Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 04 Ιούλ, 2014 06:08

Πριν από 15 μήνες περίπου αν και ήμουν αντίθετος αποφάσισα και έκανα τη μετατροπή σε υγραέριο.

Η κύρια αιτία το οικονομικό γιατί έκανα και κάνω αρκετά χιλιόμετρα ετησίως.Συγκεκριμένα κάνω μια διαδρομή 300 έως
350 χιλιομέτρων 4 με 5 φορές το μήνα πέραν των άλλων χιλιομέτρων που κάνω στην Αθήνα που ζω μόνιμα.
Για τη συγκεκριμένη διαδρομή πέραν των 21,5 έως 24 λίτρων βενζίνης ήθελα και 5 ευρώ τότε 7 τώρα για διόδια για 40
περίπου χιλιόμετρα να πάω και άλλα τόσα να γυρίσω.

Με τους μπακαλικούς υπολογισμούς μου,οι οποίοι μου αρέσουν και ας μην είνα απόλυτοι γιατί ο συνομιλητής σου τους
καταλαβαίνει καλίτερα με βενζίνη θα ήθελα από 43 έως 48,5 ευρώ και με υγραέριο από 26,5 έως 30 ευρώ μαζί
με τα διόδια.
Από τότε όμως που ο εθνικός νταβατζής αποφάσισε πως για την παραπάνω διαδρομή των 80 χιλιομέτρων τα 4,5 ευρώ
είναι λίγα και τα έκανε 7 δεν έχω ξαναπάει από τα διόδια αν και κινούμαι 4-5 φορές το μήνα σε αυτό το δρόμο.
Το μόνο που κάνω ξεκινάω 15 λεπτά νωρίτερα και φτάνω την ίδια ώρα με πριν. 8-)

Μία διαδρομή που θα μου κόστιζε από 43 έως 48,5 ευρώ (βενζίνη - διόδια) τώρα μου κοστίζει από 19,5 έως 23 ευρώ
κινούμενος με υγραέριο.Πιθανώς και με τη βενζίνη να είχα κόψει τα διόδια,αλλά το υγραέριο ήταν μία επί πλέον
αιτία για περισσότερη οικονομία.
Να σημειώσω ότι υγραέριο καταναλώνω από 24 έως 28 λίτρα.
Συνολικό κέρδος περίπου 100 ευρώ μηνιαίως. :thumbup:
Μπορεί να μην κινείσαι στην ίδια διαδρομή με μένα αλλά αν το θέλης πάντα υπάρχουν τρόποι να κάνης οικονομία. :)
Και..valsam ...........Μην έρθης εδώ και μου χέσης το ποστ γιατί θα σε πάρει και θα σε σηκώσει. :lol: 8-)
Τελευταία επεξεργασία από papoys και Παρ 04 Ιούλ, 2014 15:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 04 Ιούλ, 2014 12:57

Απόλυτα κατανοητή η "μπακαλίστικη" όπως λες ανάλυση..χίλιες φορές καλύτερη απο τις "επιστημονικές" που μας αμολάνε κατά καιρούς . Μπράβο "παππού" που το ψάχνεις ..και κερδίζεις !!!!! :thumbup:

..p/s..αν το κατάλαβες , του έστειλες "πρόσκληση" και το post θα σου το ΧΕΣΕΙ σίγουρα !!!!!! :D
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό lefteris21 » Τρί 08 Ιούλ, 2014 13:35

Αυτο με τα διοδια το επαθα και εγω απ'οταν εβαλα υγραεριο.
Κινουμαι συχνα αττικη οδο κοστος με epass 5 ευρω.
Οταν με το υγραεριο με 35 ευρω γεμιζω τοτε τα 5 ευρω αρχισαν να μου φαινονται παρα πολλα και την εχω κοψει σε μεγαλο βαθμο.
Οταν δινεις 60 ευρω βενζινη και δεν γεμιζει τα 5 ευρω δεν σου φαινονται αλλα οταν στα 7 πηγαινε ελα βγαζεις ενα ολοκληρο γεμισμα σου φαινεται καπως.
lefteris21
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 31 Μαρ, 2014 19:15

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 10 Ιούλ, 2014 07:18

Τα θεωρώ τελείως ηλίθια λεφτά να χρησιμοποιεί κάποιος για 10 ή 15 χιλιόμετρα την Αττική οδό και να πληρώνει
2,70 ευρώ (δεν τη χρησιμοποιώ αλλά νομίζω τόσο έχει),όταν μπορεί να τα γλιτώσει ξεκινώντας 10 ή 15 λεπτά
νωρίτερα.
Πολλοί το κάνουν γιατί φοβούνται να πουν ότι πάνε απέξω μήπως θεωρηθούν αναχρονιστικοί και όχι in.
'Εβλεπα και το γυιό μου να χρησιμοποιεί την Αττική οδό μία φορά τη μέρα να πάει και να έρθει από τη δουλειά του
(10 χιλ. περίπου) και πολλές φορές και δεύτερη να πάει βόλτα.
Του είχα πει παλιά ότι είναι κοροιδίστικα λεφτά αφού μπορεί να ξεκινήσει 10-15 λεπτά νωρίτερα και να πάει απέξω
αλλά δεν επέμεινα γιατί οι επιλογές στη ζωή του είναι δικές του και όχι δικές μου.
Τελευταία μία μέρα μου είπε "ξέρης πατέρα είχες δίκιο έπαψα να χρησιμοποιώ την Αττική οδό, βγάζω τα τσιγάρα μου
και ένα καφέ κάθε μέρα"

Χάρηκα όχι βέβαια γιατί μου είπε ότι είχα δίκιο, αλλά γιατί τον είδα να σκέφτεται ποιό είναι το συμφέρον του.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό drspiros » Πέμ 10 Ιούλ, 2014 08:23

2,80 για την ακρίβεια! (στην κυριολεξία) :lol:
Δεν είναι όμως μόνο ο χρόνος που συμφέρει η Αττική Οδός, αλλά και η εξοικονόμηση καυσίμου, αφού αποφεύγεις το πρώτη-δευτέρα συνέχεια, την κίνηση, τα φανάρια κτλ. Σίγουρα για αποστάσεις 10-15 χλμ δεν αξίζει, για παραπάνω όμως θεωρώ ότι κάνεις απόσβεση στο κόστος μετακίνησης (υπάρχει πάντα και η μέση λύση βέβαια, να την επιλέγεις μόνο κατά το πήγαινε ή το έλα και την άλλη διαδρομή να την κάνεις από τον κανονικό δρόμο)
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 10 Ιούλ, 2014 11:40

:lol: :lol: Α............. 2,80 έχει.
Όταν δεν χρησιμοποιείς κάτι για πολύ καιρό αυτά παθαίνης. :o :lol: =))

Δεν θα διαφωνήσω.Σίγουρα η Αττική οδός είναι μία μεγάλη εξυπηρέτηση αλλά όταν γίνεται λογική χρήση και όταν
αυτό είναι απαραίτητο,αλλά οι πιο πολλοί πλέον την χρησιμοποιούν όχι από ανάγκη αλλά από συνήθεια.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό lefteris21 » Παρ 11 Ιούλ, 2014 15:35

Κοιτα ειναι για μεγαλη αποσταση απο Λ.Φυλης μεχρι Εξοδο ΡΑφηνας. Περιπου 20 χλμ ισως και παραπανω κινουμενοι στην Αττικη οδο. Συνολο 35 χλμ αποσταση.
Απλα ακομα και εκει με epass που ειναι 2,50 ειδα οτι τα 5 ευρω σε σχεση με το γεμισμα του υγραεριου ειναι πολλα.
Και απλα κοιταω τις ωρες που φευγω να ειναι εκτος κινησης. μετα τις 9 το βραδυ στις 7 το πρωι.
Μετρημενο με Αττικη οδο θελω 35 λεπτα . Απο μεσα θελω απο 50 λεπτα τετοιες ωρες μεχρι 1:10 ωρες αιχμης.
Δηλαδη μιλαμε για 15 με 20 λεπτα διαφορα.
Οικονομια σε βενζινη ειναι σχετικο. Επειδη κανω καθε μερα την διαδρομη και εχω μαθει το αναμμα των φαναριων ξερω με τι ταχυτητα θα κινηθω ( παντα ωρες εκτος αιχμης ) και θα με πιασουν ελαχιστα. Αν οδηγεις και οικονομικα με ομαλο ξεκινημα τοτε στο trip βλεπω 5,2 με 5,4. Αυτο γιατι το αυτοκινητο κινειται με 60 εως 80 χλμ . Αν πας Αττικη οδο και πας μεχρι 110 τοτε παιζεις στο 5,2 αλλα αν πας με 130 τοτε παει 5,8. Οποτε ακομα και εκει παιζεται το θεμα οικονομιας.
Εκτος αν εισαι σιγουρος οτι θα πεσεις στην κινηση ( αν και εκει που μας εχουν φτασει πλεον δεν υπαρχει κινηση ) και γενικα βιαζεσαι. Τοτε ναι θα σε συμφερει.
lefteris21
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 31 Μαρ, 2014 19:15

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 11 Ιούλ, 2014 16:29

οκ για μια τέτοια διαδρομή Λ.Φυλής - Ραφήνα και ώρες αιχμής δεν το συζητάμε.
Αλλά έχω γνωστούς που μπαίνουν Αττική οδό στο Γέρακα και βγαίνουν Κηφησίας είτε γιατί δουλεύουν εκεί γύρω
(όπως έκανε ο γυιός μου) ή για να κινηθούν προς κέντρο λες και θα γλυτώσουν πολύ χρόνο ή καύσιμα.

Θα μου πεις όμως περί ορέξεως κολκυθόπιτα.Σε κουβέντα να βρισκόμαστε. :lol: :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 13 Ιούλ, 2014 23:09

και παλι εξαρταται....

πχ το δικο μου στο σταματα ξεκινα ειναι στο 14+
στην αττικη οδο "ρολαροντας" με 80-100 ΙΣΩΣ κατεβει και μεχρι τα 10+

ΑΥΤΗ η διαφορά δικαιολογει και πιο "κοντες" διαδρομες.... ( χωρια την καταπονηση συμπλεκτη μεταδοσης και... νευρων!!!)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τρόποι εξοικονόμησης χρημάτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 14 Ιούλ, 2014 22:07

Και πόσο θα είναι το κέρδος από τα καύσιμα σε μία διαδρομή 10-15 χιλιομέτρων.
30 - 40 άντε 50 λεπτά.Και 50 επιστροφή 1 ευρώ. Για Αττική οδό όμως θέλης 5,60.Αν τα 4,60 ευρώ για σένα είναι
αμελητέο ποσό καλώς κάνης και χρησιμοποιείς την Αττική οδό.
Το θεωρώ τρελλό κάποιος να βάζει υγραεριοκίνηση να γλυτώσει από μία διαδρομή π.χ. 1 ευρώ,από τη διαφορά
με την βενζίνη και από την άλλη να δίνει έτσι 5,60 ευρώ.
Δέχομαι κάποιος που είναι πολυάσχολος και ο χρόνος για αυτόν είναι κέρδος και χρήμα να χρησιμοποιεί την Αττική
οδό γιατί ο χρόνος που θα κερδίσει θα του δώσει πολύ περισσότερα από τα 2,80 που θα πληρώσει στην Αττική οδό.
Αν πάλι είσαι σε αυτή την ομάδα οκ. :thumbup:

Για έναν άλλο όμως που απλώς πάει στη δουλειά του και βαριέται να ξεκινήσει λίγο νωρίτερα και να πάει απέξω
θεωρώ πως είναι λάθος.

Υ.Γ.Θα ήθελα να σου πω ότι πηγαίνω αεροδρόμιο (leroy -ikea) πολλές φορές για ψώνια ή απλά να ρίξω μία ματιά.
Ποτέ δεν έχω πάει ή γυρίσει από Αττική οδό.Μία φορά στην αρχή από περιέργεια να δω το δρόμο.Τις άλλες πάντα
απέξω.Ξεκινάω 5-10 λεπτά νωρίτερα και φτάνω την ίδια ώρα. :lol: 8-)
Δεν θέλω να σκεφτείς ότι είμαι τσιγκούνης.
Απλά είναι θέμα νοοτροπίας.Αν δεν υπάρχει σοβαρή ανάγκη και έλεγχος χρόνου,θεωρώ κοροιδίστικα λεφτά στα
διόδια και ειδικά στος ύψος που τα έχουν φτάσει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες