Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίου

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό antoine » Παρ 20 Σεπ, 2013 17:22

Να προσθεσω και ενα θεμα ακομα στην συζητηση θα συνεχιζονται οι διαφημισεις του στυλ χχχ ευρω συν ΦΠΑ.
antoine
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ, 2012 19:36

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 20 Σεπ, 2013 23:00

splitapsou έγραψε:
Qgas έγραψε:Υπαρχει ένα θέμα με τα δωρεάν παραρτήματα για κάτι τα παραρτήματα 2 οπου πλέον θέλει παραστατικο μαζι με τη δηλωση και πολλοί απο εμάς το παρέχουν δωρεάν στου πελάτες τους , μηδενικό παραστατικά δεν παίζει να υπάρξει, άρα ο επανέλεγχος για ΚΤΕΟ θα εχει κόστος για τους υγραεριοκινητους. Και αν δούμε οτι πχ ΦΠΑ 23 % και φόροι παροχής υπηρεσιών 32 % μην το περιμένουμε να είνσι φθηνο μεταξύ 30-50 € το βλεπω !!


Δεν το κατάλαβα αυτό; Μεχρι τώρα το κανείς δωρεάν. Από σήμερα πρεπει να εκδόσεις παραστατικό, δεν υπάρχει κανείς που να σε υποχρεώνει στην παροχή υπηρεσίας να έχεις μια κατώτατη τιμή πχ 30€, αν θες μπορείς να κόψεις ακόμα και 1€ που λεει ο λόγος για την έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης του επανελέγχου.


Φυσικα και όχι, αλλα σε επικείμενο έλεγχο της εφορίας δεν υπαρχει περίπτωση θα δεχθεί το μηδενικό παραστατικό εσυ το ξέρεις καλυτερα , για φαντάσου 500 μηδενικά παραστατικά παροχης το χρόνο ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Σάβ 21 Σεπ, 2013 07:41

Qgas έγραψε:
splitapsou έγραψε:
Qgas έγραψε:Υπαρχει ένα θέμα με τα δωρεάν παραρτήματα για κάτι τα παραρτήματα 2 οπου πλέον θέλει παραστατικο μαζι με τη δηλωση και πολλοί απο εμάς το παρέχουν δωρεάν στου πελάτες τους , μηδενικό παραστατικά δεν παίζει να υπάρξει, άρα ο επανέλεγχος για ΚΤΕΟ θα εχει κόστος για τους υγραεριοκινητους. Και αν δούμε οτι πχ ΦΠΑ 23 % και φόροι παροχής υπηρεσιών 32 % μην το περιμένουμε να είνσι φθηνο μεταξύ 30-50 € το βλεπω !!


Δεν το κατάλαβα αυτό; Μεχρι τώρα το κανείς δωρεάν. Από σήμερα πρεπει να εκδόσεις παραστατικό, δεν υπάρχει κανείς που να σε υποχρεώνει στην παροχή υπηρεσίας να έχεις μια κατώτατη τιμή πχ 30€, αν θες μπορείς να κόψεις ακόμα και 1€ που λεει ο λόγος για την έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης του επανελέγχου.


Φυσικα και όχι, αλλα σε επικείμενο έλεγχο της εφορίας δεν υπαρχει περίπτωση θα δεχθεί το μηδενικό παραστατικό εσυ το ξέρεις καλυτερα , για φαντάσου 500 μηδενικά παραστατικά παροχης το χρόνο ;


Μα γι' αυτό δεν είπα ποτέ για μηδενικό παραστατικό. Αν κόψεις κάτι για να είμαστε ποιο πραγματικοί πχ 5 € τοτε τι θα σου πουν; Τοσο τιμολογώ την έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης επανελέγχου για την οποία είμαι σίγουρος μιας και το αμάξι του έχω κανει εγω την τοποθέτηση και συντήρηση και ξέρω πως δεν έχει θέμα κανένα. Εκεί δεν σου λεει τίποτα. Ειναι άλλο το 5€ και άλλο το 30 ή το 50.

Αν θες να το προχωρήσουμε ακόμα ποιο βαθειά, πλέον ειναι υποχρεωμένοι όλοι ακόμα και αυτοί που παρέχουν αποκλειστικά και μόνο υπηρεσίες να έχουν αναρτημένο τιμοκατάλογο για ότι εμπορεύονται και για οποία υπηρεσία παρέχουν. Φτιάχνεις έναν λοιπόν και διαχωρίζεις την έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης με τιμή 1€ σε όσους έχουν τοποθετήσει σε εσένα τι κιτ και σε όσα € θες σε αυτούς που δεν το έχουν τοποθετήσει σε εσένα. Έτσι ακόμα και με 500 παραστατικά με 1€ το χρόνο κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα.
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 21 Σεπ, 2013 14:05

Φυσικά και υπάχουν και μηδενικά παραστατικά. Όταν φτιάχνεις ένα αυτοκίνητο στην εγγύηση, το γράφεις στο βιβλίο εισερχομένων. Όταν το βγάζεις τι κόβεις; Με τι παραστατικό; Σε καταλαβαίνω απόλυτα ότι είναι ότι να ναι οι εφοριακοί και θα σου πω ακόμα ότι για το ίδιο πράγμα σε κάθε ΔΟΥ εφαρμόζουν διαφορετά τον νόμο. Αλλά το να λες θα υποχρεωθώ να κόβω 30€ είναι νομίζω κάπως βαρύ. ;)

+1 για τον κατάλογο και δεν θα μπορεί να σου πει και κανένας τίποτα
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 21 Σεπ, 2013 21:13

Δεν υπαρχουν βιβλία εισερχομενων εξερχομένων πλέον, βασικά ο λογιστής της εταιρίας διαφωνεί με τα παραστατικά του 1 -5 ευρω .. Διότι η εφορία τα θεωρεί εικονικά.

Τόσο καιρο δεν ειχαμε θεμα τωρα θα βρούμε μια λύση.. μην ξεχνάτε οτι το κράτος μας υποχρεώνει σε απόδειξη παροχης υπηρεσιών για εργασία που δεν χρέωναμε μέχρι σήμερα δείτε ποσο μελάνι εχει χυθεί για αυτο το θεμα !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τετ 25 Σεπ, 2013 17:55

Καήσπέρα , λοιπόν αυτές της ημέρες πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ το σκοντακι , οπότε χαρτί για κτεο απο τον εγκαταστάτη , πάω λοιπόν εκει φυσικά μου κόβουν το χαρτί χώρίς να μου παρουν λέφτα , νκανουν τους ελεγχους τους ολα καλα !!! Ποιανω κουβέντα και το κράτος μας την στρογγυλή σφραγίδα θα την πλυρώνουμε απο 10€ έως 40€ ανάλογα τη θα συμφωνήσουν ,Αρά το χαρτάκι για το κτέο θα το πληρώνουμε απο εδω και πέρα !!! να άλλοι μια καρπαζιά σε όσους έχουν αέριο !!!! Το αέριο στο SKONDA το έχω δύο χρόνια !!!
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 25 Σεπ, 2013 22:05

BMW1796 έγραψε:Καήσπέρα , λοιπόν αυτές της ημέρες πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ το σκοντακι , οπότε χαρτί για κτεο απο τον εγκαταστάτη , πάω λοιπόν εκει φυσικά μου κόβουν το χαρτί χώρίς να μου παρουν λέφτα , νκανουν τους ελεγχους τους ολα καλα !!! Ποιανω κουβέντα και το κράτος μας την στρογγυλή σφραγίδα θα την πλυρώνουμε απο 10€ έως 40€ ανάλογα τη θα συμφωνήσουν ,Αρά το χαρτάκι για το κτέο θα το πληρώνουμε απο εδω και πέρα !!! να άλλοι μια καρπαζιά σε όσους έχουν αέριο !!!! Το αέριο στο SKONDA το έχω δύο χρόνια !!!


Θα συμφωνήσουν ποιοι; Ε ρε γέλιο καρτέλ στήνεται κι εδώ μυρίζομαι :problem:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 25 Σεπ, 2013 22:44

Υπάρχουν και ΚΤΕΟ που δεν ´βλεπουν ´ οτι υπάρχει υγραεριο στο αυτοκίνητο !! Don't worry !! Ξεκίνησε η μάρμαγκα του έλληνα εγκαταστατη υγραεριο χωρις να το δηλώνει κανεις και το ΚΤΕΟ κανει τα στραβά μάτια !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό LPGas » Πέμ 26 Σεπ, 2013 10:22

Τσουχτερά πρόστιμα προβλέπονται για τα ΚΤΕΟ που κάνουν τα στραβά μάτια. Όλοι γνωρίζουν ποιοι το κάνουν.

Από την άλλη πρέπει να ενημερωθεί και ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου ότι έτσι και εμπλακεί σε ατύχημα, έχει εγκατεστημένο υγραέριο και δεν το έχει δηλωμένο, κινδυνεύει να τα πληρώσει όλα από την τσέπη του, φταίει ή δεν φταίει, αν η ασφαλιστική θεωρήσει άκυρο το συμβόλαιο λογω μη αναγραφής του διπλού καυσίμου στη άδεια.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Προσοχή! Τροπολογία στη νομοθεσία εγκαταστάσεων υγραερίο

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Πέμ 26 Σεπ, 2013 17:33

Πάντώς βλέπω κόσμο να το βγάζει το αέριο απο επάνω , να το ξαναδηλώνει μόνο βενζίνα και μετά να το ξανά τοποθετει μόνος σου του !! Μιά αντιγραφή εγκαταστασης θα κάνει ! Καθηστε να δείτε τι έχει να γίνει !!! Το αέριο το έχουν πάει στα Υψη τα ξανα τσιμπανε με την σφραγίδα ΚΤΕΟ θα το ξανα τσιμπήσουν σε λίγο καιρο !! Οποτε ????????? Μονοδρομος η μοντιφα , εκει μας οδηγούνε !!!! :wave: :wave:
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες