Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κροτάλισμα κινητήρα

Κροτάλισμα κινητήρα

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 24 Οκτ, 2016 10:51

Καλημέρα παιδιά.

Έχω ένα θέμα το οποίο δε βλέπω να είναι από το υγραέριο. Άλλαξα πρόσφατα ιμάντες (κιτ χρονισμού), τρόμπα και ένα μπεκ βενζίνης που τα 'φτυσε. Μετά την αλλαγή αυτή έχω κάνει 2-3.000 χιλιόμετρα αλλά δεν είχα χρόνο να το κοιτάξω. Σε σχετική ανηφόρα, όταν δίνω γκάζι με βενζίνη κάνει αυτό το λεγόμενο κροτάλισμα, κάτι που δεν έκανε ποτέ. Το κάνει περίπου στις 2 έως 3.000 στροφές. Πήρα στην Peugeot (τους άλλαξα εκεί γιατί είχε προσφορά και βγήκε πολύ καλά), και μου παν αυτό είναι από τη βενζίνη που δεν είναι καλή. Εγώ δεν τους πιστεύω γιατί από τους ίδιους βάζω πάντα, επίσης δεν μπορεί όλες οι βενζίνες ξαφνικά να νοθεύτηκαν και έβαλα και 100άρα μια φορά επειδή λένε ότι νοθεύεται δυσκολότερα. Και με υγραέριο το κάνει απειροελάχιστα. Σημειωτεόν, λάδια, μπουζί, φίλτρα, νερό είναι όλα καινούργια.

edit: Επίσης και ίσως έπρεπε να έχω ξεκινήσει με αυτό, το ξέχασα, έχω αύξηση κατανάλωσης βενζίνης, είχα υποψίες αλλά τώρα είμαι σίγουρος, εκεί που ήμουν στην πόλη (κέντρο και εθνική) στα 8, 8.5 λίτρα τώρα είμαι άνετα 10-11.

Έχετε καμμιά ιδέα; Εγώ πιστεύω κάτι πειράξανε και δεν καίγεται καλά η βενζίνη σε εκείνες τις στροφές (εντάξει η γνώμη του άσχετου). Επίσης έγραφε στις παρατηρήσεις ότι καθαρίσανε το μοτέρ ρελαντί. Θα τους το ξαναπάω μάλλον.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Κροτάλισμα κινητήρα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 24 Οκτ, 2016 11:37

Πήγαινε γρήγορα σε συνεργειο να ελέγξουν τον χρονισμό του ιμάντα. Πιθανόν δεν χρονισαν καλά τον ιμάντα, ενα δόντι να πήδηξαν εχεις ότι εχεις. Αυτά που ακούς είναι πυρακια άκρως επικίνδυνα για το μοτέρ. Με το υγραέριο είναι σαφως λιγότερα γιατί έχει περισσότερα οκτανια και εξαλείφει λίγο το κτύπημα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Κροτάλισμα κινητήρα

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 24 Οκτ, 2016 11:42

Να ξανακοιταξουν τον χρονισμο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Κροτάλισμα κινητήρα

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 24 Οκτ, 2016 15:39

Σας ευχαριστώ πολύ.

Πήρα τηλέφωνο και θα το δουν αύριο το πρωί.

Φυσικά δεν αρχίσαμε καλά. Το κιτ χρονισμού λένε δεν έχει καμία σχέση με πυράκια ούτε με την ανάφλεξη ως προς κροταλίσματα. Αν κάτι ήταν στραβό το αυτοκίνητο δε θα πήγαινε καθόλου είπαν.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Κροτάλισμα κινητήρα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 24 Οκτ, 2016 15:54

Αν βρουν το χρονισμό οκ χωρίς καμια αλλη αιτία του προβλήματος και σου λένε φταίει η βενζινα, φύγε και πήγαινε αλλου. Τους θεωρώ επικυνδινους.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Κροτάλισμα κινητήρα

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 24 Οκτ, 2016 16:12

Καλησπέρα, παιδιά. Ο χρονισμός βρέθηκε οκ. Ρυθμίστηκαν βαλβίδες που δεν τις είχα κάνει ποτέ και δεν έχει πρόβλημα πλέον, έστρωσε αρκετά όλο το αυτοκίνητο. Μου είπαν ότι οι βαλβίδες έμεναν σχεδόν ανοιχτές.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25


Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες





cron