Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: Απ: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Πέμ 14 Αύγ, 2014 18:21

Μη λέμε ότι να ναι, η παράβαση καθήκοντος προϋποθέτει δόλο σκοπού με επιδιωκόμενο αποτέλεσμα το οικονομικό όφελος η την ζημία του άλλου. Θεωρείς πως οι υπάλληλοι έχουν προσωπικά με τον κόσμο?? Μόνο για πειθαρχικό μπορείς να τους αναφέρεις. Τα ποινικά αδικήματα περί την υπηρεσία απαιτούν δόλο. Επέτρεψε μου να τα ξέρω λίγο καλύτερα.

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Δημοσίευσηαπό SIMON » Παρ 15 Αύγ, 2014 00:48

Την απαλλαγή των αυτοκινήτων, στα οποία τοποθετείται παράλληλο σύστημα καύσης φυσικού αερίου ή υγραερίου, από την καταβολή τέλους αδείας ορίζει απόφαση που υπέγραψε ο υφυπουργός Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, Μιχάλης Παπαδόπουλος. Το εν λόγω τέλος ανέρχεται σε 75 ευρώ. Η ρύθμιση αυτή κρίθηκε αναγκαία από το Υπουργείο Μεταφορών, μετά την παρερμηνεία που είχε δημιουργηθεί περί καταβολής τέλους αδείας στις περιπτώσεις αλλαγής κυρίων χαρακτηριστικών των αυτοκινήτων. Όπως δήλωσε ο κ. Παπαδόπουλος, η τοποθέτηση φυσικού αερίου ή υγραερίου δεν αποτελεί αλλαγή καυσίμου, αλλά δυνατότητα κυκλοφορίας εναλλακτικά με δύο είδη καυσίμων (προσθήκη δεύτερου καυσίμου) και ως εκ τούτου δεν μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία της αλλαγής κυρίων χαρακτηριστικών. Εκτός αυτού, σημείωσε, αποτελεί πρόσθετη επιβάρυνση των πολιτών οι οποίοι με την τοποθέτηση των εναλλακτικών καυσίμων εξοικονομούν χρήματα στις μετακινήσεις τους αφενός και αφετέρου δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον.

http://www.motori.gr/newsarticle/8906/% ... E%B1%CF%82
SIMON
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 15 Αύγ, 2013 13:20

Re: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Δημοσίευσηαπό BilLar » Σάβ 16 Αύγ, 2014 23:23

SIMON έγραψε:Την απαλλαγή των αυτοκινήτων, στα οποία τοποθετείται παράλληλο σύστημα καύσης φυσικού αερίου ή υγραερίου, από την καταβολή τέλους αδείας ορίζει απόφαση που υπέγραψε ο υφυπουργός Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, Μιχάλης Παπαδόπουλος. Το εν λόγω τέλος ανέρχεται σε 75 ευρώ. Η ρύθμιση αυτή κρίθηκε αναγκαία από το Υπουργείο Μεταφορών, μετά την παρερμηνεία που είχε δημιουργηθεί περί καταβολής τέλους αδείας στις περιπτώσεις αλλαγής κυρίων χαρακτηριστικών των αυτοκινήτων. Όπως δήλωσε ο κ. Παπαδόπουλος, η τοποθέτηση φυσικού αερίου ή υγραερίου δεν αποτελεί αλλαγή καυσίμου, αλλά δυνατότητα κυκλοφορίας εναλλακτικά με δύο είδη καυσίμων (προσθήκη δεύτερου καυσίμου) και ως εκ τούτου δεν μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία της αλλαγής κυρίων χαρακτηριστικών. Εκτός αυτού, σημείωσε, αποτελεί πρόσθετη επιβάρυνση των πολιτών οι οποίοι με την τοποθέτηση των εναλλακτικών καυσίμων εξοικονομούν χρήματα στις μετακινήσεις τους αφενός και αφετέρου δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον.

http://www.motori.gr/newsarticle/8906/% ... E%B1%CF%82


Καλησπέρα,
μπορώ να βρω το παραπάνω από επίσημη πηγή? πχ. http://www.yme.gr
Γιατι απο απλές αναφορες σε ιστοσελίδες, δε νομιζω να βγαλω ακρη στο Μηχανολογικό.

Στη Λαρισα ακομα και σημερα εισπράτουν κανονικα το 75αρι... (από επισημη πηγη... ;) )
BilLar
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ, 2014 09:53

Re: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Δημοσίευσηαπό jtheod » Κυρ 17 Αύγ, 2014 19:37

την Παρασκευή πήρα τηλέφωνο στο γραφείο του υφυπουργού Μεταφορών([2106508820[/b]) και ρώτησα τι θα γίνει με μας τα κορόιδα που το πληρώσαμε. Εγώ το πλήρωσα 12-8-14 παρόλο που είχε γίνει γνωστό ότι θα σταματήσει (ΠΕΠέλλας).Μία κυρία μου πήρε τα στοιχεία και είπε ότι θα μου απαντήσει μεσα στην εβδομάδα και να μην κάνω ακόμα καμεία ενέργεια, ΦΕΚ δεν υπογράφηκε ακόμα αλλά αφού μιλάν για παρερμηνεία ισχύει και αναδρομικά,Στην ΠΕ Θεσ/νίκης μου είπαν ότι κι αυτοί είναι σε πολύ δύσκολυ θέση και θα ψάξουν να βρουν τρόπο να επιστραφούν, Τηλεφωνήστε όλοι όσοι πληρώσατε στο παραπάνω τηλέφωνο και πιέστε να πάρουμε πίσω τα χρήματα , να δωθεί εντολή στις Περ/κές Ενότητες να τα επιστρέψουν
jtheod
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 17 Αύγ, 2014 19:27

Re: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Δημοσίευσηαπό sakin » Τετ 20 Αύγ, 2014 10:51

μόλις με ενημερωσε η γραμματέας στο συγκεκριμένο τηλέφωνο, ότι στο φεκ δεν προβλέπεται κάτι για όσα κορόιδα έχουν πληρώσει αλλά είναι απόφαση του υπουργειου οικονομικών αν θα επιστραφούν τα 75€. Εν τω μεταξύ ακόμα και σήμερα ζητάνε το 75 γιατί δεν έχει κοινοποιηθει το φεκ.
ψάχνουμε τηλεφωνο του υπουργειου οικονομικών και το κάνουμε θέμα στις ειδήσεις
sakin
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ, 2014 09:45

Re: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14 ???

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 21 Αύγ, 2014 17:54

Το ξαναγράφω γιατί βλέπω παιδεύεστε με τηλέφωνα. Προφανώς και κάποια ερμηνευτική δεν προβλέπει επιστροφή αφού μπορεί ούτως ή άλλως να να ζητήσει κάποιος πίσω χρήματα που η υπηρεσία εισέπραξε χωρίς να πρέπει.

gakost έγραψε:Αντί να βρίζετε από το πληκτρολόγιο κάντε μια αίτηση στην υπηρεσία που πληρώσατε το παράβολο για επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέν ποσού και δείτε τι θα σας απαντήσουν. Αν την συντάξετε σωστά με την εγκύκλιο και την ερμηνευτική της δεν θα είναι πρόβλημα πιστεύω.


Από το τηλέφωνο κανένας δεν θα ασχοληθεί (και δεν προβλέπεται κιόλας επιστροφή μετά από τηλεφώνημα)
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Δημοσίευσηαπό jtheod » Δευτ 25 Αύγ, 2014 22:54

Σήμερα κατέθεσα άιτηση στη Δ/νση Μεταφορών της Π.Ε. για επιστροφή των 75€ σαν αχρεωστήτως καταβληθέν .Απ'ο το υπουργείο (Διευθυντής Δ/νδης Οχημάτων) μου είπε ότι μόνο το Οικονομικών και οι κατά τόπους Περιφερειάρχες μπορούν να τα επιστρέψουν βγάζοντας την ουρά τους από έξω.Ν α καταθέσετε άιτηση Το ΦΕΚ είναι 2263/20-08-2014 αρθ.2 Επικαλεστείτε αυτό και το ΦΕΚ 411/29-3-2000 και τη σχετική δήλωση του υφυπουργού
περι παρερμηνείας
jtheod
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 17 Αύγ, 2014 19:27

Re: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Δημοσίευσηαπό sakin » Τρί 26 Αύγ, 2014 13:10

η απάντηση (έγγραφη..) στην σημερινή μου αίτηση είναι ότι :
" δεν έχει αναδρομική ισχύ, επομένως δεν είναι δυνατή η επιστροφή του χρηματικού ποσού για το τέλος αδείας που καταβάλλατε τον ιούλιο του 2014
Σε περίπτωση που δοθούν διαφορετικές οδηγίες από την εποπτεύουσα αρχή μας, σχετικά με την επιστροφή των χρηματικών ποσών, θα σας ειδοποιήσουμε σχετικά με τη διαδικασία που θα ακολουθηθεί."

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας τη σήμερον εποχή. Πάντως ενώ το θέμα συντηρήτε στα τοπικά μμε, στα μεγάλα δεν είδα να γίνεται θέμα.
Πάντως εγώ θα στείλω και μερικά mail στα υπουργεία τους και καλό θα ήταν να ανακινειτε το θέμα από τους θιγμένους, όπου και όπως μπορούν.
sakin
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ, 2014 09:45

Re: 75€ παραβολο για αδεια απο 1/7/14;;;

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 28 Αύγ, 2014 20:05

προφανώς και είναι μπούρδα η απάντηση εφόσον η εγκύκλιος δεν τροποποιεί την προηγούμενη την ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ άρα σου πήρανε τα χρήματα λόγω παρερμηνίας του ΦΕΚ και όχι λόγω αλλάγής του νόμου. Αν δεν σου κάνει κόπο απάντησε τους το, κάνε μια κοινοποίηση με συστημένη επιστολή την αλληλογραφεία στην γενική γραμματεία δημόσιας διοίκησης και γράψε επίσης ότι επιφυλάσεσαι αν δεν σου επιστρέψουν τα χρήματα να κινήσεις νομικές και διοικητικές διαδικασίες και εναντίον της υπηρεσίας και εναντίον του προϊσταμένου ή διευθυντή αλλά και εναντίον του ατόμου που υπογράφει την επιστολή.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες





cron