Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPfi

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPfi

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Πέμ 07 Απρ, 2011 19:27

Μετά από αρκετό ψάξιμο, ( το τι χαζομάρες έχω ακούσει για τα συστήματα που βάζει κ καθένας δεν λέγεται) κατέληξα σε Vialle που μου εγκατέστησε η ford σταθης.

Λοιπόν ορίστε φωτογραφίες της μετατροπής, η οποία είναι από τις πιο συμμαζεμένες που έχω δει προσωπικά:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

η δουλειά είναι άριστη, όπως φαίνεται, και τα εξαρτήματα είναι ελάχιστα σε σχέση με τα 4ρτης γενιάς, χωρίς πνεύμονες, παράλληλους εγκέφαλους, ρακορ απο εδώ, ρακόρ απο εκεί. Μόνο 4 μπεκ και εγκέφαλος LPi στην μηχανή, εννοείται χωρίς κανένα απολύτως τσικ, ούτε και κατά την εναλλαγή βενζίνης-LPG, είτε γίνεται στο ρελαντί, είτε εν κινήσει
Τελευταία επεξεργασία από odys2008 και Τρί 03 Μάιος, 2011 20:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPi

Δημοσίευσηαπό dti » Πέμ 07 Απρ, 2011 21:24

Καλοτάξιδο με πολλά απολαυστικά και οικονομικά χιλιόμετρα odys2008.
Η εγκατάσταση φαίνεται όντως άψογη στα γνωστά επίπεδα της Vialle. :thumbup:
Έχω μερικές ερωτήσεις:
α) Τί ημερομηνία κατασκευής έχει χαραγμένη η δεξαμενή της Staco;
β) Το κάλυμα της δεξαμενής είναι για να μην ακούγεται η αντλία, η απλά για προστασία;
γ) Είναι το LPfi ή το LPi της Vialle; Μου έχουν πει οτι η δεξαμενή τύπου ρεζέρβας που είναι σαν τη δική σου (δηλαδή με τις σωληνώσεις τροφοδοσίας / παροχής υγραερίου και τα ηλεκτρολογικά από κάτω) μπαίνει μόνο στο LPfi (το οποίο κατά τ' άλλα είναι ίδιο με το LPi).
δ) Το κάλυμα της ρεζέρβας πόσο κόστισε; Στο είχε προτείνει ο εγκαταστάτης ή του το ζήτησες εσύ; (καθότι ...Vialle)
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPi

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Πέμ 07 Απρ, 2011 21:51

Α) θα το δώ
Β)Για να μην ακούγεται, φαντάζομαι
Γ) Μια άλλη ολόιδια που είδα έλεγε LPfi, θα την κοιτάξω την δικιά μου αλλά 99% λέει lpfi. Το σύστημα είναι το lpi όμως νομίζω
Δ) Το κάλυμα μου το έκανε δώρο, αλλά κοστίζει γύρω στα 15-20 ευρώ. Εγώ του το ζήτησα
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPi

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 07 Απρ, 2011 23:37

Ωραίος !!! Καλα χλμ φιλε :thumbup:

Παντως γενικοτερα η μηχανη σου ειναι συμμαζεμένη απο το εργοστασιο αφου ειναι σε καπακια ολα μεσα. Αυτο του ελειπε, να στο κανει να φαίνονται κιολας πραγματα... Κατα τα αλλα η εγκατασταση ειναι υποδειγματική :thumbup:

Να ρωτησω κατι γιατι δεν ειμαι σιγουρος. Εχει σηκωθει καθολου το δαπεδο των αποσκευων ?
Και επισης αν καιει και βενζινη(σε καποιο φασμα στροφων) μαζι ή μονο lpg ?

Εχεις σκεφτει οτι το να βαλει καποιος την παροχη lpg αλλου (π.χ. προφυλακτηρα) μπορει να ηταν συνειδητή επιλογή ? Γιατι αν ξεχασεις το ματζαφλαρι στο σπιτι ή αλλου και πας στο πρατηριο χωρις αυτο....δεν εχει γεμισμα για σενα... (δεν ξερω αν εχουν ολα τα πρατηρια τον ανταπτορα σε περιπτωση που τον ξεχασεις αλλα σε αυτα που ρωτησα δεν τον ειχαν...αρα γιοκ lpg)

Καλα χλμ και απροβληματιστα
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPi

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 08 Απρ, 2011 04:19

Ωραία εγκατάσταση πόσο πήγε το κουρεμα ?

Πάντως να το παντρευτεις το αμάξι αυτο γιατί αν ακούω τις τιμες για viale πιο πολλα το σύστημα απο το αμάξι θα κάνει σε λίγο καιρο μπράβο πάντως αλλα πως reunault σε ford Στάθης ?

Καλα χιλιόμετρα να χεις και χωρίς προβλήματα
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPi

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 08 Απρ, 2011 17:43

dathens έγραψε:Ωραία εγκατάσταση πόσο πήγε το κουρεμα ?

Πάντως να το παντρευτεις το αμάξι αυτο γιατί αν ακούω τις τιμες για viale πιο πολλα το σύστημα απο το αμάξι θα κάνει σε λίγο καιρο μπράβο πάντως αλλα πως reunault σε ford Στάθης ?

Καλα χιλιόμετρα να χεις και χωρίς προβλήματα


Συνήθως η τιμή στα συστήματα της Vialle για τετρακύλινδρους κινητήρες είναι γύρω στα 1850 + ΦΠΑ. Ας μας πει όμως κι ο odys2008 τι πλήρωσε.
Κάποιος που βάζει ένα τόσο ακριβό σύστημα, λογικά, έχει αποφασίσει να κρατήσει το αυτοκίνητο μέχρι να κάνει απόσβεση, αν κι εύκολα μεταφέρεται ένα τέτοιο σύστημα σε κινητήρα αντίστοιχης ιπποδύναμης και ίδιο αριθμό κυλίνδρων και παρόμοιας διάστασης ρεζέρβα, σε άλλο αυτοκίνητο.
Και επιπλέον μάλλον τέτοια επιλογή είναι συνειδητή με την έννοια οτι επειδή ακριβώς θέλει να κρατήσει για πολλά χρόνια ακόμη το αυτοκίνητο, βάζει ότι καλύτερο.
Η Ford Στάθης είναι ο εξουσιοδοτημένος εγκαταστάτης της Vialle στη Θεσσαλονίκη και φυσικά δεν κάνει εγκαταστάσεις μόνο σε Ford, αφού η Vialle έχει για κάθε kit που προμηθεύει πλήρη οδηγό εγκατάστασης με φωτογραφίες, πατρόν, κλπ.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPi

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Παρ 08 Απρ, 2011 22:07

Παιδιά ασφαλώς και ήταν συνειδητή επιλογή, καθώς εδώ όπως πάνε τα πράγματα, προτιμώ να μην ανοίγομαι οικονομικά οπότε στην επόμενη πενταετία δεν βλέπω να το αλλάζω. Επειδή κάνω 25000km τον χρόνο, θα τα κάνω απόσβεση τα χρήματα αυτά. Επίσης το αμάξι δεν έχει ούτε φτερό αλλαγμένο από τρακάρισμα, οπότε δεν βλέπω και τον λόγο να το αλλάξω, γιατί στην οικογένεια αν πάρουμε αμάξι, θα πάρουμε ακόμη ένα και αυτό θα μείνει. Οι αλλαγές λαδιών του, μαζί με φίλτρο γίνονται στις 10.000km και όχι στις 15, και το αμάξι δεν καίει σταγόνα λάδι παρόλα τα 130.000km. Φτου να μην το ματιάξω

Επίσης όταν στο αμάξι που χρησιμοποιώ τόσο καθημερινά βάζω κάτι θέλω απλά να είναι άψογο. Θέλω να το βάλω και να ξεχάσω ότι υπάρχει. Με νευριάζουν απίστευτα τσαπατσουλιές, γι αυτό και κράζω για τις βάνες που βάζουν στα αμάξια, που προσωπικά θεωρώ ότι βαριούνται να τα βάλουν δίπλα στην τάπα της βενζίνης. Άποψή μου είναι, αυτή.

astragjtg έγραψε:Να ρωτησω κατι γιατι δεν ειμαι σιγουρος. Εχει σηκωθει καθολου το δαπεδο των αποσκευων ?
Και επισης αν καιει και βενζινη(σε καποιο φασμα στροφων) μαζι ή μονο lpg ?

Εχεις σκεφτει οτι το να βαλει καποιος την παροχη lpg αλλου (π.χ. προφυλακτηρα) μπορει να ηταν συνειδητή επιλογή ? Γιατι αν ξεχασεις το ματζαφλαρι στο σπιτι ή αλλου και πας στο πρατηριο χωρις αυτο....δεν εχει γεμισμα για σενα... (δεν ξερω αν εχουν ολα τα πρατηρια τον ανταπτορα σε περιπτωση που τον ξεχασεις αλλα σε αυτα που ρωτησα δεν τον ειχαν...αρα γιοκ lpg)

Καλα χλμ και απροβληματιστα


Για το εξάρτημα αυτό, εφόσον το χρησιμοποιείς συνέχεια δεν νομίζω να χαθεί, ούτε να το ξεχάσεις κάπου, έτσι πιστεύω. Ο χώρος αποσκευών, έμεινε ίδιος

Όποιος θέλει για τιμή ας μου στείλει πμ
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPfi

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Σάβ 09 Απρ, 2011 22:22

Dti το κιτ είναι lpfi, το είδα στην απόδειξη, άλλαξα και τον τίτλο. Θα δώ αύριο την ημερομηνία, το ξέχασα ;)
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPfi

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 17 Απρ, 2011 11:11

Είδες μήπως την ημερομηνία;
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Renault Megane II 2004 phase I με kit Vialle LPfi

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 17 Απρ, 2011 16:11

Τελικα τι εγινε με το δαπεδο των αποσκευων ? Σηκωθηκε καθολου ?
Και τελικα καιει και βενζινη μαζι (ή σε καποιο φασμα στροφων)ή μονο lpg ?

Ευχαριστω
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες