Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντιηλιακές μεμβράνες

Re: Αντιηλιακές μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 22:31

Στην αρχή μου φαίνονταν καγκούρικες, τελικά μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα! :) Αν δεν είχα δώσει 500.000 ευρώ σε βλάβες που μου 'βγαλε το peugeot φέτος θα βαζα κι εγώ :crazy:
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αντιηλιακές μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό minos » Δευτ 01 Οκτ, 2018 01:02

Η νομοθεσια ειναι ευρωπαικη?Θα παμε αρχες του νεου ετους Γερμανια με την WorldVentures και καταληξαμε πως θα παμε οδικως για καποιους δικους μας λογους.Σκεφτομαι να βαλω μεμβρανες κυριως για να εχουμε λιγο μειωση της ηλιοφανειας στα πισω καθισματα αλλα δεν θελω να εχω προβλημα εκει. Επισης,το να βαλεις μονος τις μεμβρανες περα της δυσκολιας/αστοχιας που μπορεις να εχεις,εχει καποια αλλα θεματα νομικα?Βλεπω πολυ καλες τιμες γι αυτο ρωταω
minos
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 30 Ιούλ, 2018 14:54

Re: Αντιηλιακές μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό technick » Πέμ 20 Φεβ, 2020 23:02

Είμαι σε αυτόν τον χώρο πάνω από 20 χρόνια.Η τοποθέτηση αντηλιακών μεμβρανών είναι κάτι παραπάνω από δουλειά για μένα.Μέσα από την εμπειρία μου και την τεχνογνωσία μου έκατσα και έγραψα ένα ολοκληρωμένο άρθρο για τις αντηλιακές μεμβράνες,θέλοντας να μοιραστώ τις γνώσεις μου στο αντικείμενο αυτό. Εδώ θα βρείτε τα πάντα -τεχνικά,ποιότητες,νομοθεσία και άλλα πολλά.
Μπορείτε να ρίξετε μια μάτια στο
https://autofilms.gr/αντηλιακές-μεμβράνες-αυτοκινήτων-α-ω/
technick
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 15 Φεβ, 2020 00:35

Re: Αντιηλιακές μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 22 Φεβ, 2020 01:22

technick έγραψε:Είμαι σε αυτόν τον χώρο πάνω από 20 χρόνια.Η τοποθέτηση αντηλιακών μεμβρανών είναι κάτι παραπάνω από δουλειά για μένα.Μέσα από την εμπειρία μου και την τεχνογνωσία μου έκατσα και έγραψα ένα ολοκληρωμένο άρθρο για τις αντηλιακές μεμβράνες,θέλοντας να μοιραστώ τις γνώσεις μου στο αντικείμενο αυτό. Εδώ θα βρείτε τα πάντα -τεχνικά,ποιότητες,νομοθεσία και άλλα πολλά.
Μπορείτε να ρίξετε μια μάτια στο
https://autofilms.gr/αντηλιακές-μεμβράνες-αυτοκινήτων-α-ω/
Έχω δει πολλούς που βάζουν τις μεβρανες από την έξω πλευρά του τζαμιού. Είναι τελείως απαράδεκτο ή έχει και κάποια θετικά?
Εγώ σαν χρήστης αυτοκινήτου και όσο μου κόβει ο νους, το θεωρώ εντελώς λάθος.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Αντιηλιακές μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό technick » Σάβ 22 Φεβ, 2020 09:42

Οι μεμβράνες πάντα μπαίνουν εσωτερικά στα τζάμια του αυτοκινήτου.
technick
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 15 Φεβ, 2020 00:35

Re: Αντιηλιακές μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό GT21 » Πέμ 20 Μάιος, 2021 23:05

[code][/code]
minos έγραψε:Η νομοθεσια ειναι ευρωπαικη?Θα παμε αρχες του νεου ετους Γερμανια με την WorldVentures και καταληξαμε πως θα παμε οδικως για καποιους δικους μας λογους.Σκεφτομαι να βαλω μεμβρανες κυριως για να εχουμε λιγο μειωση της ηλιοφανειας στα πισω καθισματα αλλα δεν θελω να εχω προβλημα εκει. Επισης,το να βαλεις μονος τις μεμβρανες περα της δυσκολιας/αστοχιας που μπορεις να εχεις,εχει καποια αλλα θεματα νομικα?Βλεπω πολυ καλες τιμες γι αυτο ρωταω


Η νομοθεσία για τις αντηλιακες μεμβρανες https://www.globalwindowfilms.gr/2021/05/18/μεμβρανες-τι-ειναι-οφελη/
Εχω βαλει τις αποχρωσεις φιμε 30 πισω τζαμια και πολυ ελαφρυ φιμε 50 μπροστινα τζαμια. Δεν ειναι ακριβως νομιμες οι μπροστινες αλλα ειναι πολυ ανοιχτόχρωμη απόχρωση φιμέ.
Γενικως λέει αυτο: Για όλα τα αυτοκίνητα απαγορεύονται οι μεμβράνες που έχουν διαπερατότητα φωτός μικρότερη του 70% στα εμπρός πλευρικά τζάμια ενώ είναι 75% για το παρμπρίζ. Στο τελευταίο επιτρέπεται η τοποθέτηση σκούρας λωρίδας στο άνω μέρος αυτού, ενώ καλό είναι να γνωρίζουμε ότι τα νούμερα αναφέρονται στη συνολική διαπερατότητα του φωτός μετά την τοποθέτηση των μεμβρανών και όχι αποκλειστικά σε αυτές.
GT21
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 17 Μάιος, 2021 23:07

Re: Αντιηλιακές μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό panos13 » Τετ 22 Σεπ, 2021 11:19

Για σιγουριά με τον νόμο θα έλεγα για τις ποιο ανοικτοχρωμες μεμβρανες που έχει η κάθε εταιρία.
Πχ η global εχει τις μεμβρανες αυτοκινητων 50.
η ανοιχτωχρωμες σειρες κόβουν όλες το ιδιο την υπεριώδη ακτινοβολία. Στο θέμα της ζεστης τωρα ειναι μικρες οι διαφορές στην πράξη παντα.
Στο θέμα της οικονομίας καυσίμου με αέριο & ανοιχτωχρομες μεμβρανες - καμια διαφορα με πιο σκουρο φιμε.
panos13
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 22 Σεπ, 2021 09:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες