Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τα φώτα ανάβουν μόνα τους (άσχετο με το υγραέριο)

Re: Τα φώτα ανάβουν μόνα τους (άσχετο με το υγραέριο)

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 05 Ιαν, 2014 08:35

Πρώτα απ' όλα θα κάνεις ένα ξεθάμπωμα φαναριών κάνουν και τα συνεργεία και κάποια πλυντήρια ακόμη και οι λαμαρινάδες - βαφείς αλλά και η Car Glass. Ουσιαστικά τρίβουν ένα πολύ λεπτό στρώμα από το πλαστικό του φαναριού που έχει καεί από τον ήλιο και τα χρόνια και ξαναγίνονται τελείως διαυγή στην κυριολεξία σαν καινούργια.

Στην συνέχεια θα βάλεις ένα ζευγάρι λάμπες αλογόνου της προκοπής Σαν αυτές ή αυτές ή τις πιο καινούργιες. Για τις 2 πρώτες έχω προσωπική άποψη τις έχω δοκιμάσει είναι καταπληκτικές, οι τελευταίες είναι τελευταίο μοντέλο και φαντάζομαι ακόμη πιο βελτιωμένο.

Και τέλος σε έναν ηλεκτρολόγο/συνεργείο για σωστή ρύθμιση δέσμης. Ιδανικά μπορείς να βρεις ένα συνεργείο να σου κάνει και το ξεθάμπωμα και να περάσει τις λάμπες και να στο ρυθμίσει. Η αλλαγή είναι εύκολη αν και ίσως χρειαστεί να βγάλεις την μπαταρία γιατί είναι στριμόχωρα από εκείνη την πλευρά αλλά αφού θα πας για ρύθμιση οπότε δεν βλέπω τον λόγο να παιδεύεσαι.

Θα έχεις φωτισμό κυριολεκτικά μέρα με την νύχτα σε σύγκριση με ότι έχεις τώρα. Οι μπλε λάμπες μόνο εφέ είναι και από ουσία μηδέν. Σκέψου φίλος είχε τέτοιες π_____ς μπλε στο αυτοκίνητο αγορασμένες ακριβά από γερμανικό πολυκατάστημα κατάστημα εργαλείων που ο πωλητής τις εκθείαζε και ο άνθρωπος άναβε και τα φώτα ομίχλης για να βλέπει που πάει. Έχει να το λέει για τις λάμπες, Philips έβαλε εκείνος.

Να ξέρεις έχουν ένα μειονέκτημα καίγονται πιο γρήγορα από τις απλές αλογόνου. Το πόσο πιο σύντομα εξαρτάται από το πόσο τις ανάβεις. Εγώ πχ με αρκετή νυχτερινή οδήγηση και αυτός είναι ο λόγος που το έψαξα και δοκίμασα διάφορες λάμπες μου βγάζουν κανένα χρόνο

Υπολογίζω όλο εγχείρημα να σου πάει κάνενα 60αρι € αλλά είναι σοβαρή αναβάθμιση σε θέμα ασφάλειας. Αν είσαι DIY τύπος μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου αλλά θέλει προσοχή και δεν ξέρω αν θα πετύχεις το τελικό αποτέλεσμα που όπως ξαναέγραψα θα πάθεις πλάκα θα γίνει σαν καινούργιο το φανάρι.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τα φώτα ανάβουν μόνα τους (άσχετο με το υγραέριο)

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 05 Ιαν, 2014 18:29

Το ξαθάμπωμα των φαναριών δεν τόξερα.
Πήγα για άλλη δουλειά στο φαναρτζή μου τόκανε γιατί και μένα είχαν θολώσει σε υπερβολικό βαθμό,τόβλεπα αλλά
νόμιζα πως ήθελαν αλλαγή τα φανάρια.

Μου τα γυιάλισε με ένα μικρο τίμημα.Πράγματι μεγάλη διαφορά τόσο στην εμφάνιση όσοκαι
στην απόδοση.. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τα φώτα ανάβουν μόνα τους (άσχετο με το υγραέριο)

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 06 Ιαν, 2014 20:45

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με την πρώτη ευκαιρία θα προχωρήσω σε ξεθάμπωμα φαναριών και επαναρύθμιση της δέσμης. ¨οσο για λάμπες μάλον θα γυρίσω σε απλές που δεν είναι τόσο μονοχρωματικές.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες