Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Hyundai Accent 01' 1350cc με LPG MYGAS

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Σάβ 17 Σεπ, 2011 20:15

Θέλω να παρακαλέσω την παρέα να διατηρήσουμε ένα καλό κλίμα στην κουβέντα μας, που μόνο σκοπό έχει την αλληλοενημέρωση και αλληλοβοήθεια. Γενικά σχόλια είναι εκτιμώ δεκτά, προσωπικά σχόλια νομίζω ότι θα πρέπει να αποφεύγονται.

Ο φίλος μας με το Accent (και δεκαετίας μάλιστα) εκτιμώ πως πολύ καλά έκανε και έβαλε υγραέριο και μάλιστα οικονομικό σε εγκατάσταση. Αν όλα πάνε καλά θα έχει έτσι και γρήγορη απόσβεση.

Προσωπικά πιστεύω ότι υγραέριο σε αμάξι μεγάλης αξίας (40.000+) δεν αξίζει για δύο λόγους:

(1) Έχω τον γενικό κανόνα ότι για να ζεις με μέτρο πρέπει να έχεις ετήσιο καθαρό εισόδημα τουλάχιστο διπλάσιο από την αξία των οχημάτων σου. Άρα αν έχεις αμάξι 40.000 πάει να πει ότι βγάζεις τουλάχιστον 80.000. Εκτιμώ ότι κανένας με τόσα χρήματα (καθαρά πάνω από 5-6 χιλιάρικα το μήνα) δεν θα ασχολείται με το να κερδίσει ~80 Ευρώ το μήνα στην βενζίνη. Εκτός και αν είναι ξάδερφος του Σκρούτζ.

(2) Εκτιμώ, ως αγοραστής που πλέον ξέρει δυο πράγματα από την υγραεριοκίνηση, ότι η αξία ενός πολυτελούς αμαξιού ΠΕΦΤΕΙ με την εγκατάσταση υγραεριοκίνησης, Και αυτό γιατί με το υγραέριο έχουμε ένα αμάξι χωρίς εγγύηση κατασκευαστή, και σίγουρα λιγότερο αξιόπιστο μηχανικά μιας και το υγραέριο στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι ισάξιο της βενζίνης. Και μην πει κανείς ότι είναι πάντα και βενζινοκίνητο γιατί η εγκατάσταση επιδρά μηχανικά στο αμάξι και το επιρεάζει, έστω και λίγο, αρνητικά. Επίσης σίγουρα με την υγραεριοκίνηση υπάρχει σαφής μείωση του "κύρους" του αμαξιού, γιατί πρακτικά ο αποκλειστικός λόγος της εγκατάστασης είναι η οικονομία.

Αν είχα την δυνατότητα να επενδύσω τόσα χρήματα σε μεταχειρισμένο αμάξι θα το ήθελα όσο πιο μαμά γίνεται και προφανώς με όλες τις εγγυήσεις.

Φυσικά πάντα κουμάντο στην τσέπη του κάνει ο καθένας μας από μόνος του, και τα γούστα είναι λογικό να διαφέρουν.
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 17 Σεπ, 2011 21:12

Ξεχνάς δύο πολύ σημαντικές παραμέτρους στους υπολογισμούς σου:
1) Συνήθως αυτά τα αυτοκίνητα είναι μεγάλων κυβικών, με έμφαση στις επιδόσεις και φυσικά μεγάλη κατανάλωση. Στις μέρες μας, με τιμή απλής αμόλυβδης γύρω στα 1,70 ευρώ/λίτρο, για όσους κάνουν πολλά χιλιόμετρα το χρόνο, η οικονομία δεν είναι 80 ευρώ το μήνα. Στη δική μου περίπτωση κυμαίνεται γύρω στα 130 ευρώ.
Και φυσικά δεν σκέφτομαι να περιορίσω τις μετακινήσεις μου λόγω της τιμής των καυσίμων.
2) Είμαστε στην Ελλάδα του 2011 και όλα τα πολυτελή μεταχειρισμένα βενζινοκίνητα αυτοκίνητα έχουν χάσει τουλάχιστον τα 2/3 της αξίας τους. Στα μοντέλα που δεν καλύπτονται από εργοστασιακή πλέον εγγύηση, η ύπαρξη ενός σωστά εγκατεστημένου συστήματος υγραεριοκίνησης, σαφώς και προσθέτει αξία σε σύγκριση με κάποιο άλλο ίδιων χαρακτηριστικών αποκλειστικά βενζινοκίνητο μοντέλο.

Τέλος, να πω οτι η αγορά ενός άλλου μικρότερου σε κυβικά, άρα και πιο οικονομικού βενζινοκίνητου ή πετρελαιοκίνητου (αν κι εφόσον επιτραπεί και στις 2 μεγαλουπόλεις της Ελλάδας) θα μπορούσε να είναι μια άλλη εναλλακτική λύση, αλλά με τα προβλήματα ρευστότητας που υπάρχουν παντού και σε όλους μας, μάλλον απορρίπτεται από μένα. Είδα κι ένα σχετικό ρεπορτάζ στον Alpha όπου παρουσιάζονταν ιδιοκτήτες πολυτελών τζιπ να τα ανταλλάσουν με ...Smart!
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, αλλά προσωπικά δεν θα "σκότωνα" ένα ακριβοπληρωμένο αυτοκίνητο για ένα ...κουβαδάκι!
Στην τελική, υπάρχουν πάντα και τα ποδήλατα, αν ήθελα να κάνω την απόλυτη οικονομία.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Σάβ 17 Σεπ, 2011 21:25

συμφωνω απολυτα dti....να περιοριοσω μετακινησεις γτ?εφοσον υπαρχει λυση.αλλα το θεμα ειναι αλλο...και η συζητηση ξεκινησε απο αλλου.εγω πιστευω οτι βοηθησα τουλαχιστον εστω κ λιγο για την αληθεια?
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Σάβ 17 Σεπ, 2011 21:31

Φίλε μου τα αμάξια (υποτίθετε) ότι τα αγοράζουμε με σύνεση και για να καλύψουμε πραγματικές ανάγκες μας. Κάποιος που αγοράζει μεγάλο (ευρύχωρο ή δυνατό) αμάξι προφανώς θέλει αυτά τα χαρακτηριστικά γιατί του είναι απαραίτητα. Εναλακτική λύση του τζιπ με το smart δεν υφίσταται, παρά μόνον στα "ρεπορτάζ" του Star. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάω εγώ τα τρία παιδιά μου το πρωί στο σχολείο με το Smart, απλά είναι αδύνατο.

"Σκότωμα" ενός ακριβά αγορασμένου αμαξιού δεν υπάρχει λόγος να γίνει (χωρίς πραγματική ανάγκη), αλλά να έχουμε και κατά νου τις πραγματικές τιμές των μεταχειρισμένων σήμερα, δηλαδή ότι όλα τα μεταχειρισμένα έχουν πλέον αστείες τιμές. Και είναι 100% σίγουρο ότι αυτό δεν θα αλλάξει για άλλα 10 τουλάχιστον χρόνια στην χώρα μας. Άρα όλα τα σημερινά αμάξια έχουν φιξαρισμένες (και σκοτωμένες τιμές).

Από την άλλη πρέπει να μην χαριζόμαστε στις επιπολαιότητες όσων αγόραζαν πριν 2-3 χρόνια αμάξια 2.000 κυβικά χωρίς να έχουν την δυνατότητα, με δάνεια, υποθηκεύοντας τους οικογενιακούς τους προυπολογισμούς, το μέλλον των παιδιών τους, και γενικότερα συμβάλλοντας στην κατάντια της χώρας μας σήμερα. Αυτοί και εφόσον είναι σε ανάγκη καλύτερα να τα πουλήσουν όσο-όσο σήμερα μπας και σώσουν έστω και τα ελάχιστα, γιατί αύριο είναι σίγουρο ότι θα είναι κάτι σαν τους "εγκλωβισμένους" του 2000 που αγόραζαν μετοχές στις 6.000 μονάδες και τους φαίνονταν μεγάλη χασούρα να τις ξεφορτωθούν στις 4-5.000, και σήμερα το χρηματηστήριο δεν έχει ούτε 1.000 μονάδες.
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 17 Σεπ, 2011 22:04

Και όμως παίδες είναι πραγματικοτητα το σκωτωμα μεγαλων αυτοκινητων και η ανταλλαγη τους με μικρά.Γι αυτό κιόλας έχει γεμισει η αγορά μεταχειρισμένων με φθηνα δίλιτρα και ακριβά μικρα. Στην οπελ ανταλλαξε εκεί που μένω ΑΝΤΑRΑ με πετρελαιοκινητο αστρα 1,3. όσο για τα insignia 1,8 δεν τα κραταει καν γιατί λγω καταναλωσης δεν εχει που να τα δωσει.............το ξερω γιατί ρώτησα πριν βαλω αεριο για το δικό μου και δεν το κρασταγε ουτε το ανταλασσε..... :crazy:
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό tommygun » Σάβ 17 Σεπ, 2011 23:20

και καλα να εχεις ενα διλιτρο των 25-30.000 επειδη παρασυρθηκες λιγακι και τωρα δεν βγαινεις, παει στο καλο.

να εχεις ενα των 80.000 και να μην βγαινεις, νταλικα σε παρασυρε?
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Σάβ 17 Σεπ, 2011 23:22

Έτσι είναι, το 2011 η αγορά των μεγάλων αμαξιών έχει βουλιάξει, από τα στοιχεία της OPEL έχουν πουλήσει 8 όλα κι όλα καινούργια ANTARA μέσα στο 2011 !!! Corsa, Yaris, Polo, Fiesta, Micra, Panda μόνον πουλάνε πλέον & Astra, Auris από τα κανονικά. Όλα τα άλλα σχεδόν τίποτα.

Στατιστικά και εδώ : http://www.seaa.gr/sites/seaa/files/fil ... -8-seg.pdf
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Κυρ 18 Σεπ, 2011 00:59

φιλε tommygun αυτο σε εμενα πηγαινε ??σ ειπε λανενας οτι δεν βγαινω?δεν κατ;λαβα?μηπωσ ξερεισ τι δουλεια κανιω?μηπωσ ξερεισ τι εχω.αν ειναι για εμενα η αναφορα ανακαλεσε.
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό tommygun » Κυρ 18 Σεπ, 2011 02:31

κανεις εμποριο, εχεις απολυτηριο γυμνασιου, λογαριασμο στην εθνικη με 7ψηφιο υπολοιπο, SLK 80χιλιαρικα με υγραεριο τουρκικο και 4 χαλασμενους καταλυτες που εβαλες τη Mερσεντες να τους αλλαξει και γιαυτο μας εχει στη μπουκα η Μερκελ.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: HYUNDAI ACCENT 01' 1350cc ΜΕ LPG MYGAS ΑΠΟ KALGAS

Δημοσίευσηαπό kolokas » Κυρ 18 Σεπ, 2011 03:10

δεν θα σχοληθω αλλο με καθε ενα.οχι το απολυτηριο μου ειναι λυκειου με βαθμο που δν εχεισ δει ουτε στο ονειρο σ και το επαγγελμα ειναι πολυ σοβαρο και διαχειριζομαι καθημερινα πολες ζωες.και δεν καταλαβαινω τη προσωπικη σου αντιπαραθεση.μηπωσ εισαι φιλοσ τουtakix και απλα θελεισ να μεταφερεισ τη συζητηση αλλου?εκανα σε κατι λαθοσ που να με κατηγορησεις;
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες