Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αποφυγή διοδίων

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 19 Δεκ, 2016 10:55

Σίγουρα υπάρχουν διόδια που μπορείς να αποφύγεις και άλλα τα οποία δεν αξίζει η δεν συμφέρει.
Των Αφιδνών (3,25€) αξίζει μόνο αν δεν πέσεις σε ώρες αιχμής, διότι αυτές τις ώρες κινούνται πολλά φορτηγά προς Οινόη, Οινόφυτα όπου υπάρχουν πολλά εργοστάσια.

Της Θήβας (3,85€) μπορούμε και αξίζει να τα αποφύγουμε, είτε ολόκληρα είτε ένα μεγάλο μέρος μπαίνοντας από τα πλευρικά της Θήβας.

Της Τραγάνας τα αποφεύγουμε εύκολα (3,80€)

Της Αγίας Τριάδας δεν αξίζει και δεν συμφέρει (1,60€)

Τα επόμενα τρία διόδια (Μαυρομαντήλας, Πελασγίας και Μοσχοχωρίου) τα αποφεύγουμε πηγαίνοντας προς Λάρισα μέσω Λαμίας-Δομοκού-Φαρσάλων. Είναι 35 χιλιόμετρα λιγότερα και γλυτώνουμε 1,60+3,4+3,9 = 8,9€.

Του Μακρυχωρίου δεν αξίζει (1,4€)

Του Πυργετού τα αποφεύγουμε εύκολα (2,0€)

Της Λεπτοκαρυάς παλιά τα αποφεύγαμε τώρα είναι μπέρδεμα (1,9€)

Κλειδί 2,2€ και Μάλγαρα 1,2€ τα πληρώνουμε. Του Κλειδιού για να τα αποφύγουμε πρέπει να κάνουμε πάρα πολύ μεγάλη παράκαμψη και των Μαλγάρων είναι τα πιο φθηνά.

Επομένως από το συνολικό κόστος των 30,25€ για την διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη μπορούμε να γλυτώσουμε περίπου 22€
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 21 Δεκ, 2016 23:35

Οι διαδρομες στο πρωτο ποστ ειναι ολες για να αποφύγουμε ολα τα διοδια αθηνων θεσσαλονικης ή ειναι μονο για συγκεκριμένα διοδια? Εμ ποτε δεν μπορεσα να χρησιμοποιήσω τις παρακαμψεις του google και ελπιζω τωρα να τα καταφερω που θελω να παω Γαλαξίδι τα Χριστούγεννα. Βεβαια θα ηθελα να αποφυγω μονο αυτα τα διοδια που αναφερει ο φιλος παραπανω
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 22 Δεκ, 2016 00:30

Για Γαλαξείδι έχεις δύο διόδια. Των Αφιδνών και της Θήβας.

Δες οδηγίες εδώ:
http://dimtris-kypriotis.blogspot.gr/20 ... ost_7.html
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό anton » Πέμ 22 Δεκ, 2016 00:56

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση (εχει τρομερες φωτο και πληροφοριες στα σχολια της διευθυνσης που μου εδωσες πχ Αθηνα Θεσσαλονικη https://hellascamper.wordpress.com/2014 ... %81%CE%BF/ ) αλλα και ολους τους φιλους που φτιαξανε τους συνδεσμους. Ιδιαιτερα το φιλο που ξεκινησε το νημα.

Για να παω λοιπον εβαλα το παρτ 1 για Θεσσαλονικη στο πρωτο ποστ και εβαλα εναρξη απο το σπιτι μου και τελικο προορισμο το Γαλαξιδι και αφαιρεσα τις τελευταιες δυο στασεις στην Εθνικη οδο, ετσι ωστε να βγαινω απο Καστρο. Οποτε μονο 8 λεπτα περισσοτερο αντι των διοδιων. Εδω αφησα εναρξη Αθηνα αντι για το σπιτι μου:
https://www.google.gr/maps/dir/%CE%91%C ... 772936!3e0

για την επιστροφη εβαλα το διορθωμενο παρτ 2 για Αθηνα, που εγραψε ο φιλος demek33 και αλλαξα εναρξη απο Γαλαξιδι και τελικο προορισμο το σπιτι μου. Εσβησα τις δυο πρωτες στασεις της εθνικης οδου ωστε να μπαινω κανονικα απο Καστρο, με μονο 10λεπτα παραπανω απο ο,τι με διοδια. Εδω αφησα ληξηη Αθηνα αντι για το σπιτι μου: https://www.google.gr/maps/dir/%CE%93%C ... 838096!3e0

Τις αποθηκευσα τις διαδρομες στην επιφανεια της εργασιας του κινητου μου και ειμαι ετοιμος

Μαλλον και στις δυο διαδρομες περναω απο διοδια αφιδνων που ετσι και αλλιως δεν αξιζει να τα παρακαμψεις. Αλλιως αν τα ειχε παρακαμψη δε θα ηταν περισσοτερα λεπτα η καθυστερηση;
Τελευταία επεξεργασία από anton και Πέμ 22 Δεκ, 2016 01:07, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 22 Δεκ, 2016 01:02

Αν δεις ότι δεν έχει μποτιλιάρισμα στην έξοδο του Αγ. Στεφάνου μπορείς να αποφύγεις και τα πρώτα διόδια των Αφιδνών. Είναι ένα αξιοσέβαστο ποσό.
Εγώ αποφασίζω εκεί βλέποντας αν έχει πολύ κίνηση στην έξοδο του Αγ. Στεφάνου.
Μάλιστα υπάρχει τρόπος να ξαναμπείς στην Εθνική στο πάρκιν του Σείριου. Αλλά πρέπει να το ξέρεις η ν' ακολουθήσεις κάποιον άλλον.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 22 Δεκ, 2016 01:25

anton έγραψε:σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση (εχει τρομερες φωτο και πληροφοριες στα σχολια της διευθυνσης που μου εδωσες πχ Αθηνα Θεσσαλονικη https://hellascamper.wordpress.com/2014 ... %81%CE%BF/ )

Ναι, τα έχω δει όλα αυτά. Ασχολούμαι με το θέμα αυτό (των διοδίων) πολύ καιρό τώρα.
Μάλιστα κάποιος φίλος (νομίζω στο vitara club) είχε φτιάξει τις διαδρομές για Garmin, με ενδιάμεσους προορισμούς. Πολύ καλή δουλειά. Εγώ τα είχα πάρει τότε από εκεί, έφτιαξα συντεταγμένες στο google maps και μετά μετέφερα τις συντεταγμένες στο iGO Primo (που είναι το αγαπημένο μου) και έφτιαξα εκεί τις διαδρομές. Από τότε βέβαια έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα, έχουν μπει σχεδόν παντού Πλευρικά διόδια κλπ.

Και για όποιον ενδιαφέρεται για αποφυγή των διοδίων Ελευσίνας και Ισθμού (πηγαίνοντας προς Κόρινθο) η διαδρομή που ακολουθώ εγώ είναι αυτή:
https://www.google.gr/maps/dir/%CE%91%C ... !3e0?hl=el
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό anton » Πέμ 22 Δεκ, 2016 19:36

μπραβο και παλι μπραβο, εβαλα το τοπικ στα αγαπημενα
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 22 Δεκ, 2016 23:54

Φίλε anton πάρε και την αντίστροφη διαδρομή (Κόρινθος-Αθήνα χωρίς διόδια).
https://www.google.gr/maps/dir/37.91985 ... !3e0?hl=el

Όπως θα δεις για να μην περνάω μέσα από τους Αγ. Θεοδώρους και να αποφύγω την όποια κίνηση και καθυστέρηση (ειδικά το καλοκαίρι) ακολουθώ μια άλλη διαδρομή από το σημείο των διοδίων των Αγ. Θεοδώρων και μετά.

Επίσης αν κάποιος θέλει μπορεί να μπει στην Εθνική από τα πλευρικά διόδια των Αγ. Θεοδώρων πληρώνοντας μόνο 0,50€ και να βγει στην έξοδο της Κινέτας, όπου δεν υπάρχουν διόδια. Προσοχή μόνο να έχουμε διαθέσιμα τα 0,50€ γιατί δεν υπάρχει υπάλληλος. Τα χρήματα τα ρίχνουμε σε "χοάνη" :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Παρ 23 Δεκ, 2016 13:04

Μπράβο σε όλους τους φίλους για την προσπάθεια! Εξαιρετική!!!
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό anton » Παρ 23 Δεκ, 2016 18:05

Μας εχουν σωσει!
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες