Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 08 Απρ, 2015 09:22

Είχα τριξίματα και μικροκραδασμούς μπροστά.
Πάω στο συνεργείο το βλέπει ο μάστορας,μπαράκια ζαμφώρ η διάγνωση.
Πόσο πάει το μαλλί μάστορα.Τηλέφωνο στο προμηθευτή ο οποίος είχε δουλειά (κούνια που τον κούναγε) κλείνει θα μας
πάρει σε 10 λεπτά μου λέει ο μάστορας.
Περιμένω παίρνει μιλάνε το κλείνει.Τι σου είπε μάστορα.?? Ρωτάω εγώ.

28 ευρώ το ένα 56 ευρώ τα δύο ιμιτασιόν βέβαια μου λέει γιατί τα γνήσια έχουν 70.
Βάλε και 15 για τοποθέτηση 71 σύνολο άντε 70,μη κάνουμε και γυφτιές για ένα ευρώ.

Πολλά μου φάνηκαν έρχομα ανοίγω υπολογιστή μπαίνω opelbunga και τι βλέπω. 15 ευρώ το ένα με ΦΠΑ. :o :o
Παίρνω τηλέφωνο μου λέει μάρκας swang αν το λέω καλά.Έχω και νονέιμ με 10 ευρώ το ένα αν θέλης.Στους
ταξιτζήδες τέτοια δίνω.

Μπαίνω youtybe ψάχνω και βλέπω ότι η αντικατάσταση είναι απλή.Σηκώνης, βγάζης τροχό,βγάζης δύο βίδες ,βγαζης
το παλιό βάζης καινούργιο.
Ξαναπαίρνω τηλέφωνο opelbunga ρωτάω αν τάχει να πάω να τα πάρω.
Τάχω μου λέει και αν θέλης τα στέλνω σήμερα Γέρακα γιατί έχω δρομολόγιο ,με ραντεβού σε κάποιο σημείο
να τα παραλάβης.
Ρωτάει αν έχουν κάποια επιβάρυνση.-Όχι βέβαια μου λέει 30 ευρώ τα δύο με ΦΠΑ.
Σε δύο ώρες είμαι έξω από τε carefour Γέρακα και τα παρέλαβα ήρθα σπίτι πήρα γρύλο κλειδί και σε μία ώρα
ήταν τοποθετημένα.

Μετά στην οδήγηση διαπίστωσα από τα πρώτα μέτρα ότι όντως ήθελαν αντικατάσταση.

Τίποτε άλλο.Ιστορίες καθημερινής τρέλλας στην πτωχευμένη Ελλάδα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό george7009 » Τετ 08 Απρ, 2015 09:29

Δυστυχώς έτσι είναι Παππού τα συνεργεία .
Επειδή την ξέρω τη δουλειά , πρώτα ρωτάω έξω πόσο κάνουν τα ανταλλακτικά και μετά πάω στο συνεργείο .
Ρώταγα για πολλαπλασιαστή και μου έλεγαν 150-170 ευρώ και 15 ευρώ εργασία για κάποιον συγκεκριμένο τύπο και μάρκα .
Πήγα και τον πήρα μόνος μου με 105 με το ΦΠΑ !
Και φυσικά τον άλλαξα μόνος μου .

Αυτά κάνουν οι (αετονύχηδες) και διώχνουν το κόσμο από τα συνεργεία .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 08 Απρ, 2015 10:34

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Καλημέρα Γιώργο.

Δεν πιστεύω να άρχισες ξανά το κάπνισμα. :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό george7009 » Τετ 08 Απρ, 2015 20:03

Όχι βέβαια ,παραμένω ατμιστής ακόμα ...


:D :D :D :D :D
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 09 Απρ, 2015 08:54

to θεμα τιμων το εχουμε ξαναναφερει σε άλλο ποστ...η αληθεια είναι ότι υπαρχουν συνεργεια που σε γδερνουν σαν το σφαγμενο αρνι για το πασχα και δουλεια δεν σου κανουν σου βαζουν σε τιμη ακριβη ότι πιο φτηνο υπαρχει...και συν την εργασια η τιμη εχει ξεφυγει....όμως υπαρχουν και συνεργεια τιμια στην δουλεια τους και σε τιμες ανταλακτικων και σε τιμες εργασιας...και αυτους πραγαματικα πρεπει να υποστηριζουμε...
στην οποιαδήποτε κατασταση εφόσον τα χερια μας πιανουν και μπορούμε να κανουμε δουλειες και παντα με ασφαλεια και σωστα ας το κανουμε...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό Akis2637 » Πέμ 09 Απρ, 2015 16:03

papoys έγραψε:Είχα τριξίματα και μικροκραδασμούς μπροστά.
Πάω στο συνεργείο ....


Είχα πάθει μια αβαρία στο σασμάν και λόγο του ότι συνήθως αυτές είναι πολύ ακριβές ζημίες είπα να το ψάξω λίγο μέσω internet για να μην πάω αδιάβαστος.
Μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα και βρήκα μια τεχνική αναφορά της Chrysler που περιέγραφε το πρόβλημα που είχα καθώς και το πακέτο των ανταλλακτικών που χρειάζονταν.
Όταν πήγα στο εξουσιοδοτημένο (τρομάρα του) συνεργείο η τιμή που μου ζήτησαν μόνο για ανταλλακτικά ήταν 1400 ευρώ τα ίδια ανταλλακτικά που στην Αμερική είχαν περίπου 460 δολάρια και που τελικά τα πλήρωσα σε Έλληνα ανεξάρτητο παραεισαγωγέα 335 ευρώ μαζί με ΦΠΑ και μεταφορικά. Υπ όψιν ότι μιλάω πάντα για γνήσια ανταλλακτικά.
Από τότε και μετά όταν πάω συνεργείο για το οποιοδήποτε λόγο πάω μαζί και τα ανταλλακτικά που είναι αναγκαία και με εντολή να μην βάλουν ούτε βίδα δικια τους αν δεν με ενημερώσουν πρώτα.
Akis2637
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ 15 Μαρ, 2015 17:24

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό ahilleas » Παρ 10 Απρ, 2015 01:13

papoys έγραψε:Είχα τριξίματα και μικροκραδασμούς μπροστά.
Πάω στο συνεργείο το βλέπει ο μάστορας,μπαράκια ζαμφώρ η διάγνωση.
Πόσο πάει το μαλλί μάστορα.Τηλέφωνο στο προμηθευτή ο οποίος είχε δουλειά (κούνια που τον κούναγε) κλείνει θα μας
πάρει σε 10 λεπτά μου λέει ο μάστορας.
Περιμένω παίρνει μιλάνε το κλείνει.Τι σου είπε μάστορα.?? Ρωτάω εγώ.

28 ευρώ το ένα 56 ευρώ τα δύο ιμιτασιόν βέβαια μου λέει γιατί τα γνήσια έχουν 70.
Βάλε και 15 για τοποθέτηση 71 σύνολο άντε 70,μη κάνουμε και γυφτιές για ένα ευρώ.

Πολλά μου φάνηκαν έρχομα ανοίγω υπολογιστή μπαίνω opelbunga και τι βλέπω. 15 ευρώ το ένα με ΦΠΑ. :o :o
Παίρνω τηλέφωνο μου λέει μάρκας swang αν το λέω καλά.Έχω και νονέιμ με 10 ευρώ το ένα αν θέλης.Στους
ταξιτζήδες τέτοια δίνω.

Μπαίνω youtybe ψάχνω και βλέπω ότι η αντικατάσταση είναι απλή.Σηκώνης, βγάζης τροχό,βγάζης δύο βίδες ,βγαζης
το παλιό βάζης καινούργιο.
Ξαναπαίρνω τηλέφωνο opelbunga ρωτάω αν τάχει να πάω να τα πάρω.
Τάχω μου λέει και αν θέλης τα στέλνω σήμερα Γέρακα γιατί έχω δρομολόγιο ,με ραντεβού σε κάποιο σημείο
να τα παραλάβης.
Ρωτάει αν έχουν κάποια επιβάρυνση.-Όχι βέβαια μου λέει 30 ευρώ τα δύο με ΦΠΑ.
Σε δύο ώρες είμαι έξω από τε carefour Γέρακα και τα παρέλαβα ήρθα σπίτι πήρα γρύλο κλειδί και σε μία ώρα
ήταν τοποθετημένα.

Μετά στην οδήγηση διαπίστωσα από τα πρώτα μέτρα ότι όντως ήθελαν αντικατάσταση.

Τίποτε άλλο.Ιστορίες καθημερινής τρέλλας στην πτωχευμένη Ελλάδα.
χωρις να θελω να υποστιρηξω κανενα παρα μονο για να βλεπουμε τα πραγματα οπως ειναι και να μην θαβουμε κοσμο τζαμπα σου παραθετω ενα σαιτ με τιμες απο μπρατσακια ζαφορ που ενδεχωμενος ο συναδελφος να πηρε και να ρωτησε http://tetoma.com/OPEL-VECTRA-C-1.6-16V ... 42_b0_r595 1)σιγουρα δεν τα φτιαχνει το συνεργειο τα ανταλακτικα και ουτε παντα εχει το φθηνοτερο για τον απλουστατο λογω του οτι σου δινει καποια εγγυηση καλης λειτουργειας 2)ο κοπος και οποια εξοδα εκανε ο μαστορας για να σου πει τι φταει του τα πληρωσες η νομηζεις οτι δεν ειναι στην τελικη τιμη των 15 ευρω εργατικα ?ειχα ενα πελατη μου εφερε ακρομπαρα για golf 4 15 ευρω το ενα ενω τα lemforder που φοραει απο μαμα εχει 30 ευρω μετα απο 20000χιλ. ειχαν χαλασει ο εμπορος που τα πηρε οταν τον πειρε τηλεφωνο του λεει ¨ελα να σου δωσο αλλα φτηνα ειναι με 15 ευρω.αλλα δεν εβαζε μεσα περαστικα και ευθηγραμιση.και γυρναει ο πελατης και μου λεει αμα ηξερα θα εβαζα τα καλα !οποτε παιδια ενα ειναι το συμπερασμα ολοι εχουν δικιο απο την πλευρα τους αντε και καλο πασχα να εχουμε
ΖΟΡΜΠΑΣ AUTO SERVICE ΤΗΛ.6972333401
ahilleas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ, 2012 15:58

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 10 Απρ, 2015 07:24

Καταρχήν καλημέρα και καλό Πάσχα.
Φίλε Αχιλέα αν πρόσεξες το μήνυμά μου δεν κατηγόρησα το μάστορα ή τον προμηθευτή ούτε τους είπα κλέφτες.

Καλοπερασάκηδες και ζαμάν φού όμως θα τους πω.
Δεν μπορείς ρε φίλε στην πτωχευμένη Ελλάδα του 2015 να εργάζεσαι με μυαλά του 2008 τότε που όλοι είχαμε
τις τσέπες γεμάτες και δεν ψάχναμε ούτε το φτηνό πρατήριο ούτε το φτηνό μάστορα - ανταλακτικό ούτε το φτηνό
σκυλάδικο αλλά πηγαίναμε στο καλό μπουζουκτζίδικο πρώτο τραπέζι πίστα με φούλ το τραπέζι στο γαρύφαλλο.
Αν θέλης να επιζήσης πρέπει να πηγαίνης με το πνεύμα της εποχής.

Και μη μου λές ένα σάιτ το οποίο δεν γνωρίζω τάχει 28.Να ψάξει και άλλα που έχουν καλίτερες τιμές.
Εγώ σου είπα ότι τα πήρα από επίσημο μαγαζί ανταλακτικών opel και όχι από το μοναστηράκι ή από κάποιο πάγκο.
Απλά το μαγαζί δουλεύει με το πνεύμα της εποχής.Μικρό κέρδος γιατί ο κόσμος υποφέρει.

Και τα 40 ευρώ για πολλούς Έλληνες σήμερα είναι μεροκάματο ή σύνταξη 2 ημερών.Δεν είναι μισό
μεροκάματο που ήταν πριν 6-7 χρόνια.
Λίγο νεράκι στο κρασί τους από κάποιους δεν βλάπτει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό ahilleas » Παρ 10 Απρ, 2015 09:57

papoys έγραψε:Καταρχήν καλημέρα και καλό Πάσχα.
Φίλε Αχιλέα αν πρόσεξες το μήνυμά μου δεν κατηγόρησα το μάστορα ή τον προμηθευτή ούτε τους είπα κλέφτες.

Καλοπερασάκηδες και ζαμάν φού όμως θα τους πω.
Δεν μπορείς ρε φίλε στην πτωχευμένη Ελλάδα του 2015 να εργάζεσαι με μυαλά του 2008 τότε που όλοι είχαμε
τις τσέπες γεμάτες και δεν ψάχναμε ούτε το φτηνό πρατήριο ούτε το φτηνό μάστορα - ανταλακτικό ούτε το φτηνό
σκυλάδικο αλλά πηγαίναμε στο καλό μπουζουκτζίδικο πρώτο τραπέζι πίστα με φούλ το τραπέζι στο γαρύφαλλο.
Αν θέλης να επιζήσης πρέπει να πηγαίνης με το πνεύμα της εποχής.

Και μη μου λές ένα σάιτ το οποίο δεν γνωρίζω τάχει 28.Να ψάξει και άλλα που έχουν καλίτερες τιμές.
Εγώ σου είπα ότι τα πήρα από επίσημο μαγαζί ανταλακτικών opel και όχι από το μοναστηράκι ή από κάποιο πάγκο.
Απλά το μαγαζί δουλεύει με το πνεύμα της εποχής.Μικρό κέρδος γιατί ο κόσμος υποφέρει.

Και τα 40 ευρώ για πολλούς Έλληνες σήμερα είναι μεροκάματο ή σύνταξη 2 ημερών.Δεν είναι μισό
μεροκάματο που ήταν πριν 6-7 χρόνια.
Λίγο νεράκι στο κρασί τους από κάποιους δεν βλάπτει.
συμφωνο απολυτα μαζι σου και ολοι εχουμε ριξει πολυ νερο στο κρασι μας πιστεψεμε απλως πολλες φορες ο μαστορας ειναι ο κυματοθραυστης και το κουτι παραπονων αναμεσα στον πελατη και τον προμηθευτη ανταλακτικων.το σιτε που σου εβαλα δεν ειναι τυχαιο αλλα ενα απο τα μεγαλυτερα δυκτια ανταλακτικων στην ελλαδα μαζι με την ιαπωνικη ειναι βασικοι προμηθευτες σε πολλα συνεργεια .σιγουρα υπαρχουν φθηνοτερα ανταλακτικα κανεις δεν το αντηλεγει αλλα κανεις δεν μπορει να κανει ερευνα αγορας για τον πελατη συνηθως συνεργαζεσε με καποιους προμηθευτες γιατι εχει ανοιχτο λογαριασμο και παραγγελνεις.αν εγω παρω εικοσι τηλεφωνα να βρω το φθηνοτερο σε ενα ανταλακτικο που κανει δεκα ευρω μπηκα μεσα (και χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ο πελατης θα το αγορασει απο μενα )και αν το φθηνο χαλασει αμεσως τι γινετε ?το ξαναλυνω τζαμπα ?του περναω και το σωστο απο την τσεπη μου για να μην εχει παραπονο?γιυτο σου λεω αστα μερικες φορες κανε το σταυρο σου και προχωρας περνεις αυτο που νομηζεις οτι ειναι καλο και για σενα και για τον πελατη(σε ποιοτητα σε συναρτηση με τιμη).
ΖΟΡΜΠΑΣ AUTO SERVICE ΤΗΛ.6972333401
ahilleas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ, 2012 15:58

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 10 Απρ, 2015 10:00

ahilleas έγραψε:
papoys έγραψε:Καταρχήν καλημέρα και καλό Πάσχα.
Φίλε Αχιλέα αν πρόσεξες το μήνυμά μου δεν κατηγόρησα το μάστορα ή τον προμηθευτή ούτε τους είπα κλέφτες.

Καλοπερασάκηδες και ζαμάν φού όμως θα τους πω.
Δεν μπορείς ρε φίλε στην πτωχευμένη Ελλάδα του 2015 να εργάζεσαι με μυαλά του 2008 τότε που όλοι είχαμε
τις τσέπες γεμάτες και δεν ψάχναμε ούτε το φτηνό πρατήριο ούτε το φτηνό μάστορα - ανταλακτικό ούτε το φτηνό
σκυλάδικο αλλά πηγαίναμε στο καλό μπουζουκτζίδικο πρώτο τραπέζι πίστα με φούλ το τραπέζι στο γαρύφαλλο.
Αν θέλης να επιζήσης πρέπει να πηγαίνης με το πνεύμα της εποχής.

Και μη μου λές ένα σάιτ το οποίο δεν γνωρίζω τάχει 28.Να ψάξει και άλλα που έχουν καλίτερες τιμές.
Εγώ σου είπα ότι τα πήρα από επίσημο μαγαζί ανταλακτικών opel και όχι από το μοναστηράκι ή από κάποιο πάγκο.
Απλά το μαγαζί δουλεύει με το πνεύμα της εποχής.Μικρό κέρδος γιατί ο κόσμος υποφέρει.

Και τα 40 ευρώ για πολλούς Έλληνες σήμερα είναι μεροκάματο ή σύνταξη 2 ημερών.Δεν είναι μισό
μεροκάματο που ήταν πριν 6-7 χρόνια.
Λίγο νεράκι στο κρασί τους από κάποιους δεν βλάπτει.
συμφωνο απολυτα μαζι σου και ολοι εχουμε ριξει πολυ νερο στο κρασι μας πιστεψεμε απλως πολλες φορες ο μαστορας ειναι ο κυματοθραυστης και το κουτι παραπονων αναμεσα στον πελατη και τον προμηθευτη ανταλακτικων.το σιτε που σου εβαλα δεν ειναι τυχαιο αλλα ενα απο τα μεγαλυτερα δυκτια ανταλακτικων στην ελλαδα μαζι με την ιαπωνικη ειναι βασικοι προμηθευτες σε πολλα συνεργεια .σιγουρα υπαρχουν φθηνοτερα ανταλακτικα κανεις δεν το αντηλεγει αλλα κανεις δεν μπορει να κανει ερευνα αγορας για τον πελατη συνηθως συνεργαζεσε με καποιους προμηθευτες γιατι εχει ανοιχτο λογαριασμο και παραγγελνεις.αν εγω παρω εικοσι τηλεφωνα να βρω το φθηνοτερο σε ενα ανταλακτικο που κανει δεκα ευρω μπηκα μεσα (και χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ο πελατης θα το αγορασει απο μενα )και αν το φθηνο χαλασει αμεσως τι γινετε ?το ξαναλυνω τζαμπα ?του περναω και το σωστο απο την τσεπη μου για να μην εχει παραπονο?γιυτο σου λεω αστα μερικες φορες κανε το σταυρο σου και προχωρας περνεις αυτο που νομηζεις οτι ειναι καλο και για σενα και για τον πελατη(σε ποιοτητα σε συναρτηση με τιμη).





τα ειπες ολα σε μερικες γραμμες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες