Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 17:44

Πιθανώς θίγω ένα μεγάλο και πονεμένο θέμα αλλά μήπως ρε παιδιά πρέπει να αλλάξει αυτό που γίνεται με τα συνεργεία και τα ανταλακτικά;;;;;

Πάω πριν τρεις μέρες σε συνεργείο της περιοχής μου για σοβαρή επισκευή στο μπροστινό σύστημα του αυτοκινήτου (αμορτισέρ βάσεις ψαλίδια) μετά από
διάγνωση.
Μετά από τηλεφώνημα σε προμηθευτή του, μου λέει πως για τα συγκεκριμένα ανταλακτικά θέλει 480 ευρώ και 100 ευρώ εργασία σύνολο 580.
Του είπα πως μου φάνηκαν πολλά και θα επανέλθω να του πω τι θα γίνει.Μπαίνοντας στο ίντερνετ βρίσκω τα ίδια ανταλακτικά και την ίδια ακριβώς μάρκα
(επώνυμη πάντα) 323 ευρώ (στρογγυλέψαμε στα 320).Πάω του το λέω ξαφνιάστηκε και αυτός (δεν ξέρω αν ήταν αλήθεια) και μου είπε ότι μπορώ να τα
αγοράσω εγώ και θα μου φτιάξει το αυτοκίνητο στην ίδια τιμή των 100 ευρώ όπως και έγινε την επομένη.
Επειδή παλιά την έχω πατήσει πληρώνοντας τον κούκο αηδόνι ακολουθώ πλέον αυτή την τακτική αγοράζοντας μόνος τα ανταλακτικά.
Συζητώντας με άλλο μηχανικό αυτοκινήτων μου είπε ότι αυτός δεν μου τα περνούσε και αν το έκανε θα με χρέωνε παραπάνω.

Δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που συζητείται κρυφά ότι σε αυτές τις περιπτώσεις οι προμηθευτές φουσκώνουν τις τιμές και μοιράζουν το κέρδος
με τα συνεργεία αληθεύει,αλλά εκ των πραγμάτων φαίνεται πως έτσι γίνεται.
Είναι υπερβολική η διαφορά από 320 μέχρι τα 480 ευρώ.Μα πόσο αχόρταγοι είναι τελικά και πόσα βάρη να πληρώσει ο έρμος και ανυπεράσπιστος
καταναλωτής που πέφτει στα δόντια αυτών των αρπακτικών;;;;

Δεν ξέρω τι έχουν να πουν και οι επαγγελματίες του χώρου που βρίσκονται στο φόρουμ.
Μπορούν να μας πουν την άποψή τους.Μπορεί και εγώ να κάνω λάθος κάπου και να μην το καταλαβαίνω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 19:41

Σε εμενα το Honda , εχει ακριβα ανταλλακτικα.
Για παραδειγμα αμορτισερ 4αδα και βαση μηχανης που ηθελε τα ψωνισα απο εξωτερικο και συγκεκριμενα Αγγλια.350 διαφορα τα αμορτισερ.Εβαλα της KYB με το Σαρακακη και διαθεσιμα σε 1 μηνα.
Προσωπικα εγω εχω κανει συμφωνια ολα τα ανταλλακτικα με τιμολογιο τα παιρνει ο ιδιος(φιλτρα,λαδια,ιμαντες) και οτι χρειαζεται εργασια.Μου κοβει παντα αποδειξη.
Συνηθως τα συνεργεια εχουν 30% κερδος απο το καταστημα ανταλλακτικων που ψωνιζουν.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 20:38

Απο καθε "χερι" που περναει ενα ανταλλακτικο ειναι δεδομενο οτι υπαρχει μια επιβαρυνση της τιμης και λογο εφοριας αλλα και λογο εγγυσης, οποιος ειχε ή εχει οποιοδηποτε μαγαζι το γνωριζει και το καταλαβαινει, οποιος δεν ειχε εχει ας ψαχνει για φαντασματα.
Παππου αν σημερα σου εβαλε τα αμορτισερ (τα οποια του τα πηγες εσυ) και σε ενα μηνα καποιο βγαλει προβλημα τοτε ο τεχνιτης θα ξαναπληρωθει για το βγαλε-βαλε, αν τα ειχε αγορασει αυτος οχι, ελπιζω να καταλαβαινεις αυτη τη διαφορα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 22:54

Το γενικο συνεργειο αγοραζει σε στοκ παραφλου λάδια κανένα κινησιμο φιλτρακι και μπουζάκι. Εκεί όντως μπορεί να στα χρεώσει παραπανω σε λογικά πλαίσια αφού έχει περάσει σε τρίτο χερι.
Τα ανταλλακτικά τα χοντρά όμως δεν τα αγοράζει το συνεργειο και τα μεταπουλάει στον πελάτη. Απλα τα παραγγελνει , τα φέρνει ο ντελιβερας με το μηχανάκι και τα τοποθετεί ο μάστορας. Γιατί εκεί να δαγκώσει τον πελάτη? Πρεπει να του τα δώσει στην τιμή του μαγαζιού οπου τα αγόρασε, μαζί με απόδειξη.
Προσωπικα σε συνεργεία που μου απαγορεύουν να φέρω ανταλλακτικά της προτίμησης μου δεν παταω. Φυσικά και αναφέρομαι σε συνεργειο που δεν έχει συνεργασια με κάποιο μεγαλο καταστημα ανταλλακτικών πχ ιαπωνικη.
Να βρίσκεται συνεργεία που δέχονται ανταλλακτικά δικά σας, είναι πιο ξεκάθαροι και πιο τίμιοι. Και να παιρνετε προσφορές πριν κάνετε κάτι να κάνετε έρευνα αγορας. Αυτή την ανεκδιηγητη κατασταση με τα αρπακτικά την έχουμε δημιουργήσει οι ίδιοι οι καταναλωτές γιατί κατεβάζουμε αμασητο οτι μας λενε, φταίμε 100%.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 23:09

gkazakias έγραψε:Το γενικο συνεργειο αγοραζει σε στοκ παραφλου λάδια κανένα κινησιμο φιλτρακι και μπουζάκι. Εκεί όντως μπορεί να στα χρεώσει παραπανω σε λογικά πλαίσια αφού έχει περάσει σε τρίτο χερι.
Τα ανταλλακτικά τα χοντρά όμως δεν τα αγοράζει το συνεργειο και τα μεταπουλάει στον πελάτη. Απλα τα παραγγελνει , τα φέρνει ο ντελιβερας με το μηχανάκι και τα τοποθετεί ο μάστορας. Γιατί εκεί να δαγκώσει τον πελάτη? Πρεπει να του τα δώσει στην τιμή του μαγαζιού οπου τα αγόρασε, μαζί με απόδειξη.
Προσωπικα σε συνεργεία που μου απαγορεύουν να φέρω ανταλλακτικά της προτίμησης μου δεν παταω. Φυσικά και αναφέρομαι σε συνεργειο που δεν έχει συνεργασια με κάποιο μεγαλο καταστημα ανταλλακτικών πχ ιαπωνικη.
Να βρίσκεται συνεργεία που δέχονται ανταλλακτικά δικά σας, είναι πιο ξεκάθαροι και πιο τίμιοι. Και να παιρνετε προσφορές πριν κάνετε κάτι να κάνετε έρευνα αγορας. Αυτή την ανεκδιηγητη κατασταση με τα αρπακτικά την έχουμε δημιουργήσει οι ίδιοι οι καταναλωτές γιατί κατεβάζουμε αμασητο οτι μας λενε, φταίμε 100%.


Πως θα σου χρεωσει κατι χωρις αποδειξη? Μαζι με την αποδειξη υπαρχει και ο αναλογος φορος.
Στο 2ο τα λες πολυ σωστα, αναλαμβανεις το ψαξιμο, την αγορα, οτι ειπα περι εγγυησης και γλιτωνεις λεφτα, αν βαριεσαι να τα κανεις ολα αυτα πληρωνετε αυτος που τα κανει. Απλα ειναι τα πραγματα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 23:28

Να πληρωνετε σε λογικά πλαίσια, δηλαδή στα 480 του φιλου παραπανω θα δικαιολογούσε να τα έβρισκε στο εμπόριο άντε 440-450. Ικανοποιητικό δεν είναι 30-40 ευρώ φέσι για την ασχολία του συνεργείου ως προς τα ανταλλακτικά? Εδώ μιλάμε για 160 ευρώ φέσι ετσι για το τίποτα. Αλλά και παλι λέω φταίει ο καταναλωτής. Αμα βρίσκει θύματα ο συνεργειατζης καλά κανει, είναι σαν να πηγαίνεις στο λιοντάρι το θήραμα στο πιάτο του.
Αλλά παντα έχει να κανει και με την τιμιότητα του συνεργειατζη, και ως γνωστόν πριν πτωχευσουμε οικονομικά, ειχαμε ηδη πτωχεύσει ηθικά.
Το δικο μου συνεργειο προσωπικά που έχω επιλέξει και του είχα αναθέσει μια φορά την εύρεση ανταλλακτικών γιατί δεν προλάβαινα, είχε κανει λάθος στη προσφορά σε ενα σετ χρονισμού και είχε υπολογίσει με αυτόματο εντατηρα +40 ευρώ. Όταν τα τοποθέτησε και πήγα να πληρωσω μου τα αφαίρεσε γιατί είπε οτι έκανε λάθος και δεν είχε το σετ αυτόματο εντατηρα αλλά απλό.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 14 Ιούλ, 2017 00:20

gkazakias έγραψε:Να πληρωνετε σε λογικά πλαίσια, δηλαδή στα 480 του φιλου παραπανω θα δικαιολογούσε να τα έβρισκε στο εμπόριο άντε 440-450. Ικανοποιητικό δεν είναι 30-40 ευρώ φέσι για την ασχολία του συνεργείου ως προς τα ανταλλακτικά? Εδώ μιλάμε για 160 ευρώ φέσι ετσι για το τίποτα. Αλλά και παλι λέω φταίει ο καταναλωτής. Αμα βρίσκει θύματα ο συνεργειατζης καλά κανει, είναι σαν να πηγαίνεις στο λιοντάρι το θήραμα στο πιάτο του.
Αλλά παντα έχει να κανει και με την τιμιότητα του συνεργειατζη, και ως γνωστόν πριν πτωχευσουμε οικονομικά, ειχαμε ηδη πτωχεύσει ηθικά.
Το δικο μου συνεργειο προσωπικά που έχω επιλέξει και του είχα αναθέσει μια φορά την εύρεση ανταλλακτικών γιατί δεν προλάβαινα, είχε κανει λάθος στη προσφορά σε ενα σετ χρονισμού και είχε υπολογίσει με αυτόματο εντατηρα +40 ευρώ. Όταν τα τοποθέτησε και πήγα να πληρωσω μου τα αφαίρεσε γιατί είπε οτι έκανε λάθος και δεν είχε το σετ αυτόματο εντατηρα αλλά απλό.

Στο προηγούμενο συνεργείο , πήγαινα ο ίδιος τα ανταλλακτικά, και σε αυτό πλέον (εκτός απο λάδια-φίλτρα), αγοράζω ο ίδιος απο Αγγλία, και γνήσια.Μεγάλη διαφορά τιμής
Εδω Ελλάδα και σε όσους αγόραζα τις περισσότερες φορές γινόταν λάθος.
Ήθελα να ήξερα τα προγράμματα (π.χ. Autodata) τι τα έχουν; Σάφως και μια φορά να γίνει λάθος άνθρωποι είμαστε.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 14 Ιούλ, 2017 00:39

hlias έγραψε:Απο καθε "χερι" που περναει ενα ανταλλακτικο ειναι δεδομενο οτι υπαρχει μια επιβαρυνση της τιμης και λογο εφοριας αλλα και λογο εγγυσης, οποιος ειχε ή εχει οποιοδηποτε μαγαζι το γνωριζει και το καταλαβαινει, οποιος δεν ειχε εχει ας ψαχνει για φαντασματα.
Παππου αν σημερα σου εβαλε τα αμορτισερ (τα οποια του τα πηγες εσυ) και σε ενα μηνα καποιο βγαλει προβλημα τοτε ο τεχνιτης θα ξαναπληρωθει για το βγαλε-βαλε, αν τα ειχε αγορασει αυτος οχι, ελπιζω να καταλαβαινεις αυτη τη διαφορα.

Συμφωνώ , καθώς και πλέον ο ελεύθερος επαγγελματιας έχει χτυπηθεί.
Όλοι έχουν έξοδα + ασφάλειες βοηθών κ.λ.π αλλά στίς εποχές που ζούμε πρέπει να προσαρμοστουν οι τιμές σε λογικά πλαίσια και όχι να χτυπάνε για 2πλάσιο κέρδος.
Ο πελάτης θα πρέπει να κάνει έρευνα τιμής.
Αυτό που δέν κατανοώ είναι γιατί οι επίσημες αντιπροσωπείες δέν μειώνουν τις τιμές , αφού μπορέις να πάς και σε μη εξιδικευμένο συνεργείο.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 14 Ιούλ, 2017 07:17

hlias έγραψε:Απο καθε "χερι" που περναει ενα ανταλλακτικο ειναι δεδομενο οτι υπαρχει μια επιβαρυνση της τιμης και λογο εφοριας αλλα και λογο εγγυσης, οποιος ειχε ή εχει οποιοδηποτε μαγαζι το γνωριζει και το καταλαβαινει, οποιος δεν ειχε εχει ας ψαχνει για φαντασματα.


Ηλία
Μόνο επίσημες αντιπροσωπίες και εξουσιοδοτημένα το κάνουν αυτό στα οποία οι περισσότεροι δεν μπορούμε να πάμε γιατί δεν αντέχουμε το κουστούμι.
Στα συνοικιακά που πάμε οι περισσότεροι κανείς δεν κόβει απόδειξη για να αποφύγει το φπα που απογειώνει την τιμή.

Θυμάμαι παλιά όταν είχα λάσπη στα μάτια που τσακώθηκα με κάποιον συνεργειά και ζητούσα απόδειξη για ανταλακτικά που μου είχε βάλει και τάχα πληρώσει
χρυσά μου έδωσε αυτή που του είχαν κόψει τα ανταλακτικά. Τόσο μ@@άκας και αχόρταγος ήταν.
Η πλάκα είχε σβήσει με στυλό κάποια ένδειξη κάτω από τα ανταλακτικά και το σύνολο της τιμής.
Όπως έμαθα μετά ρωτώντας είχε σβήσει την έκπτωση 40% και το σύνολο της τιμής για να νομίζω εγώ ότι πλήρωσε για τα ανταλακτικά αυτά που έγραφε
στην πρώτη σειρά.
Και η πλάκα.Ήταν λιανική απόδειξη και όχι κάποιο τιμολόγιο στο όνομά του να μην χρειάζεται να πληρώσει μετά αυτός φπα.

Άσε,..... τώρα μόνο σε συνεργείο που θα τοποθετήσει τα ανταλακτικά που θα του πάω.Μόνο σε έκτακτη περίπτωση θα ξαναπληρώσω νταβαντζηλίκι.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 14 Ιούλ, 2017 08:40

Βρε παππου στο ανταλλακτικο κοψεις δεν κοψεις αποδειξη το φπα θα το πληρωσεις τι συζηταμε ειδικα σημερα που οι περισσοτερες συναλλαγες γινονται μεσω τραπεζης (ειδικα, συνεργειο-προμηθευτης) και με καρτα (συνεργειο-πελατης) δεν ειναι δυνατον να το γλυτωσεις. Νομιζεις οτι το γλυτωνεις, στην εργασια ειναι αλλο καπελο αν πεσει μετρητο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες