Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φανάρι ομίχλης σε accent

Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό labros » Σάβ 27 Φεβ, 2016 20:05

Έχω ένα accent του 2002 πεντάθυρο που έχει ένα πίσω φανάρι ομίχλης πάνω στον προφυλακτήρα. Χθες διαπίστωσα πως δεν ανάβει και σήμερα επισκέφτηκα έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος είναι έντιμος. Διαπίστωσε ότι πάει ρεύμα στη φύσα που κουμπώνει στο φανάρι και πως η λάμπα δεν είναι καμένη. Άρα κάτι έχει μέσα το φανάρι και πρέπει να ανοιχτεί ή και να αλλαχτεί. Για να γίνει όμως αυτό πρέπει λέει να βγεί ο προφυλακτήρας. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Και ρωτάω εγώ τώρα!
1) Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο για να βγεί από κάτω χωρίς να βγει ο προφυλαχτήρας; Που ίσως να μην το ξέρει ο ηλεκτρολόγος γιατί μπορεί να μην του έχει ξανατύχει
2) Αν όντως πρέπει να βγεί μπορεί να το κάνει ένας ηλεκτρολόγος ή πρέπει να πάω σε λαμαρινά; Πάνω στον προφυλαχτήρα είναι και η τάπα του υγραερίου που φέρνει μια παραπάνω δυσκολία.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Σάβ 27 Φεβ, 2016 20:22

Για ευκολία...μιας και για να βγει είναι πολύ μανουρα, με πιθανότερο το να βγει προφυλακτήρας αν δεν υπάρχει πρόσβαση απο κάτω (στο getz τουλαχιστον έτσι γίνεται)....για δοκιμαστε να στραβωσετε λίγο τα ποδαρακια που παει κι ακουμπάει η λάμπα, γιατί ρεύμα μπορεί να πηγαινει σε αυτά, αλλά να μην ακουμπάει η λάμπα πανω τους -> δεν ανάβει!
Κάτι άλλο δεν έχει το φανάρι μέσα για να επηρεάζει.
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό labros » Σάβ 27 Φεβ, 2016 21:05

Alxnks έγραψε:Για ευκολία...μιας και για να βγει είναι πολύ μανουρα, με πιθανότερο το να βγει προφυλακτήρας αν δεν υπάρχει πρόσβαση απο κάτω (στο getz τουλαχιστον έτσι γίνεται)....για δοκιμαστε να στραβωσετε λίγο τα ποδαρακια που παει κι ακουμπάει η λάμπα, γιατί ρεύμα μπορεί να πηγαινει σε αυτά, αλλά να μην ακουμπάει η λάμπα πανω τους -> δεν ανάβει!
Κάτι άλλο δεν έχει το φανάρι μέσα για να επηρεάζει.


Αυτό το έκανε είδη χωρίς αποτέλεσμα. Άρα δεν το γλιτώνω να βγει ο προφυλακτήρας. Το ερώτημα είναι τώρα ποιος μπορεί να το κάνει. Ο ηλεκτρολόγος ή είναι πολύ δύσκολο και θέλει λαμαρινά που να ξέρει και από τάπες υγραερίου;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Σάβ 27 Φεβ, 2016 21:14

Έτσι για το γαμωτο δοκιμασατε αλλη λάμπα;
Η τάπα του υγραερίου που παει σε προφυλακτήρα, μου είχε πει ο εγκαταστατης οτι ξεβιδωνει πανευκολα (εγώ βέβαια επέλεξα τελικά να μπει μαζί με της βενζίνης), οπότε λογικά θα μπορεί να το κανει κι ο ηλεκτρολόγος.
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό labros » Σάβ 27 Φεβ, 2016 22:47

Alxnks έγραψε:Έτσι για το γαμωτο δοκιμασατε αλλη λάμπα;
Η τάπα του υγραερίου που παει σε προφυλακτήρα, μου είχε πει ο εγκαταστατης οτι ξεβιδωνει πανευκολα (εγώ βέβαια επέλεξα τελικά να μπει μαζί με της βενζίνης), οπότε λογικά θα μπορεί να το κανει κι ο ηλεκτρολόγος.


Θα εμπιστευτώ λοιπόν τον ηλεκτρολόγο και μάλον θα βάλω άλλο φανάρι. Ευχαριστώ.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό anikologr » Σάβ 27 Φεβ, 2016 23:51

labros έγραψε:
Alxnks έγραψε:Έτσι για το γαμωτο δοκιμασατε αλλη λάμπα;
Η τάπα του υγραερίου που παει σε προφυλακτήρα, μου είχε πει ο εγκαταστατης οτι ξεβιδωνει πανευκολα (εγώ βέβαια επέλεξα τελικά να μπει μαζί με της βενζίνης), οπότε λογικά θα μπορεί να το κανει κι ο ηλεκτρολόγος.


Θα εμπιστευτώ λοιπόν τον ηλεκτρολόγο και μάλον θα βάλω άλλο φανάρι. Ευχαριστώ.

Για το φως ομίχλης αξίζει όλος αυτός ο κόπος?
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Απ: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Κυρ 28 Φεβ, 2016 03:16

anikologr έγραψε:
labros έγραψε:
Alxnks έγραψε:Έτσι για το γαμωτο δοκιμασατε αλλη λάμπα;
Η τάπα του υγραερίου που παει σε προφυλακτήρα, μου είχε πει ο εγκαταστατης οτι ξεβιδωνει πανευκολα (εγώ βέβαια επέλεξα τελικά να μπει μαζί με της βενζίνης), οπότε λογικά θα μπορεί να το κανει κι ο ηλεκτρολόγος.


Θα εμπιστευτώ λοιπόν τον ηλεκτρολόγο και μάλον θα βάλω άλλο φανάρι. Ευχαριστώ.

Για το φως ομίχλης αξίζει όλος αυτός ο κόπος?

Γιατι ρωτας εμένα κι όχι τον εαυτό σου οταν βρεθείς με κάποιον κολλημένο πίσω σου αν βρεθείς εκείνη τη μια φορά σε ομίχλη και δεν σου δουλεύει;
Στην τελική...τι αξίζει να φτιάχνουμε στο αμάξι; τον ιμάντα χρονισμού που είναι χρονοβόρα και πανάκριβης δουλεια, αξίζει να τον αλλάζουμε μέχρι λιγο πριν τα φτυσει εντελώς;
Έχει κάποιο νόημα/τέλος αυτή η ερώτηση ή απλα αφήνουμε το αμάξι να ρημάξει επειδή ουσιαστικά τίποτα δεν "αξίζει" να φτιαχτεί μιας και πριν μπει πανω στο αμάξι έχει ηδη χασει την αξία του, όπως και το ίδιο το αμάξι τη στιγμη που περνάει την πόρτα της αντιπροσωπείας;
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 28 Φεβ, 2016 10:39

ΠΡιν αλλάξεις φανάρι επειδή το συγκεκριμένο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ντουι με εναν καθρέφτη δείτε τις επαφές και του κονέκτορα και του ντουι και βεβαιωθείτε ότι η γείωση είναι σωστή. Επίσης πολλοί από τους συγκεκριμένους διακόπτες έχουν θέματα αν δεν τους χρησιμοποιείς συχνά και φτιάχνονται με ενα σπρέι καθαρισμού επαφών. Γενικά καλά θα είναι γενικά να αλλάξεις ουτως ή άλλως ένα τζαμάκι γιατί είναι της πλάκας και εκεί που είναι μαυρίζει γρήγορα και δεν είναι τόσο φωτεινό
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Κυρ 28 Φεβ, 2016 16:29

labros έγραψε:Έχω ένα accent του 2002 πεντάθυρο που έχει ένα πίσω φανάρι ομίχλης πάνω στον προφυλακτήρα. Χθες διαπίστωσα πως δεν ανάβει και σήμερα επισκέφτηκα έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος είναι έντιμος. Διαπίστωσε ότι πάει ρεύμα στη φύσα που κουμπώνει στο φανάρι και πως η λάμπα δεν είναι καμένη. Άρα κάτι έχει μέσα το φανάρι και πρέπει να ανοιχτεί ή και να αλλαχτεί. Για να γίνει όμως αυτό πρέπει λέει να βγεί ο προφυλακτήρας. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Και ρωτάω εγώ τώρα!
1) Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο για να βγεί από κάτω χωρίς να βγει ο προφυλαχτήρας; Που ίσως να μην το ξέρει ο ηλεκτρολόγος γιατί μπορεί να μην του έχει ξανατύχει
2) Αν όντως πρέπει να βγεί μπορεί να το κάνει ένας ηλεκτρολόγος ή πρέπει να πάω σε λαμαρινά; Πάνω στον προφυλαχτήρα είναι και η τάπα του υγραερίου που φέρνει μια παραπάνω δυσκολία.

Ο ηλεκτρολόγος σου είναι πολύ "έντιμος"!! Και ξέρει και τη δουλειά του... Μα καλά σου φαίνεται εσένα λογικό ότι ολόκληρη huyndai δεν έχει σκεφτεί ότι για να αλλάξεις λάμπα μόνος σου ή και κάποιος ηλεκτρολόγος να μπορείς να την αλλάξεις εύκολα και γρήγορα; Να υποθέσω ότι τον πλήρωσες κιόλας για αυτά που σου είπε;; Ένα απλό ντουί είναι και μια απλή λάμπα... δεν έχει κάτι αλλο μέσα στο φανάρι... Και φυσικά εάν πέσεις από κάτω σίγουρα θα έχεις πρόσβαση σε αυτό. Τι άλλο θα ακούσω θεέ μου ή μάλλον τι αλλο θα διαβάσω... Πήγαινε σε κάποιον άλλο ηλετκρολόγο... το ντουί κάτι θα έχει και δεν θα πατά καλάη λάμπα...
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23

Re: Φανάρι ομίχλης σε accent

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 28 Φεβ, 2016 19:33

mauros200aris έγραψε:
labros έγραψε:Έχω ένα accent του 2002 πεντάθυρο που έχει ένα πίσω φανάρι ομίχλης πάνω στον προφυλακτήρα. Χθες διαπίστωσα πως δεν ανάβει και σήμερα επισκέφτηκα έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος είναι έντιμος. Διαπίστωσε ότι πάει ρεύμα στη φύσα που κουμπώνει στο φανάρι και πως η λάμπα δεν είναι καμένη. Άρα κάτι έχει μέσα το φανάρι και πρέπει να ανοιχτεί ή και να αλλαχτεί. Για να γίνει όμως αυτό πρέπει λέει να βγεί ο προφυλακτήρας. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Και ρωτάω εγώ τώρα!
1) Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο για να βγεί από κάτω χωρίς να βγει ο προφυλαχτήρας; Που ίσως να μην το ξέρει ο ηλεκτρολόγος γιατί μπορεί να μην του έχει ξανατύχει
2) Αν όντως πρέπει να βγεί μπορεί να το κάνει ένας ηλεκτρολόγος ή πρέπει να πάω σε λαμαρινά; Πάνω στον προφυλαχτήρα είναι και η τάπα του υγραερίου που φέρνει μια παραπάνω δυσκολία.

Ο ηλεκτρολόγος σου είναι πολύ "έντιμος"!! Και ξέρει και τη δουλειά του... Μα καλά σου φαίνεται εσένα λογικό ότι ολόκληρη huyndai δεν έχει σκεφτεί ότι για να αλλάξεις λάμπα μόνος σου ή και κάποιος ηλεκτρολόγος να μπορείς να την αλλάξεις εύκολα και γρήγορα; Να υποθέσω ότι τον πλήρωσες κιόλας για αυτά που σου είπε;; Ένα απλό ντουί είναι και μια απλή λάμπα... δεν έχει κάτι αλλο μέσα στο φανάρι... Και φυσικά εάν πέσεις από κάτω σίγουρα θα έχεις πρόσβαση σε αυτό. Τι άλλο θα ακούσω θεέ μου ή μάλλον τι αλλο θα διαβάσω... Πήγαινε σε κάποιον άλλο ηλετκρολόγο... το ντουί κάτι θα έχει και δεν θα πατά καλάη λάμπα...


Όλα αυτά που λές ισχύουν. Ο ίδιος μου είπε πως αν το βγάλουμε μπορεί και να φτιαχτεί χωρίς να το αλλάξουμε. Το πρόβλημα είναι πως έτσι όπως είναι δεν έχεις πρόσβαση σε αυτό (δε χωράνε τα χέρια). Βγάζοντας το τζαμάκι μόνο τη λάμπα μπορείς να αλλάξεις.Από κάτω έπεσε.Και όχι δεν τον πλήρωσα για αυτό. Άρα ξαναγυρνάμε στο ότι πρέπει να βγει ο προφυλακτήρας. Όσο για την εντιμότητα δεν έχω κάποιο λόγο να την αμφισβιτήσω. Για την ιστορία να πω το εξής. Κάποτε μου είχαν κολήσει αναμένα τα φώτα των φρένων. Πήγα σε έναν ηλεκτρολόγο και μου είπε πως θέλει ψάξιμο και πως να του το αφήσω. Το κόστος μου είπε ανάλογα από 20 εως 40 ευρώ. Δε μου άρεσε και μετά πήγα σε αυτόν. άνοιξε κατευθείαν το πίσω φανάρι έβαλε μια άλλη λάμπα γιατί αυτή βραχυκύκλωνε και μου λέει δώσε δύο ευρώ. Από τότε ότι χρειάστηκα ποτέ δε μου είπε παπάτζες. Δεμ ξέρω αν έχει τις σούπερ γνώσεις και στα πιο πολύπλοκα πράγματα αλλά απατεώνας δεν είναι.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες





cron