Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελικά να συνεχίσουμε να πληρώνουμε διόδια;

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό ermis1964 » Πέμ 03 Φεβ, 2011 19:11

Θά στείλει κλήση ιδιωτική εταιρεία μέ απαίτηση πληρωμής?Και να δέν πληρώσουμε τί θά κάνουν?Θά "παραχωρήσουν" τίς Δ.Ο.Υ στούς εργολάβους γιά νά τά πάρουν?Γιατί δέν πάνε δικαστικά νά απαιτήσουν τήν πληρωμή τών διοδίων?Θά πρέπει νά είναι κατασκευασμένος δρόμος,μέ δύο λωρίδες καί Λ.Ε.Α ανά κατεύθυνση,μέ διαχωριστικό κιγκλίδωμα μεταξύ τών αντιθέτων ρευμάτων κυκλοφορίας καί φωτισμό,γιά χαρακτηριστεί Ε.Ο.Εχουμε τέτοιους δρόμους καί δέν τό ξέρουμε?Επίσης θά πρέπει νά υπάρχει εναλλακτική,άνευ διοδίων διαδρομή,μέ σήμανση πρός κάθε κατεύθυνση.Στήν Ιταλία πού αναφέρει ό συμφορουμίτης aristos,ισχύει τό σύστημα μέ τήν κάρτα πού πληρώνεις,έχει όμως καί τήν "παλαιά Ε.Ο" πού είναι όπως ή δική μας νέα Ε.Ο καί δέν πληρώνεις τίποτε.
ermis1964
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 19:29

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό aristos » Πέμ 03 Φεβ, 2011 20:38

Χ8ές γύρισα απο ένα μεγάλο ταξίδι ειχα πάει 8εσσαλονικι και μετά βουλγαρία! Λοιπόν στο πήγαινε στα πρώτα διόδια στις Αφίδνες δέν πλήρωσα ειδα απο μακρυά οτι μερικές μπάρες ειναι ανοιχτες απο άλλους διερχόμενους οδηγούς και πέρασα χωρις να σταματήσω!

στα 2α και στα 3α διόδια (ελεγα να πλήρωσω να μιν πληρώσω) τελικα πλήρωσα ΚΑΙ ΈΝΟΙΟΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΛΑΚΑΣ !!!! οπότε τα επόμενα 8 διόδια που συναντισα δέν πλήρωσα σε κανένα! συνολο για 8εσσαλονίκη 11 διόδια για απόσταση 490 χλμ διόδια ανα 60 χλμ και λιγότερο σε μερικά σημεια!
δεν λεω για τιν κατάσταση των δρόμων όλοι τιν ξέρουμε!

συνολο πήγαινε έλα Α8ήνα-θεσσαλονικη 60 ευρώ περιπου!!!!

στιν επιστροφή δεν το συζητάω δέν πλήρωσα πουθενά! άλλες φορές μου ανοιγαν τιν μπάρα οδηγοι που ήταν πιο μπροστά απο εμένα και κ άλλες φορές τις ανοιγα εγώ! επίσεις παρατήρησα οτι πολύ οδηγοί Νταλίκας επίσεις δεν πληρώνουν....και ανοίγουν τις μπάρες με τιν μούρη του φορτηγού χωρίς να κατευενουν απο τα οχήματα τους!
aristos
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 06 Ιαν, 2011 11:54

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 04 Φεβ, 2011 01:39

Κοιταξτε οι συμβάσεις παραχώρησεις είναι παράνομες και καταχρηστικες Ας οψετε ο Σουφλιάς και ο κουμπάρος του Μπομπολας βέβαια βάση νόμου θα πρέπει να υπάρχει παρακαμπτηρια διαδρομή η οποία φυσικά δεν υπάρχει πχ στο κομμάτι Κιάτου ξυλοκαστρου. Φυσικά η εταιρία δεν θα κάνει καμία αγωγη γιατί μια να χαθεί τελιωσε το παιχνίδι πχ αν κάτοικος αποδείξει ότι απο το σπίτι του στη δουλειά του πληρώνει 6 ευρω 2 φορές τη μέρα και δεν έχει άλλο τροπο να κάνει τις διαδρομές αυτές θα δικαιωθεί.

Βέβαια τελευταία η ανεξάρτητη δικαιοσύνη δεν μας τα λέει καλά όλες οι απεργίες παράνομες και καταχρηστικες?
κάτι μου λέει ότι το ΠΑΣΟΚ του Γιωργακη το χει γυρίσει σε χούντα με τις περίεργες αποφάσεις που αν ήταν κυβέρνηση του Κωστάκη θα ήταν όλες νόμιμες. (οι απεργίες) οπότε δεν ξέρεις τι θα γίνει πάντως όσοι περισοτεροι δεν πληρώνουν τόσο πιο δύσκολο να ασκηθούν αγωγές

Εγώ πληρώνω με το e-pass μου την Αττική οδό την Ελευσίνα αλλα ποτέ την Κορίνθου Πατρών στην οποία έχω πει το δεσπότη Παναγιώτη πολλές φορές και δεν τρέχω λόγω 3 μικρών παιδιών να την φτιάξουν να είμαι ασφαλής και φυσικά να την πληρώσω. Δεν γίνετε έχω πολλα video απο την κάμερα που έχω μόνιμα στημένη μπροστά για την ποιότητα του δρόμου και την επικινδυνότητα αυτού

Φιλικά dathens
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό dathens » Τετ 02 Μαρ, 2011 12:01

Επανερχομε να σας πω ότι τελικά όσοι πηγαίνουν για περιοχές μετα τη γέφυρα Ρίου Αντιριου η διαδρομή μέσω Θήβας λειβαδιας Δελφών γαλαξιδι Ναύπακτος είναι κατα για τους υγραεριους φθηνότερη κατα 15 ευρω και το ίδιο γρηγόρη μετα τα έργα στην Κορίνθου Πατρών

Γλύτωνετε 9 ευρω διόδια Αττική Ελευσίνα Κιάτο 12.90 γέφυρα πληρώνετε 50 χιλ παραπάνω καύσιμα δηλαδή 5-6 ευρω παραπάνω και είναι ωραία διαδρομή αρκεί να μην έχετε πίεση χρόνου δεν τσακωνεστε στα διόδια και η διάφορα σε χρόνο για μένα που εκανα και τις δυο διαδρομές τον τελευταίο μήνα ήταν μόνο 30 λεπτά

Φιλικά dathens
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό Dimitrisclio » Τετ 09 Μαρ, 2011 19:12

Τι ξεφτιλες ειναι τελικα στην Κορινθου-Πατρων 3,10 € στα διοδια μου ηρθε εγκεφαλικο.Πληρωσα 20€ μαζι με την γεφυρα σε 2 ωρες χοντρικα για εναν δρομο ανυπαρκτο και εναν μπουρδ...
Dimitrisclio
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 21:46

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Παρ 11 Μαρ, 2011 11:15

εχω να πληρωσω διοδια...πανω απο εναμισι χρονο..και αισθανομαι τελεια :D
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό stelko » Πέμ 26 Μάιος, 2011 14:43

Πολυ ενδιαφερον αρθρο αλλα δεν πιστευω στα διοδια, δεν θελω να πληρωνω για να κυκλοφορω!
Μεγαλες αφισες με """ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ""" 200 μετρα πριν τα διοδια ειναι η λυση!

Στελιος!
stelko
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος, 2011 14:37

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Τετ 14 Μαρ, 2012 13:01

το να πληρώνουμε επαναληπτικά κάθε 3 και λίγο είναι ασύμφορο. άλλωστε γιατί πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας? δεν γίνεται να πληρώνουμε συνεχεια και από πολλές πλευρές.

επίσης διαφωνώ ότι δεν πληρώνουμε επειδή οι δρόμοι δεν είναι καλοί φτιάξτε δρόμους να πληρώνουμε. οφείλουν να έχουν σωστούς δρόμους, η όσο γίνετε πιο σωστούς.πληρώνουμε φόρους και για αυτό άλλωστε. ειδικά οι μισθωτοί. αν δεν ξέρουν να κάνουν διαχείριση άλλο αυτό. αυτό σε καμια περίπτωση δεν σημαίνει πως έχουν το δικαίωμα να μας τα παίρνουν από παντού και να ξεπουλάνε τα πάντα....
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό rebel » Τετ 14 Μαρ, 2012 14:58

Και γω ειμαι απο 'αυτους' που δεν πληρωνω και δεν μου εχει ερθει τπτ.....

Να πληρωσω διοδια για την Κορινθου-Πατρων ΓΙΑΤΙ??? Δεν υπαρχει στην Ελλαδα χειροτερος δρομος μηπως θα επρεπε να μας δινουν χρηματα αυτοι για αυτο το μπ@ρδελ@ μαζι και σκωτοστρα......
ΚΙΑ Pro-ceed 1.6cc
rebel
 
Δημοσιευσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ, 2011 16:40
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τελικα να συνεχισουμε να πληρωνουμε ΔΙΟΔΙΑ??

Δημοσίευσηαπό fotis » Πέμ 15 Μαρ, 2012 17:16

Έχω να πληρώσω διόδια πάνω από ενάμιση χρόνο.
Πληρώνω ΜΟΝΟ οταν υπάρχει περιπολικό μετά τα διόδια (συνήθως στα διόδια Σπαθοβουνίου στην Τρίπολη).
Αρχικά, έλεγα στον/στην υπάλληλο ότι δε θα πληρώσω και μετά από ένα σύντομο διάλογο (και αφού σημείωναν τον αριθμό του αυτοκινήτου) άνοιγαν την μπάρα και περνούσα.
Από κάποια στιγμή και μετά, δε δεχόντουσαν να ανοίξουν τη μπάρα και την έσπρωχνα με το χέρι μου όπως προχωρούσε (πάρα πολύ) αργά το αυτοκίνητο.
Τους τελευταίους μήνες σταμάτησα να κάνω ακόμα και αυτό. Απλά, περνάω μαζί με το προπορευόμενο όχημα είτε από κάποιο διόδιο με υπάλληλο, είτε από τη λωρίδα χρηστών e-pass.

Ενημερωτικά και μόνο, οι περισσότεροι αυτοκινητόδρομοι για τους οποίους πληρώνουμε διόδια είναι επένδυση ιδιωτών ΜΟΝΟ κατά (περίπου) 10%.
Τα υπόλοιπα είναι εθνικοί πόροι (δηλαδή δικά μας λεφτά), κοινοτικοί πόροι (δηλαδή δικά μας λεφτά) και τραπεζικά δάνεια με εγγύηση δημοσίου (δηλαδή δικά μας λεφτά).
fotis
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν, 2012 15:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες