Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΚΤΕΟ και LPG

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 03 Σεπ, 2011 17:35

Σήμερα (μετά από μια μικρή περιπέτεια που θα διαβάσετε παρακάτω) πέρασα τον έλεγχο ΚΤΕΟ (4ετίας). Υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη μου έδωσε ΔΩΡΕΑΝ ο Λογοθέτης :thumbup: μετά από έλεγχο που έκανε. Μπράβο του λοιπόν που δείχνει πως είναι οι σωστοί επαγγελματίες. Υπενθυμίζω οτι την εγκατάσταση την έκανα στο εξωτερικό... Μάλιστα πιάσαμε τη κουβέντα και όταν του είπα το κόστος που πλήρωσα για την εγκατάσταση, μου είπε:
"Να σκεφθείς οτι εμείς βάζουμε Tartarini Ιταλικά με 1300 ευρώ και υπάρχει κόσμος που τρέχει να βάλει Τούρκικα και Βουλγάρικα με 800 ευρώ..."
Προφανώς έχει κόψει η κίνηση και ο ανταγωνισμός έχει πιέσει πολύ τις τιμές (πιθανόν και την ποιότητα)...

Για τη δήλωση εγκαταστάτη απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση στα τηλεφωνικά κέντρα των Ιδιωτικών ΚΤΕΟ. Ακούστε "σκηνικό":
Εγώ: Καλησπέρα σας, έχω περάσει στην άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου τη διασκευή για εγκατάσταση συστήματος υγραεριοκίνησης και ήρθε η ώρα να περάσω τον έλεγχο ΚΤΕΟ 4ετίας. Χρειάζομαι κάτι άλλο εκτός από την άδεια κυκλοφορίας και την ταυτότητά μου;
Τηλεφωνήτρια: Όχι κύριε, μόνο αυτά.
Εγώ: Έχω και το χαρτί του ΚΤΕΟ από τον έλεγχο του συστήματος υγραεριοκίνησης με το οποίο άλλαξα την άδεια.
Τηλεφωνήτρια: Όχι δεν χρειάζεται. Να κλείσουμε το ραντεβού;
Εγώ: ΟΚ


Τελικά το ραντεβού αυτό ακυρώθηκε και όταν ξαναπήρα τηλέφωνο για νέο ραντεβού, ο παραπάνω διάλογος επαναλήφθηκε με άλλη τηλεφωνήτρια...
Ο λόγος που επέλεξα το συγκεκριμένο ΚΤΕΟ ήταν γιατί είχε γραφτεί σε κάποιο forum οτι δε ζητάνε τη δήλωση εγκαταστάτη εφόσον υπάρχει το χαρτί του ελέγχου από το ΚΤΕΟ...
Πάω λοιπόν στο ΚΤΕΟ της Aut..co στη Λ. Αθηνών και όταν βλέπουν τα χαρτιά μου, μου λένε οτι χρειάζεται και η δήλωση του εγκαταστάτη με ημερομηνία το πολύ μιας εβδομάδας πριν. :ymdevil: Διαμαρτυρήθηκα και μου ζήτησαν συγγνώμη για το λάθος της τηλεφωνήτριας. Με ρώτησαν αφού ήξερα οτι χρειάζεται η δήλωση γιατί δεν την είχα και τους είπα οτι αφού είσαστε αρκετά ακριβότεροι από άλλους (π.χ. ΚΤΕΟ στον κόμβο της Κηφισίας, στη Ν Ιωνία, κλπ.) νόμιζα οτι δεν το ζητάτε το χαρτί αυτό και το "κανονίζετε" μόνοι σας ή οτι έχει ατονήσει το μέτρο που ούτως ή άλλως είναι καθαρά "νταβατζηλίκι"...

Τελικά, ας είναι καλά ο Λογοθέτης. Πέρασα με κόστος 45 ευρώ (προσφορά στα μέλη του clubford) στο KTEO City Control στη Ν. Ιωνία. Δε νομίζω να ασχολήθηκαν καθόλου με έλεγχο του συστήματος υγραεριοκίνησης. Τη δήλωση εγκαταστάτη την ήθελαν πάντως και αυτοί.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό tommygun » Σάβ 03 Σεπ, 2011 21:03

harry έγραψε:Παιδια εγω περασα κτεο πριν απο 20 μερες και για υγραεριο και για περιοδικο και πληρωσα 92 ευρω στο κτεο κηφισιας στο δαχτυλιδι απεναντι απο τον ΟΤΕ. http://www.ikteokifisias.gr/. όταν πέρασα να ρωτησω μου ειπαν 50 το γκαζι 50 ο περιοδικος και λεω κατι καλυτερο? και μου λενε 42 ..


κι εγω ακριβως το ιδιο εκανα τον Ιουνιο. Ειναι στανταρ προσφορα...για οποιον το ζητησει. ;)
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό villasg » Δευτ 05 Σεπ, 2011 14:40

Ελλας το μεγαλειο σου .
Πηγα σημερα στο Υπουργείο Συγκοινωνιών στο Χολαργο για να παρω την νεα αδεια .
Τα χαρτια του κτεο τα ειχε στειλει το κτεο
Εδωσα την αδεια στις 9 το πρωι και μου ειπαν : "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 13:00 " και πραγματικα γυρισα στις 12:45 και περιμενα περιπου 30 λεπτα για να παραλαβω την "νεα" αδεια η οποια σημειωτεων δεν ηταν στο εντυπο αδειας αλλα σε κολλα Α4 τυπωμενη με σφραγιδα γνησιωτητας .........

Αχ ελλαδαρα .........................
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό christoi » Δευτ 05 Σεπ, 2011 15:13

Οι νέες άδειες είναι σε μορφή αποδεικτικού παροχής υπηρεσιών (ή κάτι τέτοιο), δηλαδή κάτι που μοιάζει με τεράστια απόδειξη.
Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν τα κλασσικά πράσινα. Προφανώς δεν πλήρωσαν κάποιον/κάποιους προμηθευτή/ές τους.
Στην ερώτηση που τους έκανα, "από που μπορώ να προμηθευτώ τέτοιο χαρτί να σας το φέρω να μου την εκτυπώσετε;" πήρα την εξής (και αρκετά καλή) απάντηση "μόνο το υπουργείο έχει, εσείς δεν μπορείτε να βρείτε" (έλα όμως που ούτε το υπουργείο έχει).

Οι νέες άδειες θα εκδίδονται σε αυτή την μορφή μέχρι το τέλος του έτους, και εφόσον δεν υπάρξει κάποια άλλη εντολή από το υπουργείο, θα συνεχίσουν με αυτόν τον τρόπο.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό villasg » Δευτ 05 Σεπ, 2011 16:26

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό KrazyA » Δευτ 05 Σεπ, 2011 17:31

Ναι βρε παιδιά είναι γνωστή η ιστορία με την έλλειψη έντυπων για τις άδειες κυκλοφορίες, έχει γίνει θέμα και στην TV.
Σήμερα απλά μας δίνουν μια εκτύπωση σε ένα απλό πριντερόχαρτο με μια σφραγίδα ότι και καλά είναι νόμιμο. Εγώ όταν το πήρα και ρώτησα "Πότε θα γίνει η αντικατάσταση;" η κοπέλα που απάντησε " Φλεβάρη-Μάρτη 2012, θα το μάθετε από την τηλεόραση κύριε!"

Αυτό που γράφτηκε να βρούμε εμείς το έντυπο να τους το πάμε δεν παίζει, είναι επίσημο έγγραφο η άδεια και δεν γίνετε να κυκλοφορεί εκτός της υπηρεσίας, είναι παραχάραξη. Πάντως έχουν φυλάξει κάποια έντυπα για αυτούς που το κάνουν θέμα λέγοντας ότι θα πάνε εξωτερικό, σε αυτούς τυπώνουν κανονική άδεια οριστική. Για εμάς τους υπόλοιπους απλά θα περιμένουμε...
KrazyA
 
Δημοσιευσεις: 94
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 23:44

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό NoStress » Παρ 16 Σεπ, 2011 13:01

Σαν συνήγορος του διαβόλου να ρωτήσω κάτι, η οποία ερώτηση θα απευθύνεται προς την κυβέρνηση... Αν βγω στο εξωτερικό και με σταματήσουν για ελεγχο με το αυτοκίνητο σε καποιο μπλόκο, δεν θα έχω πρόβλημα με το χαρτί αυτό????
NoStress
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:02

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό rogerius » Παρ 16 Σεπ, 2011 13:45

NoStress έγραψε:Σαν συνήγορος του διαβόλου να ρωτήσω κάτι, η οποία ερώτηση θα απευθύνεται προς την κυβέρνηση... Αν βγω στο εξωτερικό και με σταματήσουν για ελεγχο με το αυτοκίνητο σε καποιο μπλόκο, δεν θα έχω πρόβλημα με το χαρτί αυτό????

Me stamatisan sthn Roumania gia 64km/h paravash oriou 60km/h, LOL.
Me rotisan vevea "ti einai avto to k@l@xarto" kai tous eipa "h prosorinh adeia mexri na vgoun apo to 2012 se morfh card".
Sthn erotish "pos na diavasei ta stixeia" tou apantisa "na kanei identify tous kodikous, enan - enan" opou kai paretithike kathe prospatheias kai ego pira to prostimo mou kai efyga na to pliroso ston dhmo gia 50% ekptosh. LOL eixe plaka.
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό bebes » Παρ 16 Σεπ, 2011 13:48

γιατι πρεπει να δωσεις το παλιοχαρτο;

αφησε το στο ντουλαπακι και δωσε μονο το πρασινο χαρτι της κανονικής αδειας... :angel:
SUZUKI WagonR 1.3 LPG atiker
bebes
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 09:16

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό NoStress » Παρ 16 Σεπ, 2011 13:50

ενταξει όπως και να'χει ειναι πολυ γυφτιά αυτο το χαρτι!
NoStress
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες





cron