Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Civic 1.8 FK2

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: Civic 1.8 FK2

Δημοσίευσηαπό fotisly » Σάβ 17 Μαρ, 2012 03:31

to θεμα λιτρων μου φαινετε περιεργο,ρωτα τον εγκαταστατη σου γιατι εμενα φουλαρει παντα κατω απο το 20% δλδ σε 50αρα δεξαμενη φουλαρει μαξιμουμ 39 λιτρα απο αδειο παντα!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Civic 1.8 FK2

Δημοσίευσηαπό konos » Σάβ 17 Μαρ, 2012 23:04

civic2010 έγραψε:πρόσφατα αποφάσισα να αφήσω να αδειάσει εντελώς η δεξαμενή με το lpg και μετά να πάω να γεμίσω. δεν το είχα ξανακάνει στον περίπου ένα χρόνο που έχω lpg. να τι βρήκα:

στα 555km πρωτοαναψε κόκκινο λαμπάκι για λίγο.μετά ξαναγύρισε στο πράσινο ώσπου...στα 590km άρχισε να βαράει ο βομβητής μέσα στο αμάξι συνεχόμενα οποτε και το πάτησα και γύρισε σε βενζίνη. μετά πήγα και γέμισα με lpg:πήρε 49.72lt με τιμή 0.929€.

1) όταν τελειώνει εντελώς το υγραέριο έτσι ακούγεται συνεχόμενα? γιατί νόμιζα απλά θα έκανε κάποιο ήχο και θα γυρνούσε αυτόματα σε βενζίνη.
2) έχω δεξαμενή 53λίτρα μεικτά οποτε βγάλε το 20% μας δίνει 43λίτρα. το γεγονός ότι πήρε σχεδόν 50λίτρα σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο θέμα με την δεξαμενή και δέχεται παραπάνω από το όριο ασφαλειας?


Για το ερώτημα (1) νομίζω ότι μόλις τελειώσει το υγραέριο το αμάξι γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη και δίνει συνεχή προειδοποιητικό ήχο για να το καταλάβει και ο οδηγός ότι άλλαξε το καύσιμο. Το πάτημα του κουμπιού απλά απενεργοποιεί το ηχητικό σήμα και επιβεβαιώνει ότι ο οδηγός κατάλαβε ότι τελείωσε το υγράεριο και καταναλώνεται πλέον βενζίνη. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στο δικό μου σύστημα (Prins), όπως φαντάζομαι και σε άλλα.
konos
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 13 Αύγ, 2011 08:55

Re: Civic 1.8 FK2

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Τετ 02 Οκτ, 2013 11:33

civic2010 έγραψε:έχω πλέον κάνει 2900km με υγραέριο και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα, τουλάχιστον όχι κάτι που να μπορώ να αντιληφθώ.

δεν τo ζορίζω καθόλου ως 4000rpm πάω όπως έχει προταθεί και αλλου. αυτονομία περί τα 430km εκτιμώ αν και δεν τo έχω αφήσει ακόμα να αδειάσει εντελώς και να με γυρίσει σε βενζίνη.

είμαι με λαδιέρα και πρόσφατα μειώσαμε την κατανάλωση του λαδιού. τo ρίξαμε στις 6 σταγόνες/ μην ενώ πριν ήταν διπλάσια ποσότητα και βάλε. ως τώρα όλα καλά λοιπόν...


χιλιόμετρα με υγραέριο 78,000. πρόσφατα έγινε έλεγχος στα διάκενα των βαλβίδων. τα διάκενα βρέθηκαν κλειστά κατά 0.05mm από το εύρος το οποιο δίνει ο κατασκευαστής.έγινε ρύθμιση και συνεχίζουμε.
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 60 επισκέπτες