Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταρράκτης πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου

Καταρράκτης πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 31 Ιαν, 2016 21:11

Καλησπερα σε ολους.

Αλλαγη θερμοστατη κ παραφλου στο πεζακι μου την παρασκευη, ολα μια χαρα. Σημερα εβαλα μπρος και ακουω μεχρι να ζεσταθει το αυτοκινητο, εναν καταρρακτη, γλου γλου απο τρεχουμενα νερα πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου. Επισης ειδα λιγο υγρο στο πατακι, κατ ακριβεια υγρασια.

Εικαζω ψυγειο καλοριφερ. Θα το παω μαστορα αυριο, εχετε καμμια ιδεα; σχετιζεται με το υγραεριο ή το θερμοστατη που αλλαξα; πολλες συμπτωσεις απο τοτε που εβαλα το υγραεριο με ανεβασμα θερμοκρασιας..
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Καταρράκτης πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 31 Ιαν, 2016 21:33

καντε μια σωστη εξαερωση πρωτα ανοιγωντας ολους τους εξαερωτηρες, 1. στο πανω κολλαρο του καλοριφερ, 2. μια διδα με κεφαλι αλλεν κοντα στον θερμοστατη και 3. αν εχει πανω στο ψυγειο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Καταρράκτης πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 31 Ιαν, 2016 21:46

Ευχαριστω για την απαντηση.

Απ οτι ειδα εκανε εξαερωση και με το αλλεν, μονο στο καλοριφερ δεν προσεξα αν εκανε. Ο θερμοστατης αλλαχτηκε προληπτικα γιατι μου επεφτε η θερμοκρασια αρκετα και τελικα ειχε λιωσει κιολας ο θερμοστατης. Μηπως περνουσε το νερο πιο πολυ και βαζει αερα; ολοκληρο το σαββατο ηταν μια χαρα το αυτοκινητο.

Τι να πω ευχαριστω και παλι, μυστηρια πραγματα ωρες ωρες και τα αυτοκινητα..
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Καταρράκτης πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό george7009 » Δευτ 01 Φεβ, 2016 00:06

nickL έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση.

Απ οτι ειδα εκανε εξαερωση και με το αλλεν, μονο στο καλοριφερ δεν προσεξα αν εκανε. Ο θερμοστατης αλλαχτηκε προληπτικα γιατι μου επεφτε η θερμοκρασια αρκετα και τελικα ειχε λιωσει κιολας ο θερμοστατης. Μηπως περνουσε το νερο πιο πολυ και βαζει αερα; ολοκληρο το σαββατο ηταν μια χαρα το αυτοκινητο.

Τι να πω ευχαριστω και παλι, μυστηρια πραγματα ωρες ωρες και τα αυτοκινητα..


Για φώναξε έναν παπά να σου κάνει ένα αγιασμό στο αυτοκίνητο .

Χωρίς πλάκα ....
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Καταρράκτης πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 01 Φεβ, 2016 00:13

Δε νομιζω να πιασει, μπροστα απο εκκλησια το ειχα παρκαρει χθες και να σημερα τι επαθα. Εχουν χαλασει και οι παπαδες, δεν κανουν δουλεια πλεον.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Καταρράκτης πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 04 Φεβ, 2016 11:41

Μπορεί κάποιος μελλοντικά να βοηθηθεί από τη λύση στο πρόβλημα που είχα.

Αντικατάσταση ψυγείου καλοριφέρ (στο 206 κατεβαίνει όλο το ταμπλό) μαζί με τα σωληνάκια του καλοριφέρ από πίσω. Το ψυγείο είχε τρυπήσει σε 3 σημεία. Η μόνη απορία πώς γίνεται στους περισσότερους να αρχίζει η διαρροή αφού έχουν αλλάξει παραφλού. Εγώ πιστεύω το παλιό παραφλού κάθεται στις τρύπες και δεν το αφήνει να εξέλθει.

Anyway, τώρα χαλάρωση και περιμένω την επόμενη βλάβη :lol:
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Καταρράκτης πισω απο το ταμπλο του αυτοκινητου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 02 Μαρ, 2016 07:22

Εγώ προ εξαμήνου άλλαξα το ψυγείο γιατί είχα μικροδιαροές στις κάτω άκρες (γωνίες).
Όπως μου είπε ο μάστορας τα καινούργια ψυγεία στα σημεία αυτά έχουν πλαστικά και όχι μολύβι όπως τα παλιά και το πλαστικό με τον καιρό
φθείρεται. Μου είπε ότι πρόκειται για φυσιολογική φθορά (190.000 χιλ) και δεν ευθύνεται το υγραέριο.Επίσης 3-4 μήνες πριν την αλλαγή είχα και ένα άσχημο τρακάρισμα το οποίο πιθανώς επιδείνωσε την κατάσταση.

Εξάλλου πρέπει να σκεφτόμαστε ότι ένα αυτοκίνητο 10-15 χρόνων με αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα θα έχει και τις φυσιολογικές του φθορές.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας


Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 32 επισκέπτες