Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αποφυγή διοδίων

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 28 Δεκ, 2016 13:33

IanBlack έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!
Σχετικά με την αποφυγή διοδίων στη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Αθήνα, έφτιαξα σε google maps τα διόδια που θεωρώ ότι αξίζει κανείς να παρακάμψει προκειμένου να μετριάσει το κόστος μετακίνησης:
- Αθήνα-Θεσσαλονίκη (16,75€ αντί για 30,3€ (13,55€ λιγότερα & 30min παραπάνω))
- Θεσσαλονίκη-Αθήνα (16,75€ αντί για 30,3€ (13,55€ λιγότερα & 31min παραπάνω))
Να σημειώσω ότι αυτά δεν είναι όλα τα διόδια απλά είναι αυτά που παρακάμπτω εγώ και δεν ξέρω αν είναι η βέλτιστη διαδρομή ή αν αυτή αλλάξει!
Θα δείτε ότι η διαδρομή είναι “σπασμένη” σε 2 μέρη (Αθήνα-Λαμία, Λαμία-Θεσσαλονίκη και Θεσσαλονίκη-Λαμία, Λαμία-Αθήνα) γιατί το Google maps δεν επιτρέπει περισσότερες στάσεις ώστε να είναι διαθέσιμη όλη η διαδρομή σε κινητό!

Αθήνα-Θεσσαλονίκη:
Part 1: Αποφυγή διοδίων Θήβας & Τραγάνας: https://www.google.gr/maps/dir/%CE%91%C ... m0!1m0!3e0

Part 2: Αποφυγή διοδίων Μοσχοχωρίου & Πυργετού: https://www.google.gr/maps/dir/38.89355 ... 400629!3e0


Θεσσαλονίκη-Αθήνα
Part 1: Αποφυγή διοδίων Πυργετού & Μοσχοχωρίου: https://www.google.gr/maps/dir/Thessalo ... m0!1m0!3e0

Part 2: Αποφυγή διοδίων Τραγάνας & Θήβας: https://www.google.gr/maps/dir/38.89172 ... 838096!3e0

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο!


Λοιπον παιδια αφου το δοκιμασα, Αθηνα Θεσσαλονικη το pαrt1 για τα διοδια Θηβας, σε στελνει τελευταια στιγμη μεσα στην Εθνικη αμεσως πριν τα διοδια!!! Ειναι τεραστια η απογοητευση. Οποτε θελει προσοχη, σε παει απο την παλια και τελευταια στιγμη σε στελνει 50 μετρα πριν τα διοδια για να τα πληρωσεις! Υπαρχει τροπος να τα γλιτωσεις αλλα πρεπει να διαβασεις πρωτα τις φωτο και οχι αυτο που σου την φερνει υπουλα τελευταια στιγμη.
Στην επιστροφη φοβομουν να το δοκιμασω μηπως κλαψω. Το καλυτερο ειναι αυτο με τις φωτο που λέει ο φιλος μας αλλα θελει προεργασια
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 28 Δεκ, 2016 14:35

Φίλε anton για να αποφύγεις τα διόδια της Θήβας μπαίνεις στην Εθνική μέσα από το βενζινάδικο στο 90 χιλ. (όπως γράφει και στις οδηγίες στο link που σου έδωσα), αφού έχεις προσπεράσει τα διόδια (τα βλέπεις αριστερά σου όπως περνάς από τον παράδρομο). Το έχω κάνει δεκάδες φορές.
Εντάξει την πρώτη φορά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει λάθος. :roll:
Είχες βάλει στις επιλογές Αποφυγή διοδίων;
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό koriosg4 » Τετ 28 Δεκ, 2016 18:50

sso έγραψε:Αν δεις ότι δεν έχει μποτιλιάρισμα στην έξοδο του Αγ. Στεφάνου μπορείς να αποφύγεις και τα πρώτα διόδια των Αφιδνών. Είναι ένα αξιοσέβαστο ποσό.
Εγώ αποφασίζω εκεί βλέποντας αν έχει πολύ κίνηση στην έξοδο του Αγ. Στεφάνου.
Μάλιστα υπάρχει τρόπος να ξαναμπείς στην Εθνική στο πάρκιν του Σείριου. Αλλά πρέπει να το ξέρεις η ν' ακολουθήσεις κάποιον άλλον.


Φιλε sso 3-4 φορες προσπαθησα αλλα δεν καταφερα να βρω την γα...νη την εισοδο.Οσο για την αποφυγη τον υπολοιπων διοδιων που λες ποιο πισω εισαι σωστοτατος,εγω μονο τα μικρα πληρωνω
6-7ευρω νομιζω.
επιτρεπετε να πεσεις επιβαλλεται να σηκωθεις.FOCUS1.6 2008 Seq24 82000χιλ(μια ρυθμιση βαλβιδων 200€)
koriosg4
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2013 21:11

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό drspiros » Τετ 28 Δεκ, 2016 20:01

sso έγραψε:Επίσης αν κάποιος θέλει μπορεί να μπει στην Εθνική από τα πλευρικά διόδια των Αγ. Θεοδώρων πληρώνοντας μόνο 0,50€ και να βγει στην έξοδο της Κινέτας, όπου δεν υπάρχουν διόδια. Προσοχή μόνο να έχουμε διαθέσιμα τα 0,50€ γιατί δεν υπάρχει υπάλληλος. Τα χρήματα τα ρίχνουμε σε "χοάνη" :D

Εάν κάποιος θέλει να πληρώσει τα ταπεινά 50 λεπτά και να μπει στη Νέα Εθνική (πηγαίνοντας προς Αθήνα) σε ποια έξοδο πρέπει να ξαναβγεί ώστε να γλιτώσει τα διόδια της Ελευσίνας; Πάχη-Μέγαρα;
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 28 Δεκ, 2016 21:21

drspiros έγραψε:
sso έγραψε:Επίσης αν κάποιος θέλει μπορεί να μπει στην Εθνική από τα πλευρικά διόδια των Αγ. Θεοδώρων πληρώνοντας μόνο 0,50€ και να βγει στην έξοδο της Κινέτας, όπου δεν υπάρχουν διόδια. Προσοχή μόνο να έχουμε διαθέσιμα τα 0,50€ γιατί δεν υπάρχει υπάλληλος. Τα χρήματα τα ρίχνουμε σε "χοάνη" :D

Εάν κάποιος θέλει να πληρώσει τα ταπεινά 50 λεπτά και να μπει στη Νέα Εθνική (πηγαίνοντας προς Αθήνα) σε ποια έξοδο πρέπει να ξαναβγεί ώστε να γλιτώσει τα διόδια της Ελευσίνας; Πάχη-Μέγαρα;


Μα το γράφω φίλε μου!!! :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 28 Δεκ, 2016 21:54

koriosg4 έγραψε:
sso έγραψε:Αν δεις ότι δεν έχει μποτιλιάρισμα στην έξοδο του Αγ. Στεφάνου μπορείς να αποφύγεις και τα πρώτα διόδια των Αφιδνών. Είναι ένα αξιοσέβαστο ποσό.
Εγώ αποφασίζω εκεί βλέποντας αν έχει πολύ κίνηση στην έξοδο του Αγ. Στεφάνου.
Μάλιστα υπάρχει τρόπος να ξαναμπείς στην Εθνική στο πάρκιν του Σείριου. Αλλά πρέπει να το ξέρεις η ν' ακολουθήσεις κάποιον άλλον.


Φιλε sso 3-4 φορες προσπαθησα αλλα δεν καταφερα να βρω την γα...νη την εισοδο.Οσο για την αποφυγη τον υπολοιπων διοδιων που λες ποιο πισω εισαι σωστοτατος,εγω μονο τα μικρα πληρωνω
6-7ευρω νομιζω.

Φίλε μου έχεις δίκιο. Δεν είναι εύκολο να βρεις την είσοδο στην Εθνική από το πάρκιν του Σείριου αν δεν στο δείξει κάποιος. Το έγραψα άλλωστε και στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Βάζω ένα screenshot από το iGO Primo που χρησιμοποιώ εγώ (που με βοήθησε την πρώτη φορά για να το βρώ) που φαίνεται η διαδρομή, Προσοχή όμως στο σημείο που μπαίνει στο πάρκιν (το σημείο που έχω στον κύκλο) γιατί έχει μια λακούβα. Επίσης έχει αναφερθεί ότι κάποιες φορές κλείνουν αυτήν την είσοδο (σε μένα δεν έχει τύχει), οπότε σ' αυτήν την περίπτωση συνεχίζεις μέχρι Οινόφυτα
Συνημμένα
Screenshot_2016-12-28-20-39-46.png
Screenshot_2016-12-28-20-39-46.png (104.79 KiB) 8386 προβολές
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό drspiros » Πέμ 29 Δεκ, 2016 00:27

sso έγραψε:Μα το γράφω φίλε μου!!! :D

Αόοοματοοςςς, που έλεγε και ο Φωτόπουλος! :lol: Σόρυ, το διάβασα βιαστικά και δεν το κατάλαβα. Ευχαριστώ!
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό anton » Πέμ 29 Δεκ, 2016 00:40

sso έγραψε:Φίλε anton για να αποφύγεις τα διόδια της Θήβας μπαίνεις στην Εθνική μέσα από το βενζινάδικο στο 90 χιλ. (όπως γράφει και στις οδηγίες στο link που σου έδωσα), αφού έχεις προσπεράσει τα διόδια (τα βλέπεις αριστερά σου όπως περνάς από τον παράδρομο). Το έχω κάνει δεκάδες φορές.
Εντάξει την πρώτη φορά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει λάθος. :roll:
Είχες βάλει στις επιλογές Αποφυγή διοδίων;

Δεν εβαλα αποφυγη διοδιων γιατι ηθελα να με οδηγησει επειτα στην εθνικη οδο. Αυτο λες να ηταν το λαθος?
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 29 Δεκ, 2016 01:03

anton έγραψε:
sso έγραψε:Φίλε anton για να αποφύγεις τα διόδια της Θήβας μπαίνεις στην Εθνική μέσα από το βενζινάδικο στο 90 χιλ. (όπως γράφει και στις οδηγίες στο link που σου έδωσα), αφού έχεις προσπεράσει τα διόδια (τα βλέπεις αριστερά σου όπως περνάς από τον παράδρομο). Το έχω κάνει δεκάδες φορές.
Εντάξει την πρώτη φορά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει λάθος. :roll:
Είχες βάλει στις επιλογές Αποφυγή διοδίων;

Δεν εβαλα αποφυγη διοδιων γιατι ηθελα να με οδηγησει επειτα στην εθνικη οδο. Αυτο λες να ηταν το λαθος?

Ναι, νομίζω αν δεν έχεις επιλέξει αποφυγή διοδίων πάντα θα προσπαθεί να βρει την καταλληλότερη/ταχύτερη διαδρομή. Έτσι τουλάχιστον λειτουργεί το iGO Primo, που εγώ χρησιμοποιώ. Στην Εθνική θα σε έβγαζε ούτως η άλλως γιατί μετά τα διόδια της Θήβας δεν υπάρχουν άλλα διόδια για τον προορισμό σου. Μετά βγαίνεις στο Κάστρο. Έτσι δεν είναι; Εκεί βγαίνω και εγώ όταν πηγαίνω Ερατεινή! :D

Μια καλή λύση είναι να του βάζεις ενδιάμεσους σταθμούς/προορισμούς και να το αναγκάζεις εσύ να πάει εκεί που θέλεις.
Αν προσέξεις το screenshot που έδωσα σε προηγούμενο ποστ μου, για το πως μπαίνεις στην Εθνική από το parking του Σείριου, έχω βάλει προορισμό την Εθνική αμέσως μετά τον Σείριο, αλλά του έχω προσθέσει ενδιάμεσους προορισμούς (κίτρινες σημαίες) στο parking για να το αναγκάσω να κάνει από εκεί την διαδρομή και να το δείξω στον φίλο που ρώτησε!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 30 Δεκ, 2016 19:33

Βάζω την είσοδο στην Εθνική από το parking του Σείριου με χάρτη από δορυφόρο.
Η Είσοδος στο parking γίνεται εκεί που έχω τον μπλε κύκλο, όπου χρειάζεται προσοχή, ειδικά τα χαμηλά αυτ/τα. Και όπως ξαναέγραψα έχω διαβάσει ότι κάποιες φορές κλείνουν αυτήν την είσοδο. Εγώ προσωπικά δεν την έχω πετύχει ποτέ κλειστή :D

https://www.google.gr/maps/@38.2571466, ... a=!3m1!1e3
Συνημμένα
Σειριος2.png
Σειριος2.png (396.19 KiB) 8269 προβολές
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες