Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό ahilleas » Παρ 10 Απρ, 2015 10:03

hlias έγραψε:
ahilleas έγραψε:
papoys έγραψε:Καταρχήν καλημέρα και καλό Πάσχα.
Φίλε Αχιλέα αν πρόσεξες το μήνυμά μου δεν κατηγόρησα το μάστορα ή τον προμηθευτή ούτε τους είπα κλέφτες.

Καλοπερασάκηδες και ζαμάν φού όμως θα τους πω.
Δεν μπορείς ρε φίλε στην πτωχευμένη Ελλάδα του 2015 να εργάζεσαι με μυαλά του 2008 τότε που όλοι είχαμε
τις τσέπες γεμάτες και δεν ψάχναμε ούτε το φτηνό πρατήριο ούτε το φτηνό μάστορα - ανταλακτικό ούτε το φτηνό
σκυλάδικο αλλά πηγαίναμε στο καλό μπουζουκτζίδικο πρώτο τραπέζι πίστα με φούλ το τραπέζι στο γαρύφαλλο.
Αν θέλης να επιζήσης πρέπει να πηγαίνης με το πνεύμα της εποχής.

Και μη μου λές ένα σάιτ το οποίο δεν γνωρίζω τάχει 28.Να ψάξει και άλλα που έχουν καλίτερες τιμές.
Εγώ σου είπα ότι τα πήρα από επίσημο μαγαζί ανταλακτικών opel και όχι από το μοναστηράκι ή από κάποιο πάγκο.
Απλά το μαγαζί δουλεύει με το πνεύμα της εποχής.Μικρό κέρδος γιατί ο κόσμος υποφέρει.

Και τα 40 ευρώ για πολλούς Έλληνες σήμερα είναι μεροκάματο ή σύνταξη 2 ημερών.Δεν είναι μισό
μεροκάματο που ήταν πριν 6-7 χρόνια.
Λίγο νεράκι στο κρασί τους από κάποιους δεν βλάπτει.
συμφωνο απολυτα μαζι σου και ολοι εχουμε ριξει πολυ νερο στο κρασι μας πιστεψεμε απλως πολλες φορες ο μαστορας ειναι ο κυματοθραυστης και το κουτι παραπονων αναμεσα στον πελατη και τον προμηθευτη ανταλακτικων.το σιτε που σου εβαλα δεν ειναι τυχαιο αλλα ενα απο τα μεγαλυτερα δυκτια ανταλακτικων στην ελλαδα μαζι με την ιαπωνικη ειναι βασικοι προμηθευτες σε πολλα συνεργεια .σιγουρα υπαρχουν φθηνοτερα ανταλακτικα κανεις δεν το αντηλεγει αλλα κανεις δεν μπορει να κανει ερευνα αγορας για τον πελατη συνηθως συνεργαζεσε με καποιους προμηθευτες γιατι εχει ανοιχτο λογαριασμο και παραγγελνεις.αν εγω παρω εικοσι τηλεφωνα να βρω το φθηνοτερο σε ενα ανταλακτικο που κανει δεκα ευρω μπηκα μεσα (και χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ο πελατης θα το αγορασει απο μενα )και αν το φθηνο χαλασει αμεσως τι γινετε ?το ξαναλυνω τζαμπα ?του περναω και το σωστο απο την τσεπη μου για να μην εχει παραπονο?γιυτο σου λεω αστα μερικες φορες κανε το σταυρο σου και προχωρας περνεις αυτο που νομηζεις οτι ειναι καλο και για σενα και για τον πελατη(σε ποιοτητα σε συναρτηση με τιμη).





τα ειπες ολα σε μερικες γραμμες.
να εισαι καλα ρε ηλια και καλο πασχα να εχεις εσυ και η οικογενεια σου
ΖΟΡΜΠΑΣ AUTO SERVICE ΤΗΛ.6972333401
ahilleas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ, 2012 15:58

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 10 Απρ, 2015 10:23

Αχιλέα το συγκεκριμένο σαιτ δεν το ξέρω.
Βέβαια την ΙΑΠΩΝΙΚΗ την ξέρω και έχω ακούσει πως δουλεύει.

Το χ ανταλακτικό για μένα τον ιδιώτη ας πούμε 10 δραχμές το ίδιο για τον επαγγελματία με έκπτωση τουλάχιστον 40%
Όπως δουλεύει η ΣΕΥΔΑΠ για τους υδραυλικούς ή ο Καύκας για τους ηλεκτρολόγους.

Άσχετο αλλά πήγα τις προάλες στον Καύκα στην περιοχή μου και πήρα μία κλέμα να βάλω μία λάμπα στην
κρεβατοκάμαρα και την πλήρωσα 1,60 ευρώ. :o
Την άλλη μέρα πήγα για άλλη δουλειά στο leroy και είδα την ίδια κλέμα, ίδιο ακριβώς μέγεθος και όχι
μικρότερη,70 λεπτά και τράβαγα τις τρίχες μου. =))
Οπότε σε αυτούς ας πάνε οι επαγγελματίες.Είπαμε οι παλιές εποχές που δε μας ένοιαζε δυστυχώς πέρασαν.
Εγώ σαν ιδιώτης θα προστατέψω τη τσέπη μου και θα ψάξω να βρω καλίτερη τιμή.Σε αυτούς ας πάνε οι
επαγγελματίες και αν όπως λέω δεν έχουν έκπτωση και τους πιάνει και αυτουνών τον κώλο όπως εμένα, ας
ψάξουν μετά για πελάτες. :lol:
Και κάτι οφ τόπιτς.Θα πάς στο μπακάλη της γειτονιάς για ψώνια όταν το σούπερ μάρκετ είναι ανοιχτό.??
Εγώ στο μπακάλη της γειτονιάς θα πάω μόνο στις 10 το βράδυ ή την Κυριακή που το σούπερ μάρκετ είναι κλειστό
για να πάρω μισό κιλό μακαρόνια γιατί ξέρω ότι ο μπακάλης θα με ξυρίσει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 10 Απρ, 2015 10:30

papoys έγραψε:Αχιλέα το συγκεκριμένο σαιτ δεν το ξέρω.
Βέβαια την ΙΑΠΩΝΙΚΗ την ξέρω και έχω ακούσει πως δουλεύει.

Το χ ανταλακτικό για μένα τον ιδιώτη ας πούμε 10 δραχμές το ίδιο για τον επαγγελματία με έκπτωση τουλάχιστον 40%
Όπως δουλεύει η ΣΕΥΔΑΠ για τους υδραυλικούς ή ο Καύκας για τους ηλεκτρολόγους.

Άσχετο αλλά πήγα τις προάλες στον Καύκα στην περιοχή μου και πήρα μία κλέμα να βάλω μία λάμπα στην
κρεβατοκάμαρα και την πλήρωσα 1,60 ευρώ. :o
Την άλλη μέρα πήγα για άλλη δουλειά στο leroy και είδα την ίδια κλέμα, ίδιο ακριβώς μέγεθος και όχι
μικρότερη,70 λεπτά και τράβαγα τις τρίχες μου. =))
Οπότε σε αυτούς ας πάνε οι επαγγελματίες.Είπαμε οι παλιές εποχές που δε μας ένοιαζε δυστυχώς πέρασαν.
Εγώ σαν ιδιώτης θα προστατέψω τη τσέπη μου και θα ψάξω να βρω καλίτερη τιμή.Σε αυτούς ας πάνε οι
επαγγελματίες και αν όπως λέω δεν έχουν έκπτωση και τους πιάνει και αυτουνών τον κώλο όπως εμένα, ας
ψάξουν μετά για πελάτες. :lol:
Και κάτι οφ τόπιτς.Θα πάς στο μπακάλη της γειτονιάς για ψώνια όταν το σούπερ μάρκετ είναι ανοιχτό.??
Εγώ στο μπακάλη της γειτονιάς θα πάω μόνο στις 10 το βράδυ ή την Κυριακή που το σούπερ μάρκετ είναι κλειστό
για να πάρω μισό κιλό μακαρόνια γιατί ξέρω ότι ο μπακάλης θα με ξυρίσει.




υπαρχει μια μεγαλη διαφορα παππου, εμεις συνηθως ψωνιζουμε απο προμηθευτη που μας καλυπτει με εγγυηση στο ανταλλακτικο του, επισης πρεπει να ειναι και κοντα στο συνεργειο γιατι καταλαβαινεις οτι δεν ειναι δυνατον να θελουμε 2 ωρες για πηγαινε ελα, εσυ σαν ιδιωτης εχεις την δυνατοτητα να ψαχνεις και 8 ωρες για να βρεις την καλυτερη τιμη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Παρ 10 Απρ, 2015 11:22

θα συμφωνήσω 100 % με τα παραπάνω.. Στην δικιά μου περίπτωση όμως πλήρωσα 120 ευρώ για αλλαγή λαδιων και κάρτα καυσαεριων και χωρίς απόδειξη.. Όταν έκανα παράπονα η απάντηση του... Εεε τόσα πληρώνεις για service στην αντιπρόσωπια!!! Μόνο που αυτός δεν ήταν αντιπρόσωπια!!
Και ήμουν και πελάτης πάρα πολύ χρόνια...!!
Καταλαβαίνω ότι η επιχείρηση έχει έξοδα που πρέπει να βγουν , 3-4 μεροκάματα, ενοίκια κτλ , αυτό όμως πρέπει να πει ότι ο καταναλωτής πρέπει να πληρωνει ενα σκασμό λεφτα..? λες και αυτός δεν έχει έξοδα ..!!
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό ahilleas » Παρ 10 Απρ, 2015 12:14

Paradisos έγραψε:θα συμφωνήσω 100 % με τα παραπάνω.. Στην δικιά μου περίπτωση όμως πλήρωσα 120 ευρώ για αλλαγή λαδιων και κάρτα καυσαεριων και χωρίς απόδειξη.. Όταν έκανα παράπονα η απάντηση του... Εεε τόσα πληρώνεις για service στην αντιπρόσωπια!!! Μόνο που αυτός δεν ήταν αντιπρόσωπια!!
Και ήμουν και πελάτης πάρα πολύ χρόνια...!!
Καταλαβαίνω ότι η επιχείρηση έχει έξοδα που πρέπει να βγουν , 3-4 μεροκάματα, ενοίκια κτλ , αυτό όμως πρέπει να πει ότι ο καταναλωτής πρέπει να πληρωνει ενα σκασμό λεφτα..? λες και αυτός δεν έχει έξοδα ..!!
το sx4 περνει λιγοτερο απο 4 λιτρα με 15ευρω το καλυτερο 5w-30 σε shell-mobil-aral-castrol ειναι 60 ευρω και κανα 10 ευρω η καρτα 70 εργασια 10 ευρω αντε ενα 80 ευρω στρογγυλα τα 120 που τα βρηκε ? μηπως αλλαξε και μπουζι και φιλτρα?
ΖΟΡΜΠΑΣ AUTO SERVICE ΤΗΛ.6972333401
ahilleas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ, 2012 15:58

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Παρ 10 Απρ, 2015 12:29

όχι μόνο λάδια ήταν.. 5-30 Castrol 4 λιτρο 35 euro αγορά... Ακόμα και τα μεταφορικά να ήταν 10 ευρώ διαφορά παραπάνω το δέχομαι.. Τα υπόλοιπα.. ??.. Εγώ μπορεί να "έχασα" 30-40 ευρώ παραπάνω αλλά αυτός έχασε ένα πελάτη.. Μετά όμως μην κάνεις παράπονα ότι δεν έχουμε δουλειά...!!
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 10 Απρ, 2015 12:29

Προσωπικά πάντα ήμουν και θα είμαι υπέρ του Έλληνα αλλά μέχρι το σημείο που βλέπω ότι πάει να με πιάσει
κώτσο.
Δεν λέω ότι ζητάω να μου κάνει κάτι τζάμπα.Αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια.Είπαμε πριν 6-7 χρόνια που έβγαζα
2 και 3 χιλιάρικα το μήνα δε με ένοιαζαν τα 10 ευρώ μπορεί να τάδινα και πουρμπουάρ που λέει ο λόγος. :lol:
Τώρα για 10 λεπτών δουλειά να θέλω 70 ευρώ ενώ μπορώ να το κάνω με 30 δεν τα δίνω.
Τα 40 ευρώ είναι σχεδόν 2 σημερινά μεροκάματα.
Όταν μπορώ να τα γλυτώσω θα το κάνω.Και λάδια και τακάκια και πολλά άλλα θα αλλάξω μόνος μου πράγμα το
οποίο δεν έκανα πριν 6-7 χρόνια απο τη στιγμή που ο προμηθευτής με το μάστορα θέλουν να βγάλουν τα ίδια
λεφτά που έβγαζαν πριν 6-7 χρόνια.

Τώρα βρε παιδιά που η σύνταξη είναι ούτε 800 ευρώ (και χωρίς δώρα) :D :lol: και το 1 ευρώ μετράει.

Υ.Γ.Πριν από ένα μήνα έκανα επισκευή στη μίζα και πλήρωσα στον ηλεκτρολόγο 70 ευρώ.Μαύρα κιόλας γιατί
με απόδειξη ήθελε 90. :lol: =)) =))
Αν ξαναχαλάσει σε 2-3 μήνες θα μου ξαναζητήσει άλλο κανά πενηντάρικο γιατί γιοκ εγγύηση.
Κοιτάζοντας μετά στο misterauto καινούργια μίζα για το αυτοκίνητό μου έχει 63 ευρώ. =)) =))
Είμαι ή δεν είμαι................ =)) =))
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό erimitis » Παρ 10 Απρ, 2015 16:49

Νερο στο κρασι τους φυσικα και δεν εβαλαν καποια συνεργεια.Για αυτο και οπως ειπε ο Παραδισο ηθελες αλλαγη λαδιων με 120 ευρω χασε εναν πελατη και ποσους αλλους που θα σου εστελνα.Ας ξυπνησουν τα μαστορια γιατι πλεον εχουμε γινει μαστορες απο μονοι μας σε αυτους παμε για τα χοντρα.
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Παρ 10 Απρ, 2015 18:47

Φυσικά φίλε μου... η διαφήμιση είναι οι ευχαριστημένοι πελάτες..!!
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Τιμές συνεργείων και μπαράκια ζαμφώρ

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Σάβ 11 Απρ, 2015 22:10

Μπράβο ωραίος
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες