Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Έρευνες και χρηματοδότηση αυτών.

Έρευνες και χρηματοδότηση αυτών.

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 16 Ιουν, 2014 07:14

Ειδικός δεν είμαι στο υγραέριο,άσχετος θάλεγα περισσότερο.Όσα ξέρω τα έχω μάθει μέσα από αυτό εδώ το φόρουμ. :thumbup:
Να πω και κάτι που θα σας φανεί σαν ανέκδοτο μέχρι που έβαλα lpg είχα την εντύπωση πως το lpg παράγεται από το
φυσικό αέριο. :lol: Ήμουν τυχερός όμως και έπεσα σε καλό και τίμιο εγκαταστάτη. :thumbup:

Σκέφτομαι πολλές φορές ποιά είναι τα βασικά κριτήρια να μεταβεί κάποιος από τη βενζίνη στο lpg.Για μένα είναι τρία.
1.-Οι τιμές πώλησης οι οποίες πιστεύω ότι στο μεγαλίτερο μέρος της χώρας αυτή τη στιγμή είναι καλές.Εδώ όμως ο κάθε
ένας ανάλογα και με την περιοχή που διαμένει έχει τη δυνατότητα να κάνει την επιλογή του.
2.-Συνεργεία μετατροπής και εγκαταστάτες.Και εδώ πάλι ο κάθε ένας έχει την δυνατότητα να κάνει έρευνα και να βρεί
ένα καλό εγκαταστάτη.Υπάρχουν πολλοί στην πιάτσα.Τώρα αν πάει σαν το κουτορνίθι και πέσει σε κάποιον που θα του
πει μεγάλα λόγια ή πάει σε κάποιον αλεξιπτωτιστή και αεριτζή του χώρου για την φτηνή τιμή του,θα πω τάθελε και
τάπαθε.
3.-Αλλά το ποιό βασικό για μένα είναι οι οι δύο πιο πιθανές μελλοντικές βλάβες που πιθανόν θα προκαλέσει το
υγραέριο στον κινητήρα.Η τρόμπα βενζίνης και οι βαλβίδες.Για την πρώτη ξέρουμε τα βασικά και έτσι μπορούμε να
κάνουμε ότι πρέπει (κατανάλωση κάθε τόσο της βενζίνης και αλλαγή με νέα) ώστε να παρατείνουμε όσο μπορούμε τη
ζωή της.Σε περίπτωση βλάβης δεν είναι και τόσο μεγάλο το κόστος ώστε να μας αποθαρρύνει να βάλουμε υγραέριο.
Αλλά με τις βαλβίδες τι γίνεται.Κανείς δεν ξέρει τι γίνεται μέσα από το κάπάκι του κινητήρα ούτε μπορεί να μας βεβαιώσει
πότε θα τα παίξουν.
Και η δαπάνη για αντικατάστασή τους είναι ένα αρκετά μεγάλο και σεβαστό ποσό .Και άντε τις αντικατέστησα.Αυτό που
με φοβίζει και αυτό είναι που επισημαίνω και σε κάποιους που με ρωτάνε είναι ότι δεν υπάρχει κανένας να με βεβαιώσει
ότι οι νέες βαλβίδες είναι ειδικές και ανθεκτικές στο υγραέριο και δεν θάχω μελλοντικά προβλήματα.
Και εδώ θάθελα να σταθώ.Δεν μπορούν οι εταιρείες του χώρου σε συνεργασία με κάποιο συνεργείο - εγκαταστάτη τον
οποίο θα χρημτοδοτήσουν να κάνουν κάποιες έρευνες ώστε να βρεθεί το πιο κατάλληλο μέταλο από το οποίο να
κατασκευάζονται οι νέες βαλβίδες,σε περίπτωση βλάβης, και το οποίο θα είναι ανθεκτικό και δεν θάχει προβλήματα
με το lpg.
Πιστεύω ότι θάναι η καλίτερη διαφήμιση για το lpg.

Δεν ξέρω πιθανώς να λέω και βλακείες γιατί όπως είπα ειδικός δεν είμαι,άσχετος είμαι. :lol:
Τα μαστόρια και οι ειδικοί τι γνώμη έχουν.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Έρευνες και χρηματοδότηση αυτών.

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 16 Ιουν, 2014 08:38

υπαρχουν τα καταλληλα μεταλα για την περιπτωση μας, τα οποια ειναι περισσοτερο ανθεκτικα απο τα μεταλλα που εχουν καποιοι κινητηρες που δεν ειναι προβληματικοι στο υγραεριο.
αλλα κανενα μεταλλο δεν μπορει να καλυψει μια κακη εγκατασταση, μια προβληματικη ρυθμιση ή καποια βλαβη σε αισθητηρα του αυτοκινητου που ειναι υπευθυνος για τον καθορισμο του μειγματος.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Έρευνες και χρηματοδότηση αυτών.

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 16 Ιουν, 2014 12:25

Ηλία σωστός. :thumbup: :thumbup:

Αλλά γιαυτό έθεσα πρώτα τις δύο προυποθέσεις.
Άμα κάποιος πάει να κάνει εγκατάσταση σε όποιον βρεί μπροστά του και δεν επιλέξει κάποιον σωστό και πάνω από
όλα γνώστη του αντικειμένου εγκαταστάτη καλά να πάθει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Έρευνες και χρηματοδότηση αυτών.

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 16 Ιουν, 2014 15:29

papoys έγραψε:Ηλία σωστός. :thumbup: :thumbup:

Αλλά γιαυτό έθεσα πρώτα τις δύο προυποθέσεις.
Άμα κάποιος πάει να κάνει εγκατάσταση σε όποιον βρεί μπροστά του και δεν επιλέξει κάποιον σωστό και πάνω από
όλα γνώστη του αντικειμένου εγκαταστάτη καλά να πάθει.




παππου σου εβεαλα και μια 3η παραμετρο που ειναι πολυ σημαντικη και δυστυχως πολλες φορες δεν την εξεταζουμε.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα


Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 46 επισκέπτες