Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΚΤΕΟ και LPG

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Παρ 11 Μαρ, 2011 01:19

ερωτηση:
εχω να περασω κτεο τον σεπτεμβρη
αν κανω μετατροπη για lpg τελη αυγουστου,θα μπορω να περασω κτεο μια φορα η θα πρεπει να περασω ξεχωριστα για τη μετατροπη και ξεχωριστα για τον 2ετη ελεγχο?
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 01:26

ntinaras έγραψε:ερωτηση:
εχω να περασω κτεο τον σεπτεμβρη
αν κανω μετατροπη για lpg τελη αυγουστου,θα μπορω να περασω κτεο μια φορα η θα πρεπει να περασω ξεχωριστα για τη μετατροπη και ξεχωριστα για τον 2ετη ελεγχο?


Σε μενα που ρωτησα το ιδιο μου ειπαν οτι δεν γινεται. ''Αλλο ο ενας ο ελεγχος και άλλο ο αλλος'' ειπαν στο δημοσιο κτεο. Αλλα επειδη οι συγκεκριμένοι ειναι αναξιόπιστοι, ας πουν και τα αλλα παιδια εδω μεσα που ειχαν εμπειρια με κτεο τι γινεται.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 11 Μαρ, 2011 12:15

Γίνετε μια χαρά γιατί όταν πήγα να περάσω εγώ με ρώτησαν αν έχει κτεο το αυτοκίνητο ή αν θέλει λίγο να λήξει για να περάσω μαζί και τους δυο ελέγχους. Στην δικιά μου περίπτωση είχα περάσει πριν από 6 μήνες και δεν έλεγε να πληρώσω ξανά παράβολο. Ενοείτε ότι θέλει 2 παράβολα ένα για την νομιμοποίηση και ένα για τον κανονικό έλεγχο. Πάντως το δεν γίνετε δεν το καταλαβαίνω αφού τουλάχιστον στα ιδιωτικά και κάθε μέρα να πηγαίνεις και να περνάς το κάνεις εφόσον τους πληρώνεις.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 15:58

gakost έγραψε:Γίνετε μια χαρά γιατί όταν πήγα να περάσω εγώ με ρώτησαν αν έχει κτεο το αυτοκίνητο ή αν θέλει λίγο να λήξει για να περάσω μαζί και τους δυο ελέγχους. Στην δικιά μου περίπτωση είχα περάσει πριν από 6 μήνες και δεν έλεγε να πληρώσω ξανά παράβολο. Ενοείτε ότι θέλει 2 παράβολα ένα για την νομιμοποίηση και ένα για τον κανονικό έλεγχο. Πάντως το δεν γίνετε δεν το καταλαβαίνω αφού τουλάχιστον στα ιδιωτικά και κάθε μέρα να πηγαίνεις και να περνάς το κάνεις εφόσον τους πληρώνεις.


Ο φιλος παραπανω αν καταλαβα καλα, ρωταει αν γινεται να κανει 1 έλεγχο αντι για 2 και να μην πληρώσει διπλά.
Αν το εννοεί ετσι οπως το λες εσυ ομως, δηλαδη να περασει και τους 2 ελεγχους σε 1 μερα αλλα να πληρωσει και για τα 2, εννοείται γινεται. Εγω απλα ειπα οτι δεν γινεται να γλυτώσεις το extra παραβολο του ελεγχου νομιμοποίησης(οπως μου ειπαν στο κτεο) γιατι ''και καλα'' ελεγχουν το συστημα εκεινη τι στιγμη και οχι τοσο το αμαξι....αν ειναι δυνατον...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Παρ 11 Μαρ, 2011 17:32

δηλαδη αν παω για ελεγχο δε θα μου ελενξουν τα φρενα ας πουμε ε?
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 17:48

ntinaras έγραψε:δηλαδη αν παω για ελεγχο δε θα μου ελενξουν τα φρενα ας πουμε ε?


Δεν το εθεσα σωστα ισως. Ο ελεγχος για το συστημα ειναι ενας κανονικος ελεγχος κτεο αλλα ελεγχουν και το συστημα lpg, δηλαδη ολα για την εύρυθμη λειτουργια τους μετα την εγκατασταση.
Και η ηλιθιοτητα της ολης ιστοριας ειναι πως αν ειναι να περασεις κτεο μαζι(π.χ. προγραμματισμενος 2 ετων), στα ξανακανουν ολα στο καπακι !!!!!!!!! Μονο και μονο γιατι ειναι τυπικο και επι της ουσιας να πληρωσεις το παραβολο !!!!! Αν συμβαινει κατι αλλο, ας το πει καποιος. Εμενα μου το επεβαλαν να το κανω ετσι στο κτεο και οταν το ακουσα :crazy:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 11 Μαρ, 2011 18:38

Ακριβώς έτσι είναι και ο λόγος που κάνουν (και) τον κανονικό έλεγχο ΚΤΕΟ είναι γιατί δεν θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν αλλιώς το κόστος, στο οποίο όμως πρέπει να είναι σχετικά μικρό το κόστος του παραβόλου.
Εγώ πλήρωσα 49 ευρώ για τον έλεγχο στο Ιδιωτικό ΚΤΕΟ και μέσα σε αυτό το κόστος ήταν πέρα από τον έλεγχο για το σύστημα υγραεριοκίνησης και το γενικότερο έλεγχο ΚΤΕΟ (διάρκεια περίπου 45 λεπτά συνολικά) και η αποστολή μέσω courier των δικαιολογητικών για την αλλαγή της άδειας κυκλοφορίας.
Με βάση αυτά δεν πρέπει να είναι πάνω από 20 ευρώ το παράβολο του Κράτους.
Η βλακεία στην όλη υπόθεση είναι οτι σε 5 μήνες πρέπει να περάσω τον κανονικό έλεγχο ΚΤΕΟ (1η φορά λόγω τετραετίας) και πρέπει να πάρω ξανά υπεύθυνη δήλωση καλής λειτουργίας του συστήματος υγραεριοκίνησης από εγκαταστάτη και βέβαια να ξαναπληρώσω τον έλεγχο ΚΤΕΟ... :thumbdown:
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 21:29

dti έγραψε:Ακριβώς έτσι είναι και ο λόγος που κάνουν (και) τον κανονικό έλεγχο ΚΤΕΟ είναι γιατί δεν θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν αλλιώς το κόστος, στο οποίο όμως πρέπει να είναι σχετικά μικρό το κόστος του παραβόλου.
Εγώ πλήρωσα 49 ευρώ για τον έλεγχο στο Ιδιωτικό ΚΤΕΟ και μέσα σε αυτό το κόστος ήταν πέρα από τον έλεγχο για το σύστημα υγραεριοκίνησης και το γενικότερο έλεγχο ΚΤΕΟ (διάρκεια περίπου 45 λεπτά συνολικά) και η αποστολή μέσω courier των δικαιολογητικών για την αλλαγή της άδειας κυκλοφορίας.
Με βάση αυτά δεν πρέπει να είναι πάνω από 20 ευρώ το παράβολο του Κράτους.
Η βλακεία στην όλη υπόθεση είναι οτι σε 5 μήνες πρέπει να περάσω τον κανονικό έλεγχο ΚΤΕΟ (1η φορά λόγω τετραετίας) και πρέπει να πάρω ξανά υπεύθυνη δήλωση καλής λειτουργίας του συστήματος υγραεριοκίνησης από εγκαταστάτη και βέβαια να ξαναπληρώσω τον έλεγχο ΚΤΕΟ... :thumbdown:


Περασα τον ελεγχο για το lpg τον σεπτεμβριο στο δημοσιο( 80 παραβολο + 75 για μεταφορα φακελου) και μετα απο 2 μηνες περασα και κτεο :x :thumbdown: . Οταν περασα κτεο δεν τους ειπα τιποτα για το υγραεριο για να διαπιστωσω αυτο που ειχα κατα νου....ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ....τα νουμερα.... Οσο για το χαρτι του εγκαταστατη.... :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό dim63 » Παρ 11 Μαρ, 2011 23:22

το ΚΤΕΟ μου το περασε η geartech και εγινε και η διαβιβαση του φακελου απο το ΚΤΕΟ στο μηχανολογικο.Σε 5 μερες μου εδωσαν αρ,πρωτ. και το μονο που εκανα σημερα(αφηνοντας να περασουν καποιες μερες) πηγα στο μηχανολογικο και κατεθεσα την παλια αδεια,την ΤΡΙΤΗ μου ειπαν να περασω να παρω την καινουργια. 0,0€
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό johnsuv » Σάβ 12 Μαρ, 2011 09:28

Εγώ πέρασα στο MrΚΤΕΟ στο Ρέντη. Χθές μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλου και την άλλη εβδομάδα πάω να παραλάβω την νέα άδεια.
johnsuv
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 23 Ιαν, 2011 23:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες