοια συστήματα" και να μη μιλήσουμε για αντοχή μετάλλων σε σχέση με πάχος, διαδικασία παραγωγής, σύγχρονα κράμματα, ελαστικά πολυμερή κλπ κλπ (απλά θέμα αντοχής των ελατηρίων δεν υπάρχει με τους συγκεκριμένους αποστάτες)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απαντήστε αν έχετε χρησιμοποιήσει στο δικό σας αυτοκίνητο τoυς συγκεκριμένους ελαστικούς αποστάτες ελατηρίων και γράψτε δυο λόγια για την οδική συμπεριφορά και κατά πόσο μειωθηκε το βύθισμα με φορτίο.

διαβασε ξανα τι σου εγραψα και θα δεις οτι σου απανταω για το θεμα της οδικης συμπεριφορας. ειτε αυτο ειτε καποιο παρομοιο στην ιδια λειτουργια βασιζονται. Υ. Γ. θα μπορουσες να ησουν λιγοτερο αγενης.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό prometheas » Κυρ 29 Ιούλ, 2012 22:50

Συγνώμη φίλε αν ήμουν αγενής και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τα παρόμοια συστήματα που βάζατε στα ford taunus και cortina.
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό spyrosgr » Δευτ 30 Ιούλ, 2012 09:37

φίλε prometheas
Αν τα πάρεις και τα τοποθετήσεις όπως έγραψες από ebay να γράψεις εντυπώσεις
με ενδιαφέρει και μένα
βέβαια δεν το ξέρω ακόμα γιατί είναι μέσα το μωρό αλλά ιδωμεν :-w
spyrosgr
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Τετ 25 Ιούλ, 2012 14:04

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό prometheas » Δευτ 30 Ιούλ, 2012 12:15

^Tα παρήγγειλα ήδη. Στο διαδίκτυο υπάρχουν μόνο θετικά από όσους τα χρησιμοποίησαν.
Μάλιστα οι ασφαλιστικές στην αγγλία δεν τα έχουν σαν "performance upgrade" αλλά σαν"SAFETY UPGRADE" - που σημαίνει κανουν το αυτοκινητο πιο ασφαλές (θυμηθείτε: καθισμα πισω μερους αυτοκινήτου = σήκωμα εμπρος μέρους = δεν εχουμε τιμονι ).
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό spyrosgr » Τρί 31 Ιούλ, 2012 17:40

λοιπών prometheas δεν θα το πιστέψεις
πάω στο συνεργείο του λέω το πρόβλημα και τη μου φέρνει ?????
ένα σετ τέτοιους αποστάτες μου ψάχνεις
τους φόρεσα αμέσως δεν το συζήτησα καθόλου και ……………
εντυπώσεις
1) σηκώθηκε εκεί που ήταν
2)σκλήρυνε πίσω (είχε γίνει βάρκα)
3)περνάς της λακκούβες λες και δεν υπάρχουν !!!!!! δεν το πιστεύω !!!!! :thumbup:
απλά κρατώ μια επιφύλαξη για το πόσο θα κρατήσουν :-?
το συνεργείο είναι στο ταύρο 2103461604 Θανάσης το όνομα του μηχανικού
αν θέλετε διεύθυνση βάζω
60 ευρώ έχουν τοποθετημένα
Συνημμένα
a.jpg
a.jpg (104.2 KiB) 20965 προβολές
spyrosgr
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Τετ 25 Ιούλ, 2012 14:04

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό prometheas » Τρί 31 Ιούλ, 2012 17:46

:o !!!! παρήγγειλα προχθές από ebay με 51.46ευρώ και θα τα βάλω μόνος μου :x
(μπαίνουν-και αφαιρούνται - μέσα σε 10 λεπτά από ότι έχω διαβάσει)


:D καλοφόρετα και αυτά - φαντάζομαι έβαλες τα χαμηλά, 18-25mm ε? :D
(είδες αν γράφουν "Grayston" πάνω τους?)


Y.Γ θα δούμε την αντοχή τους (τα σύγχρονα crosslinked polymers είναι πάρα πολύ ανθεκτικά) - πάντως και τα σχόλια από το εξωτερικό είναι πάρα πολύ καλά!


:thumbup:


Υ.Γ2 αν δεν έρθουν σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, θα τα βάλω από εκεί και θα βάλω αγγελία τα άλλα (θα πάω μια βόλτα μέχρι τη "μαύρη θάλασσα" και τα χρειάζομαι)
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: Αποστάτες ελατηρίων πίσω ανάρτησης->ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες

Δημοσίευσηαπό spyrosgr » Τρί 31 Ιούλ, 2012 17:58

Δεν είναι τόσο εύκολο να μπουν
Έτσι μου είπε και ο μηχανικός ότι δεν είναι τίποτα αλλά στο ένα που δεν είχε χώρο να δουλέψει έβγαλε τροχό
κοιτά αυτά έχουν A,B,C,D διαβάθμιση
μου έβαλε το β δεν ξέρω τη είναι και πόσους πόντους αλλά μου έλεγε βάζει με το πόσο χοντρό είναι το ελατήριο και πώς θα κάτσει επανωτού κλπ
spyrosgr
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Τετ 25 Ιούλ, 2012 14:04

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες