Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Astra H 1.4 Romano

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό christoi » Παρ 20 Μάιος, 2011 23:01

Σήμερα πήρα το αυτοκίνητο στα χέρια μου (μεταφορικά, αλλιώς θα κατέβαινα στους ολυμπιακούς :lol: )
Φοράει Romano tipo B, έκανα τα πρώτα μου χιλιόμετρα μέσα στην πόλη, είδα αμέσως μείωση στην απόδοση (πάλι πηγαίνει, αλλά έχει μια μικρή διαφορά), όσο για την κατανάλωση, αν εμπιστευτώ τον υπολογιστή ταξιδίου, έχω μια σχετική αύξηση. Επίσης, βλέπω ότι δεν κόβει τόσο απότομα, όπως με την βενζίνη, όταν κατεβάζω ταχύτητα. Έβαλα λαδιέρα/ψυκτικό υγρό/ότι-κάνει-αυτό-το-υγρό-πράγμα αφού κατέλληξα στο συμπέρασμα "Κακό δεν κάνει. Καλό ίσως. Αλλά μάλλον είναι για την ψύξη των βαλβίδων, καθώς το υγραέριο καίει σε όλο τον κύκλο του πιστονιού."

Περισσότερες πληροφορίες, μαζί με τις φωτογραφίες (όταν θυμηθώ να τις τραβήξω).

Έχω τις εξής ερωτήσεις :
1) Να εμπιστεύομαι τον υπολογιστή ταξιδίου για την κατανάλωση; Γιατί φαίνεται να λειτουργεί. Σαφέστατα, θα κάνω και τους υπολογισμούς μόνος μου (γέμισμα - χιλιόμετρα - lt/100km).
2) Ο εγκέφαλος κόβει την παροχή υγραερίου όταν δεν πατάω γκάζι και έχω μέσα ταχύτητα; Ή εξαρτάται από τον εγκαταστάτη μου;
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό fotisly » Παρ 20 Μάιος, 2011 23:12

καλοριζικο!!!πολλα και ασφαλη χλμ να εχεις!!
γιατι μειωση στην αποδοση?
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό christoi » Παρ 20 Μάιος, 2011 23:54

Παταω το γκάζι και δεν το βλέπω να με κολλάει στο κάθισμα (όσο μπορεί το 1400) όπως προχτές. Ευελπιστώ πως είναι απλά ιδέα μου. Βέβαια, το ζητούμενο είναι να κάνω περισσότερα χιλιόμετρα με πολύ λιγότερο κόστος κι ας χάσω και 5 ίππους ^_^
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Σάβ 21 Μάιος, 2011 12:25

Ο υπολογιστής ταξιδου δε μετράει σωστά. Σε πολλά μοντέλα μετράει την υποτιθέμενη κατανάλωση που θα είχες αν χρησιμοποιούσες βενζίνη. Την κατανάλωση θα τη δεις με τα γεμισματα και τα χιλιόμετρα. Αν η απόδοση έχει πέσει τότε να πας να σου τσεκάρει μήπως το μείγμα είναι φτωχό και θα συνιστούσα να το κάνεις γρήγορα για να μη δημιουργήσεις πρόβλημα στον κινητήρα σου.
Η παροχή του υγραερίου δεν πρέπει να κόβεται εν κινήσει όταν αφήνεις το γκάζι, δεν υπάρχει λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό christoi » Σάβ 21 Μάιος, 2011 14:16

tzanabetis έγραψε:Αν η απόδοση έχει πέσει τότε να πας να σου τσεκάρει μήπως το μείγμα είναι φτωχό και θα συνιστούσα να το κάνεις γρήγορα για να μη δημιουργήσεις πρόβλημα στον κινητήρα σου.
Η παροχή του υγραερίου δεν πρέπει να κόβεται εν κινήσει όταν αφήνεις το γκάζι, δεν υπάρχει λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο.


Ίσως και να είναι ιδέα μου. Θα δείξουν τα γεμίσματα.
Στην βενζίνη, όταν πηγαίνεις και έχεις σχέση μέσα, και αφήσεις το γκάζι, μέχρι να φτάσει κοντά στο ρελαντί, ο κινητήρας δεν ψεκάζεται γιατί έχει δύναμη από τις ρόδες. Άρα δηλαδή να μην "κόβω" με σχέση, αλλά με το φρένο;
Τέλος, όταν ρώτησα τον εγκαταστάτη πότε είναι ρυθμισμένο να ψεκάζει βενζίνη, μου απάντησε "μυστικό της δουλειάς" και τελικά δεν μου είπε. Δεν θα έπρεπε να ξέρω πότε; Να τα αποφεύγω αυτά τα σημεία!!
Συνημμένα
egkefalos.jpg
Εγκέφαλος
egkefalos.jpg (121.54 KiB) 8648 προβολές
mpek_ugraeriou.jpg
Μπεκ υγραερίου
mpek_ugraeriou.jpg (122.34 KiB) 8648 προβολές
ladiera.jpg
Λαδιέρα
ladiera.jpg (116.02 KiB) 8648 προβολές
mhxanh_ladiera.jpg
Μηχανή + Λαδιέρα
mhxanh_ladiera.jpg (137.66 KiB) 8648 προβολές
mhxanh.jpg
Μηχανή
mhxanh.jpg (133.84 KiB) 8648 προβολές
anefodiasmos.jpg
Τάπα ανεφοδιασμού
anefodiasmos.jpg (99.16 KiB) 8648 προβολές
ntepozito.jpg
Δεξαμενή
ntepozito.jpg (122.41 KiB) 8648 προβολές
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 21 Μάιος, 2011 16:11

christoi έγραψε:
Ίσως και να είναι ιδέα μου. Θα δείξουν τα γεμίσματα.
Στην βενζίνη, όταν πηγαίνεις και έχεις σχέση μέσα, και αφήσεις το γκάζι, μέχρι να φτάσει κοντά στο ρελαντί, ο κινητήρας δεν ψεκάζεται γιατί έχει δύναμη από τις ρόδες. Άρα δηλαδή να μην "κόβω" με σχέση, αλλά με το φρένο;
Τέλος, όταν ρώτησα τον εγκαταστάτη πότε είναι ρυθμισμένο να ψεκάζει βενζίνη, μου απάντησε "μυστικό της δουλειάς" και τελικά δεν μου είπε. Δεν θα έπρεπε να ξέρω πότε; Να τα αποφεύγω αυτά τα σημεία!!


Κανονικα, η λειτουργεια του αυτοκνητου δεν αλλαζει σε τιποτα με το lpg. Οταν ''εκοβε'' σε βενζινη, τωρα θα κοβει το ιδιο και σε υγραεριο. Τι το σκεφτεσαι ''να βγαλω ταχυτητα ή να πατησω φρενο..'' !!!

Οσο για τον εγκαταστατη που δεν σου ειπε τα...''μυστικα του''... :lol: :lol: :lol: , πηγενε και καντιλιασε τον... Ακου εκει πραγματα ....!!!!

Υπαρχει βεβαια η περιπτωση να σε δουλευε, ή να μην ηξερε ή απλα να ειναι ασχετος....
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό anikologr » Σάβ 21 Μάιος, 2011 16:32

Οι ισχυρισμοί του εγκαταστάτη σου είναι απλά γελοίοι. Να σου πει αμέσως που ψεκάζει βενζίνη και γενικά την όλη λειτουργία του κινητήρα σου με το αέριο.

Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω και αν μπορείς να δώσεις μια φωτογραφία με το ακριβές σημείο που στάζει η λαδιέρα σου...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 28 Ιουν, 2011 16:17

Μετά την ρύθμιση των 3.000 km και αφού μου άλλαξε 1 μπεκ και μίκρυνε τις διαδρομές (κάτι σιδεράκια μετά τα μπεκ) το αμάξι πηγαίνει μια χαρα.
Μάλιστα, μου είπε να μην αγγίζω τις 5.500-6.000 στροφές, αν θέλω να μην βλέπω τον δείκτη της βενζίνης να κατεβαίνει.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Opel Astra H 1.4 Romano

Δημοσίευσηαπό panosk » Παρ 01 Ιούλ, 2011 15:08

καλησπερα κι απο εμενα.

αυτα που σου ειπε ο εγκαταστατης σου ειναι φουμαρα.για ποιο λογο σου λεει να μην πηγαινεις 5500-6000 στροφες?εχει βαλει αυτοσ παραμετρο να γυριζει στη βενζινη μετα απο τισ 5500 στροφες?αν ναι γιατι δε3 σου το ειπε ξεκαθαρα?αυτο που εχω να συμβουλεψω εγω ειναι να προσεχετε οταν θα διαλεγετε εγκαταστατη να κανει σωστα τη διαδικασια (αφαιρεση τησ πολλαπλης για το τρυπημα της,τρυπημα οσο πιο κοντα στα μπεκ τησ βενζινησ γινεται και οσο πιο παραλληλα,και να μη σας παραμυθιαζουν με το πλουσιοτερο μειγμα για υποτειθεμενες καλυτερες επιδοσεις).
GPAGAS.COM
panosk
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 14:54


Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες