Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fiat Punto Sporting

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: Απ: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 04 Οκτ, 2012 09:18

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα από και οικονομικά.

Στάλθηκε από το HTC HD2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό zgouriazmenos » Πέμ 04 Οκτ, 2012 12:36

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Με την πρωτη ευκαιρία θα επανέλθω με φωτο!
zgouriazmenos
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 16 Αύγ, 2011 11:26

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό zgouriazmenos » Πέμ 04 Οκτ, 2012 21:32

Εχουμε και λέμε:
1) Κινητήρας (..εντάξει θα μπορούσε να είναι και πιο καθαρός...)
2) Πνεύμονας
3) Δεξαμενή
4) Εσωτερικός διακόπτης
Συνημμένα
kinitiras.jpg
kinitiras.jpg (159.12 KiB) 6475 προβολές
pnevmonas.jpg
pnevmonas.jpg (140.71 KiB) 6475 προβολές
deksameni.jpg
deksameni.jpg (101.46 KiB) 6475 προβολές
diakoptis.jpg
diakoptis.jpg (124.07 KiB) 6475 προβολές
zgouriazmenos
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 16 Αύγ, 2011 11:26

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 04 Οκτ, 2012 22:47

zgouriazmenos έγραψε:Εχουμε και λέμε:
1) Κινητήρας (..εντάξει θα μπορούσε να είναι και πιο καθαρός...)
2) Πνεύμονας
3) Δεξαμενή
4) Εσωτερικός διακόπτης


Ωραίος και καλός πνεύμονας δειχνει αυτός , δείξε και λίγο μια φωτό με τα μπεκ , είδα χαλκοσωληνα ; Υπάρχουν ακόμα ;
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό zgouriazmenos » Παρ 05 Οκτ, 2012 00:23

Τα μπεκ ειναι κάτω απο το φιλτροκούτι. Είναι μεταλικά-ασημί. Θα προσπαθήσω αύριο να τα βγάλω φωτό.
zgouriazmenos
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 16 Αύγ, 2011 11:26

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό StiloLpg » Πέμ 18 Οκτ, 2012 21:12

zgouriazmenos έγραψε:Στα 1000 ευρώ, με το κτεο, κιτ επισκευής ελαστικού και θήκη για τη ρεζέρβα. Πολλά ή λίγα δε με απασχολεί και πολύ. Αυτό που ήθελα ήταν σωστή εγκατάσταση και απροβλημάτιστη λειτουργία. Μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο και ελπίζω να μη μου βγάλει κανα κουσούρι στο μέλλον


...καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις φίλε..

φιλικά...
StiloLpg
Τελευταία επεξεργασία από StiloLpg και Κυρ 24 Μαρ, 2013 20:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
StiloLpg
 

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό zgouriazmenos » Παρ 19 Οκτ, 2012 16:40

StiloLpg έγραψε:...καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις φίλε../..να είσαι έτοιμος να συνηθίσεις στην " ασθένεια " των εκ των υστέρων τροποποιηθέντων υγρεριοκίνητων..δλδ να μην παίρνει εύκολα μπροστά το πρωί , να μην ανεβάζει στροφές και να κάνει κοψίματα - σκασίματα μέχρι να ζεσταθεί λίγο και μετά όλα καλά.../..μην ξοδέψεις και μην αλλάξεις τίποτα...δεν έχει βρεθεί λύση...άστο να ζεσταθεί καναδυό λεπτά και μετά θα ξυρίζει....

φιλικά...
StiloLpg

Να'σαι καλά φίλε! Μέχρι στιγμής δεν έχω (και εύχομαι να μην αποκτήσω!) κανένα απο αυτά τα προβλήματα. Ρύθμισα λίγο την πίεση στον πνεύμονα, και άλλη μια μικρορύθμιση στον εγκέφαλο του αερίου στην πορεία με το λαπτοπ (ο εγκαταστάτης δλδ όχι εγώ). Λίγο με το δυναμό έχω ένα θεματάκι, αλλά δε νομίζω να έχει να κάνει με την εγκατάσταση του υγραερίου. Μου βγάζει με φούλ φορτίο 12.1ν. Λογικά δε θα έπρεπε να δίνει παραπάνω? Στο bmw πάντως δίνει 14.1ν γιαυτό με παραξένεψε.
zgouriazmenos
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 16 Αύγ, 2011 11:26

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό StiloLpg » Κυρ 21 Οκτ, 2012 11:25

zgouriazmenos έγραψε:
StiloLpg έγραψε:...καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις φίλε..
/quote]
Να'σαι καλά φίλε! Μέχρι στιγμής δεν έχω (και εύχομαι να μην αποκτήσω!) κανένα απο αυτά τα προβλήματα. Ρύθμισα λίγο την πίεση στον πνεύμονα, και άλλη μια μικρορύθμιση στον εγκέφαλο του αερίου στην πορεία με το λαπτοπ (ο εγκαταστάτης δλδ όχι εγώ). Λίγο με το δυναμό έχω ένα θεματάκι, αλλά δε νομίζω να έχει να κάνει με την εγκατάσταση του υγραερίου. Μου βγάζει με φούλ φορτίο 12.1ν. Λογικά δε θα έπρεπε να δίνει παραπάνω? Στο bmw πάντως δίνει 14.1ν γιαυτό με παραξένεψε.


...πες μου πως μετράς και σου βγάζει 12,1 volt../..το Stilo μου βγάζει 14,1 και το Sporting 13,8../..και τα δυο μετρημένα με το FES και με πολύμετρο ...

...αν κάποια στιγμή σου βγάλει τα πrοβληματάκια που έγραψα στο προηγούμενο post , μην κάνεις τίποτα...τζάμπα θα ξοδέψεις..δεν είναι πρόβλημα..θέλει μόνο λίγο παραπάνω μίζα και ζέσταμα στο ρελαντί 1 η 2 λεπτά μόνο όταν είναι κρύο...μετά ξυρίζει...
Τελευταία επεξεργασία από StiloLpg και Κυρ 24 Μαρ, 2013 20:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
StiloLpg
 

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό zgouriazmenos » Κυρ 21 Οκτ, 2012 16:26

Οι μετρήσεις με το πολύμετρο έχουν ως εξής:
1) σβηστό το αυτοκίνητο η μπαταρία δίνει 12.5ν
2) αναμένο χωρίς φορτίο δίνει 13.5ν
3) αναμένο με πλήρες φορτίο (προβολάκια, μεγάλη σκάλα, αντίσταση πίσω τζάμι,φουλ αέρας) δίνει 11.5
zgouriazmenos
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 16 Αύγ, 2011 11:26

Re: Fiat Punto Sporting

Δημοσίευσηαπό StiloLpg » Κυρ 21 Οκτ, 2012 20:15

zgouriazmenos έγραψε:Οι μετρήσεις με το πολύμετρο έχουν ως εξής:
1) σβηστό το αυτοκίνητο η μπαταρία δίνει 12.5ν
2) αναμένο χωρίς φορτίο δίνει 13.5ν
3) αναμένο με πλήρες φορτίο (προβολάκια, μεγάλη σκάλα, αντίσταση πίσω τζάμι,φουλ αέρας) δίνει 11.5


..σχετικά τζάμι είσαι αδερφέ μου../..σίγουρα έχεις και μπόλικα χιλιόμετρα γράψει με το αμάξι δίχως να αλλάξεις η να επισκευάσεις το alternator και προφανώς δεν έχεις φορτίσει ποτέ με φορτιστή την μπαταρία σου , σωστά ;;;..αν είναι έτσι...τότε είσαι ο.κ...
StiloLpg
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες