Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

SUBARU impreza 1,6 Ts 04-05 VIALLE

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: SUBARU impreza 1,6 Ts 04-05 VIALLE

Δημοσίευσηαπό Giannis » Σάβ 28 Ιαν, 2012 00:51

Που έβαλες?
Στο Ρέντη??? :shh:
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Re: SUBARU impreza 1,6 Ts 04-05 VIALLE

Δημοσίευσηαπό nikoathsun » Δευτ 20 Φεβ, 2012 00:30

Πέρασε κάποιος καιρός :ymcowboy: ,περί τα 3000km ,όλα καλά(πιστεύω) ,είχα μια φορά στις αρχές μια αρρυθμία δευτερολέπτων στο ρελαντί.Φυσιολογική αντίδραση καυσίμου λόγο παγωμένων μπeκ(όχι ότι σκιάχτηκα :oops: αλλά το λέω).Το στυλ οδήγησης μου πλέον, λόγο οικονομίας και λόγο διαδρομής γρήγορο και απαιτητικό(πιστεύω αφού αντέχει τώρα θα αντέξει γενικός). ΑΛΛΆ θέματα....κατανάλωση ,το κάθε λαμπάκι(5) μου δίνει 75+km (με koyfenei η ακρίβεια τους) δηλαδή 380km τα 48litra πάνω κάτω.Από πρατήρια τώρα,έχω βάλει μονό από 2 το ένα στη μεταμόρφωση ΑΠ και το άλλο στην Πειραιώς JET OIL.Δεν το έχω ψάξει καλά ακόμα αλλά της jet oil(έχει petrogas το άλλο δεν ξέρω) μου ακούγεται πολύ καλλίτερα το αμάξι ;;;;; επίσης στη Μεταμόρφωση γεμίζει πιο γρήγορα????εύχομαι όλα πάντα καλά O:-)
nikoathsun
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 21 Σεπ, 2011 20:53

Re: SUBARU impreza 1,6 Ts 04-05 VIALLE

Δημοσίευσηαπό nikoathsun » Δευτ 27 Φεβ, 2012 20:43

nikoathsun
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 21 Σεπ, 2011 20:53

Re: SUBARU impreza 1,6 Ts 04-05 VIALLE

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Δευτ 27 Φεβ, 2012 21:17

nikoathsun έγραψε::thumbup: http://iceal.wikidot.com/ygraerio


Για 30 χρόνια πριν (αν υποθέσουμε ότι ο συντάκτης είχε, τότε, σύγχρονες πληροφορίες και όχι ακόμα παλιότερες) καλά τα λέει, αυτά όσο αφορά την εφαρμογή σε αυτοκίνητα.

Τότε, τα περισσότερα αυτοκίνητα ήταν ήδη υδρόψυκτα, αλλά υπήρχαν και αερόψυκτα, είχαν πλατίνες, καρμπυρατέρ, και μεταλλικό (από λαμαρίνα) ρεζερβουάρ βενζίνης. Σε εκείνα τα αυτοκίνητα με καρμπυρατέρ, όταν μέσω μίκτη έμπαινε μίγμα υγραερίου - αέρα (το οποίο από μόνο του είναι εκρηκτικό) ταυτόχρονα σε όλους τους αυλούς στην εισαγωγή, και ξέφευγε κανένας σπινθήρας (από ανοιχτή βαλβίδα), γινόταν έκρηξη (μικρής ισχύος) στην εισαγωγή, και έφευγαν τα πάντα, καρμπυρατέρ, μίκτης, κουτί φίλτρου αέρος, ότι ήταν στην εισαγωγή, που μάλιστα την εποχή εκείνη ήταν όλα μεταλλικά, καθόσον το πλαστικό ήταν ακριβότερο. Όμως, επειδή ήταν μεταλλικά, σπάνια γινόταν μόνιμη ζημιά, και αν στράβωνε κάτι, γινόταν επισκευή επί τόπου με το σφυρί.

Μετά από πολλά τέτοια περιστατικά, το καπώ του αυτοκινήτου αποκτούσε μόνιμο εξόγκωμα στο σημείο που το κουτί του φίλτρου αέρα ( το οποίο λεγόταν "παπάς" τότε, λόγω σχήματος) κοπανούσε πάνω του κατά την έκρηξη στην εισαγωγή.

Ωραίες εποχές για ριψοκίνδυνους φτωχούς οδηγούς, εφοδιασμένους πάντα με πυροσβεστήρα και σφυρί...
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: SUBARU impreza 1,6 Ts 04-05 VIALLE

Δημοσίευσηαπό nikoathsun » Δευτ 27 Φεβ, 2012 22:53

nikoathsun έγραψε::thumbup: http://iceal.wikidot.com/ygraerio

Απλώς μου φάνηκε ενδιαφέρον και δίνει κάποιες βασικές απαντήσεις γενικά για το θέμα LPG. . ΤΟ ΙΑΠΩΝΙΚΌ ΚΙΤ πιστεύω θα είναι το καλλίτερο :)) Τα χρονιά διαφοράς πάντως σαν χωρά τα έχουμε X(
nikoathsun
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 21 Σεπ, 2011 20:53

Re: SUBARU impreza 1,6 Ts 04-05 VIALLE

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Δευτ 27 Φεβ, 2012 23:12

nikoathsun έγραψε::thumbup: http://iceal.wikidot.com/ygraerio

Θαυμασιο :clap: :clap: πρεπει να το διαβασουν ολοι!
Οι διαφορες με το τωρα ειναι η ηλεκτρονικη διαχειρηση του lpg και το ειδικο βαρος της αμολυβδης πλεον βενζινης που ειναι 0,7348 με μικρες διακυμανσεις λογω διυλισης και προσθετων.
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 42 επισκέπτες





cron