Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Citroen Saxo 1.4 με LPG TECH (από autorace)

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Citroen Saxo 1.4 με LPG TECH (από autorace)

Δημοσίευσηαπό cosmic » Παρ 09 Ιαν, 2015 19:03

Αφού λοιπόν πέρασε η 1μιση μέρα για να γίνει η εγκατάσταση LPG TECH...εδώ και 1ωρα και κατι ή αν θελετε 15-20 km που έκανα ήδη εχω γίνει και εγω 'αεριο'θουμενος!

Το σαξακι απόκτησε νέα πλαινή τάπα καυσιμων! Ξεχασα να ρωτησω ομως, βγαίνει αραγε σε νικελ να δένει με την ταπα βενζινης? :D :D
Εικόνα

Engine bay :
Εικόνα

Μου άρεσε πολυ η δουλειά της εταιρίας, συμαζεμένη και σε σημείο που ειλικρινα δεν ενοχλει σε τίποτα και που κλεινει οπτικα κενο που ειχε το σαξακι και έβλεπα τον δρομο... Για την ιστορία το σύστημα φοράει μπεκ dragon και ειναι απουσίας λαδιερας, ο εγκέφαλος ειναι OBD!

Κοντινή ο πνεύμονας και ο εγκεφαλος του συστήματος :
Εικόνα

Και ξέρετε στην ζωη οι λεπτομεριες κανουν την διαφορα! εξεπλαγην ευχαριστα όταν ειδα οτι τον δείκτη του αερίου το εβαλαν στο σημείο που ήθελα κι εγω - αλλα ειχα ξεχασει να τους το πω! Δεν ειναι εκει το πιο ευκολο σημειο, αλλα ειναι αυτό που βολευει στο να το βλέπω και που τρυπας καπακι που αλλαζει σε 1 δευτερολεπτο! ΑΚΟΜΗ πιο θετική εικόνα όταν το είδα ότι ο φωτισμος του δείκτη ταιριαζει με τα χρωματα του αυτοκινητου!
Εικόνα


Εν κατακλειδι.... Η ενημέρωση, η εξυπηρετηση (οι ανθρωποι εχουν αυτοκινητα αντικαταστασης και φευγεις κύριος και με αμαξακι απο εκει για την δουλεια σου και το κρατας μεχρι να παραλαβεις το δικο σου) καθώς και η φιλικοτητα όλων των παιδιών στο συνεργειο με κέρδισαν 100% !


Ευχαριστώ πολυ΄τον κ. Στάθη και όλους τους συνεργάτες του για όλα! :clap:
Τελευταία επεξεργασία από cosmic και Παρ 09 Ιαν, 2015 21:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
cosmic
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ, 2014 17:40

Re: Γνώμες για autorace (Στάθης Δημ.) Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dimitris1970 » Παρ 09 Ιαν, 2015 20:01

Φίλε Θοδωρή σε ευχαριστώ πολύ και εκ μέρους των παιδιών για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι πραγματικά που είσαι ευχαριστημένος και χάρηκα πολύ και για τη γνωριμία :) Όσο για το καπάκι γινόταν νίκελ στο πι και φι , αλλά συγχώρεσε με δεν πέρασε καθόλου από το μυαλό μου και σου ζητώ συγνώμη:) . Οτιδήποτε χρειαστείς ή έχεις κάποιο πρόβλημα με παίρνεις τηλέφωνο. Θα τα πούμε και στο πρώτο σου σέρβις ή και για καφεδάκι αν βρεθείς στο δρόμο μας. Να είσαι καλά και ευχαριστώ πολύ και πάλι.Καλά χιλιόμετρα !!
Άβαταρ μέλους
dimitris1970
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 23:17
Τοποθεσία: Χρυσαυγή Λαγκαδά

Re: Γνώμες για autorace (Στάθης Δημ.) Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό cosmic » Παρ 16 Ιαν, 2015 22:10

Eπανέρχομαι με τις πρωτες εντυπώσεις!!! μετά από μια γεμάτη εβδομάδα με πηγαινε ελα στην δουλεια και λοιπες μετακινησεις μου αναψε το κοκκινο λαμπακι στον δείκτη του ρεζερβουαρ του αεριου! Δεν το αφησα να τελειώσει κι αυτό και επειδη ημουν στον δρομο εξω από το χωριο είπα να το φουλαρω παλι και να δω τι καναμε σαν πρωτες καταναλώσεις!!!
Ο χιλιομετρητης ειχε μηδενιστεί στο πρώτο γέμισμα και με το που αναψε το κοκκινο λαμπακι εδειχνε 325 χιλιομετρα! παω λοιπον για το πρατηριο και σκεφτομαι ε, κανα 25-30 Ε θα τα δωσω... Και ξεκιναει να γεμιζει και βλεπω τα λιτρα (0.71 το λιτρο παρακαλω!) να γυριζουν και να γυριζουν, ώσπου η αντλια να σταματαει στα 24.5 λιτρα αν θυμαμαι ακριβως! ΣΟΚ!!!! βλεπω απο κατω την αξια : 17,3 E ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΟΚ!!!

325 χιλιομετρα με 17,3 Ε!!! :lol: τι μαλ@κας που τοσο καιρο δεν ειχα αεριο???

Υπόψιν ότι με βενζίνη ήθελα 50αρικο την εβδομαδα! Γιατι αφενως ειναι πιο ακριβο το καυσιμο, αφετερου κι εγω το ανεβαζα περισσοτερες στροφες το αμαξι! Με το αεριο ξερω οτι εδωσα λεφτα για να εξοικονομισω λεφτα, οποτε και δεν το παταω (κι ετσι δικαιολογω εν μερει την τοσο μεγαλη διαφορά στο κόστος μετακίνησης).
cosmic
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ, 2014 17:40

Re: Citroen Saxo 1.4 με LPG TECH (από autorace)

Δημοσίευσηαπό george7009 » Σάβ 17 Ιαν, 2015 15:55

Επειδή τα λαμπάκια δεν είναι τόσο αξιόπιστα , την επόμενη φορά να περιμένεις να αδειάσει η μπουκάλα .
Τότε θα πάρεις αξιοπρεπής μετρήσεις .....
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Citroen Saxo 1.4 με LPG TECH (από autorace)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 17 Ιαν, 2015 18:50

καλα εισε με την καταναλωση τοσο περιπου είμαι και γω με το ξαρα του πατερα μου....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Citroen Saxo 1.4 με LPG TECH (από autorace)

Δημοσίευσηαπό cosmic » Πέμ 22 Ιαν, 2015 21:39

Τωρα ειμαι στα 355 χλμ με αναμενο το κοκκινο και περιμενω αυριο να δω που θα τερματισει και θα δουλεψει βενζινη.

Παρ ολο που για μενα δεν ειναι το ζητουμενο αυτο! Εγω φτηνο πρατηριο εχω δίπλα στο σπιτι (για τα δεδομενα της Θεσ/νικης) οποτε δεν με νοιαζει ποσα χλμ θα βγαλει ολο το τεποζιτο, αλλά το ποσα Ευρω καιει την εβδομαδα!
cosmic
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ, 2014 17:40

Re: Citroen Saxo 1.4 με LPG TECH (από autorace)

Δημοσίευσηαπό cosmic » Τετ 11 Φεβ, 2015 21:04

Κλείσαμε τα πρώτα 2000 χλμ με το αέριο και έχω μόνο θετική εμπειρία-αποψη! στα 1500 περίπου πέρασα απο τον εγκαταστάτη μου για έναν τυπικό έλεγχο!

Σε γενικά πλαίσια : το πρώτο λαμπάκι μου κρατάει περίπου 110-140 χλμ, το δεύτερο, τρίτο και τέταρτο περίπου απο 70 χλμ και με το κοκκινο πάω αλλα 100 περίπου. Συνολο χλμ πανω κατω 450 με τα 32-33 λιτρα που βάζω ως συνηθως :twisted:
cosmic
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 26 Δεκ, 2014 17:40


Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες