Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εξώδικο απο τράπεζα...

Εξώδικο απο τράπεζα...

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Πέμ 10 Ιούλ, 2014 18:15

Καλησπερα καταρχας,
θελω να ζητησω λιγο τη γνωμη σας για κατι που με στεναχωρησε λιγο σημερα....
Εχουμε ενα αυτοκινητο τελος παντον που το χρησιμοποιω μαζι με τον πατερα μου,το οποιο ανηκει ομως σε αυτον..

Τωρα να μπω στο θεμα μας... χρωσταει γυρω στα 10,000€ συνολικα σε 2 πιστωτικες...και λογω αδυναμιας πληρωμης διοτι ζηταγανε πολυ μεγαλη δοση σταματησε..ακυρωσανε τις καρτες και ζητανε ολο το ποσο εδω και λιγο καιρο...σημερα ηρθε εξωδικο λοιπον..το θεμα ειναι οτι ειμαστε αρκετα κοντα στην κατασχεση πιστευω. Το μονο πραγμα που εχει στο ονομα του ειναι το αυτοκινητο αυτο που νταξι τωρα ενα citroen c3 σχεδον 10ετιας δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη αξια. Τωρα ποιο ειναι το θεμα...Το υγραεριο το εβαλα καθαρα με δικα μου εξοδα και με αποδειξη που μπηκε στην δικη μου πιστωτικη καρτα...και γενικα ασφαλειες,τελη κτλπ ουσιαστικα τα πληρωνω εγω το μεγαλυτερο μερος τους...και μονο το υγραεριο ουσιαστικα ειναι το 1/3 της αξιας του αυτοκινητου... Γενικα η τραπεζα υπαρχει περιπτωση να προχωρησει σε κατασχεση ; η το αυτοκινητο εχει μικρη αξια και ειναι λιγο δυσκολο ; η δικηγορος μας, μας ειπε οτι δυσκολα κατασχετουν αυτοκινητο (τωρα για το συγκεκριμενο ομως...)

Απλα το θεμα ειναι οτι το αυτοκινητο αυτο κατ'ουσιαν ειναι ΚΑΙ δικο μου,φαινομαι κανονικα σαν 2ος οδηγος στην ασφαλιστικη..θα το επαιρνα και στο ονομα μου ολο αλλα λογω τεκμηριων και χαμηλου εισοδηματος δεν με συμφερει καθολου,χρωσταω ακομα το υγραεριο που φαινεται οτι το χρεωθηκα εγω κτλπ...μπορω να κανω κατι σε περιπτωσει που η τραπεζα θελει να το κατασχεσει ; εχουμε δρομο ακομα απλα θελω να ειμαι προετοιμασμενος...απο την αλλη εχω ακουσει οτι αυτοκινητο ΓΕΝΙΚΑ δυσκολα κατασχετουν..
σας ζαλισα λιγο τα λεω λιγο μπερδεμενα απλα εχω αναστατωθει λιγο...τι λετε να κανω ; η δεν χρειαζεται να αγχωνομαι ;
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Εξωδικο απο τραπεζα...

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Ιούλ, 2014 20:12

μονο ο δικηγορος μπορει να σε συμβουλεψει σε αυτο, ισως θα επρεπε να εχεις παρει πανω σου καποιο ποσοστο απο το αυτοκινητο 25% π.χ. και ο πατερας σου να ειχε κανει κατι με τις τραπεζες (νομος κατσελη ας πουμε) τωρα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τα σκασεις στον δικηγορο και μακαρι να μην ειναι αμφιβολα τα αποτελεσματα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εξωδικο απο τραπεζα...

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Πέμ 10 Ιούλ, 2014 20:25

Αν παρω λες το 25% πανω μου βοηθαει λες ;
Ειχαμε ζητησει απο την τραπεζα ενα χαρτι για το νομο κατσελη αλλα δεν εγιναν και πολλα...γενικα ειναι μπλεξιμο....
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Εξωδικο απο τραπεζα...

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Ιούλ, 2014 20:37

το να μπεις στο νομο κατσελη θελει διαδικασια απο δικηγορο και εχει το αναλογο κοστος δεν μπορεις μονος σου να τα κανεις αυτα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εξώδικο απο τράπεζα...

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 11 Ιούλ, 2014 13:46

Αν βγάλει η τράπεζα διαταγή πληρωμής δεν έχει σημασία ποιος πλήρωσε για το υγραέριο μπορεί να κατασχέσει οτιδήποτε είναι στο όνομα του οφειλέτη. Σαν να λες πχ τα καινούργια κουφώματα στο σπίτι τα πλήρωσε ο ξάδερφος γιατί να τα πάρει η τράπεζα μαζί με το σπίτι
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Εξώδικο απο τράπεζα...

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 11 Ιούλ, 2014 15:26

Παρτε ενα τηλεφωνο την τραπεζα να επαναδιαπραγματευτητε.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14


Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες