Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

OPEL Insignia 1.6 Turbo A16LET υγραέριο

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

OPEL Insignia 1.6 Turbo A16LET υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Phlom » Σάβ 22 Αύγ, 2015 00:40

Γεια σας!
Όπως φαίνεται έχω το Insignia με κινητήρα A16LET 1.6 Turbo.


Θα ηθελα να εγκαταστήσω υγραεριοκίνηση σύστημα, αλλά υπάρχουν πολλές ερωτησεις:
____________________________________________________
1. Διάβασα στα φορουμς και σε αυτό το κινητήρα πολλοί έχουνε προβλήματα. Όχι όλοι, κάποιοι. Δυο μου είπαν μα μην στενοχορισω επειδη εάν η τοποθέτηση γίνει καλά, δεν παθαίνεις τίποτα. Άλλοι έλεγαν "μακριά!" για κάποιους λογούς.
Λογικά ότι θέλω αυτό για λογούς οικονομίας. Τι να κάνω; Ο κινητήρας βρίσκετε σε άριστη κατάσταση. Εαν πάθει ζημιά ο κινητήρας αποφεύγουν οι μηχανικοί να λένε ότι φταίει η τοποθετήσει και σε στέλνουνε στο Opel. Το Οpel μόλις βλέπει ότι έχεις LPG πετάνε την ευθύνη στο σύστημα υγραεριοκινηση. Από τι διάβασα δεν υπάρχει μια σοβαρότητα...
____________________________________________________
2. Σε ποιο συνεργειο που βάζουν υγραέριο με εμπιστευθείς; Υπαρχουνε πολλές εταιρίες και κάποια ήτανε και παράνομα πριν από καποιο καιρό. Μόνο σήμερα πείρα τηλέφωνο σε 6 εταιρίες...
Όλοι σου μιλάνε ωραίο στην αρχή, αλλά μόνον έναν τον ακουσα να μου πει ειλικρινα το ότι στο δικό μου κινητήρα δεν βαζουμε υγραέριο επειδη ειχαν προβλήματα.
____________________________________________________
3. Ποιο σύστημα υγραεριοκίνησης προτιμάται και γιατί;
Συγκεκριμένο για το δικό μου κινητήρα έμαθα ότι βάζουν αυτό με τον οποίο το Opel συνεργάζεται, την LANDI RENZO με κωδικό 604.700.930 KITGPL OPEL INSIGNIA 1.6L A16LET AM COM (EVO, EVO 12 και OMEGAS 3.0, από 900 μέχρι 1500 Ευρώ). Η τιμές είναι από μια εταιρία στη Κόρινθο. Από άλλη πιο γνώστη μου είπαν 1000 Ευρώ με ΚΤΕΟ δώρο, αλλά δεν μου είπαν πιο μοντέλο. Και προτιμω το OMEGA 3 και το EVO12.
Υπαρχουνε συστήματα με υγρό ψεκασμο και αέριο ψεκασμο. Εάν είναι με υγρό κατάλαβα ότι είναι το καλύτερο, επειδη δεν χρειάζεται να βάζεις "λαδιερα"/Valve Care/Valve Protector, αλλά μπορεί η τιμή να είναι πολύ ψήλη. Ώστε για το αέριο ψεκασμο είναι γνωστό ότι η φθορά τις βαλβίδες είναι πιο μεγάλη, χρειάζεται και σύστημα λιπάνσεις.

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα εάν το σύστημα χρησιμοποιεί και 5% βενζίνη για λίπανση. Και για την ησυχια μου θα ηθελα να ξερό ότι σε μεγάλες στροφές ο κινητήρας πάει με βενζίνη.

Όμως στην λίστα μου είναι και άλλα μοντέλα:
AEB OBD
PRINS VSI (Valve Care)
ZAVOLI BORA
BRC Plug&Drive
VIALLE (Valve Protector / βάζει και βενζίνη)
LANDI RENZO (που είναι για το δικό μου αμάξι).
____________________________________________________
4. Στη Θέση της ρεζέρβας ποια δεξαμενη μπορεί να μπει; βεβαίως ότι θέλω πολλά λίτρα, το μεγαλύτερο που υπάρχει, αλλά όχι μέσα στο πορτμπαγκάζ.
____________________________________________________
5. Όσοι έχετε το A16LET κινητήρα και έχετε βάλει υγραέριο, ποια είναι η άποψή σας απέναντι σε αυτό το θέμα; Πόσα χλμ έχετε κάνει με υγραέριο; Προβλήματα; Απορίες;
____________________________________________________
6. Τι εγγύηση σου δίνουν; Τι κάνει/καλύπτει αυτή η εγγύηση τελικά;
____________________________________________________
7. Ποια πρατήρια σας δίνει εμπιστοσύνη; Από τι διάβασα πολλά έκλεβαν στο ποσό υγραερίου.
____________________________________________________

Ειναι και πολλά άλλα που τα σκεφτηκα σήμερα, αλλά δεν μου περνάνε απ το μυαλό μου τώρα.

Καληνύχτα!
Phlom
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ, 2015 23:41

Re: OPEL Insignia 1.6 Turbo A16LET υγραέριο

Δημοσίευσηαπό chrisgsi » Τρί 25 Αύγ, 2015 10:31

OPEL CORSA D GSI Α16LEL σχεδον ιδια μοτερ....απο τισ 68800 με υγραεριο και τωρα αισιος ειμαι στις 114... αρα 45000 και κατι ψιλα απο τον 10/2013 προβλημα 0 και το βασικο ακριβως ιδια αποδοση με την βενζινη.συστημα brc plug & drive με πορτοκαλι μπεκ.εγγυηση σου δινουν 2 χρονια και αφορα ο συστημα του υγραεριου και μονο.αν ακουσεις ή διαβασεις πουθενα για εγγυηση σε ολα ειναι ενα καλοστημενο παραμυθι...οσο για την μπουκαλα αυτο θα στο πει ο οποιοσδηποτε εγκαταστατης μολις το δει.για οποια αλλη απορια εχεις εδω ειμαστε η ακομα και στην ομαδα στο facebook
https://www.facebook.com/groups/Ygraeriokinitoi/ κοιτα και τα μηνυματα σου
ελπιζω να σου ελυσα αρκετες αποριες
chrisgsi
 
Δημοσιευσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ 03 Οκτ, 2013 20:21

Re: OPEL Insignia 1.6 Turbo A16LET υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Phlom » Τρί 02 Ιαν, 2018 23:50

Τελικά έβαλα το STAG QBOX 4 PLUS.
Έγραψα για τις ταλαιπωρίες μου εδώ http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=32&t=1978&start=10#p60711.
Τελικά αλλαξα το συνεργειο και τα πράγματα ήρθαν στην θέση τους.

@chrisgsi: Πως πάει το αμαξάκι; Χλμ;
Phlom
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ, 2015 23:41


Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 47 επισκέπτες