Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Δευτ 07 Μαρ, 2011 23:30

Καλησπέρα σ όλους, εδώ κ η δίκη μου σύντομη παρουσίαση του κιτ υγραερίου της BRC 4ης γενιάς στο opel astra 1400 μοντέλο του 98' με 83.000 χλμ. Επέλεξα το συγκεκριμένο σύστημα αφενός γιατί θεωρείται ένα αξιόπιστο σύστημα (συμφωνά με όσα άκουσα και διάβασα κατά καιρούς στα διάφορα φόρουμ) κ αφετέρου λόγο κόστους καθώς τα συστήματά 5ης γενιάς ξεφεύγουν πολύ στην τιμή.

Κάτω από το καπό

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Διακόπτης εναλλαγής καυσίμου, και δείκτης στάθμης υγραερίου

Εικόνα Εικόνα

Δεξαμενή τύπου donat στη θέση της ρεζέρβας, στο χώρο αποσκευών, 55 lt (η οποία γεμίζει με 45 lt)
Ήταν η μεγαλύτερη δεξαμενή αυτού του τύπου που είχε ο εγκαταστάτης να μου βάλει

Εικόνα Εικόνα

Τάπα γεμίσματος την οποία κάποια στιγμή σκέφτομαι να την βάψω άσπρη για να μην φαίνεται..

Εικόνα
Εικόνα
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 08 Μαρ, 2011 00:37

Kαλα και οικονομικα χιλιομετρα. Καλη εγκατασταση και ελπιζω απροβλημάτιστη.
Μονο 1 ένσταση εχω. Θα μπορουσε βαλει καπως καλύτερα τα μπεκ για να μπορει να βγει καλύτερα το καπακι της μηχανης αλλα και να βοηθα σε μελλοντικα σερβις. Λαδιερα σου εβαλε και τι γνωμη ειχε ο εγκαταστατης γι'αυτο ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό johnsuv » Τρί 08 Μαρ, 2011 10:15

Εύχομαι οικονομικά και απροβλημάτιστα χλμ. Έχω βάλει και εγώ BRC και για την ώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα (έχω κάνει 1.500 χλμ)
johnsuv
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 23 Ιαν, 2011 23:30

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Τρί 08 Μαρ, 2011 14:26

astragjtg έγραψε:Kαλα και οικονομικα χιλιομετρα. Καλη εγκατασταση και ελπιζω απροβλημάτιστη.
Μονο 1 ένσταση εχω. Θα μπορουσε βαλει καπως καλύτερα τα μπεκ για να μπορει να βγει καλύτερα το καπακι της μηχανης αλλα και να βοηθα σε μελλοντικα σερβις. Λαδιερα σου εβαλε και τι γνωμη ειχε ο εγκαταστατης γι'αυτο ?


Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Λαδιέρα είπε πως δεν χρειάζεται γιατί λέει οι μηχανές των γερμανικών αυτοκινήτων παλαιάς χρονολογίας ειναι φτιαγμένες απο δυνατά κράματα και δεν έχουν πρόβλημα (σχετικά με τις βαλβίδες) σε αντίθεση πχ με τα ιαπωνικά
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 08 Μαρ, 2011 16:20

tasosonic έγραψε:
astragjtg έγραψε:Kαλα και οικονομικα χιλιομετρα. Καλη εγκατασταση και ελπιζω απροβλημάτιστη.
Μονο 1 ένσταση εχω. Θα μπορουσε βαλει καπως καλύτερα τα μπεκ για να μπορει να βγει καλύτερα το καπακι της μηχανης αλλα και να βοηθα σε μελλοντικα σερβις. Λαδιερα σου εβαλε και τι γνωμη ειχε ο εγκαταστατης γι'αυτο ?


Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Λαδιέρα είπε πως δεν χρειάζεται γιατί λέει οι μηχανές των γερμανικών αυτοκινήτων παλαιάς χρονολογίας ειναι φτιαγμένες απο δυνατά κράματα και δεν έχουν πρόβλημα (σχετικά με τις βαλβίδες) σε αντίθεση πχ με τα ιαπωνικά


Αυτο που αναφερει ο μαστορας για ''παλιες μηχανες'' κτλ, ειναι αοριστο και μαλλον δικαιολογια να αποφυγει μια μεγαλη συζήτηση ''περι λαδιερας''.... Γινεται πολεμος γυρω απο αυτη την συζήτηση. Και καποιες εταιριες οπως η prins, εχουν βγαλει και black-list(δυστυχώς ειμαστε μεσα... http://www.autogas-umruesten.com/news/i ... en1207.pdf ) Ο κινητηρας μας ουτε παμπαλαιος ειναι αλλα ουτε και η τελευταια λεξη. Αυτο που μας ενδιαφερει επι της ουσιας ομως ειναι τι συμπεριφορα θα εχει με χρηση lpg. Γενικοτερα, ακουγεται οτι τα γερμανικα ειναι λιγοτερο επιρρεπή σε τυχον ζημιες σε σχεση με τα ιαπωνικα αλλα....μεχρι εκει. Αυτο και παλι δεν λεει τιποτα. Για να μη σε ζαλιζω, η ουσια ειναι 1. Καλη εγκατασταση του συστηματος και συγκεκριμενα καλη ρυθμηση στην αναλογια lpg που εκχέεται.

Υ.Γ. : Ουτε και γω εβαλα λαδιερα. Είδομεν....
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Τετ 09 Μαρ, 2011 01:53

astragjtg έγραψε:
tasosonic έγραψε:
astragjtg έγραψε:Kαλα και οικονομικα χιλιομετρα. Καλη εγκατασταση και ελπιζω απροβλημάτιστη.
Μονο 1 ένσταση εχω. Θα μπορουσε βαλει καπως καλύτερα τα μπεκ για να μπορει να βγει καλύτερα το καπακι της μηχανης αλλα και να βοηθα σε μελλοντικα σερβις. Λαδιερα σου εβαλε και τι γνωμη ειχε ο εγκαταστατης γι'αυτο ?


Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Λαδιέρα είπε πως δεν χρειάζεται γιατί λέει οι μηχανές των γερμανικών αυτοκινήτων παλαιάς χρονολογίας ειναι φτιαγμένες απο δυνατά κράματα και δεν έχουν πρόβλημα (σχετικά με τις βαλβίδες) σε αντίθεση πχ με τα ιαπωνικά


Αυτο που αναφερει ο μαστορας για ''παλιες μηχανες'' κτλ, ειναι αοριστο και μαλλον δικαιολογια να αποφυγει μια μεγαλη συζήτηση ''περι λαδιερας''.... Γινεται πολεμος γυρω απο αυτη την συζήτηση. Και καποιες εταιριες οπως η prins, εχουν βγαλει και black-list(δυστυχώς ειμαστε μεσα... http://www.autogas-umruesten.com/news/i ... en1207.pdf ) Ο κινητηρας μας ουτε παμπαλαιος ειναι αλλα ουτε και η τελευταια λεξη. Αυτο που μας ενδιαφερει επι της ουσιας ομως ειναι τι συμπεριφορα θα εχει με χρηση lpg. Γενικοτερα, ακουγεται οτι τα γερμανικα ειναι λιγοτερο επιρρεπή σε τυχον ζημιες σε σχεση με τα ιαπωνικα αλλα....μεχρι εκει. Αυτο και παλι δεν λεει τιποτα. Για να μη σε ζαλιζω, η ουσια ειναι 1. Καλη εγκατασταση του συστηματος και συγκεκριμενα καλη ρυθμηση στην αναλογια lpg που εκχέεται.

Υ.Γ. : Ουτε και γω εβαλα λαδιερα. Είδομεν....


Βασικά ο κινητήρας μου είναι ο X14XE τον οποίο δεν τον βλέπω στην λίστα.. Επίσης στη λίστα η prins έχει βάλει ότι αμάξι υπάρχει κ δεν υπάρχει!! Δλδ η prins έχει εγκαταστήσει σ όλες αυτές τις μάρκες αυτοκίνητων υγραέριο κ παρατήρησε βλάβες;; Πότε πρόλαβε;; Γενικά πιστεύω ότι το κάνει για να πουλήσει τις λαδιέρες της...
Α και μια ερώτηση εσύ αφού έχεις σύστημα υγρού ψεκασμού 5ης γενιάς, που υποτίθεται λειτουργεί όπως κ η βενζίνη κ λιπαίνει τις βαλβίδες, γιατί ανησυχείς;;
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό johnsuv » Τετ 09 Μαρ, 2011 08:27

Όταν ψαχνόμουν τι να βάλω, άλλος μου έλεγε οπωσδήποτε λαδιέρα, άλλος έλεγε προαιρετικά και άλλος με τίποτα. Δε βρίσκεις άκρη με τους δικούς μας ''τεχνικούς''. Άσε που όλοι το παίζουν καθηγητές.
johnsuv
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 23 Ιαν, 2011 23:30

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 09 Μαρ, 2011 14:27

tasosonic έγραψε:
Βασικά ο κινητήρας μου είναι ο X14XE τον οποίο δεν τον βλέπω στην λίστα.. Επίσης στη λίστα η prins έχει βάλει ότι αμάξι υπάρχει κ δεν υπάρχει!! Δλδ η prins έχει εγκαταστήσει σ όλες αυτές τις μάρκες αυτοκίνητων υγραέριο κ παρατήρησε βλάβες;; Πότε πρόλαβε;; Γενικά πιστεύω ότι το κάνει για να πουλήσει τις λαδιέρες της...
Α και μια ερώτηση εσύ αφού έχεις σύστημα υγρού ψεκασμού 5ης γενιάς, που υποτίθεται λειτουργεί όπως κ η βενζίνη κ λιπαίνει τις βαλβίδες, γιατί ανησυχείς;;


Στην λιστα λεει ολα τα μοντελα πριν το 2004... αλλα οπως λες, σιγα τα ωά. Η prins ομως εχει πολλα χρονια στο χωρο, καλο να το εχουμε υπ'οψην...
Το υγραεριο (οπως και η βενζινη)δεν λιπαίνει τιποτα. Το θεμα που υπαρχει ειναι οτι συμπεριφέρονται διαφορετικα τα 2 καυσιμα(οσον αφορα τις θερμοκρασιες, στην περιπτωση αυτη). Και επι της ουσιας, η θερμοκρασια ειναι αυτη που προκαλει φθορα(υπο ορισμενες προυποθεσεις...) και οχι η ''έλλειψη λιπανσης''. Το οτι ειναι υγρου, εχει διαφορα στην μετατροπη, την αποδοση, την οικονομια και τελος σε ενδεχομενη προστασια(αυτο που υποστηριζει icom και vialle θα αποδειχθει απο τα χλμ). Γι'αυτο το διαλεξα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Δευτ 14 Μαρ, 2011 22:24

Καλα και οικονομικα χιλιομετρα!
Αααα και βαψε την ταπα της πληρωσης Λευκη! :D
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Πέμ 17 Μαρ, 2011 23:42

LPGhostWriter έγραψε:Καλα και οικονομικα χιλιομετρα!
Αααα και βαψε την ταπα της πληρωσης Λευκη! :D


Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Ναι θα τη βάψω γιατι φαίνεται άσχημα
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Επόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες