Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Hyundai Accent 01' 1350cc με LPG MYGAS

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 16 Σεπ, 2011 11:17

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Εγώ από τα χαρτιά του κιτ δεν έχω τίποτα στην κατοχή μου. Τα αρχικά που μου είχε δώσει ο εγκαταστάτης τα έδωσα στο ΚΤΕΟ χωρίς να κρατήσω ο μ@λ@κας κάποιο αντίγραφο. Μόνο την απόδειξη της εγκατάστασης που είναι ολόκληρη. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον?
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Παρ 16 Σεπ, 2011 11:34

αααααααααα......καλα ο κυριος δεν παιζεται...σωστη τοποθετηση??????και αν το κιτ δεν εχει την απαρραιτητη τεχνολογια?????καλα μεινετε να τοποθετειται ΤΟΥΡΚΙΚΑ και να ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ....ΝΤΡΟΠΗ.
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 16 Σεπ, 2011 12:45

anikologr έγραψε:Παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Εγώ από τα χαρτιά του κιτ δεν έχω τίποτα στην κατοχή μου. Τα αρχικά που μου είχε δώσει ο εγκαταστάτης τα έδωσα στο ΚΤΕΟ χωρίς να κρατήσω ο μ@λ@κας κάποιο αντίγραφο. Μόνο την απόδειξη της εγκατάστασης που είναι ολόκληρη. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον?

όλα τα χαρτιά σου τα έχει στείλει το ΚΤΕΟ στο μηχανολογικό και είναι στο φάκελλο του αυτοκινήτου σου πακέτο με τα υπόλοιπα. Αν θες αντίγραφα πήγαινε στο μηχανολογικό και βγάλτα φωτοτυπίες, αλλά όταν τα χρειαστείς εκει θα τα βρείς.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Παρ 16 Σεπ, 2011 13:21

παιδια ο κυριος takix μου στελνει μηνυματα οτι παραλογιζομαι και τετοια.επειδη οπως εχετε δει ειμαι ενεργο μελοσ και θελω απλα να λεγεται η αληθεια πιστεω οτι αποδειχθηκε.το σταματαω εδω.απλα να ξερουμε τι βαζουμε......
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό NoStress » Παρ 16 Σεπ, 2011 13:36

επειδη εργαζομαι σε εταιρεια εγκατάστασης συσκευών υγραερίου θα σας πω οτι μας ερχονται αυτοκινητα με τουρκικες και βουλγαρικες συσκευες τα οποια μετα απο 20000χλμ απο την εγκατασταση έχουν σοβαρα προβλήματα λογω αστοχίας υλικών κατασκευής (πολυβαλβίδες, ηλεκτροβαλβίδες, υποβιβαστές και μπεκ). Μακριά απο τους ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ με τις παμφθηνες συσκευες...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ
NoStress
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:02

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 16 Σεπ, 2011 14:46

takix έγραψε:το συστημα της MyGas ειναι Αγγλικο, με πιστοποιημενα μερη 1 0 0 %.
Αρα προβλημα ΟΥΔΕΝ. Σημαντικώτερο στην ολη ιστορια ειναι η τοποθετηση του.
Η ουσια ειναι οτι αγοραζεις ενα 100% αξιοπιστο συστημα στην πιο ανταγωνιστικη τιμη της αγορας, λογω προαγορας
μεγαλων ποσοτητων.
Ποιος ωφελειται? Ο κυριαρχος Πελάτης.


Μήπως να ανακαλέσεις αυτά που έγραψες για την προέλευση του συστήματος; Αν το σύστημα είναι Τούρκικο και το μοστράρεις για Αγγλικό ο πελάτης σου δεν είναι κυρίαρχος. Μάλλον κορόιδο τον λες. :crazy:
Πάντως το να είναι Τουρκικό δεν είναι κακό. Τα aldesa πουλούσαν σαν ζεστό ψωμί πριν αρχίσει αυτή η μανία με την υγραερικίνηση. Κυκλοφορούν άπειρα αυτοκίνητα ακόμη με πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα στην πλάτη τους. Πάντως συμφωνώ ότι η εγκατάσταση είναι το Α και το Ω.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Παρ 16 Σεπ, 2011 14:56

για την εγκατασταση εχω να πω οτι συμφωνω εν μερη.αλλα στη δικη μου περιπτωση ηρθε ο μηχανολλγος απο Τουρκια δεν εκανε τιποτα
απλαελ εφταιγε το κιτ.με το που εβαλα prins αμεσως δουλεψε.εβαν δεν μπορει ουτε ο μηχνολογος τουσ να το φτιαξει τι να πω...
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 16 Σεπ, 2011 15:25

takix έγραψε:καμια γαργαρα !!!! ειναι αυτο που ειπα εξ'αρχης. Σωστη τοποθετηση σε βγαζει απο πολλα ερωτηματικα και ας ειναι Μαδαγασκαρης.


Δεν διαφωνει κανενας οτι η σωστη τοποθετηση ειναι το Α και το Ω μιας εγκαταστασης, αλλα αυτο αποτελει βασικη υποχρεωση σου. Δεν εχουμε κηρύξει τον πολεμο στην Τουρκια(ακομα :lol: ) ουτε θελουμε να σε μειωσουμε αλλα το να ενημερωνεις ΕΞ ΑΡΧΗΣ τον πελατη σου για το τι ακριβως προιον του πουλας χωρις ψιλα γραμματα και μαρκετιστικα τρικ διαχωριζει τον σοβαρο επαγγελματια απο τους υπολοιπους. Αυτο, αν θες να μείνεις στην αγορα. Την τελικη αποφαση για το αν θα βαλει τουρκικο, βουλγαρικο ή μογκολικο κιτ lpg θα την παρει ο ιδιος ο πελατης ζυγίζοντας την ποιοτητα των υλικων(γιατι την ποιοτητα της εργασιας την βλεπει δυστυχως μετα..)και το ποσό που απαιτείται. Αμα γουσταρει το βαζει.
Το ποινικο θεμα που αφορα εξαπατηση του καταναλωτη ας μη το αναλύσουμε περισσοτερο αλλα θα σου πω 1 πράγμα. Παρακάλα μην ερθει η στιγμη που ενας πελατης σου θα γυρισει και σε ''στολισει'' με ενα σωρο αγωγες και μηνύσεις
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Παρ 16 Σεπ, 2011 21:57

NoStress έγραψε:επειδη εργαζομαι σε εταιρεια εγκατάστασης συσκευών υγραερίου θα σας πω οτι μας ερχονται αυτοκινητα με τουρκικες και βουλγαρικες συσκευες τα οποια μετα απο 20000χλμ απο την εγκατασταση έχουν σοβαρα προβλήματα λογω αστοχίας υλικών κατασκευής (πολυβαλβίδες, ηλεκτροβαλβίδες, υποβιβαστές και μπεκ). Μακριά απο τους ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ με τις παμφθηνες συσκευες...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ


Φίλε μου, αν περιδιαβάσεις το site θα διαπιστώσεις ότι ο κανόνας είναι μικρότερα αλλά και μεγαλύτερα προβλήματα σε κύρια ιταλικά συστήματα υγραεριοκίνησης (είναι και το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς άλλωστε) και μάλιστα σε εγκαταστάσεις που μάλλον έχουν ακριβοπληρωθεί. Κατά συνέπεια η στοχοποίηση ενός τμήματος της αγοράς με μόνο κριτήριο την χώρα κατασκευής του συστήματος δείχνει προκατάληψη και δεν τεκμηριώνεται πουθενά.

Όσον αφορά τα σχόλιά σου για το κόστος θα συμφωνήσω, προφανώς όταν κάτι είναι υπερβολικά φθηνό είναι πολύ πιθανό και μην βγει καλό, είτε γιατί σαν σύστημα είναι κακοφτιαγμένο, είτε γιατί η υπηρεσία που παρέχει ο εγκαταστάτης είναι πολύ πρόχειρη και άρα το σύστημα είναι κακοεγκατεστημένο. Έστω το ένα από τα δύο να συμβαίνει το αποτέλεσμα για τον χρήστη είναι το ίδιο, προβλήματα, έξοδα, και στεναχώριες.

Από την άλλη οι ξαφνικές αστοχίες υλικών μετά από μεγάλη χρήση (αλλά απροβλημάτιστη) είναι δύσκολο να γίνουν πιστευτές. Δηλαδή εννοείς ότι τα συστήματα έχουν όλη την κατάλληλη τεχνολογία, έχουν εγκατασταθεί και συντηρηθεί σωστά, λειτουργούν πρακτικά άριστα, και απλά μετά από 1-2 χρόνια χαλάνε από αστοχία υλικού; Εκτιμώ ότι είναι ασύνηθες να συμβαίνει κάτι τέτοιο, ειδικά μαζικά και σε ολοκληρωμένα συστήματα όπως αυτά της υγραεριοκίνησης, και το λέω από την προσωπική μου πείρα ως μηχανικού που εργάζεται χρόνια στην βιομηχανία. Αν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα φίλε μου θα αρχίσουν να φαίνονται από νωρίς.

Οι περισσότεροι από εμάς έχουν την διάθεση να ασχοληθούν και να ενημερωθούν για τεχνολογικά θέματα, ώστε να έχουν προσωπική και κατά το δυνατό ενημερωμένη και αντικειμενική κρίση όταν μπουν στην διαδικασία μιας σχετικά ακριβής και με ρίσκο αγοράς όπως η υγραεριοκίνηση. Εντούτοις όσο και να διαβάσει και ενημερωθεί κανείς, είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποκτήσει τέτοιο επίπεδο γνώσεων που από μόνος του να κάνει "αλάνθαστη" επιλογή. Απλά αν έχει ενημερωθεί δεν θα πιαστεί "Κώτσος" με την μία, και πιθανό να γλυτώσει από τους καραμπινάτους απατεώνες.

Άρα το πιο σημαντικό για μένα είναι η εμπιστοσύνη που έχουμε ως πελάτες με το συνεργείο που θα συνεργαστούμε, είτε αυτή έχει προκύψει από προσωπική εμπειρία, είτε από αξιόπιστη σύσταση. Εκτιμώ ότι ένα τέτοιο συνεργείο που έχει όνομα στην αγορά αποκλείεται να μπει στην λογική να σου δώσει αναξιόπιστο προϊόν και να ρισκάρει την φήμη του και την πελατεία του για 100-200 ευρώ. Το σωστό μαγαζί κυριολεκτικά "ζει" από τους μόνιμους σταθερούς και ικανοποιημένους πελάτες του. Αν αρχίσει τις αρπαχτές σε μερικούς μήνες θα κλείσει γιατί η κοροϊδία στην εποχή μας διαδίδεται γρήγορα (ευτυχώς).

Προσωπικά εμπιστεύτηκα την εγκατάστασή μου στο σταθερό συνεργείο που γνωρίζω πολλά χρόνια και συντηρεί τα αμάξια μου (το εξουσιοδοτημένο της Toyota). Το συνεργείο δεν το χαρακτηρίζω "σωστό και υπεύθυνο" μόνον από την ποιότητα της εργασίας του, αλλά και από το ότι έχει λογικές χρεώσεις και δεν με έχουν "φορτώσει" κάτι όσο συνεργάζομαι μαζί τους. Μου πρότειναν λοιπόν υπεύθυνα (ως συνεργείο, όχι ως Toyota) το σύστημα της Ultra-Gas και στηριζόμενος στα λόγια τους συμφώνησα στην εγκατάσταση, έχω και διετή εγγύηση καλής λειτουργίας για πρόσθετη εξασφάλιση. Λοιπάμαι φίλε μου αλλά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι το σύστημά μου σε 1-2 χρόνια (και εντός εγγύησης) θα έχει σοβαρά προβλήματα. Δεν το αποκλείω 100%, αλλά επειδή μέχρι σήμερα όλα δουλεύουν ρολόι, και το συνεργείο πιστεύω θα υπάρχει και τότε (αν δεν έχουμε ομαδικά χρεωκοπήσει) και επειδή υπήρχε και πριν 10 χρόνια, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τελικά έκανα σωστή επιλογή, και ας μου βάλανε "τούρκικη συσκευή", και ας την πλήρωσα σε λογική (όχι εξωφρενική) τιμή, γιατί εγώ δεν ξέρω την συσκευή αλλά ξέρω και εμπιστεύομαι το συνεργείο.

Σημείωση : Ούτε έχω αναφέρει, ούτε και πρόκειτε να αναφέρω το συνεργείο που συνεργάζομαι, για να μην ληφθεί ως διαφήμιση για κανέναν. Δεν χρειάζεται άλλωστε. Νομίζω οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν την κρίση να ξεχωρίσουν τους σωστούς επαγγελματίες.
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Σάβ 17 Σεπ, 2011 03:03

ξερεισ ποια ειναι η διαφορα???σ ειπε εξαρχησ οτι ειναι τουρκικο?????αν σ ειπε τοτε οκ....εγω μαζι σ...και κινεζικο ειλικρινα να εβαζα και να βαζαμε αλλα να το ηξερα τοτε οκ....εγω οτα πηγα λοιπον στη mercedes λεω εχω ενα αναμαθμισμενο στα 205 αλογα...οκ???οκ....γινεται???περιμενε λεει...να παρω τηλ να μαθωω....και λενε technogas -ultra gas....βαλτο εμεισ ειμαστε εδω...ποιοι????ηρθαν ολοι......και το αμαξι εσπασε 4 καταλυτεσ.....βεβαια η mercedes λεει εγω ειμαι εδω....και τα εφτιαξε ολα....αλλλα το θεμα ειναι να ΞΕΡΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕ....ΑΥΤΟΟ.....ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΟΧΙ ΙΤΑΛΙΚΟ ΟΧΙ ΟΛΛΑΝΔΙΚΟ...OXI AGGLIKO.......ΑΥΤΟ...
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες